Автор Тема: Препоръчайте охлаждане и рам..  (Прочетена 15158 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
'звинявам се за тъпото заглавие.  Значи взех си Xeon X5670 + GA-X58A-UD5, мога ли да следвам указанието от това Видео (не виждам особена разлика в процесора), като слагам същите настройки в биоса. Едно към едно.  Така като го наклокам на 4,3Ghz,  искам и да ми е тихо. Въздушно охлаждане тихо може ли да ми препочъчате,  което ще се справя да го озапти да не прегрее. Моля ви насочете ме, препоръчвайте тихи въздушни охлаждания които ще свършат работа в конкретният случай, защото нямам идея с какво да го хладя. Също и препоръчайте хубави 4гб ddr3 плочки, които да ми позволят да го клокна така хубаво. Рама искам да може да се клоква на максималната честота, която може да се поддържа от дъното. Мисля, да му купя първо една плочка или две и да си го ползвам за интернет и филм. ( видокарта ще му мушна  Sapphire HD5450. ) А след година две като поевтенее рама или ми се отдаде възможност за добра оферта ще надграждам.  Въпроса е сега първите една-две четеригигабайтови плочки да са на добра скорост и стабилни, да не осуетят плана ми за този овърклок,  но не разбирам от памети кои колко биха могли да се овърклокнат, затова моля ви препоръчайте ми вие, а аз ще си ги търся после.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #1 -: Jan 08, 2018, 19:25 »
Щях да ти пиша в другата тема, понеже гледам, че си ентусиаст, но ти си систематизирал въпроса :)

Така.
Първо, с тези настройки от клипчето, не ми се вярва да тръгне и дори и да тръгне, ще имаш проблеми.
Второ, това да клокваш процесора и рамта не е добра идея. Прави се по следния начин:

1. Записваш си някъде стоковите настройки (в скобите ще ти напиша стойностите от клипа {tтам са променяни}, да се ориентираш): Волтажа на процесора (1.36250v), FSB (196) и Мегахерците на рамта (1568)
2. Гледаш, кой е по-ниския множител на рамта (SPD 8.0) и смяташ:
Стоковите мегахерци на рамта (1568) делено на този по-нисък множител. Резултата ти е FSB-то , което ще промениш за да клокнеш процесора. (тази стъпка е много важна особено, ако имаш различни плочки РАМ)
3. След промяната на FSB-то (процесора е клокнат) започни да вдигаш с две стъпки волтажа му (секция с 1.36250v от клипа). Рестартирай и тествай след всяко вдигане. (ако не тръгне - рескаш биоса от батерийката).
4. След като тръгне инсталиразш софтуер за тестване на процесори и го ставясх да работи ПОНЕ ден - два. Най-вероятно компютъра ще забива или програмата ще ти вади грешки в калкулацията. След всяка грешка/забиване повтаряш процедурата с вдигането на две стъпки на волтажа!.

Забравих да спомена: Турбото на процесора го изключваш, както и всякакви такива Extrime memory profile и тнт.

Относно охлаждането: За тоя процесор ще ти трябва огромно охлаждане! Като цена, можеш да се ориентираш 80-100 лв +

ПП: За по-голяма стабилност и по-малко жега, ти препоръчвам да изключиш CPU Multi threading от клипа.

ПП2: Множителя на рамта, може да не е първия по-нисък. Това зависи от това, колко ще успееш да извадиш от процесора при твоята конфигурация. След като намериш твоите настройки и всичко е наред, ти препоръчвам, когато имаш възможност да оставяш програмата за тест на процесори да работи. Лично аз гледам да имам поне месец тестван! (търсиш да няма НИТО една грешка) Температурата по време на теста не трябва да минава препоръчаната от производителя ( 81.3°C ). Ако я минаваш - спираш веднага и ново по-голямо охлаждане :)

ПП3: Споменах да си записваш някъде настройките, за да имаш поглед над това, как да ги променяш:
Грешки на процесора/забиване = качване на волтажа
Температура = сваляне на волтажа = сваляне на FSB-то.

Успех! Ако нещо те затрудни, питай :)
« Последна редакция: Jan 08, 2018, 20:06 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #2 -: Jan 08, 2018, 20:10 »
Ами нали ти казах колкото се може по масивен с колкото се може по голяма перка - тогава ще е тих.

Виж също дали няма някой изцяло меден.
« Последна редакция: Jan 08, 2018, 20:15 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #3 -: Jan 08, 2018, 20:38 »
@makeme мерси за подробното обяснение. Някои от нещата знаех, вдигал съм fsb на един селерон и един дурон. От всичко което написа някои неща с изчисленията не ми станаха напълмо ясни, но като прочèта още 10-20 пъти какво си написал и го обмисля би трябвало да схвана, ако не успея ще питам. Но долкото разбрах ще ми трябва хубав рам, за клока. Някой който позволява на процесора да го овърклокне добре. И понеже не разбирам как и по какво да разпознавам хубавите рамове, питам да ми обясните какви рамове да търся ? моля препоръчаайте ми рамове които няма да пречàт да се клокне добре процесора. Наистина моля... 


