Автор Тема: План за оцеляване в условия на катаклизъм  (Прочетена 14089 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Винаги съм се чудил ??? как го правят 'нескафето' а то какво било. :o
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Винаги съм се чудил ??? как го правят 'нескафето' а то какво било. :o
Надявам се на другите продукти да не им се прецаква така вкуса от тази технология.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Ще оцеляваш без кафе >:D

Ако дълго си вариш кафето му се губи ароматът. Така е с повечето продукти дето съдържат летливи вещества или етерични масла. Чаят и билките например само се запарват.

Което ме навежда на мисълта, че е възможно и други (летливи) вещества освен водата да се сублимират.
Но във видеото кават, че напълно се запазвали вкусовите качества на храната.
« Последна редакция: Jan 10, 2019, 12:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Ако дълго си вариш кафето му се губи ароматът. Така е с повечето продукти дето съдържат летливи вещества или етерични масла. Чаят и билките например само се запарват.
Te затова еспресо машините правят най-ароматното кафе. И "кубинските" кафеварки донякъде, написах го в кавички, защото този тип кафеварки е изобретен в Италия https://eandt.theiet.org/content/articles/2018/03/classic-project-moka-express-coffee-maker/
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Кафенца мафенца, после и рракийка ще искате. Че и салатка ще трябва за ракиджоса.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
,то нас един кат, два ката и пр. ката клизми не ни трябват... и без тях сме си... живи-умрели
напр. Свеж пример от днес - опитвам се да пусна коментар под новината за четвъртитата ОС (без да съм логнат) и всичко минава нормално - коментара изчаква модерация, обаче забелязвам че ми прецакал препратката и му пускам отг. на коментара и получавам

Внимание: Вашият коментар НЕ е добавен.

Анонимните коментари са невъзможни за момента. Моля влезте в профила си или се регистрирайте

Интересен бъг, отг. на коментар забранени, а
коментирането не е

И го ядох... четвъртития, сега не знам ще ми излезнат ли коментарите или...
И не , не исках да коментирам че колегата (явно от Квебек) е объркал ,QubesOS - QuEbesOS ами за TPM изискването
Т'ва TPM не беше ли он'ва дето го нещяхме/те и се чудим как да забраним... А как е влязло в изискванията на една уш сигурна ОС

https://bit.ly/2CfC30T

А от Официалната страница
https://www.qubes-os.org/doc/system-requirements/#qubes-release-4x
TPM with proper BIOS support (required for Anti Evil Maid)
« Последна редакция: Jan 10, 2019, 16:14 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Я да те попитам, QubesOS става ли за dualboot? Дори с друг линукс. От много време ми се иска да я пробвам, а не ми се купува машина само за това.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Беш ли ма.аму и аз не знам вече QubesOS ли е QuEbesh ли е, ама да за същата става въпрос.

Ама преди да я инсталираш и тя тихомълком да ти разреши и подкара ТМП модула прочети това и ще ти стане ясно #кой стои зад ТПМ (ДРМ и пр.) и защо толкоз яростно се опитва да го наложи

TPM chip good or bad?
ttps://bit.ly/2CfC30T

П.П. че що да не става, ама малко капризни ми се видят, явно ще има много яки изисквания, като secure boot, TPM etc. та гледай поне избери дистрибуция дето поддържа UEFI secure boot, има TPM и е поне 64 битово ...аз поне това разбрах от официалната стр.
« Последна редакция: Jan 10, 2019, 16:32 от remotexx »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Аз не се запасявам за такива сценарии, но не мога да отрека че не съм си го мислил безброй много пъти.

Общо взето ти трябват вода, храна, сечива и лекарства.

За водата начините са много. Конденз, дъжд, естествен източник (река, язовир), копане на кладенец, топене на сняг (ако има) и всевъзможни. За конденза има и устройства макар, че ви препоръчвам да изгледате това клипче, че да не се нахакате:
https://www.youtube.com/watch?v=LVsqIjAeeXw

За пречистването не е нужно кой знае какво като познания или сечива.
https://www.youtube.com/watch?v=-9-6259glPE&t=1s (за да не го гледате цялото- прави се филтър от камъни, пясък и въглени {някой се притесняваше за киселинността })
За преваряване : https://youtu.be/mL3sho1CpkI?t=321 (ако не го гледате - поставя се врял камък във водата)
Знам че изглежда грозно и мръсно, но реално няма да умрете или да ви стане нещо (малко сме се поразглезили :) )

Храната е наистина голям проблем. Ако имате късмет - дивеч(може и буболечки) и растителност. Тук вече трябват и познания. Много хора казват ма то без храна можеш много, важното е водата. Това е така, но реално не се ли храниш, няма да можеш да извършваш необходимия труд за оцеляване.

Сечивата могат да се изработват от камъни, дърва или кофти метал извлечен от камъни. Развира се препоръчвам на всеки да има добър нож (аз съм фен).

