Автор Тема: Препоръчайте охлаждане и рам..  (Прочетена 15219 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #30 -: Jan 10, 2018, 13:03 »
Цитат
на дъно MSI видях нещо от сорта:
Max Ampere output  255
 :P ??? ;D
Направо му слагай две дебели жици и почвай да заваряваш. ;D
« Последна редакция: Jan 10, 2018, 14:21 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #31 -: Jan 10, 2018, 13:30 »
Става нещо такова:
http://ok-t.ru/studopedia/baza16/1361359261546.files/image148.gif

http://www.ailback.ru/16_60871_tema--perehodnie-protsessi-v-RC-tsepyah.html

Входовете на логическите елементи, (пък и не само те но и шините) вътре в процесора представляват RC верига. Точно заради тези капацитети има ограничение по мах честотата. Представи си че от много вдигане на чесоттата импулса стане много тесен и заради капацитета не може да достигне до захранващото напрежение. На картинката това е тау>tи. Или критичното Тау=0.3tи. T.e импулса става много полегат и смачкан - даже не може да достигне захранващото напрежение. Тези паразитни капацитети не могът да се заредят и логиката може да почне да греши 1 с 0 или 0 с 1

Обаче ако му увеличим захранването този смачкан импулс ще се поизправи (че вече е доста къс от оверклока) - все едно да понапомпаме капацитетите с повече напрежение и може да почне пак да работи правилно.

Нещо такова ще да е.........това е само едно вероятно обеснение. Обаче наистина нещата може да са много по сложни и дълбоки. еба ли му мамата кво става вътре. ??? Те още електрона не знаят точно какво е......

PS: тук дискутират нещо подобно:
https://www.reddit.com/r/askscience/comments/52k1m1/what_is_actually_happening_during_an_overclock_on/

« Последна редакция: Jan 10, 2018, 14:15 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #32 -: Jan 10, 2018, 16:30 »
Пичове вие много хубаво си лафите ама моля обяснете ми за рама да ми стане ясно защото не разбрах!

@makeme мерси за подробното обяснение. Някои от нещата знаех, вдигал съм fsb на един селерон и един дурон. От всичко оето написа някои неща с изчисленията не ми станаха напълмо ясни, но като прочèта още 10-20 пъти какво си написал и го обмисля би трябвало да схвана, ако не успея ще питам. Но долкото разбрах ще ми трябва хубав рам, за клока. Някой който позволява на процесора да го овърклокне добре. И понеже не разбирам как и по какво да разпознавам хубавите рамове, питам да ми обясните какви рамове да търся ? моля препоръчаайте ми рамове които няма да пречàт да се клокне добре процесора. Наистина моля... 


Ако имам малко по обем рам. Това пречи ли оърклока да стане по-силен?   Питам понеже мислех с 1 4гигабайтова плочка да пона да г о ползвам илис две.
Пак ти казвам, клоквай без да променяш (клокваш) чистотата на рамта, че там става филм!

"почти"* Като видях картинка на дъното, ми направи впечатление, че има 6 слота. За оптимална работа използвай само 3 от тях с еднакви плочки. Няма проблем да почнеш с 1 плочка 4ка, но след добавяне на още, ще трябва да тестваш процесора на ново и ако има грешки, да му даваш повече ток.
Това не разбрах и не мога да го разбера! Моля обясни ми. За оптимална работа трябва да напълня 3 слота и 3 да оставя празни, така ли???? Ако е така не бива да купувам нито повече, нито по-малко от 8гб-ова плочка. Моля те обясни ми.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #33 -: Jan 10, 2018, 16:30 »
Колега, аз за 2 и повече канала имах предвид само ако няма да ги запълниш всичките да внимаваш как го редиш, ако ги запълвал всички то значи ползваш всички канали, но ако сложиш само 2 пръчки на 3 канално дъно и ги нацелил да са на един канал.... Лошо, при положение че имаш още 1,,-2 свободни..
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #34 -: Jan 10, 2018, 17:02 »
@ignorant, това удебеленото ти го написах, като препоръка. Когато съм чел за клокването, хората пишеха, че за максимална стабилност (става въпрос за екстремистите)  , използват 1 плочка рам.

Иначе дъното ти поддържа 3канала (шаренките сокети), затова и  @remotexx наблегна на това.

Препоръка за рам: Както казах гледаш да ти отговаря:
Цитат
Support for DDR3 2200/1333/1066/800 MHz memory modules

Също така рам паметите имат и времена:
https://www.jarcomputers.com/4GB-DDR3-1333MHz-Corsair-CMV4GX3M1A1333C9_prod_RAM4GD31333CRCMVX3M.html?ref=prod
Това:
Цитат
Tested Latency - 9-9-9-24
SPD Latency - 9-9-9-24

Ако ползваш повече от една пловчка, гледай да са еднакви.