Ако имам малко по обем рам. Това пречи ли овърклока да стане по-силен?  Питам понеже мислех с една 4гигабайтова плочка да почна да го ползвам или с две.
« Последна редакция: Jan 09, 2018, 11:51 от ignorant »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #4 -: Jan 08, 2018, 20:42 »
Ето ти пример за евтин охладител:
https://www.jarcomputers.com/Ohlajdane-za-procesor-DeepCool-LUCIFER-K2_prod_FANCPDEEPCOOLLUCIFERK2.html?ref=prod

Това е пример за световно признат, тих охладител:
https://www.jarcomputers.com/NH-U12DX-i4-Cooler-Noctua_prod_FANCPNOCTUANHU12DX.html?ref=prod

Разбира се за тия пари, няма как да е меден :)
« Последна редакция: Jan 08, 2018, 20:43 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #5 -: Jan 08, 2018, 20:48 »
Хакай "евтиния" от 74 лева и си свиркай.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #6 -: Jan 08, 2018, 20:53 »

Това е пример за световно признат, тих охладител:
https://www.jarcomputers.com/NH-U12DX-i4-Cooler-Noctua_prod_FANCPNOCTUANHU12DX.html?ref=prod

Да забележа перката е 12см. Възможно най голямата като на захранванията. И е 1500 RPM
На тези обороти всичко е много тихо. И то това са максималните.. А ще върти на много по малко... Там пише до 300 RPM

Евтиният също ще много тих. На мен даже той ми харесва повече.
« Последна редакция: Jan 08, 2018, 21:32 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #7 -: Jan 08, 2018, 20:57 »

Разбира се за тия пари, няма как да е меден :)

Абе Най добре ще да е сребърен.само дето му рипа малко парата.  Ама не съм виждал такива за продажба де. Само по поръчка :D
« Последна редакция: Jan 08, 2018, 21:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #8 -: Jan 09, 2018, 06:58 »
Ето ти пример за евтин охладител:
https://www.jarcomputers.com/Ohlajdane-za-procesor-DeepCool-LUCIFER-K2_prod_FANCPDEEPCOOLLUCIFERK2.html?ref=prod

Това е пример за световно признат, тих охладител:
https://www.jarcomputers.com/NH-U12DX-i4-Cooler-Noctua_prod_FANCPNOCTUANHU12DX.html?ref=prod

Разбира се за тия пари, няма как да е меден :)


Между седемдесет и пет, и сто и кусур лева, а няма как да е меден??? Някой от вас знае ли, колко струва ЕДИН КИЛОГРАМ МЕД??? Тук са има-няма 100 гр.

Между другото на мен процесора с все доста масивното охлаждане, което си идваше със самия него ми струваше по-малко от по-евтината от двете перки. Вие поток на флуиди около болид за Формула едно ли ще смятате?


п.п. Изключително грозна проява на лош вкус е да си кръстят нещото с името Луцифер. Разбирам, че средновековието е свършило, а последвалото го Просвещение отдавна е в учебниците по история, но все още съществуваме някакви хора дето ни настръхват косите (колкото ги имаме, ако ги имаме) и ни се скофтя сутринта от това. И защо си играят с нервите, търпението и суеверието ни? Защото го боядисали в бледо червено и защото крайщата на топлообменните тръби мязат на рога. Много оргинално. Върха на маркетинговата мисъл. Като видя подобни неща и ми се ще да си скъсам дипломата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #9 -: Jan 09, 2018, 09:38 »
Късай смело. Хаххахаххааааааааааааааааа
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #10 -: Jan 09, 2018, 10:35 »
@makeme мерси за подробното обяснение. Някои от нещата знаех, вдигал съм fsb на един селерон и един дурон. От всичко оето написа някои неща с изчисленията не ми станаха напълмо ясни, но като прочèта още 10-20 пъти какво си написал и го обмисля би трябвало да схвана, ако не успея ще питам. Но долкото разбрах ще ми трябва хубав рам, за клока. Някой който позволява на процесора да го овърклокне добре. И понеже не разбирам как и по какво да разпознавам хубавите рамове, питам да ми обясните какви рамове да търся ? моля препоръчаайте ми рамове които няма да пречàт да се клокне добре процесора. Наистина моля... 


Ако имам малко по обем рам. Това пречи ли оърклока да стане по-силен?   Питам понеже мислех с 1 4гигабайтова плочка да пона да г о ползвам илис две.

