Автор Тема: Chromiun и SlimJet престанаха да отварят страници, Лисицата работи.  (Прочетена 18970 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Историческата истина е, че проекта КДЕ (по-точно един от създателите му, преминал на работа в М$) създаде библиотеките KHTML и KJS за нуждите на Конкверор, от който ви пиша в момента. Това бяха първите свободни библиотеки за тази цел писани на Ц++. Единствената друга беше Trython (май така се казваше старата библиотека на ИЕ), но тя не е и не беше свободна.

После Епъл изведнъж станаха една богата компания и решиха да инвестират в нещо, което нарекоха Сафари, за да се опънат на М$. За тая цел взеха двете горни библиотеки. Първата кръстиха webkit, а втората `в момента ми бяга името`. Епълци имаха вече много пари, но все още не бяха напълно зли, затова в първите години вървяха в дружески отношения с КДЕ и си помагаха взаимно.

Някъде малко след, като от пъл решиха да скъсат отношения, се случи друго. Гългъл нсбра достатъчно мощ и реши, че е време да изтръгне контрола над Интернет от ръцете на М$. Те вече имаха най-добрите програмисти в света, а Спайбук още не бе фактор.

Те стигнаха до същия извод, че KHTML (или малко понадиплената му версия Webkit) е най-доброто начало в онзи момент (че и към днес). Обаче не харесаха KJS и си написаха самостоятелно нещо, което нарекоха V8 (сполучливо име за двигател). Май там имаше намесена някаква академична връзка, защото V8 е нещо писано, ама баш, както се твърди, че трябва в дебелите книги и научни статии.

И понеже имаха най-добрите кадри на планетата, то много бързо превзеха разработката на webkit и той започна да расте с космически скорости. Тук желанието им да владеят света се сблъска с желанието на епълци да владеят само една част от него. И се разделиха. Всеки тръгна по пътя си.

Днешната гългълска версия (както е известно) се казва Blink. В действителност той представлява не просто излъскана до съвършенство версия на KHTM, той е цяла операционна система. Съвсем буквално. Гългъл направиха ОС от него. В Блинк няма единствено… ядро. То не са чатове, мултимедия, графични библиотеки, мениджъри за вход, управители на прозорци, системи за контрол на входа (клавиатура и мишка демек)
 и буквално, каквото не се сетите друго. Пълна лудост. Емакс пасти да яде.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Днешната гългълска версия (както е известно) се казва Blink. В действителност той представлява не просто излъскана до съвършенство версия на KHTM, той е цяла операционна система. Съвсем буквално. Гългъл направиха ОС от него. В Блинк няма единствено… ядро. То не са чатове, мултимедия, графични библиотеки, мениджъри за вход, управители на прозорци, системи за контрол на входа (клавиатура и мишка демек)
 и буквално, каквото не се сетите друго. Пълна лудост. Емакс пасти да яде.
Пълна лудост, но най- добрият съществуващ към момента двигател за web браузъри. Пропусна да споменеш, колко милиона реда, специфичен за Apple код изхвърлиха, когато стартираха работата по Blink. Кой разработва Blink, че не се разбира от поста ти, или по- скоро се внушава, че е Google ?
« Последна редакция: Jan 26, 2018, 09:30 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Кой го разработва ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3398
    • Профил
Та това е, нищо чудно да е имало гадинка в докѝмента. Има едни сравнително популярни твари писани на VB. Как ти е ЛО-то? По принцип идва с изключени макроси. Ти включвал ли си ги?

Изобщо нямаше да се сетя да погледна за включени макроси. И на ОО и на ЛО ми седи на default опцитa "Only signed macros from trusted sources are allowed to run. Unsigned macros are disabled."
Така че проблема с гадинките отпада.


« Последна редакция: Jan 26, 2018, 12:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Кибер, Гългъл=Гургъл=Google. Автор е невероятния Licho. Аз просто го харесах и гледам да налагам.

=*=

Друго, което се сетих. Въпросния комп. е имал преди друг доставчик на Интернет. Тази мрежа не е активна, но все още някакви програми се опитват да се свържат през нея. Та казвам да си провериш мрежовите настройки, прокълнатия Sd (още NM) да не е набил нещо вътре.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Кибер, Гългъл=Гургъл=Google. Автор е невероятния Licho.
Това всъщност не ме интересуваше, а внушението, което правиш, че Blink се разработва от Google. Те са сериозен спонсор, защото без Chromium проекта ще им потънат гемиите, но не са само те. Без техните пари, проекта няма да е толкова динамичен и по него няма да се работи толкова здраво.
https://www.chromium.org/Home
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Без Гългъл ще е Конкверор 2 — вехт, с лоша поддръжка на стандарти, тромав, буболечест, всичко негативно, което се сетиш. Е разни странни хора като мен ще го обожават, но 99% от света дори няма да подозират за съществуването му.

Затова… Да! Без Гългъл, Блинк, Хромиум, все тая, ще е една нула по-кръгла от буквата „О“.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Затова… Да! Без Гългъл, Блинк, Хромиум, все тая, ще е една нула по-кръгла от буквата „О“.
Не е сигурно. Без Google ще останат другите спонсори, а, знатните яйца, която снася тази гъска няма да останат без ценители. Друг е въпроса, че Google нямат избор в това, дали да спонсорират Chromium проекта.

