Автор Тема: Линукс не стартира от usb хард диск  (Прочетена 6971 пъти)

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Здравейте.
Инсталирах си Кали линукс на SSD диск , свързан на SATA интерфейс към настолен компютър. След това прехвърлих диска във кутийка за външен USB диск.
На същият компютър (настолният) върви.
На друг (лаптоп) не върви.
Да обаче, когато го свържа пак на тоя лаптоп, но вече като вътрешен диск, всичко си работи нормално.
И още:
-когато е като външен диск на лаптопа и в лаптопа няма вътрешен диск, дава грешки overflow и не тръгва.(Live kali от флашка, също дава такива грешки)


-когато е като външен диск на лаптопа и в лаптопа ИМА вътрешен диск, грешката е No init found. Try passing init=bootarg.
Tака прави и когато го свържа към УСБ порта на друг настолен компютър.


Изчетох доста неща в интернет, но те не ми помагат. Мисля си , че е нещо просто и както винаги никой не се сеща за него, а дълбае в сложнотии.
Някакви проблеми с партишъните е според мен, но не му разбирам достатъчно.
Фактът, че сложен като вътрешен диск на лаптопа , всичко си работи добре, показва, че няма несъвместимост с хардуерните компоненти спрямо тия от настолния компютър на който е инсталиран линукса.

« Последна редакция: Nov 06, 2018, 00:02 от TiratroN »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #1 -: Nov 06, 2018, 05:02 »
Колега,много сериозно трябва да се разровиш в интернет и да прочетеш как точно работи линукс с дисковите устройства....
Да, прав си, че е наистина нещо просто - потребителя не знае какво прави.... И точно затова не си намерил отговор на търсенията си...
Защо точно кали? Какво искаш да хакваш/кракваш?
Активен

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #2 -: Nov 06, 2018, 11:10 »
Колега,много сериозно трябва да се разровиш в интернет и да прочетеш как точно работи линукс с дисковите устройства....
Да, прав си, че е наистина нещо просто - потребителя не знае какво прави.... И точно затова не си намерил отговор на търсенията си...
Защо точно кали? Какво искаш да хакваш/кракваш?
Защото backtrack ми причинява доста проблеми, за които няма информация в интернет. Нямам време да уча как работи Линукс. Други неща са ми по-интересни . Щом като няколко часа четене на теми точно по тоя проблем,не доведоха до нищо, прецених, че не си струва и реших да питам директно. Все пак ще видя и за това как точно работи Линукс с дисковите устройства. Може да ми е от полза.
А по въпроса за хакването. Интересно ми е да видя каква скорост ще извадят няколко карти, ако въобще успея да ги накарам да работят заедно с някой софтуер.
Имам нужда от бекъпен интернет, защото моят спира понякога. И после ако съумея да разбия все пак нещо, ще се сложи един микротик с вифи платка, ще му напиша скриптове автоматично да сменя ssid, … искам напълно автоматизирана система за бекъп с множество точки. Общо взето по-ме кефи да направя системата работеща, не чак толкова ползата от нея :) И затова не ми се губи енергия в глупости. Изнесох ССД -то на УСБ за да мога да го прехвърлям на различни компютри. Понеже картите са на друг компютър.

« Последна редакция: Nov 06, 2018, 11:16 от TiratroN »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #3 -: Nov 06, 2018, 11:52 »
Ами направи си AS (автономна система) с няколко корави доставчика. Четеш и действаш.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #4 -: Nov 06, 2018, 13:19 »
От де ти хрумна да пробваш Backtrack?!  ???
Eдва ли някой го ползва вече. Kali, като неин наследник, направи доста годинки и е доста по-развита. Да не споменавам за всички допълнителни инструменти. Между другото, не ти трябва и Кali, а само да разбереш, кои програми ще ползваш и можеш да ги инсталираш на всяко друго дистро. Успех!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #5 -: Nov 06, 2018, 15:16 »
От де ти хрумна да пробваш Backtrack?!  ???
Eдва ли някой го ползва вече. Kali, като неин наследник, направи доста годинки и е доста по-развита. Да не споменавам за всички допълнителни инструменти. Между другото, не ти трябва и Кali, а само да разбереш, кои програми ще ползваш и можеш да ги инсталираш на всяко друго дистро. Успех!

 Ти ползвал ли си някоя от двете?
Активен

TiratroN

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #6 -: Nov 06, 2018, 19:56 »
От де ти хрумна да пробваш Backtrack?!  ???
Eдва ли някой го ползва вече. Kali, като неин наследник, направи доста годинки и е доста по-развита. Да не споменавам за всички допълнителни инструменти. Между другото, не ти трябва и Кali, а само да разбереш, кои програми ще ползваш и можеш да ги инсталираш на всяко друго дистро. Успех!
Едно време нямаше Kali, затова съм ползвал backtrack. Присещам се за него от време на време като ме хване манията. Да но системата остаря и реших да погледна какво прави Kali.
Това което забелязвам е , че не е за слаби компютри. А всъщност , точно слаб компютър ползвам за тая цел. BackTrack в това отношение е добър - колкото и слаб да е компютъра си работи добре. Кали-то се бави доста.
Знам, че мога да ги инсталирам, ама нали казах вече - не ми е това интереса. Ползвам линукс не защото ми е любим, а защото ми върши работа.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #7 -: Nov 07, 2018, 06:20 »
Послзвал съм и двете, @bot. Само дето при мен си вървяха нормално и всичко работеше.

Къде бави Каli? Ако графичната среда е от по-тежичките - май Гнома ползваха - нали знаеш, че винаги можеш да инсталираш друга.
Също, защо не пробва да инсталираш минимална система и след това да добавиш, каквото е нужно? Хората са го направили да е удобно.

https://docs.kali.org/installation/kali-linux-network-mini-iso-install
https://archive.kali.org/kali/dists/kali-dev/main/installer-amd64/current/images/netboot/

Не зная, дали това Light iso на страницата им за сваляне е също минимална инсталация. Отдавна не съм им поглеждал сайта или пък самата система.

След това си инсталираш това, което ти трябва
https://www.kali.org/news/kali-linux-metapackages/

Инсталираш си графична среда по твой вкус и по възможностите на машината и действаш.
« Последна редакция: Nov 07, 2018, 06:22 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #8 -: Nov 07, 2018, 08:12 »
Ами направи си AS (автономна система) с няколко корави доставчика. Четеш и действаш.

Льош Acho, льош ::)
Активен

the lamer's team honourable member

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс не стартира от usb хард диск
« Отговор #9 -: Nov 07, 2018, 10:37 »
Верно е, голям келеш съм аз. Хахаххаааааааааааааа

Ама така са те баровците, със собствена автономна система. Каквото и да стане - все през единия доставчик интернета ще баца.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.