Анкета

Въпрос: Какво мислите за проекта АЕЦ Белене?

  • Против
    - 14 (10.1%)
    За
    - 30 (21.7%)
    Не съм решил(а)
    - 2 (1.4%)
    Не ме интересува
    - 2 (1.4%)

Общ брой гласове: 44

Автор Тема: АЕЦ Белене  (Прочетена 15223 пъти)

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #45 -: Feb 12, 2009, 04:09 »
Сега каква енергия използваме, не е ли природна? :) От антиматерия _не можем_ да произвеждаме енергия, защото антиматерия няма в свободно състояние, поне в нашата част от Вселената. Антиматерията може да се използва евентуално за енергоносител, но и това има много проблеми (трудно се складира и пренася).

Последните постижения на науката се намират в последните издания на различни научни издания и конференции, а не в научно-популярни филмчета.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #46 -: Feb 12, 2009, 04:13 »
Не коментирай филмите, преди да ги гледаш.
Не съм казал, че енергия може да се произвежда от анти-материя, а от сблъсъка й с материята. Така и двете се явяват като енергоносители, съхранявани по отделно. Ясно ми е, че много трудно се съхранява и пренася. Електрически и магнитни полета...
« Последна редакция: Feb 12, 2009, 04:25 от phantomlord »
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #47 -: Feb 12, 2009, 04:15 »
Материя ние имаме, антиматерия липсва. А за производството й е необходима енергия. Разбираш ли разликата между енергоносител и енергоизточник? :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #48 -: Feb 12, 2009, 04:17 »
Добре, де. Горивата, които ползваме сега са природно създадени, но не са естествено възобновяеми или се възобновяват за много големи периоди от време.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #49 -: Feb 12, 2009, 04:23 »
Ами то и горивото на слънцето не е "естествено възобновяемо" :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #50 -: Feb 12, 2009, 04:28 »
Ясно ми е как се е създало Слънцето и че горивото му ще се изчерпа, както става със всяка звезда. Не е необходимо да се заяждаме.
« Последна редакция: Feb 12, 2009, 04:31 от phantomlord »
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #51 -: Feb 12, 2009, 04:30 »
Направо отивай на експедиция в Слънцето и го докарай да я произвежда на Земята.
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #52 -: Feb 12, 2009, 04:32 »
Ей сега ще хвърля едно ласо към него и ще го придърпам по-близо към Земята...  ;D
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

tyuio

  • Гост
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #53 -: Feb 12, 2009, 08:49 »
Абе хора защо все говорите за бъдещето и за големите ВЕРОЯТНИ възможности. Ние сме тук и сега. Дай и аз да дам една бъдеща възможност:
"Събрани в купом пред огъня в пещерата надяващи се утре да не вали пак. Хората приготвяха за вечеря днешния си улов."
Дай да не изклчване и тази възможност и да не изсичаме напразн горите че не само ние ще патим от това а и нашите деца. Не знам от кои градове сте но знаетели в по малките и средни градчета колко хора се отопляват на твърдо гориво? Дърва и въглища това е Нашите братя от европа и продажни политици ни върнаха в 19 век от 2 стотинки тока да е 17. така че думите на повечето от вас са празна работа. Ако някой от вас е против атомната енергия защото мисли за някакви илюзорни енергоносители, то той е глупак. Дадените от вас алтернативи за сега са само илюзия макар че е добре да се работи по тях, просто те са не съществено перо от енергетиката на Земята на Алфа кентавър не знам.
Здраве за всички!
Активен

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #54 -: Feb 12, 2009, 10:44 »
Първо, няма такова нещо - екологично чиста енергия. Вятърните генератори за да осигуряват значимо количество енергия трябва да са много. Според мой приятел, който рабори в РИОСВ многото генератори променят пътя на прелетните птици. Слънчевите колектори пък покриват значителна площ, която в много случаи е по-рационално да се използва за друго. Био горивата също се добиват от площи на които биха могли да се сеят други земеделски култури. Централи използващи енергията на прилива променят крайбрежния шелф, пък и при нас са неприложими заради ниския прилив. Нямаме условия и за централи с геотермална енергия (ние не сме Исландия). Вецовете в България не са малко, но осигуряват пренебрежимо малко енергия. Освен това тази енергия е със сезонен характер и за да се използва целогодишно трябват големи язовири. Ние обаче сме бедна на вода страна, освен това големите реки се използват и като източници на питейна вода и за напояване, което е пречка за ВЕЦ-овете. Централите на газ създават зависимост от други държави. Единственния сериозен собствен източник на енергия това са въглищата, но те са по-скъпи и замърсяват много околната среда. Затова пак казвам. Няма достатъчно сериозен  екологично чист източник на енергия. Дори Европейския съюз в най-смелите си планове се стреми към 20% от възобновими източници. Като все още не е ясно дали това е осъществимо.
За момента ядрената енергия е без алтернатива. Реакторите в Козлодуй все някога ще излязат от употреба, така че трябва да се строи. Обаче АЕЦ Белене е свързан с очевидна корупция и създаване на нова дългосрочна зависимост от Русия (засега се очертава пак руски фирми да го строят). Освен това защо в Белене, а не още 1-2 реактора в Козлодуй. За мен това е по-добрия вариант. В Козлодуи има изградена инфраструктура, която да обслужва централата. Кадрите, които имаме живеят там. Има учебни заведения, където се изучава тази материя. Целия град е изграден около централата. Затова там ще бъде много по-евтино и лесно. В Белене трябва всичко да се започне от нулата и разходите ще са много повече от тези 8 милиарда, които включват само преките разходи. А мен най-много ме притеснява факта, че Белене се намира в сеизмична зона.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #55 -: Feb 12, 2009, 10:58 »
Доказано е че отпадаците ако са правилно складирани са безопасни.

Не съм много сигурен. То и ДДТ навремето се е смятало за безопасно, както и ГМО днес.

проблем също в развитието на тези технологии е че живеем в общества с конкуренция като единствена алтернатива, а там фирми продаващи петрол и ядрена енергия няма да спонсорират батерии и конкурентни заместители на пазара, напротив.

Ето тука си много прав, за съжаление.  :'( Финансовите акули, корпорациите ще направят всичко възможно да запазят позициите си в ущърб на планетата, екологията, хората и по-далечното бъдеще. Все повече се убеждавам в това като следя какво става на световната сцена.

малко офф//
838 млрд. + 2 трлн. USD  :o  :o  :o
Нови 2 трлн. USD  >:D
« Последна редакция: Feb 12, 2009, 11:04 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

tarator

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 849
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #56 -: Feb 12, 2009, 11:13 »
Zlatko, не че нещо, но DDT-то е по-скоро безопасно отколкото опасно. Не е случайно, че дори и сега се използва в Африка за борба с маларийните комари. Поправи си сравнението :)
Активен

A gentleman is one who is never rude unintentionally. - Noel Coward

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #57 -: Feb 12, 2009, 11:31 »
Zlatko, не че нещо, но DDT-то е по-скоро безопасно отколкото опасно. Не е случайно, че дори и сега се използва в Африка за борба с маларийните комари. Поправи си сравнението :)

Нищо няма да поправям, ДДТ е баннато у вас през 1972 г. Сети се защо.  8)
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #58 -: Feb 12, 2009, 13:38 »
То и тука беше баннато отдавна но аз като дете помня как баба ми го разпръскаше на село, за да избива мравки. А е баннато отпреди да се родя.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: АЕЦ Белене
« Отговор #59 -: Feb 12, 2009, 15:38 »
http://money.ibox.bg/news/id_838822564
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...