Автор Тема: Acer Aspire One d250  (Прочетена 37625 пъти)

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Acer Aspire One d250
« -: Sep 08, 2012, 16:33 »
Здравейте ентусиасти. Дано някой не ми се смее, тъй като не съм нито програмист, нито сървърен администратор, ами доста силно съм си навил на пръста да си сложа някаква базирана на линукс основа операционна система на Acer Aspire One d250 и се чудех какво бихте ми препоръчали. До момента винаги съм използвал Windows XP, обаче взе да ми писва от него, а и колкото повече се зачитам във различни теми и мнения относно различните линукс продукти и тяхното използване на нетбуук, толкова повече се впечатлявам от тях. Дали решението ми да мина от XP към някаква разновидност на линукс е добра, и какво би било вашето мнение по темата ? Пояснявам, че съм студент и компютъра е единственото което използвам, когато съм далеч от вкъщи, което ще рече че ми трябва нещо стабилно и притежаващо поне добри текстови редактори (работещи със .doc и .txt документи). Може би запитването ми ще ви прозвучи малко примитивно, но никога не съм се докосвал до нещо различно от уиндоус и нямам ни най-малка идея какви редактори и какви файлови формати притежават линукс системите :D
Благодаря предварително и се надявам да не ми се смеете прекалено много на запитването ;D
Активен

Zeroadhesion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #1 -: Sep 08, 2012, 17:03 »
Здрасти, бих те посъветвал да пробваш няколко дистрибуции и ти да си решиш коя най-много ти харесва. Ето няколко дистрибуции от мен, след това сигурно и други ще ти препоръчат: Manjaro, Ubuntu, Mint. Също така, ако компютъра ти поддържа зареждане от USB Flash, можеш да пробваш дистрибуциите без да ги инсталираш, след като сложиш тази програма на XP-то и следваш инструкциите: http://www.linuxliveusb.com/en/download Doc файловете се отварят с Libreoffice или Calligra. Има някои несъвместимости при Docx, когато във файловете има формули, но като цяло се държат добре и постоянно се развиват.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #2 -: Sep 08, 2012, 17:27 »
От мен тази: Crunchbang Linux.
Аз я ползвам на няколко малки нетбука. Естествено не е за професионална работа, а за общо ползване, но е доста лека, балансирана и бърза дистрибуция, правена специално за подобен тип хардуер.

Заслужава си да я погледнеш :)
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #3 -: Sep 08, 2012, 17:31 »
Първо : благодаря за бързия отговор и се надявам на още мнения. Второ : прочетох доста относно Mint (че сам си намирал съответните драйвъри, че добре работи и тн и тн.) и ми излезе следния въпрос : тъй като гледам, че наскоро е излязла 13-та версия на Mint и предвид характеристиките на компютърчето се чудех дали е удачно да се тегли последната версия, или е по-добре да изтегля някакъв стар релийз ( по уиндоуската логика по-новото е по-тежко и натоварващо, по логиката на линукс пак ли е така или напротив ?) ?
Трето : точно формули ми трябват да се отварят, тъй като съм студент във технически университет и доста често ( по сесията) използвам формули в текстови файлове .
И изникна още един въпрос : надеждно и подходящо ли е ( и възможно разбира се ) да се направи някаква симбиоза между уиндоус и линукс на такава машина, евентуално ако нещо есенциално не ми тръгне на линукса, да си го подкарам под уиндоус ( или евентуално ако ми се преиграе някаква игричка) ?

И тъй като не бях прочел мнението на !ntel, докато си пишех поста да кажа, че и Crunchbang  ми изскочи като алтернатива. Ако трябва да избирам между Mint и Crunchbang, кое би било по-добре за моя случай. Трябва ми ТОЧНО за общо ползване : да си браузвам в интернет, да си отварям текстови файлове/ картини и да си слушам музика.
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #4 -: Sep 08, 2012, 17:43 »
Аз мога да отговоря на последния въпрос само така: Най-добре е да пробваш и двете по отделно.
ДА, досадно е, че трябва да инсталираш два пъти и да се занимаваш с всичкото настройване, но така ще получиш най-добрия отговор за теб. Защото ние си имаме едни виждания, а ти може да имаш други. Затова не се знае кое ще е най-добре докато сам не провериш.