Вече каква марка и за колко пари ще си харесаш (нова/втора употреба) не мога да ти кажа.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #35 -: Jan 11, 2018, 05:28 »
Отностно ЦПУ охладителите ,може да погледнете  този клип https://www.youtube.com/watch?v=xfvzeXSVom0 ,където се тестват не малко марки и модели.В крайна сметка от топ 5 има един ,който струва... 50 левчета или поне новата му ревизия сега.Разбира се Ноктюата го бие ама те тия са ебати иноваторите...
Та Арктик-а е чудесно решение особено 33+модела. http://nikem-bg.net/computer-components/Arctic-Cooling-Freezer-33-ACFRE00028A/description.html Хладя едно 65 ватово АМД и в 90% перките не развъртат и бачка ,като пасивен тулуп на дъното,което ме награждава с абсолютна тишина.
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 05:31 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #36 -: Jan 11, 2018, 09:04 »
@ignorant, това удебеленото ти го написах, като препоръка. Когато съм чел за клокването, хората пишеха, че за максимална стабилност (става въпрос за екстремистите)  , използват 1 плочка рам.

Иначе дъното ти поддържа 3канала (шаренките сокети), затова и  @remotexx наблегна на това.

Препоръка за рам: Както казах гледаш да ти отговаря:
Цитат
Support for DDR3 2200/1333/1066/800 MHz memory modules

Също така рам паметите имат и времена:
https://www.jarcomputers.com/4GB-DDR3-1333MHz-Corsair-CMV4GX3M1A1333C9_prod_RAM4GD31333CRCMVX3M.html?ref=prod
Това:
Цитат
Tested Latency - 9-9-9-24
SPD Latency - 9-9-9-24

Ако ползваш повече от една пловчка, гледай да са еднакви.

Вече каква марка и за колко пари ще си харесаш (нова/втора употреба) не мога да ти кажа.
аз планирам да клокна процесора само до 4,3. няма да го зоря повече. В такъв случàй мога да взимам 4 х 4гигабайтови плочки за всички слотове ида си го ползвам на оптималната скорост? нали? това за стабилността нали не би трябвало да я прецака така? ако я прецаква мога и 3 по 8 да купя...нз кое ми излиза по-евтино.. на  осмициили чèтворки да купувам?

иначè дъното го върнах имаше изкривени пинове:(

Дъно - Fujitsu D2799-N10 Primergy TX200 S6 Dual Socket 1366 
http://manuals.ts.fujitsu.com/illustrated_spares/content/TX200_S6/pdf/tm.pdf

това дъно дали ще сработи с процесора ми x5670?
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #37 -: Jan 11, 2018, 15:34 »
Цитат
аз планирам да клокна процесора само до 4,3. няма да го зоря повече. В такъв случàй мога да взимам 4 х 4гигабайтови плочки за всички слотове ида си го ползвам на оптималната скорост? нали? това за стабилността нали не би трябвало да я прецака така? ако я прецаква мога и 3 по 8 да купя...нз кое ми излиза по-евтино.. на  осмициили чèтворки да купувам?

иначè дъното го върнах имаше изкривени пинове:(

Дъно - Fujitsu D2799-N10 Primergy TX200 S6 Dual Socket 1366 
http://manuals.ts.fujitsu.com/illustrated_spares/content/TX200_S6/pdf/tm.pdf

това дъно дали ще сработи с процесора ми x5670?
На "хартия" ще работи.Иначе трябва да извадя кристалната топка за да ти кажа на 100%.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #38 -: Jan 11, 2018, 16:05 »
1333Mhz е максималната скорост на рам. Ще ми се да позволява повече бързина. Пише, че е лимитирано до 96 гб регистрирана рам и до 24 небуферирана. Относно процесора, упоменато е, за x56xx процесори (When using processors type X56xx LV-DIMMs /low voltage DIMMs/ can be
used.)  Значи процесора ми трябва да се поддържа.  А машината не ми трябва да я ползвам за сървър, ами за рендъринг и анимация. Този процесор на несървърско дъно може да се овърклокне стабино с въздушно охлаждане обикновенео до 4.3 с по-добро охлаждане 4,6-4,7, но обикновените дъна имат друг минус - не поддържат 2 процесоа :(. Но едно нещо не разбрах от написаното: Mixing both types of memory modules is forbidden.
When using processors type X56xx LV-DIMMs (low voltage DIMMs) can be
used. Забранено е да се смесва небуферирана и регистрирана рам, но с моя процесор е позволено, правилно ли го разбирам? 

Никъде не пише обаче нищо за овърклок а ми е важен :(
Видеокартата е супер икономична (Sapphire HD5450.) с обикновено захранване дали може да тръгне?Имам едно COLORSit 400W Silent Power, model 350U-SNE дали ще може да го захрани?





Цитат
аз планирам да клокна процесора само до 4,3. няма да го зоря повече. В такъв случàй мога да взимам 4 х 4гигабайтови плочки за всички слотове ида си го ползвам на оптималната скорост? нали? това за стабилността нали не би трябвало да я прецака така? ако я прецаква мога и 3 по 8 да купя...нз кое ми излиза по-евтино.. на  осмициили чèтворки да купувам?

иначè дъното го върнах имаше изкривени пинове:(

Дъно - Fujitsu D2799-N10 Primergy TX200 S6 Dual Socket 1366 
http://manuals.ts.fujitsu.com/illustrated_spares/content/TX200_S6/pdf/tm.pdf

това дъно дали ще сработи с процесора ми x5670?
На "хартия" ще работи.Иначе трябва да извадя кристалната топка за да ти кажа на 100%.
а на това сървърно дъно може ли да се овърклокне  процесора?
 от биоса дали е са забранени опциите? bsel мод дали ще е възножен и ефективен?





« Последна редакция: Jan 11, 2018, 16:19 от ignorant »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #39 -: Jan 11, 2018, 16:51 »
Човек, от къде го изкопа това дъно, бре? Нали щеше да клокваш?

Това с пълното щастие, да имаш мега мощен сървър клокнат не ми се вярва. Дори не знам дали има всичко като настройки в дъното.

Както ти казах и преди: Колкото повече процесори (ядра), толкова по-неподходящо за клок. Колкото повече плочки рам, същата история. Отделно сървърните  дъна са претенциозни към Рамта!

Горните дъна, които изброи бяха правени за тези цели. За това не знам. Дори вече изгубих целта на занятието  :)

Препоръчвам ти да си му оставиш турбото ( сам се клоква до 3.33) и да си работиш, че накрая ще направиш някоя беля :)
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 16:53 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #40 -: Jan 11, 2018, 17:38 »
И си харесай някоя паметица на Kingston, хипер мипер супер дупер X.
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 19:22 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #41 -: Jan 11, 2018, 19:16 »
взимай кингстана и бъди доволен с този хеон.

ако съм на твое място ще съм много щастлив ако компютъра с тези стари части - и най вече заради старото дъно, ще  работи без да греши и без да прави парчета.


а ти вече и план си направил за 4.3 гига херца. на твое място бих поработил месец-два и ако всичко е наред бих се пробвал малко по малко да видя на колко оверклок може да държи.

хипер екс (HyperX)  също са кингстон. да не се заблудиш. някои онлайн търговци ги разделят.
 
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 19:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #42 -: Jan 11, 2018, 19:23 »
Докато си ровиш в интернета.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #43 -: Jan 11, 2018, 19:36 »
Докато си ровиш в интернета.
Докато си рових в нета - попаднах на това :)
https://www.kaldata.com/forums/topic/265764-%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%80%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%B4%D1%8A%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%BC/

ПП: @ignorant,  ако се чудиш защо ти казват да смяташ, може да погледнеш това, което дискутирахме с @Naka по-горе в темата: ватове = ампери по волтаж

ето ти и сметката (ако снимката в калдата е на същото захранване):
Цитат
; 17*12
   204
; 18*5
   90
; 16*3.3
   52.8
; 2*5
   10
; 12*0.5
   6
; 5*0.5
   2.5
; 204+90+52.8+10+6+2.5
   365.3

Като прибавиш и това, че стойностите са максимални (китайски :) ) и става ~350w
« Последна редакция: Jan 11, 2018, 20:05 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #44 -: Jan 11, 2018, 21:03 »
Докато си ровиш в интернета.
Докато си рових в нета - попаднах на това :)
https://www.kaldata.com/forums/topic/265764-%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%8A%D1%80%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%B4%D1%8A%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%BC/

ПП: @ignorant,  ако се чудиш защо ти казват да смяташ, може да погледнеш това, което дискутирахме с @Naka по-горе в темата: ватове = ампери по волтаж

ето ти и сметката (ако снимката в калдата е на същото захранване):
Цитат
; 17*12
   204
; 18*5
   90
; 16*3.3
   52.8
; 2*5
   10
; 12*0.5
   6
; 5*0.5
   2.5
; 204+90+52.8+10+6+2.5
   365.3
Като прибавиш и това, че стойностите са максимални (китайски :) ) и става ~350w
никога не ме е бивало по математика.  щом 350, значи моето 400 ще му е достатъчно и ще сработи? :)


Както вечче разбрахте намерих това сървърно което ми харесва, че поддържа втори процесор. Не ми харесва, че подържа рам до 1333 Мхз и не знам дали може да се клокне. Кое ще ми осигури повече бързодействие рам на по висока честита 2200Мхз в нормално дъно срямо това сървърно което подържа макс 1333 или от овърклокатата процесорна мощ ще видя повече ползва отколкото от бързият рам. дъното е: TX200 S6.  Моля ви обяснете от кое ще имам повече полза от по-бърз рам или от по-бърз (клокнат процесор)..   За да избера да му търся нормално дъно с 2200 мегахерца подръжка на рам и хубав овърклок на процесора или тва сървърно дъно, коеот е незнайно дали може да се клокне , с по-бавен рам, но с възможност за повече памет и втори процесор.....


многото ядра на процесора и високата му честота в една конфигурация го правят мощен. Обаче тая мощ за какво мога да я ползвам? Тия муя дърца и висока честиота за какво мога да ги ползвам? Игри не играя. сървър няма д апускам.... кво ми остава? За какво мога да го оолзвам? рендвам в което включвам процесор и gpu заедно. но гледах няакакви резултати,че няма много разлика  от смаостоятелно рендване с gpu и самостоятелно рендване - само със централен роцесор?


Моля помогнете мида избера, за да не се набутам  да го купя :(
Активен