Автор Тема: Python 3.1.2  (Прочетена 4990 пъти)

fatalerrorbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Python 3.1.2
« -: Aug 28, 2010, 02:38 »
Здравейте.
Както знаете убунту има инсталиран питон 2.6 , на мен целта ми е да инсталирам 3.1 . Свалих си го от сайта на питон , инсталирах обаче главният остава 2.6 . Въпроса ми е следния - виждам ,че в synaptic package managera има възможност да се инсталира 3.1 обаче забелязах ,че при инсталацията ще премахне една камара неща и после сигурно пак ще се върнат ( а не ми се иска след това да пренастройвам всичко - компиз и т.н.) и се питам дали всичко ще се върне постаро му след новата инсталация.
И ако не как да стане etc.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #1 -: Aug 28, 2010, 07:32 »
Здравейте.
Както знаете убунту има инсталиран питон 2.6 , на мен целта ми е да инсталирам 3.1 . Свалих си го от сайта на питон , инсталирах обаче главният остава 2.6 . Въпроса ми е следния - виждам ,че в synaptic package managera има възможност да се инсталира 3.1 обаче забелязах ,че при инсталацията ще премахне една камара неща и после сигурно пак ще се върнат ( а не ми се иска след това да пренастройвам всичко - компиз и т.н.) и се питам дали всичко ще се върне постаро му след новата инсталация.
И ако не как да стане etc.

Не няма да се върнат Python 3.1 не е напълно съвместим с всички зависими от него програми, и те просто ще откажат да работят
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

daw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Slackware x86_64
  • Window Manager: KDE,XFCE
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #2 -: Aug 28, 2010, 14:27 »
Така е но пък е доста по-добре направен - за Python 3.1 говоря :) ....и щем не щем трябва да пренапишем нашите програми на него.
Активен

Live Free or Die!!!

fatalerrorbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #3 -: Aug 29, 2010, 00:47 »
А някой може ли да ми каже точно кои пакети няма да работят
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #4 -: Aug 29, 2010, 01:32 »
Тук уви ще се наложи да подкрепя РОКО__ защото обновяването към нов Python наистина троши пакети на поразия за десктоп.

На сървър нямам почти никакви ядове. Ако толкова много ти трябва Питоня - пусни го на сървър с някакъв виртуализатор. Ако ти трябва за десктоп - не съм сигурен но тук Debian Testing може да ти помогне или друга дистрибуция.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

fatalerrorbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #5 -: Aug 29, 2010, 10:15 »
Ами ще кача един windows и на него ще си кача питон , защото цялата книга която уча питон в момента е за 3 и на доста места синтаксиса не върви.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #6 -: Aug 29, 2010, 11:54 »
Ами ще кача един windows и на него ще си кача питон , защото цялата книга която уча питон в момента е за 3 и на доста места синтаксиса не върви.
Виж сега, това, че главната питонска версия в системата ти е 2.6, не означава, че ти не можеш да имаш и други. Аз например имам 2.4, 2.5, 2.6, 3.0 и 3.1, някои са от репозиторитата, едното (3.0) трябва да е компилирано. Просто, когато си пускаш интерпретатора, ще пишеш не python, а python3.1 като команда, а като пишеш скрипт, в shebang-а ще пишеш #!/usr/bin/python3.1 или #!/usr/bin/env python3.1 вместо съответно #!/usr/bin/python или #!/usr/bin/env python.
Активен

fatalerrorbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #7 -: Aug 29, 2010, 22:04 »
А ако инсталирам питон 3.1 със sudo apt-get install python3.1 той ще стане ли като един вид главен и да  замести стария или просто ще се инсталира ,защото този който свалих от сайта на питон даде прекалено много грешки при инсталацията ( не не съм объркал нищо  :P ) и нищ не стана от него.

Видях ,че казва че 0 ще бъдат премахнати и 2 нови инсталирани обаче съм длъжен да попитам.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #8 -: Aug 29, 2010, 22:24 »
Ами ще кача един windows и на него ще си кача питон , защото цялата книга която уча питон в момента е за 3 и на доста места синтаксиса не върви.
Виж сега, това, че главната питонска версия в системата ти е 2.6, не означава, че ти не можеш да имаш и други. Аз например имам 2.4, 2.5, 2.6, 3.0 и 3.1, някои са от репозиторитата, едното (3.0) трябва да е компилирано. Просто, когато си пускаш интерпретатора, ще пишеш не python, а python3.1 като команда, а като пишеш скрипт, в shebang-а ще пишеш #!/usr/bin/python3.1 или #!/usr/bin/env python3.1 вместо съответно #!/usr/bin/python или #!/usr/bin/env python.

Имам в предвид че повечето програми са писани за 2.6 и като работиш главно с 3.1 той отчита грешка в синтаксиса .
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

fatalerrorbg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #9 -: Aug 29, 2010, 23:36 »
Добре направих го всичко , просто
sudo apt-get install python3.1
след инсталацията
idle python3.1
и готово.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Python 3.1.2
« Отговор #10 -: Aug 30, 2010, 14:39 »
Ами ще кача един windows и на него ще си кача питон , защото цялата книга която уча питон в момента е за 3 и на доста места синтаксиса не върви.
Виж сега, това, че главната питонска версия в системата ти е 2.6, не означава, че ти не можеш да имаш и други. Аз например имам 2.4, 2.5, 2.6, 3.0 и 3.1, някои са от репозиторитата, едното (3.0) трябва да е компилирано. Просто, когато си пускаш интерпретатора, ще пишеш не python, а python3.1 като команда, а като пишеш скрипт, в shebang-а ще пишеш #!/usr/bin/python3.1 или #!/usr/bin/env python3.1 вместо съответно #!/usr/bin/python или #!/usr/bin/env python.

Имам в предвид че повечето програми са писани за 2.6 и като работиш главно с 3.1 той отчита грешка в синтаксиса .
Да, имам идея за разликата между 2.X и 3.X версиите (далеч не само синтактични са).

А ако инсталирам питон 3.1 със sudo apt-get install python3.1 той ще стане ли като един вид главен и да  замести стария или просто ще се инсталира ,защото този който свалих от сайта на питон даде прекалено много грешки при инсталацията ( не не съм объркал нищо  :P ) и нищ не стана от него.

Видях ,че казва че 0 ще бъдат премахнати и 2 нови инсталирани обаче съм длъжен да попитам.
Май че не, поне при мен главният (този, скрит зад /usr/bin/python) е 2.6, а иначе си имам 3.1 от хранилищата.

Пак повтарям - теб не те касае кой е главният, ти си ползваш версията, която ти трябва и харесваш. Малко по-грозно е да указваш точна версия в скриптовете, но докато текат преходите, ще е така.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Python IDE
Настройка на програми
gamehack 1 3976 Последна публикация May 23, 2003, 12:03
от rat
Български счетоводен софтуер на Python
Предложения за български проект
cvludmiloff 3 4928 Последна публикация Jun 05, 2004, 17:38
от vladou
Python
Общ форум
fantom 6 4198 Последна публикация Nov 07, 2005, 18:51
от betso
Python
Общ форум
glam 0 2168 Последна публикация Jan 11, 2007, 13:00
от glam
Искам да се зарежда python 3.7 вместо python 2.7
Web development
3p0 36 17852 Последна публикация Dec 27, 2019, 00:49
от 4096bits