Автор Тема: Правителството ще купува възможно най-скъпо несъществуващ софтуер  (Прочетена 22244 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Айде стига глупости. Като намерите фирма в България, която може да подържа колко бяха там...120 хиляди работни станции с линукс, тогава ще си говорим. Това са тъжните факти.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Mitaka

  • Гост
И защо трябва да се пренаписва софтуер отново? С какъв ли софтуер работят доста държави вече? Китай залага на решенията с отворен код.
Модифицирането не е ли по-лесно? За големи структури софтуер има с лопата да го ринеш и разходите за модифициране ще са в пъти по-ниски от създаването на нещо от нулата и точно в това е силата на ГПЛ лицензирането.
Причината да не предлагат фирмите опен сорс решения са, че после нямат възможности за регулярно доене.

Скоро ходил ли си в данъчното? Т.нар. НАП?
Там дори ползват ДИСКЕТИ, и част от софтуера им е под ДОС!!!
Имат доста (да не кажа - всичкия) софтуер, който ползва MSSQL... и е писан на Microsoft-ски среди за разработка.
Почти за всичко си има специфичен софтуер...
И не на последно място - МС Офис документите с макроси!!!
Активен

Mitaka

  • Гост
Айде стига глупости. Като намерите фирма в България, която може да подържа колко бяха там...120 хиляди работни станции с линукс, тогава ще си говорим. Това са тъжните факти.

Именно!
Защото всички разчитат на мита, че Линукс е по-добър от Видовс, че е непробиваем и нехакваем... да, ама и той си иска поддръжка :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
И защо трябва да се пренаписва софтуер отново? С какъв ли софтуер работят доста държави вече? Китай залага на решенията с отворен код.
Модифицирането не е ли по-лесно? За големи структури софтуер има с лопата да го ринеш и разходите за модифициране ще са в пъти по-ниски от създаването на нещо от нулата и точно в това е силата на ГПЛ лицензирането.
Причината да не предлагат фирмите опен сорс решения са, че после нямат възможности за регулярно доене.

Скоро ходил ли си в данъчното? Т.нар. НАП?
Там дори ползват ДИСКЕТИ, и част от софтуера им е под ДОС!!!
Имат доста (да не кажа - всичкия) софтуер, който ползва MSSQL... и е писан на Microsoft-ски среди за разработка.
Почти за всичко си има специфичен софтуер...
И не на последно място - МС Офис документите с макроси!!!

И какъв е проблема? Не може софтуера който е най-вероятно писан на нет да се направи да работи под Линукс с МОНО? Не може да се преработи малко и да ползва PG или Оракъл който май не е кой знае колко по-скъп, но си има версия и за Линукс?
Цял живот ли ще сме зависими от МС? Ами все от някъде трябва да се започне, но трябва желание, но то пък няма да дойде като самоинициатива на фирмите! МС им осигурява преди всичко печаливш бизнес модел, но от къде идва тяхната печалба е въпроса? В Б-я като няма толкоз Линукс специалисти, в чужбина има. Така и така изтичат твърде много пари към чужбина за Уиндоус, поне като дойдат чужди специалисти ще се създадат и у нас такива покрай тях.
Активен

Mitaka

  • Гост
И защо трябва да се пренаписва софтуер отново? С какъв ли софтуер работят доста държави вече? Китай залага на решенията с отворен код.
Модифицирането не е ли по-лесно? За големи структури софтуер има с лопата да го ринеш и разходите за модифициране ще са в пъти по-ниски от създаването на нещо от нулата и точно в това е силата на ГПЛ лицензирането.
Причината да не предлагат фирмите опен сорс решения са, че после нямат възможности за регулярно доене.

Скоро ходил ли си в данъчното? Т.нар. НАП?
Там дори ползват ДИСКЕТИ, и част от софтуера им е под ДОС!!!
Имат доста (да не кажа - всичкия) софтуер, който ползва MSSQL... и е писан на Microsoft-ски среди за разработка.
Почти за всичко си има специфичен софтуер...
И не на последно място - МС Офис документите с макроси!!!

И какъв е проблема? Не може софтуера който е най-вероятно писан на нет да се направи да работи под Линукс с МОНО? Не може да се преработи малко и да ползва PG или Оракъл който май не е кой знае колко по-скъп, но си има версия и за Линукс?
Цял живот ли ще сме зависими от МС? Ами все от някъде трябва да се започне, но трябва желание, но то пък няма да дойде като самоинициатива на фирмите! МС им осигурява преди всичко печаливш бизнес модел, но от къде идва тяхната печалба е въпроса? В Б-я като няма толкоз Линукс специалисти, в чужбина има. Така и така изтичат твърде много пари към чужбина за Уиндоус, поне като дойдат чужди специалисти ще се създадат и у нас такива покрай тях.

