Автор Тема: Терес е готов — това, което трябваше да е Правец  (Прочетена 35052 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
A-a-a да се обадя и аз. Емакса е ОС (само си няма ядро), а Вим-а е един „прост“ редактор за мазохисти.

Все тая -- пак ще си по-бавен с него.
Защо? След като просто въвеждаш на ръка, защо някой ще е бавен с едното нещо, вместо с другото?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Зави си как се въвежда, по редове или по колони. Ако е по редове с vi и ; ще е по-бързо, ако обаче е по колони...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Паметта наистина му е проблем. 1GB е много малко. Направо ограничние. Но малкото памет винаги е бил проблем на всички комерсиални и маркови лаптопи, компютри ..... Кой как може все от рам спестява.

Друго си ОЕМ-а
Колкото за негативните отзиви винаги ще се намерят такива, я от конкуренция я от разбирачи....
Аз лично много съм си мислил защо ОЕМ индустрията не се насочи към ARM дъна, линукс, андроид за десктопи.... Бъдещето ще покаже.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Зави си как се въвежда, по редове или по колони. Ако е по редове с vi и ; ще е по-бързо, ако обаче е по колони...
Да де, нали затова говорих за кома сепарейтед валюс. Осве това на вим много бързо става и въвеждане по колони, казах ли, че може да се телепортира... На първия ред на файла. Ма няма смисъл да се говори за всичко това. Всеки ползва, каквото му е удобно. Аз екселски таблици не ползвам. Засега.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ако беше Правец, щеше да е с повече памет. Едва ли щяха да го оставят така.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил

Друго си ОЕМ-а
Колкото за негативните отзиви винаги ще се намерят такива, я от конкуренция я от разбирачи....
Аз лично много съм си мислил защо ОЕМ индустрията не се насочи към ARM дъна, линукс, андроид за десктопи.... Бъдещето ще покаже.
Производителността при любителските арм системи е трагична. Аз пая си мислех да го ползвам като НАС (на хартия е уж по-добър от повечето нас кутии) но и/о то е така скопено (всичко минава по 1 юсб шина) че като си направх тестовете и ми се приплака. Го_файър спомена в горните се постове за точно тези неща, така че няма да го повтарям. С две думи ако искаш да си на бюджет е трагедия. От друга страна ако бюджетът не те интересува, тогава какво печелиш в сравнение с интелите? Очевидно не е производителност, евентуално "батерия".
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 13:36 от growchie »
Активен

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Идеята на проекта не е да бъде евтин. Идеята е да бъде OSHW. И мисля че се справиха успешно с това. Все пак това е най-хубавото в целия проект. В последствие може да смениш мейнборда, ако не си доволен от тоя А53 и 1ГБ РАМ. Аз лично ще инвестирам в един Терес, но ще изчакам да излязат и други дъна.
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 13:50 от danaildr »
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
А да, влезеш ли в света на арм и SoC ги има и тези красоти http://elinux.org/Device_Tree_What_It_Is Просто не ми се мисли как ще се съпортва това...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Производителността при любителските арм системи е трагична. Аз пая си мислех да го ползвам като НАС (на хартия е уж по-добър от повечето нас кутии) но и/о то е така скопено (всичко минава по 1 юсб шина) че като си направх тестовете и ми се приплака.

В смисъл? трагичната производителнот от самият АРМ процесор ли е? или от чипсета дето сигурно идва със всичко вътре наготово ARM+I/O-та+video и т.н.

В тази логика защо да не възможно да има по-професилнална ARM система с добра производителност? Накъде преди гледах сравнения че последните ARM-и с всичко накичено по процесора се изравнявали до I5 и до Xeon-ите (на еднаква тактова честота). Не знам да вярвам или не.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил

В тази логика защо да не възможно да има по-професилнална ARM система с добра производителност? Накъде преди гледах сравнения че последните ARM-и с всичко накичено по процесора се изравнявали до I5 и до Xeon-ите (на еднаква тактова честота). Не знам да вярвам или не.

Арм-а като процесор и памет си е ок. СоК-а като концепция си е също много добре. Лошото е, че вързват периферията с бавни шини. Има и по-добри платки примерно банана пай ама то тогава цената стига почти до интелска атом машина и просто почва да си губи смисъла. Арма е страхотен но не за десктоп или лаптоп системи. Примерно аз реших да си ползвам пая дистанционно за фотоапаратите ми и за това си е перфектно. Другото за което става е да си играя супер марио и голдън акс през емулейшън стейшън-а :)
От друга страна пък с тия СоК никога не знаеш какво имаш като хардуер и почват изпълненията с дърветата на устройствата. Погледни кода на CromiumOS виж само колко модели платки и варианти има за поддръжка и ще ти стане ясно защо няма такъв ентусиазъм от страна на ОЕМ-ите. Ще има и тук въпроси за убунту за арм32 на броудком, убунту за арм на нвидиа, убунту за не знам си какво...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Според това:
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_ARMv8-A_cores

Следващият процесор Cortex-A57 е двойно по бърз от Cortex-A53 дето е в лаптопа.

