Автор Тема: Линукс за Сървър  (Прочетена 20117 пъти)

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #15 -: Jan 22, 2010, 13:25 »
//off
той нека се научи на нея, пък после да си прави apt-get install и  dpkg -i ...
И какво ми дава това дистро дето не ми го дава Дебиан или Убунту а? Айде стига, минал съм я тая мазохиста школа. Особенно за новобранци е булшит! Ако не се справиш със нещо никога нямаш резервен вариянт, това е прочината много новаци да бягат от Линукс заради такива дето предлагат смотани от към използване дистра. Вземи да му препоръчаш и LFS  a? Слака ще е жив докато му е жив основателя най вероятно, и нече нещо към самото дистро ма е несериозно да препоръчаш на някой за начало. Познавам разни върли слакери и знам какво чинете обаче не съм видял някой от новобранците на който съм му показал що е деб пакет и подобно дистро да е казал, че ще се върне на слак. Вярвай ми, около мен доста хора плват Линукс!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #16 -: Jan 22, 2010, 13:34 »
//off
Добре :)
Аре плюй по BSD-то де, само че не можеш - хахахаха
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #17 -: Jan 22, 2010, 13:46 »


Отговор:
1. Администратор съм от дълго време и не е само за това защото e Unix/Linux. Общо взето заради скоростта, сигурността и парите
2. DC, Mail Server, File Server, Printer Server, Terminal Server (евентуално), Web Server (евентуално), SQLServer (най-вероятно с ще ползвам Oracle)
3. Прав си не съм гортов да го подържам. Идеята сега е да се развивам в Unix средата, защото както гледам повече работодатели търсят Unix админи.
4. Тези термини, които си използвал ги познавам и работя с тях на някакво ниво в bash, но има още много да уча.
5. Всичко е с обучителна цел за сега.

Надявам се, че отговорите ми те удовлетвориха! Благодаря за въпросите, които зададе. Бяха много полезни.
В момента работя с инфраструктура от смесен тип - Линукс (основно червената шапчица) и уиндоус и по мое мнение всяка платформа си има своето приложение.

Например засега няма такъв продукт, който да замени напълно някои офис продукти, но и обратното също важи особенно в категорията цена.

А тъй като съм работил и във фирма работеща изключително с Линукс мога да кажа, че основния проблем е обучението на потребителите при смяна на продукта с който работят.

Иначе за оракъл ти препоръчвам да си купиш червената шапчица - дори и тяхната ОС е базирана на нея.

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #18 -: Jan 22, 2010, 13:59 »


Отговор:
1. Администратор съм от дълго време и не е само за това защото e Unix/Linux. Общо взето заради скоростта, сигурността и парите
2. DC, Mail Server, File Server, Printer Server, Terminal Server (евентуално), Web Server (евентуално), SQLServer (най-вероятно с ще ползвам Oracle)
3. Прав си не съм гортов да го подържам. Идеята сега е да се развивам в Unix средата, защото както гледам повече работодатели търсят Unix админи.
4. Тези термини, които си използвал ги познавам и работя с тях на някакво ниво в bash, но има още много да уча.
5. Всичко е с обучителна цел за сега.

Надявам се, че отговорите ми те удовлетвориха! Благодаря за въпросите, които зададе. Бяха много полезни.
В момента работя с инфраструктура от смесен тип - Линукс (основно червената шапчица) и уиндоус и по мое мнение всяка платформа си има своето приложение.

Например засега няма такъв продукт, който да замени напълно някои офис продукти, но и обратното също важи особенно в категорията цена.

А тъй като съм работил и във фирма работеща изключително с Линукс мога да кажа, че основния проблем е обучението на потребителите при смяна на продукта с който работят.

Иначе за оракъл ти препоръчвам да си купиш червената шапчица - дори и тяхната ОС е базирана на нея.

А за домейн препоръчваш ли ми Debian или пак да е RedHat? Аз уча с туториали на фирма, с която няма да спамя, но там тамерих само RedHat и много хора препоръчват точно нея  за сървър.
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #19 -: Jan 22, 2010, 14:19 »
ами туториалите ще свършат доста работа и под Дебиан нищо че са за шапката.
Това за домейна не го разбрах да знаеш?
Ако фирмата може да си плати за шапката, ок. Иначе не виждам смисъл. аз не обичам рпм пакетите и за това казвам че съм пристрасен.
//офтопик
Не ми сравнявай БСД с Слак най малкото едното е Юникс. А каквато документация имат БСД и повечето Линукси нямат.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #20 -: Jan 22, 2010, 14:32 »
Айде подкарайте Oracle на Slackware или FreeBSD, изгарям от желание да разбера резултата  :)

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #21 -: Jan 22, 2010, 14:53 »
@gateway - никога не съм я подкарвал защото не ми е и трябвало, но този пресен, пресен линк твърди, че може да се подкара: http://www.roqet.org/oracle_on_slackware.html
И съм склонен да вярвам!
Ако колегата му се занимава да експериментира ще е добре да сподели резултата естествено.

Лично аз ползвам Slackware от 4-5 год на рутерчето ми и няма да си го сменя изобщо това дистро.

Все пак препоръчвам:

1. Slackware
2. CentOS

Но както са ти казали и колегите - каквото и да хванеш все ще свърши работата.

П.С. Нека не пренасяме темата в мерене на *** кое дистро е по-по най :) Всяко едно от тях си има чара. Особено Slack и  Gentoo
« Последна редакция: Jan 22, 2010, 14:58 от run_time »
Активен

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #22 -: Jan 22, 2010, 15:07 »
@gateway - никога не съм я подкарвал защото не ми е и трябвало, но този пресен, пресен линк твърди, че може да се подкара: http://www.roqet.org/oracle_on_slackware.html
И съм склонен да вярвам!
Ако колегата му се занимава да експериментира ще е добре да сподели резултата естествено.

