Автор Тема: Bridge tun0 - usb0  (Прочетена 3003 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Bridge tun0 - usb0
« -: Mar 23, 2014, 23:53 »
Върос(и) с повишена трудност!

Възможно ли е да се направи bridge или как иначе да се прекара интернет от tun0 към usb0
Според някой можело ама препращат към гугъл а от гугъл само разбрах че
"TUN drawbacks: Cannot be used in bridges"  :o
ама може би тази статия е стара или ако има и друг начин  помагайте.

Значи проблема ми е следния:
1. Ползвам споделен интенет от тел. (с неограничен интернет) към компютър
2. Искам да го споделя от комп-а към един таблет (таблета е за децата и няма интернет - и без това ще се обновява 1-2 пъти в годината - не ми е проблем да го правя и само с копиране на файлове проблема е че гугъл дава инсталиране само онлайн от техния google play сайт, а не искам да свалям от 3ти сайтове дето не знаеш какво още има в техните *.apk)
3. НЕ искам да руутвам нито тел. нито таблета

За връзката тел.-комп. ползвам azilink 2.0.2 а tun0 го създавам със следния скрипт azilink.ovpn
и после изпълнявам
Код
GeSHi (Bash):
  1. ./adb forward tcp:41927 tcp:41927
  2. openvpn --script-security 2 --config azilink.ovpn

и с добавяне на nameserver 192.168.56.1 в /etc/resolv.conf всичко работи т.е. компютъра си ползва интернета от телефона.


Като закача таблета и избера там връзка за ползване на интернет от некой Уиндоус (таблета е Леново Йога 10" и поддържа от XP до Win8 всичко) и ми излиза като usb0 интерфейс
по-точно опцията е USB Internet (Sharing Windows PC internet via USB cable) и добре обяснено как става ама само за Уиндоус... линуксджиите сме оставени на самотек  :'(

по-натам опитвам следното обаче удрям на камък т.е. предполагам че ако имам eth0 ще си работи - обаче аз разполагам само с tun0 - usb0

Другото което пробвах и не иска руут но също не ми се получи е slirp обаче и тук удрям на камък - или бинарния файл е стар или има и др. проблем - някой ако знае как да кача GCC на таблета и да прекомпилирам получава  [_]3 [_]3 [_]3
може би проблема е че вече в новите андроиди (4.2 са и двете устройства) вече тази директория /data/local не е writable  :'(
..мисля някой се беше борил наскоро тука по друг повод де (да си роот-ва с иксплойт и без да качва МОД) та май беше постигнал успехи - интересно ми е дали е успял да намери user writable директория
т.е. искам да кажа че поне с вградения му браузър не ми я показва тази директория, но тя може и да си е там и даже да е writable, т.е. тогава пролема е в бинарито дето е качил пича за сваляне  първо е за друг тел и второ е за стар андройд та - как да кача GCC и да компилирам на самото у-во нова работеща версия т.е. пак опираме до намиране на user writable executable folder нейде по таблета
Дали пък да не пробвам и аз като gat3way да го пренапиша на чисто на джава Slirp...

има и трети вариант през WiFi - мога да си позлвам лаптопа (защото десктопа ми няма WiFi карта) обаче всичко което намерих за WiFi тетъринг иска руут  ::)

Също така не съм много сигрен с NAT, firewall дали ще стане понеже то вече си създава един ама с два т.е. аз горе-долу с един NAT ще се оправя ама в сл. са два  идеи??

Приемам и всякакви други идеи
"Няма начин да няма начин" - основен принцип на FSF, OSS etc.
« Последна редакция: May 11, 2014, 16:04 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #1 -: May 11, 2014, 16:08 »
Това мързела е страшна сила...
Малко късно но намерих решение макар и не съвпадащо с нито едно от изборените по-горе:

инсталирах Фокс-Фай (безплатната версия) за създаване на безжичен хот спот и си работи без проблеми със споделянето на интернета - е вярно трябва да си е на кабела на зарядното че бая бързо източва батериите ама аз го ползвам веднъж на няколко месеца  [_]3
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #2 -: May 11, 2014, 21:07 »
Remo извинявам се, че ти влизам в темата, ама си от най-знаещите тук и да те попитам. Възможно ли е от нъкъде да се извади статистика за използването на tun0. Въпроса е, че за разлика от теб, моят е ограничен до три гъбки и искам да го следя. За съжаление това е възможно при мен само с недоразумението на БТК, а то като всичко китайско е буболечесто и лочи памет. Искам да си ползвам прекрасният Сакис дето го изкопа колегата Сатир, ама този проблем си ми виси.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #3 -: May 12, 2014, 02:04 »
Ами телефоните с Android, нямаха ли вградена опция за hotspot? Свързваш се към нета на мобилния оператор от "антената" на телефона, а wifi картата ти е свободна, мисля, че Android се справя точно с това и прави wifi-я на телефона в hotspot. Отделно с програмката си пускаш нет на десктопа през юсб-то? А хотспота за таблета на малките и лаптопа. Вярно, че ще трябва да стои постоянно включен в зарядното. Но пък ми е интересно, какъв е тоя неограничен мобилен интернет в България, та да склониш да го споделяш на десктоп машина, лаптоп и таблет? Брех!  :o
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #4 -: May 26, 2014, 16:04 »
Брей скоро не бях влизал (не поради пред-/след- изборните простотии), а то имало защо

- оператора не е в бг (както и преди съм споменавал вече нямам право да публикувам в секцията made in BG интересно ми е само що ли заглавието не е на БГ ама това е за една др. тема..)

- търся си самостоятелна програмка защото оператора ми иска да се плаща за всичко през техните услуги иначе няма проблем даже за УСБ не ми трябва програмка ама а съм псунал вграденито споделяне на интернет през УСБ (т.нар. tethering) и веднага ми иска едни $30 (същото се получава и при вградения hot-spot)  - не е че не работят
та затова ползвам "външни" в смисъл не от мобилния оператор програмки: azilink - да живее open source а вече и Фокс-Фай (безплатната версия) Добре че тук наскоро се съдиха и съда постанови че нямат право да ми казват те на мене как ще си ползвам интернета при положение че си им го плащам т.е. включен е в цената на плана.
http://www.cnet.com/news/what-verizons-fcc-tethering-settlement-means-to-you-faq/
и тогава пък те решиха да играят сечено и след поредното обновяване махнаха вградения инструмент
https://community.verizonwireless.com/thread/815746
но както вече казах да живее open-source, azilink си ми остана инсталиран :-) а и на съдебната система тук може да се има доверие (за разлика от БГ)

@go_fire не разбрах какво точно целиш:
- само да го мериш
- или и да го ограничаваш
само за замерването така като гледам ifconfig показва някаква статистика (предполагам ip също, като предимството му е че НЕ иска да си root  ;D)
инак за ограничаването би трябвало по стандартния начин с tc (htb или там каквото предпочиташ) да стане
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/tc-problem-923131/
http://openvz.org/Traffic_shaping_with_tc

« Последна редакция: May 26, 2014, 16:28 от remotexx »
Активен

koue

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: FreeBSD
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #5 -: May 27, 2014, 16:38 »
Само за протокола:

Да, tun интерфейс не може да се добавя в bridge, няма ethernet layer. Openvpn поддържа конфигурация и с tap интерфейс, който има ethernet layer и може да се добавя в bridge.
Активен

Спрете да им прощавате, че не знаят какво правят!

adores

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: ArchLinux, снимка - https://cdn.mediacru.sh/JXSroTBFKQvT.png
  • Window Manager: Kwin,а не трябва ли въпроса да е Desktop Environment ?
    • Профил
    • WWW
Re: Bridge tun0 - usb0
« Отговор #6 -: May 28, 2014, 11:16 »
Написал съм цял пост за това в моя сайт - http://linux.sytes.net/post/2014/03/extend_your_wireless_coverage/

Принципа работи ще работи и при теб.
Активен

Уеб страница:    http://linux.sytes.net

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Bridge?
Общ форум
ks 1 2872 Последна публикация Apr 12, 2007, 20:31
от neter
Проблем с премахването на bridge
Настройка на програми
p3tzata_ 2 2991 Последна публикация Sep 14, 2007, 17:56
от p3tzata_
Bridge със статичен адрес
Хардуерни и софтуерни проблеми
gurbashi 2 2427 Последна публикация Mar 29, 2009, 13:42
от gurbashi
C php Bridge
Общ форум
rcbandit 6 3142 Последна публикация Feb 11, 2011, 11:31
от zeridon
Bridge между две мрежи
Настройка на програми
Nanoanger 10 3854 Последна публикация Jul 13, 2012, 16:36
от Nanoanger