Интересно е обаче че в страницата на ARМ
https://www.arm.com/products/processors/cortex-a/cortex-a72-processor.php
за следващите/последни два процесора: Cortex-A72 и A73 вече за областа на приложение се появява и tablets & large screen mobile devices
« Последна редакция: Feb 06, 2017, 16:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Брей, аз докато се правя на трудолюбив, бая въпроси се събрали.


Паметта наистина му е проблем. 1GB е много малко. Направо ограничние.



Идея си нямам, защо е тази мизерия. Всички останали ограничения са заради пустия Олуинър. Но той поддържа и повече. Единственото ми предположение е, защото Цецо разправяше, че опроводяване на памет е най-трудното нещо в електрониката. Малко хора го можели и те били от тях. Може просто осемте слоя да не са им стигнали. Нали споменах, че поради някакъв пристъп на умопомрачение, не е изведена на отделна платка, а директно запоена.

†Боже, като си спомня (не толкова отдавна), когато излязоха шестслойните дъна и говорехме — тия хора не са наред, защо толкова сложно? А вече говорим за осем, че не стигат!!!


Но малкото памет винаги е бил проблем на всички комерсиални и маркови лаптопи, компютри ..... Кой как може все от рам спестява.


Това ми е странно. Че паметта е най-евтиния чарк в един лаптоп. Всичко останало е все по-скъпо — дъно, диск, процесор, екран, всяко от тях в нормален лаптоп е много по-скъпо от банките памет.



Друго си ОЕМ-а
Колкото за негативните отзиви винаги ще се намерят такива, я от конкуренция я от разбирачи....
Аз лично много съм си мислил защо ОЕМ индустрията не се насочи към ARM дъна, линукс, андроид за десктопи.... Бъдещето ще покаже.

Има дадено и друго обяснение, но моето винаги е било мафията М$-Интел. И поне това не е теория на заговора, а факт, многократно доказан съдебно.

Идеята на проекта не е да бъде евтин. Идеята е да бъде OSHW. И мисля че се справиха успешно с това. Все пак това е най-хубавото в целия проект. В последствие може да смениш мейнборда, ако не си доволен от тоя А53 и 1ГБ РАМ. Аз лично ще инвестирам в един Терес, но ще изчакам да излязат и други дъна.

Здрасти Дидко! Радвам се да те видя. Нали не са те изпратили да ме търсиш? Рано е още за плащането.

Колкото и да си прекрасен човек, колкото и да те обичам, се страхувам, че ще ти причиня болка, като те разочаровам.

Но преди това: по-малкия проблем. Че е OSHW е главната му отличителна черта, затова е за ентусиасти! Той е първото напълно готово, комерсиално изделие. Досега всичко останало е било самоделки.

Но това не значи, че не са гледали да пестят. Ако го направят 1 000 лв., няма да го купи и най-големия ентусиаст. А те все пак трябва да хранят семейства.

Всъщност ограниченията са такива, че дори ти казваш, че ще чакаш втората версия. Това значи само едно — сигурен провал и възможност втора версия да няма. Все пак се надявам това да не стане, защото Олимекс продава не само у нас, ами по цял свят. Ако разчитаха на българския пазар да са умрели отдавна.

Няма как, но стигнахме до лошата новина. Съвсем преднамерено не писах за това в новината, защото поне идеята за OSHW исках да остане неопетнена.

Истината е, че това е първата наистина свободна тяхна платка, защото е правена на свободната Кикад.

Но тук има няколко подводни камъка.

Кикад последните две-три години дръпна осезаемо пред Геда, защото от толкова получиха финансиране от Церн, а Геда не получи и потъна.

Обаче, както навсякъде, където става въпрос за САПР, то и тук дори най-доброто (осиновения от ЦЕРН Кикад) е буквално десетилетия зад най-забатачените комерсиални аналози.

Олимекс досега използваха най-бюджетното и от най-бюджетните решения. Дори то (Eagle) е много пред Кикад, като удобство.

И нашенци се набиха в небрано лозе. Те просто не успяха да се справят и да се научат да работят с Кикад. В момента, когато обявиха, че го ползват и са публикували, изтичах на Гитхъб. И се хванах за главата. Те са си направили своя библиотека от компоненти, която замества стандартната, просто защото стандартната им е прекалено сложна за разбиране.

Провалили са се. Но не е имало, как да го кажат. Защото преди това са били дали вече обещание да ползват Кикад.

