Автор Тема: Първи стъпки  (Прочетена 82484 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #15 -: Jul 24, 2016, 19:15 »
е аз пък ъпдейтнах информацията за любимата дистрибуция в сайта:

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=slackware

 :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #16 -: Jul 25, 2016, 13:13 »
е аз пък ъпдейтнах информацията за любимата дистрибуция в сайта:

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=slackware

 :)

Лунар, още, когато с Кибер ченгето подехте благородната инициатива да обновявате този зарязан раздел на портала, видях, че сте свършили великолепна работа. Понеже не помня на изуст съдържанието, не знам и, в какво се изразява обновлението .

Обаче ми направи впечатление, че в края (явно в предна редакция) е даден адрес за помощ:

http://slackworld.berlios.de/

Както знаем, берличани за безкрайно съжаление закриха Берлиоз. Трябва да се види, къде е преместен ресурса, вероятно на Гитхъб. Също така не видях учебника н български да е даден. Доста е стар, не е обновяван, но все още е полезен (geodar де, кой друг?). Както сам си написал инсталацията и конфигурацията не са променили особено в последните години. Което пък ме подсеща, че промените влизат моментално, едно много разпространено предупреждение преди петнадесетина години. Не знам, защо го няма в статията, която като цяло е великолепна.

п.п. Наса ползва всичко ;) А това Лило, още ли се ползва? Нали преди нещо като година, обявиха смъртта му. Да не би Фокердинг да е поел сам поддръжката? Или извънземният Боб?

п.п.п. Там срещу инструментите за пакети има една червена звездичка (*), тя за какво служи?

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #17 -: Jul 25, 2016, 13:54 »
Цитат
Както знаем, берличани за безкрайно съжаление закриха Берлиоз.
уф, да бе вярно, съвсем го забравих. Язък за берлиос, но не знам къде се съхраняват старите работи.

Цитат
Също така не видях учебника н български да е даден.
ами аз не знаех, че има. Документация на български някак си никога не съм ползвал. Ще дадеш ли препратка?

Цитат
Което пък ме подсеща, че промените влизат моментално, едно много разпространено предупреждение преди петнадесетина години.

е аз започнах с Линукс малко по-късно  :P а иначе, толкова съм свикнал с инсталатора, че въобще не ми хрумна да напиша за това... но е добра идея де. Друг е въпросът дали някой дето пробва дистрибуцията за пръв път ще седне да я чете тая информация...  :D

Цитат
А това Лило, още ли се ползва? Нали преди нещо като година, обявиха смъртта му. Да не би Фокердинг да е поел сам поддръжката? Или извънземният Боб?
ползва се, позлва... и между другото позна -- тукмо Волкердинг обяви, че ще поеме поддръжката му. Мога дори да ти изровя съобщението от форума на LinuxQuestions. А AlienBOB си се грижи за KDE и пакетира LibreOffice, Chromium и други.

Цитат
Там срещу инструментите за пакети има една червена звездичка (*), тя за какво служи?
ъъ... каква червена звездичка? Нещо не разбирам.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #18 -: Jul 25, 2016, 14:56 »
Както и предположих, няма да го качи на проскубаният SF я, макар да е по-подходящ за целта:

https://github.com/ayaz/SlackWorld

За съжаление адаша, след като се е оженил, е постъпил безотговорно, макар все още да стои като официален превод. Не ги е уведомил. А и огледалото е казало „чао“.

http://web.archive.org/web/20140523011135/http://slackbook.geodar.com/


п.п.

Звездичката:



п.п.п. За начинаещ май Гитхъб няма да е удобен:

http://archive.is/slackworld.berlios.de

п.п.п.п. Съвсем забравих — името е немско, а в немският „V“ се чете като „Ф“, a „W“, като „В“ (оттам попада и във фонетиката). Сравни например с Фолцваген, присъстват и двете.
« Последна редакция: Jul 25, 2016, 15:03 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #19 -: Jul 25, 2016, 16:25 »
е, мисля да не слагам препратки към умрели сайтове. За звездичката -- аз не я виждам, но сигурно нещо в html кода се е размърцафърцало.  ???

относно името 'Volkerding' -- аз много обичам да ме поправят как се произнася това или онова, най-вече когато говоря на български. Показва начетеност от страна на поправящия  :D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #20 -: Jul 25, 2016, 16:46 »
Ами, като няма да слагаш връзка към българският превод, поне сложи към оригинала. Това си е класика.

