Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Надолу

Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 133955 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6191
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #330 -: Oct 14, 2017, 16:22 »
Не се получава да се замести един от аргументите на tar със стринг прочетен от файл
Става въпрос за --exclude. Не се получава bahs скрипта.
excludes = $(cat excludes.txt)
tar $excludes .... ала-бала натам няма проблем

Не ми трябва на мен, но едно приятелче се поболя
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #331 -: Oct 14, 2017, 18:35 »
tar --exclude=`cat excludes.txt`

а също:
If you want to exclude an entire directory, your pattern should match that directory, not files within it. Use --exclude=/data/sub1 instead of --exclude='/data/sub1/*'
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #332 -: Oct 14, 2017, 18:42 »
Днес КДЕ става на 21
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #333 -: Oct 14, 2017, 18:45 »
Бравоска.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #334 -: Oct 15, 2017, 14:11 »
Конкуренцията е хубаво нещо, но свръх конкуренцията може да унищожи и най-добрите идеи :( .
От както в Линукс конкуренцията започна да се свива нещата започнаха да вървят напред. Дистрибуции купища, с лопата да ги ринеш, но всички те имат два общи корена. Дебиан/Убунту и РедХат/Федора. Тук таме и малко Генто и Арч. И тези два общи корена ползват някои общи неща като примерно ситемд и други подобни. Преди време беше голямо реване срещу системд, но принципа за в бъдеще е да се намалят многото пакети като се обединяват в един общ. Графичните среди отдавна взеха да се обвързват с десктоп менажерите, който пък от своя страна ще намаляват като възможен избор. Което ясно показва, че бъдещето е на тези, които работят в екип, а не на тези, които се мъчат сами да разработват и налагат някаква измишльотина.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #335 -: Oct 15, 2017, 14:51 »
@Backinblack : Всеки се стреми към уникалност в определен етап от живота си. Изглежда това важи и за дистрибуциите. Но, ефективността идва от стандартизацията и рано или късно влизаш в отъпкан от други път. Или твоето търсене на уникални решения довежда до налагане на стандарт и други влизат и доотъпкват пътя ти. Всеки от нас помни воят срещу Systemd, която за мен беше спасение от един гаден проблем. Сега да питам, колко от тия радетели за свобода са преминали постоянно на Devuan. А, колко то тях ползват Devuan да си изкарват хляба с нея. Не, че е лошо да я има.
Сега ми е интересно, дали от Open SUSE ще последват примера на Mageia и ще подменят Zypper с DNF. Ако са достатъчно умни ще го направят.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #336 -: Oct 15, 2017, 17:11 »
В Линукс всеки един проект, поради специфичното лицензиране е една различна идея, която, ако не е значително по-добра от другите е обречена на неуспех. За да се развива един проект е нужно комюнити, а то не може да се формира, ако новия проект не предлага нещо съвсем различно. Ако аз имам нужда от нещо, аз трябва да разгледам първо наличните алтернативи и да възприема една от тях, която със сигурност ще има някакви предимства и недостатъци. Така вече всяка идея се развива и нещата в голяма степен се стандартизират. Всяко нещо започва от нещо малко и с много идеи. На времето, когато е създаден Линукс е имало различни виждания за различни неща и в последствие някои от тях се обединяват в един системд, който е възприет от почти всички обединява много неща в едно общо цяло. Масовия потребител не вижда десктоп менажера, а вижда графичната среда и не са нужни няколко десктоп менажера, които само да разпиляват труда, а оцелява само един от всички. Графичната среда се обвързва после с един файлов менажер, един мейл клиент, един пакетен менажер и така ще бъде докато стане в това отношение като Уиндоус. И като става въпрос за Уиндоус, не идеята или системата грешна или скапана, а МС номерата, които отблъскват и принуждават хората да купуват ненужни неща, защото този вид лицензиране работи за такъв тип бизнес.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #337 -: Oct 15, 2017, 17:17 »
Убунту се появи последно от тези големите и структурно определящи дистрибуции! Убунту се появи с идеята, че Линукс трябва да е лесен за ползване. Не всички одобряваха тази идея, но доста я одобряваха и се присъединиха към нея. Сега аз, защо да ползвам друго, като всичко от което имам нужда го има в Убунту??? За някои неща, РедХат базираните може и да са малко по-добри, но не си струва да влагам усилия в научаването на нови неща и да си променям начина на работа и мислене, за да ползвам другото, но то също си има неговите предимства и недостатъци, но всички те са от специфичната юзерска гледна точка и потребности.