А да, влезеш ли в света на арм и SoC ги има и тези красоти http://elinux.org/Device_Tree_What_It_Is Просто не ми се мисли как ще се съпортва това...

Да това е един от огромните недостатъци на ARM. А както вече знаем, те са много и все големи. Единственото му хубаво е, че е RISK, ама RISK има още хиляди други, а част от тях отлични.

Наистина всяка най-малка промяна в хардуера изисква ново ядро. Ретранслиране на ядра до откат. И никога не тръгва от първи път. Наново, наново, наново. Почваш да се чувстваш като прецакан гентувец.

А споменах ли, че Олуинър са се издънили по китайски дори в това? Хъм, да. Пичовете device tree им се видял сложен и го заменили. Та даже не го ползват.


В смисъл? трагичната производителнот от самият АРМ процесор ли е? или от чипсета дето сигурно идва със всичко вътре наготово ARM+I/O-та+video и т.н.

В тази логика защо да не възможно да има по-професилнална ARM система с добра производителност? Накъде преди гледах сравнения че последните ARM-и с всичко накичено по процесора се изравнявали до I5 и до Xeon-ите (на еднаква тактова честота). Не знам да вярвам или не.

Както казах, недостатъците на ARM са много и все големи. Един от тях е, че няма chipset, както споменах и преди. ARM представлява едни блокчета наречени ip cores. Всеки производител си купува необходимите му и ги сглобява.

Например Олимекс продават една платка, която няма, но може да има 4 lan. Защо? Защото този ARM, който е ползван там, е правен за домашни маршрутизатори (като тъп линк, д-линк и сие). Вътре в него има четири „блокчета“ за Lan.

В този лаптоп няма нито един, защото… точно така професора в Терес няма нито едно „блокче“ за това. Ето нещо, което забравих да спомена. Има само едно блокче за WiFi и едно за bt (то даже двете май са едно).

=*=
Тая идея да се закачи мишката за bt4 май ще сработи и така няма да се бият с външния диск за шината.
=*=

И поради това, въпреки, че Олуинърските тъпотии са много по-нови като поколение, въпреки, че са много по-бързи като тактова честота, се дънят ужасяващо в ролята на съхраняващо устройство, просто защото вътре няма „блокчета“ със SATA. Във версията за телевизори има едно, а тук нито едно.

Понеже и аз съм мислил по тоя въпрос, единственото решение, до което бях стигнал беше да вържа четири платки с glusterfs. Ама ми се видя над моите възможности, пък и би ми излязло по-скъпо от нормално дъно по стандарта itx, а двайсете вата обща консумация се изравняват с него. А аз точно заради тока, исках да го правя. Накрая и аз си купих „готова кутийка“ за два диска в RAID 1, която даже не поддържа raiserfs и съм бесен. Поради тази причина от три години си седи в кашончето и даже не съм я разопаковал да я видя.

Относно прецаквацията с блокчетата, някога (преди десетина години) имаше проект за свободни такива и всеки да си ги ползва. Ама не срещна подкрепа и идеята умря. А, ако бе успяла, сега както се задават поне 4 различни OpenRISK щеше да е от полза за тях.

Сега надявам се разбираш, защо Allwiner са сложили дърта на куче ревизия (на една петилетка) на Мали в професора си. Просто, защото отказват да купят лиценз за по-нова. И китаеца пести.



Интересно е обаче че в страницата на ARМ
https://www.arm.com/products/processors/cortex-a/cortex-a72-processor.php
за следващите/последни два процесора: Cortex-A72 и A73 вече за областа на приложение се появява и tablets & large screen mobile devices

Ами те и досегашните се ползваха абсолютно за същото. Такива ентусиасти като Олимекс дето правят платки и Гошовица дето правят Cromebook-ци са съвсем странична употреба. Всички тия десетки милиони професори дето месечно ги бълват китайските фабрики отиват за планшети и телевизори.

Опитват се да пробият и при колите, ама ще им се отвори парашута (ако им се отвори) само за китайските, изкопирани возила.




« Последна редакция: Feb 06, 2017, 17:59 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Гоше, бях забравил ,че постовете ти са толкова дълги, че се налага да спирам за междинна закуска, докато ги чета.
Не са ме пратили да те търся, спокойно.
Не знам защо само недостатъците на проекта споменаваш, но я поговори малко за преимуществата.
1. Лаптопа е модулен, и можеш да смениш всеки един модул. Кеф ти да си смениш мейнборда с интелски .... сменяш (когато излезе версията  или ако сам си проектираш).
2. Всичко е качено в github - има възможност да си направиш сам която и да е част ... щеш мейнборд, щеш кутия ... а защо не само долния капак ...абе каквото душа ти сака.
3. Това е първия разработен в България такъв проект. Правец продават лаптопи и телефони, ама всичките са китайски ... Цецо и компания, направиха нещо добро и на достъпна цена.


