Автор Тема: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64  (Прочетена 8308 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #15 -: Jan 07, 2017, 21:24 »
Да ама до релийза на Stretch ще отнеме още почти 2 години  незнам защо Jessie са го оставили с 3.16 затова искам да го ъпдейтна до нещо по-новичко.
Множко ми се виждат две години.
https://wiki.debian.org/DebianStretch
Пакетите в Testing и Sid почнаха да се изравняват.
Това, изобщо не означава, че, ако има наличен бъг, ще бъде оправен на датата на излизане.
Предложих ти нещо по- новичко от Jessie и несравнимо по стабилно от Stretch.
Тествал ли си до момента някоя десктоп разновидност на Ubuntu 16.04 ?
« Последна редакция: Jan 07, 2017, 21:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

qmxnmz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #16 -: Jan 07, 2017, 22:09 »
Да ама до релийза на Stretch ще отнеме още почти 2 години  незнам защо Jessie са го оставили с 3.16 затова искам да го ъпдейтна до нещо по-новичко.
Множко ми се виждат две години.
https://wiki.debian.org/DebianStretch
Пакетите в Testing и Sid почнаха да се изравняват.
Това, изобщо не означава, че, ако има наличен бъг, ще бъде оправен на датата на излизане.
Предложих ти нещо по- новичко от Jessie и несравнимо по стабилно от Stretch.
Тествал ли си до момента някоя десктоп разновидност на Ubuntu 16.04 ?

Оценявам помощта ти но съм фен на дебиан с убунту нямам  толкова добри спомени.Ползвам дебиан от много време още от дебиан etch и ми харесва прогреса който е направил, апък и убунто е дериват на дебиан, както и много други, проблема е със зависимостите и не знам какво точно съм объркал по време на инсталацията на новото ядро зовът ми за помощ беше насочен точно към това.Ако някой е инсталирал подобно ядро на стейбъл релийз ще се радвам да узная мнението му. Аз мисля, че е някакъв централен бъг, но като чета репортите за бъгове ме навява на мисълта, че аз съм объркал нещо по време на инсталирането, защото не всеки има бъгове, като моя, както и аз съм наблюдавал бъгове, които аз нямам обаче другите имат. Непреинсталирам понеже нета ми е ограничен и се опитвам да опрая нещата с малко интернет ресурси (трафик).

« Последна редакция: Jan 07, 2017, 22:11 от qmxnmz »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #17 -: Jan 07, 2017, 22:30 »
Оценявам помощта ти но съм фен на дебиан с убунту нямам  толкова добри спомени.Ползвам дебиан от много време още от дебиан etch и ми харесва прогреса който е направил, апък и убунто е дериват на дебиан, както и много други, проблема е със зависимостите и не знам какво точно съм объркал по време на инсталацията на новото ядро зовът ми за помощ беше насочен точно към това.Ако някой е инсталирал подобно ядро на стейбъл релийз ще се радвам да узная мнението му. Аз мисля, че е някакъв централен бъг, но като чета репортите за бъгове ме навява на мисълта, че аз съм объркал нещо по време на инсталирането, защото не всеки има бъгове, като моя, както и аз съм наблюдавал бъгове, които аз нямам обаче другите имат. Непреинсталирам понеже нета ми е ограничен и се опитвам да опрая нещата с малко интернет ресурси (трафик).
Ползвал съм предимно такива ядра в стабилните издания след Squeeze, защото, щатните са много лошо поддържани.
http://s19.postimg.org/6aaxrwbcj/debian_Jessie_Xfce.png
Снимката е от началото на годината. Не съм очарован от Jessie и от пролетта не съм я ползвал активно.
Вече писах, че никога не съм имал проблеми с тях. Просто инсталираш linux-headers за ядрото и самото ядро, след което рестартираш. Linux-headers има множество зависимости, така, че забрави за локално свалени пакети.
Относно Ubuntu, може да произлиза от Debian, но, прекалено много се е отклонила от родителя си. Това си е базова дистрибуция.
« Последна редакция: Jan 07, 2017, 22:53 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