Лично аз ползвам Slackware от 4-5 год на рутерчето ми и няма да си го сменя изобщо това дистро.

Все пак препоръчвам:

1. Slackware
2. CentOS

Но както са ти казали и колегите - каквото и да хванеш все ще свърши работата.

П.С. Нека не пренасяме темата в мерене на *** кое дистро е по-по най :) Всяко едно от тях си има чара. Особено Slack и  Gentoo

Накрая, май ще взема да сложа и Slack, и Debian и да видя кое ще ми хареса повече. Поне достигнахме до 2 варианта(това е по-добре от 5). Пичове сте всички! :)))
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #23 -: Jan 22, 2010, 15:16 »
То има и guides за oracle под fbsd, явно достатъчно болни мозъци има на този свят :)

Аз просто искам да видя някой дето да е инсталирал Oracle върху slack или fbsd. По възможност базата да е върху ASM, не върху raw devices. След това приятно и забавно упражнение, предполагам поне малко, дори на един фанатик, ще му хрумне че от чисто прагматична гледна точка, не всичко е много железно, прекрасно и стабилно само защото е хакерско и предразполага към DIY изпълнения.

Иначе сигурно си имат чара, не отричам, просто операционните системи и дистрибуции са операционни системи и дистрибуции, не са някаква религия. За някои неща могат да вършат много добра работа, за други неща просто не могат и това няма как да се компенсира с някакви митологии и фанатизми.

Цитат
Накрая, май ще взема да сложа и Slack, и Debian и да видя кое ще ми хареса повече. Поне достигнахме до 2 варианта(това е по-добре от 5). Пичове сте всички!

Аз ползвам debian от години и съм свикнал доволно много. Обаче и под дебиан, инсталацията на Oracle е кошмар. Като почне да ти реве за някакви измислени версии на библиотеки и не иска да си линк-не нещата поради ред много странни причини, да не кажеш че не съм те предупредил :)
« Последна редакция: Jan 22, 2010, 15:18 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #24 -: Jan 22, 2010, 15:43 »
//off
//офтопик
Не ми сравнявай БСД с Слак най малкото едното е Юникс. А каквато документация имат БСД и повечето Линукси нямат.

Дефинирай ми UNIX и LINUX?????????????
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #25 -: Jan 22, 2010, 15:48 »
Оракулите имат собствен ентърпрайс линукс на основат на редхат ако ти се занимава пробвай Цента и после ако ви с плаща си го купете :)
Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #26 -: Jan 22, 2010, 22:55 »
//off
//офтопик
Не ми сравнявай БСД с Слак най малкото едното е Юникс. А каквато документация имат БСД и повечето Линукси нямат.

Дефинирай ми UNIX и LINUX?????????????
Ти за ядро чувал ли си, ако не си вземи прочети. Даже като те чувам какво ме питаш май даже не си се разхождал из истинско БСД, щото разликите не се изчерпват с ядрото то и Солариса дето си е баш Юникс си е бая различно от другите две споменати или не а? :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #27 -: Jan 22, 2010, 23:12 »
//оff
Получих съобщение да не се закачам с теб и с остналите теми във форума. Съжалявам, но няма да ти отговоря в този форум (но това не означава, че няма да го направя някъде другаде).
Съжалявам за flame-a и за threadjacking. @tyuio приемам, че имаш повече опит от мен и че разбираш повече. Спирам със спора по този въпрос в този форум!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #28 -: Jan 23, 2010, 03:00 »


А за домейн препоръчваш ли ми Debian или пак да е RedHat? Аз уча с туториали на фирма, с която няма да спамя, но там тамерих само RedHat и много хора препоръчват точно нея  за сървър.

Червената шапчица е предпочитана за сървъри, защото повечето производители избират точно нея и я поддържат с драйвери.

Ако платиш $$$$$$ за оракъл, ще искаш да работи, а когато имаш проблем и се обадиш само като им кажеш с коя ОС могат да ти откажат поддръжка.

Както споменах за домейн по добро от уиндоус сървър няма да намериш.

Иначе и редхат и дебиан използват самба...

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #29 -: Jan 23, 2010, 05:00 »


А за домейн препоръчваш ли ми Debian или пак да е RedHat? Аз уча с туториали на фирма, с която няма да спамя, но там тамерих само RedHat и много хора препоръчват точно нея  за сървър.

Червената шапчица е предпочитана за сървъри, защото повечето производители избират точно нея и я поддържат с драйвери.

Ако платиш $$$$$$ за оракъл, ще искаш да работи, а когато имаш проблем и се обадиш само като им кажеш с коя ОС могат да ти откажат поддръжка.

Както споменах за домейн по добро от уиндоус сървър няма да намериш.

Иначе и редхат и дебиан използват самба...
Трябваше да си легна по рано кой дявол ме накара да погледна ся тука!
Я кажи за кой хардуер Шапката има драйвери дето дригите линукси да нямат ? Че не разбрах нещо. Ако си си подкарал някак си  базат на Оракъл да речен на центос и си платил поддръжка я кажи как ще ти я откажат? Оракъл си имат свой редхат ако толкова на някой му се иска оракул с шапка. Макар че аз лично не одобрявам този техен номер де. това за домейна и смабата пак не го разнбрах ама може и да съм ламр и да не чаткам жаргона
Активен