Относно Фолкердинг. Аз не знам и думица немски. Знам само Шпиле  (игра), защото Хейнен (който е белгиец) им го крещеше на timeout. Обаче от самото начало ми направи впечатление, че се произнася с „Ф“, пък се пише с „В“, затова проверих. Тогава ми и светна, защо се твърди, че фонетиката произлиза от немският език. С времето съм виждал и други странности. Например „Z“, се чете „Ц“ (справка Цептер, Цинк). „Ш“ и „Ч“ се пишат по точно обратен начин в немски и английски. Затова много хора си мислеха, че инж. Тошев, се казва Точев. Има и други.

п.п. Например всички знаем, че „фолк“ на немски е народ (знаем го от термина фолклор). Но например, не знам, какво е „динг“. Немците широко прилагат слято изписване. В английският например тази дума е звуконаподобяваща, точно като нашата „звън/дзън“ (същото и значи). Мога само да предполагам, че е същото на немски, защото английският, както всички знаят, е производен на немския. Но пък и доста се е отдалечил и вече е наводнен с френски думи. Сиреч „динг“ на  немски може да е нещо друго, а в английският език да е влязло от френски. Вече не помня „звън“, как беше на френски език, защото не съм го учил от миналото хилядолетие и почти всичко съм забравил;

п.п.п. „Начетените хора“ или по-разпространеното им название „интелигенция“ са моите „смъртни“ врагове. Гледам всякак да бягам от тях, а при удобен случай да ги оплювам.
« Последна редакция: Jul 25, 2016, 17:03 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #21 -: Jul 25, 2016, 17:18 »
ще сложа линк.

Иначе лингвистичните забележки се приемат. Диалогът стана леко безсмислен, но какво пък... Като видиш написано "Volkerding" как ти идва да го прочетеш? Апропо, аз и 'ламборджини' казвам. :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #22 -: Jul 25, 2016, 18:06 »
Е отнесох се и продължаван. Че съм графоман, не е някаква новина. Италиански хептем не го знам. Но по пътя на логиката си мисля, че може би е вярно. Имам предвид, че футболният отбор от гр. Генуа се казва Дженуа. Изобщо това Ламборгини излезе съвсем наскоро и винаги ми е звучало странно. Отделно на това в транслитерацията се води вечен спор едно нещо, както се пише или както се чете да се предава. Преди десети беше първото. Например Ковбой. След десети стана обратното. Същата дума вече е Каубой. Но това не значи, че спора е приключил или, че някога ще приключи. Не и докато не се вдигне вавилонската кула отново :P
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #23 -: Jul 25, 2016, 18:17 »
хех, а Linus Torvalds как ще го прочетеш? :P
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #24 -: Jul 25, 2016, 19:00 »
Както знаем той е финландец, но реално е швед. Във Финландия има малко шведско малцинство. Но това с нищо не ни помага, защото не знаем (аз със сигурност, вярвам и ти) нито един от тези езици. Но тук ни помага самият той.  Във Википедия има качен запис, как самият той си произнася името — Линус Торвалдс. А тъй като и точно така се пише, то няма спор по методиката. Единствено американците се правят на интересни и го четат — Лайнус. Това на български звучи подигравателно. Справка лайнули. Но Торвалдс не е първият известен Линус, такива има още от средновековието и всичките до сега са си все — Линус. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #25 -: Jul 25, 2016, 21:15 »
всъщност, 'уловката' е във фамилното му име. Ако се чете на финландски ще е Торвалдс, ако се чете на шведски ще е Турвалдс. Та тъй.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #26 -: Jul 26, 2016, 02:06 »
Tук ме хвана неподготвен. Никога не бях чувал за това. В резултат на което останах няколко часа с отворена уста. Свалих си Mari0. Ето поредното доказателство, че човек не може да знае всичко и не може да е самонадеян. Тук можех да пиша някакви измишльотини за бога Тор и думата  „тур“, но това щяха да са глупости. При липса на информация могат да се правят само спекулации. Благодаря! Днес научих нещо ново.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #27 -: Jul 26, 2016, 06:20 »
Цитат
В резултат на което останах няколко часа с отворена уста.
еми да покажа и аз начетеност...  ;)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8768
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Първи стъпки
« Отговор #28 -: Jul 26, 2016, 10:58 »
Четящите хора са създали всички неприятности на света.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Първи стъпки
« Отговор #29 -: Jul 26, 2016, 11:26 »
и учените са арогантни глупаци, нали така беше?  :)
Активен