За мен най-добре означава, това което ще ти върши най-много работа, но и да е удобно, лесно и като цяло да не те напряга при работа с него...

Просто такъв тип въпроса са прекалено индивидуални и затова смятам, че ти може да намериш най-правилното решение сам :)
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #5 -: Sep 08, 2012, 18:16 »
До колкото разбрах аз, концепцията на линукса е като цяло акцентирана върху индивидуалността, за това е и опън сорс. Проблема е, че използвам на мой приятел външната писачка, за да буутвам дискове и не мога да си позволя през 2 дни да му вися на главата, та да мина през всички видове линукси и да си харесам. Точно за това посочвма базовите неща , които ще ми трябват, та да ми кажете кое ще върви и кое не, с кое ще видя трудност и защо. За да може да си харесам 1 модел и да го сложа . Така или иначе ще има един момент на привикване, защото всичко ново е трудно в началото. Така че в случая въпроса не е кое ще ми допадне на външен вид, а кое ще ми върши максимално работа и ще товари минимално машината :) Всичко от там нататък е въпрос на привикване :)

EDIT: някакво мнение за убунту дистрибуциите като алтернатива за нетбуук/ убунту нетбуук ремикс?
« Последна редакция: Sep 08, 2012, 18:23 от Intacto »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #6 -: Sep 08, 2012, 18:34 »
Като спомена това важно уточнение, че нямаш възможност да пробваш сам, това вече е друго.
Аз не се наемам да ти кажа кое е по-добро, но относно товарене на машината, crunchbang определено ще товари по-малко. Просто това е цел на самата дистрибуция - избрали са супер лека графична среда . Естествено не е най-функционалната или шарена среда, но това е цената за минималните ресурси, които заема...

Това е което мога да кажа в защита и като наблюдения за тази дистрибуция :)
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #7 -: Sep 08, 2012, 18:43 »
@!ntel : а според теб струва ли си да се пожертва малко системен ресурс и да се сложи Mint наместо crunchbang ?

И нещо по въпроса с версиите ? Последната ли е най-добре, или да си изтегля някой от по-старите релийзи, за да е по-лек ?
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #8 -: Sep 08, 2012, 18:51 »
@!ntel : а според теб струва ли си да се пожертва малко системен ресурс и да се сложи Mint наместо crunchbang ?

И нещо по въпроса с версиите ? Последната ли е най-добре, или да си изтегля някой от по-старите релийзи, за да е по-лек ?
За Минт ще ти кажа че 13-а версия е най-новата с дългосрочна поддръжка. Базирана е на Ubuntu и можеш да пробваш с XFCE среда. Погледни тук и прецени сам дали ще ти свърши работа - http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=linuxmint
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #9 -: Sep 08, 2012, 19:03 »
От прочетеното разбирам, че Mint е създадена с цел да удовлетвори повече хората, които харесват шаренийката, а crunchbang  е по-скоро за хората които създават шаренийката. Ако искам максимална продуктивност - crunchbang, ако искам съчетание между продуктивност и интерфейс - Mint, а дори да избера Mint, ще трябва да изтегля Xfce среда, за да може да ми използва минимално RAM ресурс.
Активен