qmxnmz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #18 -: Jan 07, 2017, 22:55 »
Оценявам помощта ти но съм фен на дебиан с убунту нямам  толкова добри спомени.Ползвам дебиан от много време още от дебиан etch и ми харесва прогреса който е направил, апък и убунто е дериват на дебиан, както и много други, проблема е със зависимостите и не знам какво точно съм объркал по време на инсталацията на новото ядро зовът ми за помощ беше насочен точно към това.Ако някой е инсталирал подобно ядро на стейбъл релийз ще се радвам да узная мнението му. Аз мисля, че е някакъв централен бъг, но като чета репортите за бъгове ме навява на мисълта, че аз съм объркал нещо по време на инсталирането, защото не всеки има бъгове, като моя, както и аз съм наблюдавал бъгове, които аз нямам обаче другите имат. Непреинсталирам понеже нета ми е ограничен и се опитвам да опрая нещата с малко интернет ресурси (трафик).
Ползвал съм предимно такива ядра в стабилните издания след Squeeze, защото, щатните са много лошо поддържани.
http://s19.postimg.org/6aaxrwbcj/debian_Jessie_Xfce.png
Снимката е от началото на годината. Не съм очарован от Jessie и от пролетта не съм я ползвал активно.
Вече писах, че никога не съм имал проблеми с тях. Просто инсталираш linux-headers за ядрото и самото ядро, след което рестартираш.
Относно Ubuntu, може да произлиза от Debian, но, прекалено много се е отклонила от родителя си. Това си е базова дистрибуция.


Цитат
Не съм очарован от Jessie и от пролетта не съм я ползвал активно.
Вече писах, че никога не съм имал проблеми с тях. Просто инсталираш linux-headers за ядрото и самото ядро, след което рестартираш.

Това и направих, в момента пиша от 4.8.0-0.bpo.2-amd64 и когато пиша непремигва толкова бързо, неразбирам какво става...
« Последна редакция: Jan 07, 2017, 23:38 от qmxnmz »
Активен

