Автор Тема: Как да въстановя .jpeg или .exe от USB Flash чрез TestDisk, PhotoRec, safecopy  (Прочетена 2519 пъти)

lordvox

  • Гост
Имам упътване на Български език как се работи с тези програми. Срещам проблем с менютата им, които са на Английски език. Правих опити с тези трите под Ubuntu 16.04. Ще дам пример как е упътването при мен и какво правя. Защото НЕ Става.
safecopy
sudo apt install safecopy
sudo safecopy /dev/sda1 /home/files
За да се възстановят файловете от Линукс дяла /dev/sda1/ e необходимо да се изпълни Всички файлове, който е възможно да бъдат копирани ще се озоват в /home/files/.
TestDisk
sudo apt install testdisk
Стартиране sudo testdisk
На първа стъпка се избира Create New Log:
Следва избиране на диска от, който ще възстановяваме изтрити файлове. Трябва и да се избере таблицата на разделите  ( partition table )   Intel  За работа с файловата трябва да се избере Advanced
След избирането на необходимият раздел избираме list: FAT 16
Сега се виждат всички файлове в този раздел. Изтритите не подлежащи на възстановяване файлове са оцветени в червено.
Удобна е за един файл.
PhotoRec
sudo apt install photorec
Първо трябва да се избере дискът, с който ще се работи. Disk /dev/hda   След това дисковият дял FAT 32 LBA
Следва файловата система и начинът за сканиране № № № № Quit
Остава да се избере за какви типове файлове да се извърши сканирането архиви, изображения, филми, а накрая да се избере мястото, където да се запишат възстановените файлове. Програмата възстановява много файлове, но без техните имена.
ex3undel
gabi
raff
Photorec - 2
Foremost
Sleuthkit
R - studio
TestDisk - 1
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
PhotoRec
sudo apt install photorec
Първо трябва да се избере дискът, с който ще се работи. Disk /dev/hda   След това дисковият дял FAT 32 LBA
Следва файловата система и начинът за сканиране № № № № Quit
Остава да се избере за какви типове файлове да се извърши сканирането архиви, изображения, филми, а накрая да се избере мястото, където да се запишат възстановените файлове. Програмата възстановява много файлове, но без техните имена.
ex3undel
gabi
raff
Photorec - 2
Foremost
Sleuthkit
R - studio
TestDisk - 1

И какъв точно е проблемът ти с photorec?
Активен

the lamer's team honourable member

lordvox

  • Гост
Проблемът ми с Photorec, е че възстановява само някай World, odt и Pdf файлове. Другите txt файлове не се четат.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Проблемът ми с Photorec, е че възстановява само някай World, odt и Pdf файлове. Другите txt файлове не се четат.

Сигурен ли сте? Всички файлове ли прегледахте?

Последният път, когато възстановявах файлове с photorec, проверката я правих с файловия мениджър, който си познаваше без проблем формата на файла — текст, картинка или нещо друго.

И сигурен ли сте, че не е писано върху диска след загубата на файловете?
Активен

the lamer's team honourable member

malin

  • Гост
Предполагам, че се ползва USB Flash тестово, ако потрябва някога, един вид - застраховка.

Ако наистина ти потрябва, ама наистина ... ПОВЯРВАЙ МИ, ще научиш много бързо Ингилизкия, ще се научиш (по скоро - ще "усещаш") кое от предложените от Гошо ще ти свършат работа... и ще се научиш как работят (между другото).

Ще научиш страшно много неща в един кратък срок докато възстановиш изгубеното, които после благодатно ще забравиш, за сметка на действия/план как да не се стига до станалото.
А станало е - притиснат си до стената и нямаш право на грешка, и трябва да стане веднага, и от първия път. Защото виновният за станалото си ти. И работиш с оригинала, не с негово копие.
« Последна редакция: Jul 26, 2018, 06:01 от malin »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
За да не се губят важни файлове и човек да се чуди как аджеба да ги възстановява след някакъв срив - регулярно се прави бакъп.

Ако пък са мнооооого важни файловете - се прави бакъп на бакъпа. И си спокоен, а после само "пей сърце".
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lordvox

  • Гост
Става на въпрос за Петнайсетина  USB  флашки и не е тестово. В края на 2015 год. реших, че информацията съхранявана в флашките не ми трябва, защото изцяло съм на Линукс в къщи и ги форматирах няколко пъти, и като NTFS, и като FAT 16. Само на една флашка съм записвал допълнителна информация. На останалите флашки не съм записвал информация. Нали има една приказка, че нищо изтрито не можеш да скрие. Всичко изтрито може да се възстанови. Моля за помощ и съвети как да си възстановя снимките. Благодаря предварително.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
За да не се губят важни файлове и човек да се чуди как аджеба да ги възстановява след някакъв срив - регулярно се прави бакъп.

Емпирично правило, изведено от мен: „обикновеният потребител започва да прави резервно копие на важната за него информация чак когато я загуби поне два пъти“

Доказано е многократно ::)
« Последна редакция: Jul 26, 2018, 11:16 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Моля за помощ и съвети как да си възстановя снимките. Благодаря предварително.

Ами ти си описал начина за работа с photorec. Само трябва да избереш възстановените файлове да ги записва в отделна директория на твърдия диск, а не на самата флаш памет.

Да, програмата ще им даде някакви нейни имена, но както казах, файловия мениджър на linux познава(ше) в движение формата на файла и го отваряше с подходяща програма. След като се убедиш, че файлът ти е нужен, ще го преименуваш.

Вярно, че тази работа е много досадна, но май е единственият начин да го направиш под linux.

Ако все още имаш работещ windows на някоя машина, може да опиташ и тази програма за него: recuva.

Миналата седмица се наложи да възстановявам едни изтрити писма от един пощенски сървър под Windows и мога да кажа, че тя се справи добре. Даже възстанови оригиналните имена и разширения на файловете.

Между другото, има testdisk и photorec и за Windows ::)
Активен

the lamer's team honourable member

malin

  • Гост
За да не се губят важни файлове и човек да се чуди как аджеба да ги възстановява след някакъв срив - регулярно се прави бакъп.

Емпирично правило, изведено от мен: „обикновеният потребител започва да прави резервно копие на важната за него информация чак когато я загуби поне два пъти“

Доказано е многократно ::)

 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Имаше и трети път, но беше "детска играчка" вече - счупен супер блок на дяла. Само за затвърждаване на "регулярно". И беше по скоро "дано да стане, да не трябва да губя време да намеря в коя папка ги бях сложил".
Активен