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #10 -: Sep 08, 2012, 20:00 »
Съжалявам, ако влизам в провтиворечие с колегата, който ти препоръчва Crunchbang, но според мен той не е подходящ за човек, който тепърва се запознава с Линукс. Openbox (графичната среда  на дистрибуцията) е твърде суров, труден за конфигуриране, в това отношение Ментата е много по-напред. Също така е сравнително лесно да я изчистиш от "шарените неща" и да създадеш изглед по твой вкус. Колкото до ресурса - при всички положения компютърът ти няма да има проблем с тази дистрибуция, не само с XFCE, но и с MATE интерфейс. Компютърът, от който пиша е с параметри, които са дори малко по-ниски от твоите и въпреки това Ментата върви безкрайно пъргаво на него.
Между другото това: http://distrowatch.com/table.php?distribution=lubuntu
е леко колкото Крънчбенга и е много по-"юзърфрендли" от него. 
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #11 -: Sep 08, 2012, 20:09 »
Аз не съм казал, че е по user-friendly. Както сам каза, потребителя е начинаещ и надали първата му работа ще е да си украсява непознатата операционна - все пак той идва от XP, където възможността за украсяване клони към нула. Аз съм пробвал и двата варианта и определено ментата е по-товареща. Естествено това си е мое мнение и просто го споделям - това е от личен опит :)
Активен

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #12 -: Sep 08, 2012, 20:31 »
Съгласен, че ментата е по-товареща от Крънчбенга, но на неговия компютър разликата ще е пренебрежимо малка. Колкото до "юзърфрендли", имах предвид не разкрасяването на компютъра, а именно удобството при работа. В това отношение Опънбокс отстъпва на останалите среди, с които идват и ментата, и Убунту-базираните дистрибуции.
Настройката на клавиатурните подредби е само един от примерите за това.
Ако аз бях на мястото на питащия, бих пробвал Лубунту.
Активен

Intacto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #13 -: Sep 09, 2012, 00:09 »
Съгласен, че ментата е по-товареща от Крънчбенга, но на неговия компютър разликата ще е пренебрежимо малка. Колкото до "юзърфрендли", имах предвид не разкрасяването на компютъра, а именно удобството при работа. В това отношение Опънбокс отстъпва на останалите среди, с които идват и ментата, и Убунту-базираните дистрибуции.
Настройката на клавиатурните подредби е само един от примерите за това.
Ако аз бях на мястото на питащия, бих пробвал Лубунту.
Ако си сигурен (както от личен опит казваш), че ментата ще върви добре (поне колкото сегашния ми XP), не е ли по-добре направо към нея да премина. Лубунту-то ми прилича на нещо като орязан уиндоус в аналог на линукс . Ако съм в грешка, моля да ме поправиш.
ПС. Crunchbang-a отпада.


EDIT: А каква е вероятността да липсва някой от драйвърите, я за камера, я за микрофон, я за кард рийдъри, WiFi и тн ? Съществува ли или липсата на драйвъри за тези машинки са отживелица ?
« Последна редакция: Sep 09, 2012, 00:47 от Intacto »
Активен

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Acer Aspire One d250
« Отговор #14 -: Sep 09, 2012, 01:25 »
Това зависи малко или много от самото ядро и от това каква е поддъжката на дистрибуцията.
Относно дали си заслужава - ами заслужава си, но то зависи какви изисквания имаш. Принципно е по-трудно с CB, защото е супер минималистичен, но всичко което може да направиш с ментата, може да го направиш и с CB - говорим за общите неща.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
acer aspire one help
Лаптопи
Ni7RO 1 5655 Последна публикация Mar 02, 2009, 00:28
от tyuio
Acer aspire one 110 проблем
Хардуерни и софтуерни проблеми
mitko_to 0 4158 Последна публикация Mar 16, 2009, 08:52
от mitko_to
Проблеми с обновяването на Acer Aspire One
Лаптопи
msa 2 6515 Последна публикация Jul 08, 2009, 22:15
от sinan
acer aspire one
Лаптопи
Koki_ml 8 8797 Последна публикация Jul 13, 2009, 08:53
от danaildr
ACER ASPIRE ONE D250 -ATHEROS wifi drivers...
Настройка на хардуер
fiko_pld 1 2848 Последна публикация Mar 29, 2010, 00:45
от neter