Минт пък съвсем доразвиха тази идея и не на празно са на първо място! Линукс е бизнес и като всеки такъв бизнес трябва да гледа през очите на потребителя за да се развива и печели.
« Последна редакция: Oct 15, 2017, 17:19 от backinblack »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #338 -: Oct 15, 2017, 18:12 »
Масовия потребител не вижда десктоп менажера, а вижда графичната среда и не са нужни няколко десктоп менажера, които само да разпиляват труда, а оцелява само един от всички. Графичната среда се обвързва после с един файлов менажер, един мейл клиент, един пакетен менажер и така ще бъде докато стане в това отношение като Уиндоус. И като става въпрос за Уиндоус, не идеята или системата грешна или скапана, а МС номерата, които отблъскват и принуждават хората да купуват ненужни неща, защото този вид лицензиране работи за такъв тип бизнес.
Точно това е силата на Линукс, че има 20 десктоп мениджъра и можеш да си избираш и даже превключваш. Това, че имало един мейл клиент, редактор, браузър и редактор е пълна твоя измислица - то затова няма ярък победител в анкетите по нито един показател. Всеки ползва каквото му трябва. Това, че се раждали малки проектчета и умирали - това е хубавото - естествения подбор - без него всички ще се казваме Блак ин блак и ще мразим конзолата. Никой не чувал днес за Yellow Dog Linux - https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_Dog_Linux - живял е кратко, но те са измислиси yum пакетния мениджър и познай колко се ползва днес. РедХат са почнали от един апартамент. От 60-те г. Юникс съществува и не е позвал пакетни мениджъри, чак 88 IRIX имат наченки, даже не са стигнали то репозиторита. Дебиан - един човек, Слакуеър - тоже, даже КДЕ. Клаус Кнопер пусна Кнопикс - сега е стандарт за правене на живи дистрибуции.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #339 -: Oct 15, 2017, 20:25 »
Защо ми е да мога да превключвам от Гном на КДЕ или друго!!!!! Всеки свиква с една графична среда и с нея си работи! От това е имало смисъл, когато в едно семейство е имало един компютър и е бил за общо ползване, но то пък, тогава и Линукс десктопа е бил в съвсем начална фаза без много от екстрите, които днес предлага. Далече съм от мисълта, че не можеш да ползваш друг мейл клиент, друг браузер, друг плеяр, ама когато са в дистрото по подразбиране, те са малко или много оптимизирани с другите програми и пакети. Както каза и по-горе полицайчето, че няма как да работиш по единия плеяя без да развиваш и другите два, защото той е стъпва върху тях, но предлага по-различна функционалност.
В това отношение най-много ми харесва Гном-а, че предлага една универсална основа шел и върху нея всеки може да гради каквото си иска. Кеф ти Унити, кеф Канела, кеф ти стандартен Гном. Унити умря, но последно, когато съм си играл с Гном на Убунту 12.04 си бях нагласил изглед и удобство на Гном 2, но с доста повече удобства и красота чрез различните разширения, а сега съм сигурен, че са доста повече и по-развити. От толкоз време и с КДЕ не съм се занимавал, но някак си, не ме грабна още от самото начало, но не го отричам като нещо много добро и развито.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #340 -: Oct 15, 2017, 22:05 »
само да кажа че индирекно все пак ползвате няколко графични среди едновременно като използвате програмите правени за тях.
аз в момента си работя на xfce но вътре в него ползвам и много от програмите на кде.
работя редовно с конкерор, К3B, kate...
изобщо нямам скруполи да полвам програми писани за друга графична среда стига да са хубави и да ми вършат работа.
та затова е хубаво да имате инсталирани повече графични среди или поне основните им библиотеки.
 
« Последна редакция: Oct 15, 2017, 22:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #341 -: Oct 15, 2017, 22:28 »
... но вътре в него ползвам и много от програмите на кде.
работя редовно с конкерор, К3B, kate...
При толкова тясно обвързани с KDE приложения ми е чудно, че изобщо ползваш Xfce. Така или иначе си инсталирал половината KDE. Xfburn е доста под нивото на k3b, но ми върши работа. Mousepad пък вече е доста развит текстов редактор и спокойно може да замени Kate. От доста време го ползвам и за четец на ел. книги в .txt формат.
https://s25.postimg.org/pm6rx16xr/txt.png
Темите за него са много прости и се правят за минути.
За форматиран текст си има възможност за оцветяване на отделните елементи от синтаксиса, подобно на Gedit.
Parole, след преминаването на новото поколение gstreamer декодери и равен по възможности на всеки друг плеър.
« Последна редакция: Oct 15, 2017, 22:31 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #342 -: Oct 15, 2017, 23:45 »
само да кажа че индирекно все пак ползвате няколко графични среди едновременно като използвате програмите правени за тях.
аз в момента си работя на xfce но вътре в него ползвам и много от програмите на кде.
работя редовно с конкерор, К3B, kate...
изобщо нямам скруполи да полвам програми писани за друга графична среда стига да са хубави и да ми вършат работа.
та затова е хубаво да имате инсталирани повече графични среди или поне основните им библиотеки.

Явно всичката ти работа е манджа с грозде :) !
Активен

mystical

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 326
  • Distribution: Debian, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
    • WWW
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #343 -: Oct 16, 2017, 11:33 »
Аз също ползвам xfce. Ако ми се занимава, правя минимална инсталация на debian и xfce. Ако не ми се занимава, правя стандартна инсталация.
Инсталирам много малко допълнителни програми, една от тях е geany. Тя поддържа отваряне на файла в нов таб и оцветява избрания низ.
Активен

Ако не можеш да градиш, поне не руши!

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #344 -: Oct 16, 2017, 11:50 »
По отношение на интегрираните с графичните среди приложения, аз съм голям привърженик на проекта X-APPS на екипа на LM. Създаване на набор от приложения, които не са обвързани с никоя графична среда и могат да се ползват навсякъде, без да си набутваш излишни зависимости. Радвам се, че поне разкараха поддръжката за Nautilus от file-roller, защото ме дразнеше, а се налага да ползвам този мениджър на архиви постоянно.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 28   Нагоре
« назад напред »