Може бе, защо да не може :)
Но... това струва пари, и то не малко.
Има и вероятност някои неща да не могат да се преработят.... а тези, които могат - струват пари... и това оскъпява безплатния Линукс до толкова, че понякога излиза по-скъпо от Windows...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Верно, че не е безплатно, ама струва по-малко от пренаписване от нулата.
Ами утре както расте броя на ползваните компютри, няма ли да стане още по-скъпо и да ли ще е толкоз скъпо колкото лицензите които сега се плащат?
Активен

Mitaka

  • Гост
Верно, че не е безплатно, ама струва по-малко от пренаписване от нулата.
Ами утре както расте броя на ползваните компютри, няма ли да стане още по-скъпо и да ли ще е толкоз скъпо колкото лицензите които сега се плащат?

Те доколкото знам купуват доста излишни лицензи :)
Така, че - включени са в цената...
Не, че няма да е добре да се избяга от МС - хайде, нека и те да имат някакъв дял, но да не е 100%.
Проблема наистина е с написването на нужния софтуер или нагаждането му за работа с друга ОС. Защото софтуерните фирми в БГ работят на европейски цени. Нищо, че плащат бългрски заплати на персонала си.
И ако софтуера е предназначен за пазара - цената му е една. Но ако се пише нещо по поръчка, за определен клиент - съвсем друга.

Имам един колега, който твърди, че щял за 1 месец да им пренапише всичко срещу 100.000 лева :) доста оптимистично от негова страна.

Ами излагацията с хората, които бяха отишли при Ники Василев да му инсталират Open Office? Човека си каза с право - "Двама души в продължение на цяла седмица не могат да ми насроят компютъра да работи. Как да дам пари за такъв софтуер?" И е напълно прав. Макар в случая софтуера да няма голяма вина - просто е попаднал на неправилните ентусиасти.

Истината: в България няма достатъчно добри специалисти. Повечето избягаха. Тези, които са тук - работят в частни компании за заплати, каквито едно държавно учреждение няма да им изплати. А всичко е пари! Славата е преходна - с нея хляб не можеш да си купиш. За това и не се работи за слава.
Или, както казваше един познат: "Мерси къща не храни".
Активен

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Ми все някога този софтуер трябва да се пренапише. Щом сегашния неотговаря на условията. До кога ще си останем с мисленето как да закърпим сегашното положение, а не се помисли как ще се кара в малко по-дългосрочен план. Писнало ми е от това доста широко поведение което го наблюдавам в не едно и 2 места. "В момента нямаме пари (или излиза много по-скъпо в момента) за инвестиране и затова ще кърпим положението". А кърпенето на положението излиза доста по-солено в перспектива...

Гледайте в по-дългосрочен план и стига с тези безмислени спорове.
« Последна редакция: Jun 28, 2012, 22:29 от stan25 »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Верно, че не е безплатно, ама струва по-малко от пренаписване от нулата.
Ами утре както расте броя на ползваните компютри, няма ли да стане още по-скъпо и да ли ще е толкоз скъпо колкото лицензите които сега се плащат?

Те доколкото знам купуват доста излишни лицензи :)
Така, че - включени са в цената...
Не, че няма да е добре да се избяга от МС - хайде, нека и те да имат някакъв дял, но да не е 100%.
Проблема наистина е с написването на нужния софтуер или нагаждането му за работа с друга ОС. Защото софтуерните фирми в БГ работят на европейски цени. Нищо, че плащат бългрски заплати на персонала си.

Ееееее, ама това за българските и европейските заплати хич не ти излиза от главата! Ами що не отидеш да работиш като европеец за европейски пари? Можеш и да не ми отговаряш, щото ще ти задам и други контра въпроси :D !

И ако софтуера е предназначен за пазара - цената му е една. Но ако се пише нещо по поръчка, за определен клиент - съвсем друга.

Имам един колега, който твърди, че щял за 1 месец да им пренапише всичко срещу 100.000 лева :) доста оптимистично от негова страна.