 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Във всичките си мнения в темата се опитвах за всяко лошо нещо да казвам по нещо хубаво. Последното мнение е изключение. Hо казах, че това не исках да го пиша. Tи ме подтикна.

Лошите работи написах, че съм ги казал, за да имаме реалната представа, че това си е базова машина, бюджетно решение. Да не стане, някой да си мисли, че е нещо повече и да се разочарова.

За ремонтопригодността си напълно прав, че пропуснах. Аз мислех да пиша за това. И даже мислех да го направя като кратка съпоставка с „новия Правец“, че онзи aшлак и търгаш нали точно с ремонтопригодност се хвалеше. Да се вид, как Олимекс, които никога не са имали сервиз за разлика от него, са се справили сто пъти по-добре с тая задача. Е като изключим, че хардуера е на практика непроменим.

А накрая тъпата китайщина Правец, на която само името е българско, остана само в заглавието.

В своя защита ще кажа, че наистина писах много набързо и разхвърляно. Просто да оставя информация. Нито е премислено, нито структорирано. Ако имах повече от броени минути, щеше да е по-балансирано.

Така наистина изглежда, че само недостатъци съм избровал, а не беше това целта. Целта беше да накарам хората, да си купят машината.

Сега ме подсещаш, че във второто мнение от темата цитирах кратка критична статия, препечатена на няколко места. Но не написах нейно оборване. Това трудно би се получило, защото автора безпогрешно е хванал някой моменти като напълно излишната macbook-ерищина. Тънко, та тънко. Тънкото е калпаво.

Но например можех напълно да оборя извода му. Той казва — по добре си вземете Cromebook и му сложете ГНУ/Линукс. Поне засега. Но това е тъпо. Защото Терес на практика представлява Cromebook. По нищо не се отличава. Като четеш за едната машина, все едно е писано за другата.

Сега се сещам, че навсякъде и на запад и на изток, където има новини за Терес, кой знае защо се пише, че корпуса е открит. А той не е. Може би затова в моите бележки отделих толкова внимание на този въпрос.

Сега и за двете неща дето споменаваш също, а аз пак преднамерено пропуснах. Това дето Олимекс са написали на страницата на проекта е реклама и даже малко не им отива. Шиндош за тази машина няма и няма и да има. Версията RT, която беше писана за ARM, официално я убиха. А и кой го интересуват анти-продуктите на тая компания? Да си ги ползват секретарките.

А други ОС много трудно ще бъдат пренесени. E най-вероятно откачените руснаци, ще успеят да подкарат драгоценния си Оберон, както се заканиха още преди година. Но на кой му пука за Оберон?

Относно други архитектури. Кой друг освен Олимекс има капацитета да го направи? Това е осемслойна платка! Не е едно или двуслойна. А и говорим за процесори не за пикчета.

И има още две чуденки, доколко е издържано да се прави и самите Олимекс имат ли капацитета. Да речем, че Open RISK няма да им е проблем.

Но заслужава ли си?

От всички паралелни проекти за открит RISK, най-напред е този на Бъркли. А той е на нивото малко под Pentium I (едно!). Добре, какво ще пусна на тази машина? Дебиан 0,98?

С Atom е малко под въпрос, защото те никога не са работили 8*86. Но да кажем, че сега те на обратен ред ще почерпят опит, защото вече има открити платки с Атоми, макар и малко.

Не, че Атома е нещо кой знае, какво, но тази машина дори аз ще си я купя. Е ще ида да открадна, да убия, да излъжа някой, за да спечеля пари да си я купя. Не за нещо, а просто защото е 8*86 и няма да се чудя — добре, а сега на това е17, Тринити, Емакс, нещо друго любимо, ще тръгне или не?

Ако направят Атом, ще им е най-добрия ход и почти пълна гаранция, че машината ще успее. Защото, колкото и да ни е кофти, всичко е правено с мисъл за тая архитектура. Добро, лошо, за нея. И тогава може да се надяваме дори на Libreboot. А ARM е един непрекъснат низ от проблеми.

=*=

Нака, в дългия отговор забравих единия ти въпрос. Понеже и днес съм доста зает, та не последвах връзките ти. И не съм ги чел. Не знам от къде е информацията за i5/7, но това е малоумщина. Никой ARM не може да бъде сравняван с нещо повече от Atom, а дори той му идва малко преко сили.

Ти си електрончик и трябва да знаеш, че не може нещо, което е 2В да се мери с нещо, което е 50В. Няма начин.
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 00:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Аз имам А20 и си работи пушка със SATA SSD диск. Целия ми /var е на SSD. Да се надяваме, че ще има и версия със SATA порт а и повечко РАМ
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.