Да, като си го прочетох и аз сам трудно си разбирам :) , но нямам идея как да ти обясня по по-прост начин. Все пак трябва да имаш познания над това, което правиш, а не само копи/пейст от някое клипче. За това и просто ти написах стойностите от клипчето, за да знаеш за кои полета става въпрос. Все пак ще опитам:

CPUmhz = FSB x CPUmultiplier
RAMmhz = FSB x RAMmultiplier
Ти променяш FSB и двете се променят, а идеята е RAMmhz да остане същото. Затова променяш и RAMmultiplier. Волтажа го вдигаш понеже, на процесора почва да не му стига тока :)

Надявам се да е по-нагледно.

Количеството рам "почти" няма значение. Не си давай парите за много скъпа рам. Единствено гледай да не е по-бърза от спецификацията на дъното. Пак ти казвам, клоквай без да променяш (клокваш) чистотата на рамта, че там става филм!

"почти"* Като видях картинка на дъното, ми направи впечатление, че има 6 слота. За оптимална работа използвай само 3 от тях с еднакви плочки. Няма проблем да почнеш с 1 плочка 4ка, но след добавяне на още, ще трябва да тестваш процесора на ново и ако има грешки, да му даваш повече ток.

Цитат
Между седемдесет и пет, и сто и кусур лева, а няма как да е меден??? Някой от вас знае ли, колко струва ЕДИН КИЛОГРАМ МЕД??? Тук са има-няма 100 гр.

Хахахаха. go_fire  те и от хартия да почнат да ги правят, пак ще ти вземат парите :)
« Последна редакция: Jan 09, 2018, 11:20 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #11 -: Jan 09, 2018, 12:43 »
Цитат
Волтажа го вдигаш понеже, на процесора почва да не му стига тока 
Ммммне. Според мен става следното. Като се вдига волтажа се подобряват фронтовете на импулсите - стават по стръмни, оттам се подобрява превключването и като резултат се вдига малко работната честота. Ако не прави парчета то поне вдигането на волтажа ще добави малко стабилност.

Аз пък тази аналогия с рогцата и червената перка ама въобще не я забелязах. Ами сменете му перката с нормална черна 12см. Те и са по дебели....



« Последна редакция: Jan 09, 2018, 15:03 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #12 -: Jan 09, 2018, 12:51 »
Охлаждането - добре, ами RAM-а ? Какво си хареса момче ? Или още не си я избрал каква да е рамта ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #13 -: Jan 09, 2018, 13:16 »
Малко извън темата:
Аз едно време много се итересувах от шума и от къде идва.

Има един начин с който се намалява шума. Обаче незнайно защо не го ползват в компютрите. Китаеца за таково нещо не може да се сети. Ще се сети само ако друг първо го е направил и той го копне.
 
Ако отделните лопатки на Fan-a са изработени несиметрично - всяка е с различна големина и разтоянията между отделните перки също са различни - общото усещане за шум се намалява. Целият Fan изглежда много криво :o -направо като печатна грешка.

Например такива са вентилаторите на радиаторите по мерцедесите и вероятно и при много други коли. Гледам такива има и на страничните перки на хеликоптерите .....

https://www.google.bg/search?biw=1097&bih=619&tbm=isch&sa=1&ei=lqBUWqicB6ie6ASWloSoDw&q=uneven+blade+spacing&oq=uneven+blade+spacing&gs_l=psy-ab.3...36515.40274.0.40992.15.12.0.0.0.0.279.1216.0j8j1.9.0....0...1c.1.64.psy-ab..7.0.0....0.qgzV3Ra2B4U#imgrc=_

Защо става така. Предполагам че всяка лопатка създава шум в точно определен честотен диапазон и като се съберат шума от 10 еднакви лопатки на едно място - шума става досаден. Ако обаче всяка 'различна' лопатка създава шум в различен честотен диапазон то сумарно целият шум се разстила по цялата честотната лента и става по малко забележим.


« Последна редакция: Jan 09, 2018, 13:47 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Препоръчайте охлаждане и рам..
« Отговор #14 -: Jan 09, 2018, 14:18 »
Цитат
Волтажа го вдигаш понеже, на процесора почва да не му стига тока 
Ммммне. Според мен става следното. Като се вдига волтажа се подобряват фронтовете на импулсите, оттам се подобрява превключването и като резултат се вдига малко работната честота. Ако не прави парчета то поне вдигането на волтажа ще добави малко стабилност.

Аз пък тази аналогия с рогцата и червената перка ама въобще не я забелязах. Ами сменете му перката с нормална черна 12см. Те и са по дебели....
Не знам как точно стоят нещата, но аз си ги обяснявам просто така:
Watt=Volt x Amp
С клокването вдигаш Watt-овете. Волтажа, който променяш е Vin, а, не Vcore (макр че пише понякога Vcore). От там се получава, че Vcore пада драстично и процесора става undervoltage.

ПП: Сега догледах клипчето. Този използва cinebench, но за тестовете ти ползвай това:
https://www.mersenne.org/download/
Аз лично не знам по-добър софтуер за целта да има изобщо
« Последна редакция: Jan 09, 2018, 15:08 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...