Автор Тема: Arch....  (Прочетена 15404 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Arch....
« -: Dec 29, 2016, 02:14 »
Мисля да си инсталирам Arch. Някой да има впечатления, струва ли си да се занимавам? Как е системката?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #1 -: Dec 29, 2016, 04:11 »
Много бъгава ОС, слаб пакетен мениджър и инсталатор от каменната ера (инсталатор е силно казано)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #2 -: Dec 29, 2016, 09:25 »
Много бъгава ОС, слаб пакетен мениджър и инсталатор от каменната ера (инсталатор е силно казано)
За мениджъра не съм съгласен. Точно от Pacman имам доста добри впечатление и за мен е мениджър от висока класа. Инсталатора в базовата дистрибуция умишлено се държи архаичен. Според мен, за да се поддържа някаква легенда и да не им лъснат прокъсаните цървули. В Manjaro, ползват съвсем приличния Calamares. Там, поддържат и собствено хранилище, където задържат пакетите от стабилното хранилища на Arch с още около две седмици, за по- голяма (доколкото е възможно) стабилност. Нестабилността произтича от модела на обновяване - Rolling Release. С такава дистрибуция, всеки ден, носи нови предизвикателства. В смисъл - след ъпдейта, може да работи, но, може и да не работи.  И, едно хранилище, определяно, като "Битак" или "Кошче за боклук", наречено AUR (потребителско хранилище на Arch). Там, всеки набутва, какъвто пакет е успял да препакетира от другите дистрибуции. Това, според мен обяснява, защо дистрибуцията не се ползва за производителни машини - сървъри, или настолни машини, предназначени за професионална дейност.

@4096bits : Ако питаш във форум на Arch, имай предвид, че голяма част от нейните потребители са фанатизирани и действат, като сектанти. Способни са да те излъжат и със сигурност ще скрият недостатъците на дистрибуцията, само за да те убедят да я ползваш. Когато възникне проблем, ще обявят, че проблемът е в теб и, че си глупав, щом не си направил резервно копие на системата.
« Последна редакция: Dec 29, 2016, 09:45 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #3 -: Dec 29, 2016, 11:05 »
Най-добрият пакетен менажер, аз не бих се занимавал с инсталация от конзола, има инсталатори ползвай си тях - после може да си махнеш / добавиш всичко необходимо.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #4 -: Dec 29, 2016, 11:51 »
Питам основно, защото искам да имам на един дял нещо минимално с основни за работа за мен неща, което няма да се наложи да преинсталирам след време. Някак на разните Ubuntu производни все ще се наложи заради нещо
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

rosenarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 52
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: xfce4
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #5 -: Dec 29, 2016, 12:56 »
Инсталатор: https://sourceforge.net/projects/architect-linux/
Видео туториал: https://www.youtube.com/watch?v=KJlxAc7r660
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #6 -: Dec 29, 2016, 13:24 »
Питам основно, защото искам да имам на един дял нещо минимално с основни за работа за мен неща, което няма да се наложи да преинсталирам след време. Някак на разните Ubuntu производни все ще се наложи заради нещо
Това "минимално" не зависи от вида на дистрибуцията, а от начина на инсталация.
Щом се притесняваш, че в Ubuntu LTS ще се налага да преинсталираш, къде се набутваш в Arch ? Тя се променя всеки ден.

Какъв ти е критерия за "минимално" и включва ли графична среда ?
Имаш ли опит с минимална инсталация на CENTOS и ако нямаш, Gnome 2 в CENTOS6 устройва ли те, като минималност. На едно ниво е с Xfce, като разход на ресурси. От стандартния инсталатор, можеш да избираш стандартен и минимален десктоп, на който е почти задължително да инсталираш gnome-utils.
« Последна редакция: Dec 29, 2016, 13:34 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #7 -: Dec 29, 2016, 14:02 »
Включва графична среда. Все пак ще ми трябва браузър. А може и няколко да са. Не е въпроса точно в преинсталацията на системата, когато се наложи. Това не е проблем, защото става за минути. По-скоро заради инсталирането после на десетки библиотеки. Някои и ръчно се инсталират.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #8 -: Dec 29, 2016, 15:03 »
Включва графична среда. Все пак ще ми трябва браузър. А може и няколко да са. Не е въпроса точно в преинсталацията на системата, когато се наложи. Това не е проблем, защото става за минути. По-скоро заради инсталирането после на десетки библиотеки. Някои и ръчно се инсталират.
Не знам за какви библиотеки става въпрос. Изобщо, информацията, която си дал и причините да мигрираш към Arch все още не са ми ясни. Не мога да проумея и, защо търсиш нещо непроменливо във нещо, което непрекъснато се променя.
Като чета написаното, започва да ми се струва, че имаш нужда по- скоро от Slackware, но с тази дистрибуция не съм добре запознат.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
Re: Arch....
« Отговор #9 -: Dec 29, 2016, 15:58 »
Цитат
започва да ми се струва, че имаш нужда по- скоро от Slackware

оле! [_]3
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #10 -: Dec 29, 2016, 16:47 »
Ами чух, че Arch бил просто системата и нищо друго и каквото ти трябва, допълнително си го слагаш. Нещо като сървърните системи. Само нужното за старт на машината и някои необходими команди и от там нататък пожелание всичко. А не наблъскано със всякакви работи, като стандартните десктопи. Не го зная променя ли се постоянно или не. Преди време пробвах да инсталирам Gentoo, но нещо не ми се получи  ::)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #11 -: Dec 29, 2016, 18:55 »
Ами чух, че Arch бил просто системата и нищо друго и каквото ти трябва, допълнително си го слагаш. Нещо като сървърните системи. Само нужното за старт на машината и някои необходими команди и от там нататък пожелание всичко. А не наблъскано със всякакви работи, като стандартните десктопи. Не го зная променя ли се постоянно или не. Преди време пробвах да инсталирам Gentoo, но нещо не ми се получи  ::)
Ами, аз съм чул същото и за Ubuntu Netinstall, Ubuntu Server, минималните издания на Debian (както и всяко издание, на което махнеш част от отметките в task-select), Fedora, CENTOS и, почти всяка друга дистрибуция.
Дори в момента ти пиша от такава система, инсталирана от Ubuntu Server с опция "минимална система" (избира се с бутона F4 при стартиране).
http://s19.postimg.org/u9w3mmtmb/ubuntu.png
Върху нея съм сложил xorg, lightdm, xfce4 и, само приложенията, които са ми необходими. По същия начин, можеш да изградиш системата си под всяка дистрибуция. Но, различните дистрибуции, отговарят на различни потребности на потребителите и, точно това трябва  да бъде определящото при избора им. Едни имат нужда от стабилност, други, имат нужда от нов софтуер и, рискът, които поемат с него не ги засяга. За всеки влак си има пътник - както за динамичната Arch, така и за консервативната CENTOS.
« Последна редакция: Dec 29, 2016, 19:26 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #12 -: Dec 30, 2016, 09:27 »
Packman-a е готин. По-бърз е от дебилианския apt-get. На мен много ми хареса как се вдигна системата. Пакетите са най-новите и дистрибуцията е малко bleeding edge. Няма route, ifconifg, etc. и по подразбиране ползва iputils2. КДЕ-то беше бъгаво и затова не я държах дълго. Основния недостатък е systemd ма ако е за десктоп може и да не те интересува.
В обобщение - хареса ми много повече от Убитуту както е към момента.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #13 -: Dec 30, 2016, 11:53 »
Packman-a е готин. По-бърз е от дебилианския apt-get. На мен много ми хареса как се вдигна системата. Пакетите са най-новите и дистрибуцията е малко bleeding edge. Няма route, ifconifg, etc. и по подразбиране ползва iputils2. КДЕ-то беше бъгаво и затова не я държах дълго. Основния недостатък е systemd ма ако е за десктоп може и да не те интересува.
В обобщение - хареса ми много повече от Убитуту както е към момента.
За по- бърз от APT (apt-get е инструмент към него) е съмнително. Със сигурност е по- бърз от YUM. Но, бързината не е особено важна. Спестяването на някоя проверка няма да ти направи услуга. Моите наблюдения са, че е бърз, управлява добре зависимостите и почиства коректно ненужните пакети. Това прави в момента и DNF, но почистването на осиротели пакети в YUM беше кошмарно лошо. Изобщо не се отчиташе, че осиротелите от една програма се ползват от друга. Същото е и положението при Zipper в Open SUSE.
Колкото до вида на пакетите - тяхната актуалност зависи от това, дали ползваш тестовите или стабилните хранилища. Но, това, че пакетите в стабилните са по- стари не пречи на неработещи пакети да влязат в тях.
Затова, смятам, че самия модел на обновяване, прави дистрибуцията неподходяща за производителни машини. И, след, като наистина не се ползва за такива, значи, това не е само мое мнение. Допускам ползването на модела с плаващо освобождаване само, като преход между стабилни издания, където пакетите се замразяват. Такова предложение имаше за развитието на Ubuntu - само издания с удължена поддръжка с Rolling Release версия, където да се реализира разработката им. И, съжалявам, че не приеха този модел, а, този на издания с идиотска поддръжка от 9 месеца.
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 11:56 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Arch....
« Отговор #14 -: Dec 30, 2016, 13:48 »
Със сигурност е по- бърз от YUM.

О да YUM, това е нещото заради което зарязах Fedora и най-вече ужасният им python клиент. Разликата между пакман-а и апт-гет-а ми се стори както навремето между йъма и апт-гет.
« Последна редакция: Dec 30, 2016, 13:57 от growchie »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
за и против arch
Идеи и мнения
deoplig 19 7472 Последна публикация Oct 22, 2006, 10:23
от deoplig
интернет настройки на arch
Настройка на програми
deoplig 11 4991 Последна публикация Feb 19, 2008, 19:41
от deoplig
Графична среда на Arch
Настройка на програми
leberkez 138 26000 Последна публикация Mar 31, 2011, 15:32
от AMD
Arch Линукс
Настройка на програми
pisio 4 3141 Последна публикация Sep 17, 2009, 18:28
от zulenica
Отваряне на дигитални снимки при Arch.
Настройка на програми
bazu 15 3737 Последна публикация May 09, 2010, 18:20
от bazu