Автор Тема: Ето това вече е новина! Край на Юнити.  (Прочетена 10005 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #30 -: Jul 13, 2017, 18:49 »
Изчетох коментарите на всички и ми се струва, че никой от вас не отчита момента в който излезе Унити!
Гном тръгнаха силово да налагат Гном3, въпреки, че беше съвсем бъгав и недовършен, а към този момент имаше една много добра и наложена десктоп среда в лицето на Гном2. Каноникал бяха в позиция или да въведат това още почти недоразумение Гном3 или да направят свой десктоп. Минт тръгна по съвсем друг път. Минт създаде нов интерфейс построен върху основата на новия Гном3, но изцяло собствен, но типично по най-добрите традиции на свободния софтуер, надграждайки нещо вече готово и което ще се разработва и поддържа доста дълго напред. Върху същия този чист Гном шел и Убунту можеха да създадат една нова графична среда както Минт, но която да е удобна и за десктоп с мишка и за тъч скриин за таблен и телефон. Според мен една такава конвергентна десктоп среда за нищо няма да става, но това е съвсем друга тема. Още не съм си направил труда да разгледам дори и на виртуалка Уин10, но от тук и там дето съм виждал, МС май успяват най-добре в това отношение. Говоря от позиция, че доста съм експериментирал от таблет да управлявам УинХП дистанционно, но интерфейс, който не е предвидено да се ползва с пръсти, а с мишка е доста неприятно занимание. На таблата с Андроид съм закачал блутут мишка и клавиатура и се ползва доста по-добре от колкото с прости, но класическия десктоп дизайн на Минт, ХП и 7 е далече по-удобен. На Гном 3 интерфейса е доста по-удобен за таблет от колкото класическия за десктоп. С течение на времето и новите идеи, може и да се постигне добър компромис за интерфейс, който да е еднакво удобен за десктоп и мобилно устройство, но и хората трябва в тази цялата бъркотия да си променят навиците по които са свикнали да ползват устройствата си.
Не харесвам Унити и мисля, че интерфейса на Гном 3 има потенциал да се развие до ниво на функционалност еднакво удобен за тъч и десктоп, каквато е идеята му изоснови, а дали техен собствен проект или чужд, не мисля, че е от голямо значение, ако отговаря на техните нужди и идеи.
Активен