User13

  • Гост
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #19 -: Jan 08, 2017, 07:41 »
Както е видно от профила ми аз съм с тестовата версия на Debian. За сега всичко си работи добре. От профила ми се разбира, че ползвам едно много специфично ядро, което е налично само в тестовите хранилища. Ползвам го, точно заради проблеми с  видеото с другите стандартни ядра.
Ако искаш пробвай го!
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #20 -: Jan 08, 2017, 09:08 »
Не виждам как RT - real time ще оправи проблемите с drm-то. Интелският драйвер има 2 нива, kernel space и user space, освен че може да смениш ядрото трябва нова mesa, libgl и drm. Колкото до липсващият firmware той е за skylake (sk отпред) 6-та генерация, kabylake (kb - 7-ма геенрация) по-скоро не смятам, че там е проблема, а в ядрото. Debian не бих препоръчал на нищо освен дърта кошница, особено за Интел след 4-то поколение - твърдо не. OpenSuse, Rosa или Арч-арските деривати, Ubuntu 16.04 с някой backport хранилища.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #21 -: Jan 08, 2017, 09:25 »
Debian не бих препоръчал на нищо освен дърта кошница, особено за Интел след 4-то поколение - твърдо не. OpenSuse, Rosa или Арч-арските деривати, Ubuntu 16.04 с някой backport хранилища.
И, как ще се отрази, например Stretch с ядро 4.8+ на стар хардуер. А, от версия Wheezy, няма инсталатор с non-pae ядро и обявеното за i386 (686-pae) не тръгва дори на някои Celeron-и, формално водещи се i686?
Open SUSE и РОСА имат по две версии, които са коренно различни. Толкова различни, че CENTOS и Ubuntu, изглеждат, като братчета спрямо тях, въпреки различните пакетни системи.
П.П.: Не познавам някой, който се е задържал на РОСА продължително време. За мен, тази дистрибуция се е отклонила значителни от наследството на Mandriva.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #22 -: Jan 08, 2017, 09:30 »
Това и направих, в момента пиша от 4.8.0-0.bpo.2-amd64 и когато пиша непремигва толкова бързо, неразбирам какво става...
Слд няколко седмици ще излезе Mageia 6. Тествай я. Фирмените драйвъри се инсталират по време на инсталацията на системата. Най- важното, което те засяга е, че ядрото и комплекта с драйвъри са прикачени. При инсталация на ново ядро се инсталира и комплект с драйвъри към него, като се запазват зададените настройки. Като стар Linux потребител, все се е случвало да ползваш Mandriva и, едва ли ще се затрудниш особено с нея.
« Последна редакция: Jan 08, 2017, 09:36 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #23 -: Jan 08, 2017, 09:57 »
И, как ще се отрази, например Stretch с ядро 4.8+ на стар хардуер.
Тази версия нокой ползва ли е, сериозно тя не е за използване, дори създателите едва ли я тестват на нещо различно от VM - както cooker на времето в Мандрива (апропо аз тогава я ползвах, но и тогава се научих да фиксвам разлини проблеми)
Open SUSE и РОСА имат по две версии, които са коренно различни. Толкова различни, че CENTOS и Ubuntu, изглеждат, като братчета спрямо тях, въпреки различните пакетни системи.
Имаш предвид по въшен вид? Не виждам нищо не нормално, има си дизайнери, които се заниват с изгледа. А Rosa сега видях R9 изглежда точно както преди 5г.
П.П.: Не познавам някой, който се е задържал на РОСА продължително време. За мен, тази дистрибуция се е отклонила значителни от наследството на Mandriva.
От 2012 до януари 2015г. тогава исках KDE5, но все още нямаше, та затова минах на KaOS и pacman и идеологията ми хареса повече.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #24 -: Jan 08, 2017, 10:27 »
И, как ще се отрази, например Stretch с ядро 4.8+ на стар хардуер.
Тази версия нокой ползва ли е, сериозно тя не е за използване, дори създателите едва ли я тестват на нещо различно от VM - както cooker на времето в Мандрива (апропо аз тогава я ползвах, но и тогава се научих да фиксвам разлини проблеми)
Open SUSE и РОСА имат по две версии, които са коренно различни. Толкова различни, че CENTOS и Ubuntu, изглеждат, като братчета спрямо тях, въпреки различните пакетни системи.
Имаш предвид по въшен вид? Не виждам нищо не нормално, има си дизайнери, които се заниват с изгледа. А Rosa сега видях R9 изглежда точно както преди 5г.
П.П.: Не познавам някой, който се е задържал на РОСА продължително време. За мен, тази дистрибуция се е отклонила значителни от наследството на Mandriva.
От 2012 до януари 2015г. тогава исках KDE5, но все още нямаше, та затова минах на KaOS и pacman и идеологията ми хареса повече.
1. От петимата, които сме останали да пишем в този форум, вероятно само аз, защото всякакви въпроси за нея се отминават с ледено мълчание.
http://s19.postimg.org/iv11ro8kz/Stretch.png
Колкото до разработчиците - тя се води вече в процес на "меко" или "гъвкаво" замразяване. В сравнение с Tumbleweed на Open SUSE от която и Arch потребителите се плашат си е хипер стабилна.
2. Имам предвид по философия, структура на пакети и други обективни фактори.
Има огромна разлика между стабилната Open SUSE Leap, която ползва модел с фиксирани издания и Thumbleweed, която не знам, като каква да я коментирам. По принцип се води Rolling Release, като модел на обновяване, но практическата реализация е, че просто хвърлят в хранилищата всеки новоизлязъл пакет. Уж е тип "кухня", но е по- скоро лаборатория, където се правят експерименти в стил "Да смесим всичко и да видим, какво ще стане".
Относно РОСА - качествената РОСА е фирмената версия. Преди имаше еквивалентна на нея LTS версия (Маратон), която не знам, дали още се издава. Освежените версии са на принципа "Колкото изкара". Важното е да работи при инсталацията и да има лъскав десктоп.
« Последна редакция: Jan 08, 2017, 11:29 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #25 -: Jan 08, 2017, 10:37 »
Tumbleweed е като Cooker де и като тестинг репото на Арч, т.е. там се слага всичко най-ново в момента на излизане, само да се компилира :) А LTS версията на Rosa се водеше корпоративна сега е вече enterprise (точно както Mandriva Powerpack ли кво беше)  http://en.rosalinux.com/red/
Сега разбирам какво имаш предвид под "различни версии" - да, така е, но те и пакетите си се променят по функционалност, затова им сменят имената да няма обърквания и някой да си мисли, че са 1:1.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #26 -: Jan 08, 2017, 10:49 »
TА LTS версията на Rosa се водеше корпоративна сега е вече enterprise (точно както Mandriva Powerpack ли кво беше)
Все още си пазя дисковете с Powerpack. Ползвах ги за инсталации върху чужди машини, за да не се занимавам излишно. Беше си обикновена Mandriva. Разликата между Free, One и Powerpack беше софтуера върху тях. Powerpack беше наблъскана със софтуер - Skype, Opera и т.н. Но, иначе не се различаваше от останалите издания. Хранилищата си бяха на Mandriva и във всяко друго издание, можеше да се инсталира същия софтуер, ако ти е необходим. Между корпоративното издание и Fresh версиите на ROSA, разликите са много по- съществени.
« Последна редакция: Jan 08, 2017, 11:47 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

User13

  • Гост
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #27 -: Jan 09, 2017, 07:27 »
Е аз съм с тестовия Дебиан и си работи много добре. Не знам тука какво се оплакват някои хора от него.
За разлика от Rosa, Ubuntu, SUSE, зад Debian не стои голяма фирма, корпорация, компания и в тази дистрибуция не се наливат много пари, което си има своите предимства и недостатъци.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian Jessie и кернел 4.8.0-0.bpo.2-amd64
« Отговор #28 -: Jan 09, 2017, 09:43 »
Е аз съм с тестовия Дебиан и си работи много добре. Не знам тука какво се оплакват някои хора от него.
За разлика от Rosa, Ubuntu, SUSE, зад Debian не стои голяма фирма, корпорация, компания и в тази дистрибуция не се наливат много пари, което си има своите предимства и недостатъци.
Наливат се и там доста пари, въпреки, че няма самостоятелна търговска дейност. А, повечето недостатъци идват не от липса на пари, а от организационни проблеми и най- вече, надменност и високомерие на разработчиците. Да държиш критичен бъг (визирам загубата на данни в RAID масиви) повече от месец след, като в останалите дистрибуции е отстранен, не знам, как да го коментирам. Дори и в момента в Jessie има десетки неотстранени критични уязвимости.  Парадокс е, че от няколко години, единственото редовно кърпено ядро стана това от Backports хранилищата, но, то си е за персонална употреба.
Преди време, някой беше публикувал стари линкове от награди за сървървърна дистрибуция. За миналата година е на поне пето място. Реално, дори това пето място и е много. Ако съм доставчик на услуги, никога не бих я сложил на сървърите си. Не я ползвам, дори на настолните машини в офиса. Само на лаптопа вкъщи, на който не държа нищо важно. Общо взето, нищо не държа, защото, цялата важна информация ми е разхвърляна на няколко вида носителя - флашки, DVD-та и в облачни пространства.
« Последна редакция: Jan 09, 2017, 09:59 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png