Ами да ти кажа, те в администрацията не пращят от мозък, ама ще е съвсем тъпо да ти повярват, че може да се изработят 100000 лева от сам човек или двама трима да са, па било от супер дупер квалитетен бизнес. То такива печалби от проституция и наркотици не се вадят :D

Ами излагацията с хората, които бяха отишли при Ники Василев да му инсталират Open Office? Човека си каза с право - "Двама души в продължение на цяла седмица не могат да ми насроят компютъра да работи. Как да дам пари за такъв софтуер?" И е напълно прав. Макар в случая софтуера да няма голяма вина - просто е попаднал на неправилните ентусиасти.

Истината: в България няма достатъчно добри специалисти. Повечето избягаха. Тези, които са тук - работят в частни компании за заплати, каквито едно държавно учреждение няма да им изплати. А всичко е пари! Славата е преходна - с нея хляб не можеш да си купиш. За това и не се работи за слава.
Или, както казваше един познат: "Мерси къща не храни".
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Аз съм сигурен, че в офертите НЕ Е имало такава за използване на Linux и Свободен софтуер!
В офертите не е имало, но веднага, след като се раздуха историята, представители на по-големи свободни общности отидоха да си поговорят с няколко по-високопоставени човека. След срещата коментарът им беше нещо от сорта на "MS са ги хванали много здраво и измъкване няма". Но, въпреки това, тук-там успяват да се промъкнат пробни проекти за миграции на някой отдел и тези проекти мисля, че дават доста добри резултати (надявам се скоро да се изнесе публична информация).

Така че нещата не са напълно отчайващи. И 100-процентовият монопол на MS може да бъде намален.
Активен

Mitaka

  • Гост
Верно, че не е безплатно, ама струва по-малко от пренаписване от нулата.
Ами утре както расте броя на ползваните компютри, няма ли да стане още по-скъпо и да ли ще е толкоз скъпо колкото лицензите които сега се плащат?

Те доколкото знам купуват доста излишни лицензи :)
Така, че - включени са в цената...
Не, че няма да е добре да се избяга от МС - хайде, нека и те да имат някакъв дял, но да не е 100%.
Проблема наистина е с написването на нужния софтуер или нагаждането му за работа с друга ОС. Защото софтуерните фирми в БГ работят на европейски цени. Нищо, че плащат бългрски заплати на персонала си.

Ееееее, ама това за българските и европейските заплати хич не ти излиза от главата! Ами що не отидеш да работиш като европеец за европейски пари? Можеш и да не ми отговаряш, щото ще ти задам и други контра въпроси :D !

И ако софтуера е предназначен за пазара - цената му е една. Но ако се пише нещо по поръчка, за определен клиент - съвсем друга.

Имам един колега, който твърди, че щял за 1 месец да им пренапише всичко срещу 100.000 лева :) доста оптимистично от негова страна.

Ами да ти кажа, те в администрацията не пращят от мозък, ама ще е съвсем тъпо да ти повярват, че може да се изработят 100000 лева от сам човек или двама трима да са, па било от супер дупер квалитетен бизнес. То такива печалби от проституция и наркотици не се вадят :D

Ами излагацията с хората, които бяха отишли при Ники Василев да му инсталират Open Office? Човека си каза с право - "Двама души в продължение на цяла седмица не могат да ми насроят компютъра да работи. Как да дам пари за такъв софтуер?" И е напълно прав. Макар в случая софтуера да няма голяма вина - просто е попаднал на неправилните ентусиасти.

Истината: в България няма достатъчно добри специалисти. Повечето избягаха. Тези, които са тук - работят в частни компании за заплати, каквито едно държавно учреждение няма да им изплати. А всичко е пари! Славата е преходна - с нея хляб не можеш да си купиш. За това и не се работи за слава.
Или, както казваше един познат: "Мерси къща не храни".

Отговрям веднага:

1. Защото вече казах няколко пъти - лично аз съм доволен от работата/заплатата си. И съгласи се - не е нормално да искаш да ти платят нещо на нормална, да я наречем - световна цена, а да плащаш стотинки на този, който ти създава продаваният продукт!!! /напр. искаш за даден проект, който ще е готов за месец 50 бона, а заплатите на 5-мата души персонал, които ще свършат цялата работа по него са 300 лева месечно/.

Моето е скъпо, чуждото може и без пари, така ли? Ако мислиш така - то наистина си типичният българин-работодател :) И ВСЯКО твое начинание е обречено на провал, ако смяташ да работиш по този начин и не цениш и уважаваш труда на "работниците".

2. А ти мислиш ли, че аз го взимам на сериозно :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
Защото вече казах няколко пъти - лично аз съм доволен от работата/заплатата си. И съгласи се - не е нормално да искаш да ти платят нещо на нормална, да я наречем - световна цена, а да плащаш стотинки на този, който ти създава продаваният продукт!!! /напр. искаш за даден проект, който ще е готов за месец 50 бона, а заплатите на 5-мата души персонал, които ще свършат цялата работа по него са 300 лева месечно/.

Ееех Митак, пак не го разбра първото червено! Кой в Б-я работи като европеец бре? Ти като си домолен от работата и заплащането, говори за себе си бре пич, стига с това аз съм добре, ама другите не са! Като не са, да си намерят фирми дето плащат. Като ги няма такива фирми в БГ-то, да одят у чужбина да им плащат като европейци или да си правят собствен бизнес и да си бичат фриленсъри!
Особено пък програмистите са толкоз облагодетелствани от тези технологии, че няма и до къде.
Ако произвеждаш нещо материално, освен интелектуален труд да измислиш стока която да се търси и да евтина и още куп такива неща, ами и машини за куп пари да купиш, а програмистите работят с "крадени" машини в масовия случай, имам в предвид софтуера който прави от желязото машина и пак от всички най-недоволни!
Тва МС яко им е изкривил и изродил мисленето!
Активен

Mitaka

  • Гост
Помисли върху думите ми, че ако продължаваш да мислиш по този начин, а именно - как всички "работници" са нещо долно, постоянно скатават и не работят - далече няма да стигнеш, и всяко твое начинание е обречено на провал. Още повече - хората, които са на ясно с начина ти на мислене със сигурност няма да имат желание да работят с теб...

Сега пък - програмистите крадяли... хайде бе! Крадат фирмите, в които работят тези програнисти. Защото фирмата е длъжна да осигури работната среда - компютри, офис и софтуер. Или ще се опиташ да ми кажеш, че ако съм програмист съм длъжен сам да си купя нещата, за да работя във фирмата ти?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Помисли върху думите ми, че ако продължаваш да мислиш по този начин, а именно - как всички "работници" са нещо долно, постоянно скатават и не работят - далече няма да стигнеш, и всяко твое начинание е обречено на провал. Още повече - хората, които са на ясно с начина ти на мислене със сигурност няма да имат желание да работят с теб...

Не всички ги мисля за такива, но болшинството разсъждават като теб и от първите 2 приказки като доловя такъв начин на разсъждение и знам, че при първия по-сериозен проблем, вместо да си свърши работата, ще ме изнудва за повече пари! Поради тази причина ти казах и в другата тема, че не бих работил с хора като теб

Сега пък - програмистите крадяли... хайде бе! Крадат фирмите, в които работят тези програнисти. Защото фирмата е длъжна да осигури работната среда - компютри, офис и софтуер. Или ще се опиташ да ми кажеш, че ако съм програмист съм длъжен сам да си купя нещата, за да работя във фирмата ти?

Във фирмите се работи с лицензиран софтуер, но кой програмист няма на личния си компютър ВС или Делфи, зависи там с квото работи и не отказва да поработи допълнително!? Дали са му лицензирани? Ти тези умения които си придобил, само с лицензирани продукти си ги придобивал? Па да не говорим за постоянните питания, как да ползваме проект с ГПЛ лиценз, за собствен продукт, ама който няма да е опен сорс и не съм прочел критики от други, че не бива така, а акъли как да заобиколи!
Да не би да искаш да ми кажеш, че не си чел какво се коментира във форума им в дира!!!?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Цитат
Във фирмите се работи с лицензиран софтуер, но кой програмист няма на личния си компютър ВС или Делфи,

Аз.

Цитат
Па да не говорим за постоянните питания, как да ползваме проект с ГПЛ лиценз, за собствен продукт, ама който няма да е опен сорс и не съм прочел критики от други, че не бива така, а акъли как да заобиколи!
Да не би да искаш да ми кажеш, че не си чел какво се коментира във форума им в дира!!!?

Това на практика е същото както твоята теза за неплащането на осигуровките и данъците. GPL лицензът е точно толкова безсмислено убиващ инициативата, колкото и данъчната политика на държавата. Добре че има начини да се workaround-ват нещата, иначе линукс далеч нямаше да е толкова популярна платформа, колкото е днес.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon