Автор Тема: bitcoin mining  (Прочетена 37677 пъти)

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
bitcoin mining
« -: Aug 31, 2015, 09:34 »
  Едва ли съм първият,който се е сетил за това.
  Интересно кой контролира персонала в суперкомпютърните центрове
да копат биткоини за своя сметка.
  Представете си най-бързия суперкомпютър в света "tianhe-2" колко
милиони може да генерира за относително малко време   ;D
  Доколкото знам, и в София има някакъв суперкомпютър, дали там
не се чука частпром   ;D   ;D
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #1 -: Aug 31, 2015, 10:22 »
Копането отдавна не е на печалба, защото трудността се повишава, разходите за ток стават все по-високи, но цената на Bitcoin си е все така ниска. Bitcoin имаше потенциал да се разрастне повече, ако спекулантите не "пукаха балона" толкова често. Ще видим дали ще доживее след 5-10 години.

Така, че силно се съмнявам някоя супер машина да копа.
« Последна редакция: Aug 31, 2015, 10:52 от PaperNick »
Активен

Practice

rcbandit2

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #2 -: Aug 31, 2015, 10:36 »
Ами доста ти е наивна фантазията.

1. Суперкомпютрите работят на специализирана OS - специално за българския - работи на AIX, 2 сървъра раздават задачи на едни специализирани сървъри с много процесори подредени на блейдове.

2. Софтуера за копане мислиш ли че ще тръгне на такава система, всичко е custom проектирано, огромен брой библиотеки липсват?

3. Обикновенно екипи поддържат системата която пише отчет всеки ден на работата си. Едно листване на работещите процеси на системата и са те набарали.
Ще дойде някой от IBM някой път да прави софтуерен ъпдейт или да смени HDD, ще провери процесите на системата от конзолата и веднага ще види какво работи, какъв мрежови трафик минава, мислиш ли че няма да има въпроси?
Едно дисциплинарно изгонване от работа веднага те чака.

Абе наивно си представяш нещата.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #3 -: Aug 31, 2015, 10:47 »
Цитат
Представете си най-бързия суперкомпютър в света "tianhe-2" колко
милиони може да генерира за относително малко време   ;D

Горе-долу колкото една средно-статистическа гаражна копачница наблъскана с ASIC копачки. Като за целта ще изхарчи с порядъци повече електроенергия.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #4 -: Aug 31, 2015, 11:08 »
  Според мен е несериозно да се сравнява "tianhe-2"  с някакви
"ASIC копачки".
   Доколкото знам, bitcoin mining софтуера е с отворен код, така,че
не е сериозен проблем (за добри специалисти) да се оптимизира за
съответната  суперкомпютърна архитектура ...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #5 -: Aug 31, 2015, 11:24 »
Напротив, съвсем нормално е да се сравняват. Това че нещо е "суперкомпютър" не означава че може да прави всичко по "супер начин". И Багер 288 е супер багер, обаче ако критерият за сравнение е максимална скорост, всяко фиатче ще го издуха.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #6 -: Aug 31, 2015, 14:38 »
Абе това копането не умря ли? Аз следях нещата до момента в който се оказа, че Butterflylabs са балон и от тогава какви са тенденциите не знам.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #7 -: Aug 31, 2015, 14:56 »
Хвърлих едно око какво е модерно в момента, някакви пичове дето са ми смътно познати като име, предлагат на 3U блейд шаси борд наблъскан с ASIC чипове общо около 4.9 TH/s за около $2000.Това потребява според техните спецификации около 1200 вата. По груби сметки (при това доста оптимистични в полза на Tianhe-2) - три такива борда ще "копат" по-бързо от китайския суперкомпютър.

Всъщност, макар че това са сравнения тип ябълки срещу портокали и макар че не знам точно по какъв начин са сметнали това (за FLOPS е безпредметно да се говори при SHA256 там всичко е побитови операции и целочислена аритметика) - но според въпросните сметки сумарната "изчислителна мощност" на биткойн мрежата в момента е малко над 5 милиона petaflops:

http://www.bitcoinwatch.com/


Пиковата производителност при тестовете за Tianhe-2 са дали резултат от 33 petaflops (или под една 150-хилядна от общата производителност). Разбира се отново с уговорката че е трудно да се сравняват по този начин нещата, но малко или много това дава идея защо ползването на суперкомпютър като Tianhe-2 за копане на койни е икономически неоправдано и безотговорно спрямо околната среда занимание :)
« Последна редакция: Aug 31, 2015, 15:01 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #8 -: Aug 31, 2015, 18:42 »
Цитат
Според мен е несериозно да се сравнява "tianhe-2"  с някакви
"ASIC копачки".
Мозъчето на пчелата е суперкомпютър http://green.democrit.com/bg/news.php?cell=804
Пчелен алгоритъм (ABC) Artificial Bee Colony http://download.pomagalo.com/1185854/pchelen+algoritym+abc+artificial+bee+colony/
Надявам се разбирате защо го давам за пример и сравнение. За останалото хората са Ви отговорили вярно и изчерпателно.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #9 -: Aug 31, 2015, 21:17 »
Спокойно - краят наближава

The Looming Problem That Could Kill Bitcoin

The man who took over stewardship of Bitcoin from its mysterious inventor says the currency is in serious trouble.

    By Tom Simonite on August 28, 2015

http://www.technologyreview.com/news/540921/the-looming-problem-that-could-kill-bitcoin/

П.П.
Прекалено много пречат на някой хора криптовалутите и сега се опитват по лесния начин да се отърват (разцеване отвътре... т.е. на стария принцип разделяй и владей) ама какво да направим като там им е слабото място
https://xkcd.com/538/

Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #10 -: Aug 31, 2015, 21:31 »
   Вярно е ,че има някои проблеми с биткоините ...
   Наскоро ,след като се издъни борсата MtGox (май така се казваше),заваляха
съдебни искове ,някакъв японски съдия си го каза в прав текст:
"кво е това биткоин,аз не знам за такава парична единица "  ;D 
   Е,  обаче все още биткоините имат някаква стойност.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #11 -: Aug 31, 2015, 23:27 »
Е биткойн е един смел експеримент, не е идеята да се решават проблеми, проблемите ще ги решават наследниците му :)

В този си вид, експериментът има ограничен живот - заради раздутия и продължаващ да се раздува блокчейн, заради неизбежния момент в който инициативата ще премине към потвърждения на транзакции от генериране на нови блокове - и това ще претрепе микроразплащанията. Като цяло обаче е един от най-забележителните експерименти, които съм виждал. Нагледен пример как алчността движи прогреса :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #12 -: Sep 01, 2015, 01:08 »
Цитат
Според мен е несериозно да се сравнява "tianhe-2"  с някакви
"ASIC копачки".
Мозъчето на пчелата е суперкомпютър http://green.democrit.com/bg/news.php?cell=804
Пчелен алгоритъм (ABC) Artificial Bee Colony http://download.pomagalo.com/1185854/pchelen+algoritym+abc+artificial+bee+colony/
Надявам се разбирате защо го давам за пример и сравнение. За останалото хората са Ви отговорили вярно и изчерпателно.

Аз съм тъп и не знам, защо го даваш.

Обаче много се забавлявам, как безмозъчните всеки ден показват своята безполезност и маловажност. Едно насекомо, една елементарна форма на живот, чийто „мозък“ (в действителност не е) е по-малък от семенце на райграс, решавала сложна математическа задача. И те вярват в това. Да бе.


п.п. От друга страна погледнато да хванеш летяща към теб топка, също може да бъде сведено до невероятно сложна математическа задача, която прекалено малко хора могат да решат. Да се чудиш, как играем футбол и други игри с топка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin mining
« Отговор #13 -: Sep 01, 2015, 01:33 »
Примерът е алегоричен леко, проблемът с travelling salesman-а верно е NP-hard проблем, това не оначава че ако дестинациите са ограничен брой (примерно няколко хиляди) - железарията няма да се справи далеч по-добре от всяка пчела, в крайна сметка пчелата не го смята дори за няколко хиляди цвята, които трябва да опраши (пчелата обаче от друга страна трябва да идентифицира и да се позиционира спрямо цветовете, което е дооооооста сложно упражнение за машини).

Обаче от друга страна очевидно пчелата го прави ефективно за ограничената бройка цветове, за които го прави, което е забавно, особено ако се окаже (най-вероятно) че това не е заучено поведение, а й е генетично заложено. Защото в крайна сметка ние не сме чак толкова сложни автомати и ДНК-то ни не може да кодира чак толкова много информация (или поне засега не ни е известно да може). Плюс това очевидно не е известен алгоритъма по който го прави :)
« Последна редакция: Sep 01, 2015, 01:46 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin mining
« Отговор #14 -: Sep 01, 2015, 12:25 »
  Понеже имаше леки заяждания от някои пишещи,ще съм съвсем
конкретен ,фактите са си факти...
  Повечето суперкомпютри работят под линукс и са с х86 процесори,очевидно
bitcoin mining  не е проблем да работи, ако са с RISC процесори ,по много начини
може да се емулира х86 среда.
  По горе споменаха, че софийското "чудо" работи под AIX , приемаме, че е така.
Ето как може да  работи х86 софтуер:
PowerVM hypervisor:
http://www.ibm.com/developerworks/cloud/library/cl-hypervisorcompare-powervm/
И ако се бичи правилното време (т.е. нощем   ;D  ), явно частпрома е възможен.
Въпроси ?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
ASIC BLOCK ERUPTER (bitcoin miner)
Хардуерни и софтуерни проблеми
skuller 12 10207 Последна публикация Sep 03, 2015, 22:35
от gat3way
ПРЕМЕСТЕНО: ASIC BLOCK ERUPTER (bitcoin miner)
Десктопи
neter 0 1937 Последна публикация Oct 27, 2013, 20:56
от neter