За лекарства основно ти трябва алкохол и едно цвете, което не мога да се сетя как се казваше, но общо взето го има на много места и е антибиотик.
Някой пита за ракията и колите: Ако ДВГ-то е простичко - може. Но ще ти трябар малко познания и двигателя няма да изкара много. (между другото алкохолът го мислят от сега като алтернатива на бензата)

Избягвах да пиша но като си гукате толкова сладко и без спорове реших да си дам и аз мнението.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Я да те попитам, QubesOS става ли за dualboot? Дори с друг линукс. От много време ми се иска да я пробвам, а не ми се купува машина само за това.

Ами аз ползвах известно време версия 3, като излезе 4 нямах съвместима машина.

Сега имам инсталиран QubesOS на две машини, и двете са с версия 3.2.1, днес свалих и новата - 4.0.1 (да ми се намира).
Обаче са инсталирани на отделни дискове (не заедно с друга дистрибуция).
Не че много ги ползвам :-), иначе има логика в това да ти пробутат уж сигурна машина с "вратички на нея", не съм се ровил.
Обаче имат и вградена анонимна дебиан машина (Whonix) работеща през ТОР мрежата, дори можеш да настроиш целия трафик да минава през ТОР.
Иначе има две XeN машини - Дебиан и Федора, удобството е че всяка машина е изолирана от хоста и ако се хакне нямаш достъп до базовия хост.
Повече от седмица не съм ги пускал, мързи ме нещо ;-)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Че аз и сега си правя браузър изолция като стартирам браузъри под различни юзери в моя Дебиан, не знам какво и се превъзнасят толкова на тази ОС. Ако почнеш да се престараваш можеш и една машина с няколко дънни платки да си направиш с рутери/файъроли между тях.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Още един клип за идеалното кафе от същият автор.
https://youtu.be/sgPp5rz03dQ
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ей, чак се накапах с тия класните кафета.....
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Че аз и сега си правя браузър изолция като стартирам браузъри под различни юзери в моя Дебиан, не знам какво и се превъзнасят толкова на тази ОС. Ако почнеш да се престараваш можеш и една машина с няколко дънни платки да си направиш с рутери/файъроли между тях.

С всичката "умна железария" наоколо никой не знае кой точно го 'шпионира' и как
http://e-vestnik.bg/29539/zashtitata-na-dannite-stava-marketingov-argument/

то вече и при избора на нов(и) дивайс(и) стана като при избор на жена - колкото по-проста...  :P по-добре.. па и добър бизнес модел
https://www.audioxpress.com/news/le-pave-parisien-a-unique-speaker-made-of-concrete-presented-at-ces-2019
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Понеже доста често даваш връзки към „Електронен вестник“, ето ти едно интервю с бившия кадър на „24 часа“ от блъсковото време:

http://eurocom.bg/shows/video/delnici/8878


Не се казва кой знае какво, но показва, че човека е загрижен.

Катаклизма може да е метафорично понятие или практично. Метафорично отдавна подсказвам, че за мен е настъпил. Направих го и в тази тема.

На практика всеки ден планетата ни подсеща, че не може да ни търпи и може във всеки един момент, когато окончателно ѝ писне да ни измете.

И тук се сетих за един господин, който се казва Дамян Попхристов. За тези, които са следили кариерата на Стойчо Керев от последната петилетка, знаят кой е. За другите това е театрален режисьор работил предимно на Бродуей. Но по някое време се шашнал нещо и решил да се върне у нас, за да търси богомилите. Не ги намерил. Почти всичко, което се знае за тях, е запазено във Франция. Тук няма нищо. И тогава решил да започне да превежда и да обикаля страната, и да образова хората. В тубата може да се намери доста, ако на някой тази тема е интересна.

Та той много обича да повтаря една богомилска сентенция, която поне за себе си съм открил, че до тук е била вярна. Тя гласи следното:

Пред каквито и трудности да си поставен, в същата степен са ти дадени възможностите, уменията, начините да ги преодолееш.

Разбира се, тук става въпрос, че са дадени от всевишния. Но който не вярва в отвъд материални неща, може да се каже, че има и физическо потвърждение. Онова на Нютон за равната по сила и обратна по посока сила. Да не се излагам да казвам, че е втория закон, щото точно нищо не помня, а тук половината сте инж.-ове. Не, че сигурно го няма във Википедия, ама мързела мори, а не убива.

=*=

С всички тези несвързани приказки (в мой стил) исках да кажа, че ако се окажем в средата на някакъв катаклизъм и ни е дадено да живеем, то ще оцелеем дори без клечка кибрит в себе си. Ако нямаме шанс (нарочно подбрана неутрална дума), то и бетонен бункер с размерите на град в австралийската пустиня или Аризона да имаме, то няма да ни бъде.

п.п. От друга страна имаме приказката за Йов от Вехтия завет. Тъй, че, ако чувстваме, че трябва да се подготвим, то по-добре да го направим. Като ти се пращат предупреждения, не е добре да ги подминаваш.

п.п.п. Ъ-ъ-ъ ето ви и Skynet:

https://en.d2l.ai/d2l-en.pdf

Забележете, че още извънземния Гаус е започнал разработката за изтребване на човечеството.
« Последна редакция: Jan 13, 2019, 07:19 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear