Автор Тема: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0  (Прочетена 4345 пъти)

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Здравейте :)

След няколко години прекъсване се върнах отново към линукс и не съжалявам. Избрах OpenSuSE 15.0 Leap като надеждна дистрибуция, която е и user-friendly (имам опит и с доста други, де). Сложих му първоначално GNOME при инсталацията, като в последствие си сложих Cinnamon. Дотук всичко е супер, НО когато лаптопът заспи, графичната среда замръзва и или трябва да правя някакви извращение от типа да вляза в command line чрез ctrl + alt +F2, да kill-на X и да дам повторно startx, или да изключа и повторно включа лаптопа чрез физическия му бутон. А това писва и не е решение на нещата. Видео картата е nVidia GeForce 310M, като ползвам вградения nouveau driver. Опитах да инсталирам официалния nvidia driver от .sh file, като предварително инсталирам нужните му библиотеки и т.н., ама накрая все удрям на камък и нещо не сработва добре. Изключаейки това дразнение, иначе системата се държи супер и много рядко бера ядове с нея. Някакви идеи и помощ? Благодарности :)
Активен

p4p

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: openSUSE
  • Window Manager: KDE GNOME XFCE
    • Профил
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #2 -: Oct 30, 2018, 20:39 »
Добре, но дори сега предлаганите ми чрез zypper драйвъри не ми вършат работа, тъй като са за по-горен клас видеокарти (от 400 -нагоре, а моята е 310М)
Активен

malin

  • Гост
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #3 -: Oct 30, 2018, 21:09 »
А пък 304 ти е под нивото.  ;)
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #4 -: Oct 31, 2018, 00:28 »
Добре, но дори сега предлаганите ми чрез zypper драйвъри не ми вършат работа, тъй като са за по-горен клас видеокарти (от 400 -нагоре, а моята е 310М)

А защо реши така?
В първия линк дето е дал p4p имаш избор от 3 възможни драйвера. Сега трябва да определиш само кога твойта видеокарта е излязла спрямо написаното в линка. От там пък имаш връзка към википедия с подробен списък на всички серии в хронологичен вид. Ето го и тук: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units#GeForce_300_series

Да си дойдем на въпроса. Ти си с GeForce 300 series карта, която се намира между GeForce 8 (8xxx) series и  GeForce 400 series

Следователно драйвера ти е
| x11-video-nvidiaG03 | package | 340.106-11.1 | x86_64 | NVIDIA   


ПС: malin също е дал подсказка :)
« Последна редакция: Oct 31, 2018, 00:32 от Stancho_25 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #5 -: Oct 31, 2018, 10:38 »
Цитат
като предварително инсталирам нужните му библиотеки и т.н., ама накрая все удрям на камък и нещо не сработва добре

А dev пакетите инсталираш ли? Трябва ти обезателно dev на кърнела и dev пакета на Xorg.

Много пъти съм инсталирал драйвера от Nvidia сайта и винаги е ставало. Ако нещо се оплаче слагаш съответният dev пакет или библиотека и пробваш пак. Много и са малко депендансите на Nvidia драйвера - 4, 5 неща са и са много точно описани в README-то дето идва с драйвера.


А може и така: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=48202.msg306259#msg306259


А за номерата 304 ,340 .. 390 изобщо не се плаши от по-големите версии. В големите версии (например 390) се подържат и по-малките карти - въпреки, че сайта на nvidia може да не дава за даунлоад тези по-големите номера за твойта карта.

« Последна редакция: Oct 31, 2018, 10:55 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #6 -: Oct 31, 2018, 22:57 »
В крайна сметка съм майстор по хората (т.е. лекар), а компютрите останаха малко назад в приоритетите ми. Реших проблема типично хирургично - махнах SuSE-то и сложих Fedora за пръв път. За момента съм много доволен :)
Вече съм от около денонощие и не създава главоболия
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #7 -: Nov 01, 2018, 14:51 »
А защо не остана на Слак?
Активен

SK0RP10N

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 216
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
    • WWW
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #8 -: Nov 01, 2018, 18:46 »
Slackware го ползвах доооооооста отдавна (преди 7 години, вероятно). Тогава го разбирах (относително), но сега не ми е до такива сложни дистрибуции. Имам други приключения и предизвикателства в живота, та предпочитам вкъщи всичко да ми е опростено. А и предпочитам някаква stable дистрибуция с относително нови пакети, а гледам че Слак нещо са забатачили работата напоследък (да, има и current release, ама...).
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Графичната среда забива - OpenSuSE 15.0
« Отговор #9 -: Nov 01, 2018, 19:40 »
А защо не CentOS - имай предвид че Федора е т.нар. rolling release, ако искаше stable да би седял на CentOS или Стотинката
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Opensuse 10.2
Настройка на програми
Invincible 36 11300 Последна публикация Dec 22, 2006, 18:38
от antonofff
Opensuse 10.2 / 10.1 проблеми
Настройка на програми
alkor 3 3230 Последна публикация Dec 25, 2006, 03:15
от dad
Opensuse 10.2
Идеи и мнения
gotha 5 4039 Последна публикация Aug 21, 2007, 20:31
от tyuio
Opensuse проблем
Настройка на програми
JoNas 20 6516 Последна публикация Feb 09, 2007, 13:22
от JoNas
Помощ! OpenSUSE 10.2
Настройка на програми
gamena007 26 8527 Последна публикация Apr 19, 2007, 11:09
от neter