Автор Тема: Обновена информация за Slax  (Прочетена 7145 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Говорейки за Slackware, споменахме Slax и се появяват хора, които имат желание да пишат и да дават идеи. Така че, по този естествен начин, се отваря и тема за обновяване на информацията за Slax.

Текущата статия е, на практика, за цялостно пренаписване. Добре е да пишем авторски текст, но не е задължително. Ако просто превеждаме някакви пасажи, нека да казваме откъде са те и да сложим накрая на статията връзки към оригиналите (отдавайки признание на авторите им).
Активен

Intel

  • Гост
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #1 -: Dec 19, 2011, 16:10 »
Моята насока е, разбира се използването на модули като начин за интегриране на програми, използваемостта и като отделен носител за възстановяване и, че много хора я използват като заместител на слакуер, т.е. за по-лесно, но за по-сложни задачи и постоянно използване не е толкова добър вариант.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #2 -: Dec 19, 2011, 17:30 »
nikolin ми прати няколко подбрани цитата от сайта на Слакс (той верно, че имаше и българска версия), предполагам, че скоро ще ги публикува и тук, за да ги ползваме за основа/насока и да добавяме нашите думи.

Междувременно аз пък се сетих, че преди време на едно място, което отдавна вече не поддържам, бях писала много прочуствен пост за първата си среща със Слакс. Мисля, че и от там някои моменти и почти цели изречения могат да се ползват. По принцип си мисля и още неща, които, като ги избистря, ще споделя.
Активен

empty

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 893
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: KDE
  • Alien Invader
    • Профил
    • WWW
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #3 -: Dec 19, 2011, 18:08 »
Май съм поизостанал малко :) На времето се кълнех в Slackware, но след като го позанемариха го отсвирих, а Slax мислех, че тотално е изчезнал. Ще взема да си инсталирам тея дни тези дистрота да видя за к'во иде реч :)
Активен

Powered by 220 Volts.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #4 -: Dec 19, 2011, 20:19 »
Само дето тоя Slax, много време нямат изкарана нова версия. Мисля, че можеби над 2-3 години все си е така. На сайта им е Slax версия 6.1.2

Попадна ми и версия 6.2.0, имам си я на FTP-то ми. И .ISO и .TAR файловете. Но интересно на сайта им още си стои 6.1.2
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #5 -: Dec 22, 2011, 17:40 »
Що е Slax ?

Slax е жива ГНУ/Линукс дистрибуция, базирана на Slackware . Дистрибуцията се разработва главно от един човек – Tomas Matejicek (http://www.facebook.com/slax.org) . За

създаването й се ползват скриптовете Linux-Live, основният разработчик на които е пак той .
-----------------------------
Слакс е модерна, мобилна, малка и бърза Линукс операционна система с модулен подход и възхитителен дизайн. Въпреки малките си размери, Слакс предлага широка колекция от инсталиран софтуер за ежедневна употреба, включително добре организиран графичен интерфейс и полезни инструменти за възстановяване за системни администратори.
Slax е участвал в разработването на т.нар. sqlzma поправки; кода се изпълнява в 7-Zip компресия (LZMA) в SquashFS (компресирана файлова система за Линукс). Освен това,SquashFS еволюира с времето и сега поддържа по-големи по размери блокове, отколкото преди. Комбинацията от тези две подобрения прави Slax една от най-добре компресираните операционни системи в историята.
Модулният подход Ви дава възможността лесно да включите всякакъв допълнителен софтуер в Слакс. Ако липсва любимият Ви текстов редактор, мрежов инструмент или игра,просто изтеглете модул със софтуера и го копирайте в Слакс, няма нужда от инсталация или конфигурация.
Всички Slax модули са много по-малки, отколкото всички други компресирани пакети днес за всички други Линукс дистрибуции, а скоростта на декомпресия обикновено остава по-бърза от прочитането на цялата база данни от твърдия диск.
XWindow система, KDE графична среда с K-Office, сърфиране в Интернет, електронна поща, мигновени съобщения, CD/DVD записване и "рипване", аудио и видео, Мултимедийни плейъри, и още много други са включени в Slax.

-----------------------------

Това са цитати от самия сайт на Слакс . Незнам кой се е потрудил но има чудесен превод на всичко , за допълнителни въпроси може да се обърнете към форума , но там задължително трябва да пишете на английски .

Тъй като разработчика действа сам се забавя малко излизането на версия 7 на Слакс . Поради това се разви паралелен проект Porteus ( http://www.porteus.org ) който е насочен главно към по нови компютри ( 32 и 64 битови ) . "In essence, Porteus is a portable Slackware OS which started out as Fanthom keeping the Slax OS up to date as

a community remix project."


А сега да ви разкажа за моите впечатления от нея . Има си плюсове и минуси както всяка една операционна система .
Понеже се захласнах по тази малка перла в короната на линукс реших да я нагодя към моите нужди . Тя "жива" компресирана система - т.е. няма нужда да допълваш с драйвери , кодеци и други нещица които правят живота лесен - всичко е вътре . Има я в два варианта ( CD и за флашка ) , аз си я сложих на флашка и я инсталирах . Инсталирането на флашка става за 3 / три /  секунди - по бързо от това здраве му кажи . Това което няма да срещнете никъде в интернета ( само във форума ) е че ако си харесате пакет ( програма ) на друга линукс система ( дистрибуция ) е че можете да го преобразувате в модул за Слакс - но ръчно . lzm - това е стандартен модул ( програма ) за Слакс а командите са : deb2lzm, dir2lzm, tgz2lzm, txz2lzm .



Понеже незнам къде да се сложи това - модераторите могат да решат какво и къде да се сложи . Ако има въпроси - питайте , ще се постарая да отговоря .
« Последна редакция: Dec 22, 2011, 17:45 от nikolin »
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Обновена информация за Slax
« Отговор #6 -: May 09, 2012, 19:17 »
Тъй като пише, че е много лека тази операционна с-ма имам няколко питания:
 1. Какви са минималните системни изисквания?
 2. Може ли да се инсталира на смартфон с ниски параметри?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Въпрос за SLAX
Настройка на програми
DIDO 6 3259 Последна публикация Oct 01, 2004, 23:48
от eNcLaVe
Slax проблеми
Настройка на програми
contact_bogomil 0 1228 Последна публикация Nov 08, 2004, 13:29
от contact_bogomil
SLAX VPN
Настройка на програми
Morpheus 5 2286 Последна публикация Oct 25, 2006, 15:24
от Italianeca
Slax 5.0.4
Настройка на хардуер
PROXIMO 4 2356 Последна публикация May 01, 2005, 14:34
от nqkoisi
Slax 5.01 проблемче
Настройка на програми
Morpheus 1 1569 Последна публикация May 03, 2005, 23:59
от