Автор Тема: Инсталиране на UBUNTU 15.4 на Macbook  (Прочетена 2961 пъти)

windv

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Здравейте. Напълно съм начинаещ в работата с линукс и съответно Убунту. По стечения на обстоятелствата ми попадна умрял макбук 2010, на който успях да инсталирам MAC OS X някаква версия, в която успях да направя флашка, с която да бутна убунту 15.4.
Направих флашката bootable използвайки някаква малка програмка, която да свърши всичко всместо мен.
Компютърът тръгва, държа alt , излиза възможност да зареди от флашката ( EFI BOOT) .
От там нататък се опитах да изпозлвам това опътване, но не много успешно.
http://teslabs.com/articles/ubuntu-15-04-mbp-11-2/
Като за начало, wifi картата не сработва, не тръгваше и под os x, затова не съм сигурен дали е проблем с драйверите,
Но в опътването пишеше следното - You can do that by enabling the BCM4360 driver in Software & Updates > Additional Drivers.
Такъв драйвер не намерих в списъкът. Имаше само за видео картата възможности. Пропускам тази стъпка и продължавам към инсталацията.
Има бегло пътване как да се раздели харддиска и на какви дялове, след като се избере опция Something else от менюто за инсталация.
В опциите при мен нямаше възможност за hfs+ , както е отбелязано, затова го пропуснах този момент.
В крайна сметка процедирам по следният начин.
ХДД е 160гб. който се явява като freespace, и го разделям на следните части.

инсталацията започва, стига почти до края и изкарава съобщение, че bootloader няма да може да се инсталира. Има различни възможности но не става нищо на никоя от тях.
Има възможност да продължи инсталацията, при условие, е след това ръчно ще се инсталира.

Така и правя и след като свърши всичко и рестартирам , изваждам влашката за бутване не тръгва операционната системе дето уж е инсталирана вече, а ми изписва следното:

в момента стигам до тук. На предишен опит boot0 изкарваше друго съобщение, но го нямам снимано.
ще съм благодарен на някакво съдействие.
Имам чувството, че грешката ми е при разделянето на дялове на харда.
:)
Активен

Orhi

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Инсталиране на UBUNTU 15.4 на Macbook
« Отговор #1 -: Jan 18, 2016, 12:17 »
Според инструкциите трябва да инсталираш Bootloader-a на /dev/sda1,  а не както ти на /dev/sda. Виж снимката.




друг начин , ако  не искаш да преинсталираш е да boot-неш от флашката с Ubunto  и да дадеш прекъсвайки default boot-a да boot-не от Hard диска-а. След което да редактираш /boot/grub/grub.conf  , като дадеш за boot device [hd0,1] ....
След това тряба да се изпълни

$ sudo update-grub

Ако не стане по втория начин ... преинсталирай   както по снимката и ръководството ....


Успех
« Последна редакция: Jan 18, 2016, 13:44 от Orhi »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 7807 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 21514 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 8219 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu
Малко по темата за Ubuntu 13.10 & Ubuntu Edge
Коментар
alabla 3 5801 Последна публикация Oct 31, 2013, 22:22
от alabla
Linux Mint на Macbook Air
Лаптопи
enuff 17 10504 Последна публикация May 14, 2018, 21:27
от enuff