Поне едно извинение с половин уста можеше да кажеш. Може и да не изкривяваш нещата нарочно, но, поне такова впечатление оставяш.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Добре де извинявам се на останалите спонсори, че са хипер-незначителните и не струват нищо в Интернет. В Интернет силите са (подредени по важност) — Гългъл, Спайбук, Ей-й-й-йпъл, М$. Всички други са пунта-мара, както би се изразил tyuio.

Тая гъска, вярвам, много вярвам, че е златна, но е златна заради Гългъл. Добре може да не е чак втори Конкверор без тях, но определено няма да има и стотна от влиянието, което има, а за техническото съвършенство да не говорим.

За съжаление, света, в който живеем (за още по-голямо — не само виртуалния) е така. Големите са с кинтите, големите са с таланта, големите са с ресурса. Другите са зяпачи и гледат, ако може, ама само, ако големите позволят да докопат близалка.

=*=

Разбирам, че звуча груб. Просто съм прям. Ако ти си се почувствал обиден, на теб съвсем лично се извинявам! Не искам да те засягам. От теб само добро съм видял. Но за останалото, не съм виновен. Поне не съм по-виновен от всеки друг. Нещата са такива.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Добре де извинявам се на останалите спонсори, че са хипер-незначителните и не струват нищо в Интернет.
Имах предвид на нас, задето ни похлъзваш, но здраве да е.
Не съм се почувствал обиден, но ми  стана неприятно, че сервираш подобна информация, а после пишеш пък съвсем различни неща. Сигурен съм, че разбра още от първия пост, че не ставаше дума за името на Google, а за съдържанието на поста.
« Последна редакция: Jan 26, 2018, 21:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
После Епъл изведнъж станаха една богата компания и решиха да инвестират в нещо, което нарекоха Сафари, за да се опънат на М$. За тая цел взеха двете горни библиотеки. Първата кръстиха webkit, а втората `в момента ми бяга името`. Епълци имаха вече много пари, но все още не бяха напълно зли, затова в първите години вървяха в дружески отношения с КДЕ и си помагаха взаимно.

Най-обичам някой да говори неща дето не са истина.

webkit си е опен-сорс и можеш да участваш там като разработчик без НИКАКЪВ проблем. Ето кода:
https://trac.webkit.org/browser

Това което имаш предвид за дружеските отношения е че webkit е fork на khtml и като такъв наследява неговите предимства и недостатъците. ОБАЧЕ по някое време вече разликите стават прекалено много и местенето на код от проект във проект става доста трудоемко. И самите разработчици зарязаха khtml във полза на webkit.

Отделно много компании почнаха да ползват webkit - Nokia, Amazon Kindle, Blackberry, Google и т.н.

Сега - по едно време обаче Google започнаха да правят много авангардни пачове (Chromium) и се стигна до лек конфликт на интереси. Затова компанията си направи свой собствен форк - Blink където вече имат по-голяма свобода на действие.

Както виждаш няма нищо общо със зли, лоши и т.н. Има си опен-сорс проект със достъпен код и това е.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аз никъде не съм твърдял, че webkit не е опънат сос. Всъщност дружеските отношения с КДЕ и последвалото ново разклонение Blink показват, че няма как да не е.

Твоя разказ е същия като моя, но моя е пристрастен от гледна точка на малкия човек. Твоя е глобален и безпристрастен. Това е единствената разлика. Иначе казваме едно и също.

Наздраве  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6194
    • Профил
Много  се задълбахте в това, кое е опънато и кое - не.  :D

Аз искам да ви питам, мога ли да си напиша браузър на QT да речем, ползвайки Blink? Не питам, дали ми е по силите, а дали някой ще изреве, че трябва да му кихна за лиценза.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3242
    • Профил
Много  се задълбахте в това, кое е опънато и кое - не.  :D

Аз искам да ви питам, мога ли да си напиша браузър на QT да речем, ползвайки Blink? Не питам, дали ми е по силите, а дали някой ще изреве, че трябва да му кихна за лиценза.

Можеш, но няма нужда да преоткриваш топлата вода, те в последните си версии вече не се разпространяват с webkit ами ползват qtwebengine i.e. chromium embedded i.e. blink, v8 etc.

https://doc.qt.io/qt-5.10/qtwebengine-webenginewidgets-simplebrowser-example.html

И ако го направиш със свободната версия, не трябва да плащаш нищо, но трябва да си предоставиш кода т.е. да го отвориш браузъра еее като примера  по-горе

https://www1.qt.io/offline-installers/
« Последна редакция: Jan 28, 2018, 06:32 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Remo ме изпревари с някакви секунди, докато натисна отговори.

Можеш напълно безплатно и свободно. Както споменах обаче, това значи не просто Блинк и В8, а цялата Хромиум ОС (да бе да, точно така). Щеш не щеш, трябва да я мъкнеш с теб.

И пак последно, както каза Ремо, днес комбинация от Кют и Хром да щеш. Като се почне от Отер и се свърши на Купзила, има триста и тридесет известни, не толкова известни и направо безизвестни интернет-навигатора около тази идея. Само в хранилищата на Дебиан (Убунту) са десетина от десетина години.


п.п. Ремо той ще използва pyqt, което просто няма начин нито да се затвори, нито да се обсфукира. Освен това не знам, как е в пет, но четворката със сигурност беше под троен договор за разпространение включително LGPL, което значеше, че може да си пише затворено, колкото пожелае.
« Последна редакция: Jan 28, 2018, 06:42 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear