Автор Тема: Преоразмеряване на дял.  (Прочетена 15970 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Преоразмеряване на дял.
« -: Dec 05, 2018, 10:08 »
Сестра ми се спъна в кабела на лапито и то за лош или добър късмет се стовари на пода върху кабела на захранването и буксата пое целият удар. Занесох го на ремонт, защото нямам поялник, а и нямах и време да се занимавам. Оказа се, че се е откъртила само буксата ( вече съм тотален фен на Lenovo - здрави машини ). Инцидента беше в събота или неделя, не помня, а го занесох за ремонт в понеделник. До петък може би щели да го оправят. Не можех да стоя просто така, щото с това работех и на следващия ден сутринта си купих един употребяван ThinkPad W540. Просто защото беше с 16 рам. Казах на момчетата там да ми инсталират Windows, защото софтуера, който ползвам има едни екстри, които не можех да ги подкарам с виното, та и без това планирах да инсталирам тази система на първата машина.

Питаха ме, как да направят дяловете и бях им казал да има две по сто за дуал буут и останалото за сторидж. Обаче те направили един дял от двеста, един с останалото пространство и инсталирали на първият системата. Въпросът ми е. Мога ли да преоразмеря безопасно системният дял до сто гигабайта, за да направя от останалите сто дял за линукс? Или направо да го инсталирам върху сегашният втори дял? Ако ще преоразмерявам, разбира се ще пусна дефрагментация и ако още я има тази опция, да нареди файловете един след друг, ще разкарам page файла преди това, а и май ще е най-добре изобщо да го няма, защото диска е ssd и това писане непрестанно не ми харесва като идея.
« Последна редакция: Dec 05, 2018, 10:09 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

lunarvalley

  • Гост
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #1 -: Dec 05, 2018, 11:16 »
ако пуснеш някоя жива дистрибуция, която върши точно това би трябвало да стане. Хубав лаптоп си си взел, само едно предложение:

при лаптоп на старо (или refurbished както им викат), по добре си купи нов хард диск (SSD), защото не знаеш как е бил ползван стария.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #2 -: Dec 05, 2018, 11:44 »
За съжаление не знам дали ще стане с преоразмеряване на 200 ГБ-байтовия дял, от доста време нямам dual-boot машина.
За Уин ползвам един стар лаптоп, две служебни виртуалки и 2 Виртуалбокса.

Иначе за преоразмеряване почти винаги ползвам SystemRescueCD 500-600 MB (gparted), нямам оплаквания.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #3 -: Dec 05, 2018, 12:24 »
Благодаря. Дърпам SystemRescueCD в момента и по-късно ще пробвам, да видя, какво ще стане.

Впрочем, току-що ми се обадиха от фирмата да ме питат, дали са доволни и откъде зная за тях. За първи път ми се случва. Дори ми предложиха да им го занеса, да ми оправят дяловете.  :Dѝ

Ще се работи на Windows-а, а линукса ще го слагам, ако ще сърфирам из нета през машината. А може и виртуална да ползвам за линукса. Щe видя.

Леле, как ми липсва нормален терминал. И F12 на Guake-то. Ужаст  ;D
Имам чувството, че ще дойде време и ще ме вбесят много неща тук.
« Последна редакция: Dec 05, 2018, 12:28 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #4 -: Dec 05, 2018, 13:16 »
В някои версии на Windows можеш да направиш shrink на файлова система и на дял от десен бутон върху My Computer -> Manage -> Disk Management

Правил съм го успешно с Windows 7
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #5 -: Dec 22, 2018, 10:46 »
Седнах одеве да свърша тази работа най-накрая.
GParted нищо не направи, не зная защо. Пробвах през Mint 18.1 и Zorin. SystemRescueCD изобщо не поиска да стартира. Имах и някакви други *.iso на другия комп, обаче не ми се занимаваше пак да ги качвам на флашката - usb 2 е.

Предложението на @laskov свърши работа.
Сега остава да инсталирам някой линукс на свободния 98GB дял.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #6 -: Dec 24, 2018, 07:32 »
При работа със SystemRescueCD от USB за да бутне трябва да го създадеш чрез скрипта който го има на сайта им, при мен това винаги е работело.

Другата особеност е че след като направиш промените в gparted и ги видиш отразени на схемата с дялове на диска, трябва да ги "приложиш"/apply/ от Edit, менюто май беше.

BTW, съществува и една друга удобна (поне за мен) опция в бут-менюто на grub, втората по ред - копира оп. система в паметта (>= 1ГБ памет се иска) и след като стартира можеш да извадиш флашката и да сложиш друга и т.н.

Весела и щастлива Коледа/Рождество на всички !
« Последна редакция: Dec 24, 2018, 08:37 от ray »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #7 -: Dec 24, 2018, 12:56 »
Цитат
Другата особеност е че след като направиш промените в gparted и ги видиш отразени на схемата с дялове на диска, трябва да ги "приложиш"/apply/ от Edit, менюто май беше

Да така е. Почва да прави промени след apply. А другото влаченето показването свиването местенето са само проектът. Няколко пъти съм преоразмерявал дялове с gparted и всичо е ставало. Не помня ожаче с какво live cd съм го правил.

gparted имитира partition magick. Имам една версие за dos на partition magick на бутващо cd. С него също много пъти съм го правил преди да открия qparted.
« Последна редакция: Dec 24, 2018, 13:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #8 -: Dec 25, 2018, 11:27 »
Да, това за Apply го зная. Нямаше възможност изобщо да се променя дялът. Нито директно да задам стойности, нито с мишката да провлача. Нищичко.
Благодаря за пояснението за SystemrescueCD. Ще трябва да си взема една флашка и да си го държа под ръка. Имах преди време мултибуут, обаче не зная, защо замазах всичко. Може и това да направя.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #9 -: Dec 25, 2018, 11:50 »
Да, това за Apply го зная. Нямаше възможност изобщо да се променя дялът. Нито директно да задам стойности, нито с мишката да провлача. Нищичко...
Това обикновено се получава ако е маунтнат дяла който се опитваш да преоразмериш.
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #10 -: Dec 25, 2018, 15:11 »
Да, това за Apply го зная. Нямаше възможност изобщо да се променя дялът. Нито директно да задам стойности, нито с мишката да провлача. Нищичко...
Това обикновено се получава ако е маунтнат дяла който се опитваш да преоразмериш.

Вярно, това също може да е причина да има "заключен/и" дял/ове (особено ако има активен аутомаунтър).
Има и друг случай (случвало ми се е 1,2 пъти само), възможно е дяла да е "заключен", по памет мисля че в моя случай беше NTFS или LVM дял.
Така че може да опиташ с десен бутон на дяла и "unlock", след това трябва да е достъпен за промяна (предполагам че е направено за файлови системи за които няма "native" поддръжка в Линукс и може да се счупи нещо ;-)
« Последна редакция: Dec 25, 2018, 15:13 от ray »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #11 -: Dec 26, 2018, 10:01 »
   Според мен е по-добре ако има проблем,да се отвори терминал и
да се види кои дялове са монтирани (с df) и съответно необходимия
дял да се демонтира (umount ...). Ако даде грешка,вече да се
търси причината.
   А иначе "по-чистия" вариант е да се буут -не "жив" диск (например
ubuntu) и оттам да се стартира gparted ,като след всяка малка стъпка
се потвърждава (apply changes).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #12 -: Dec 28, 2018, 09:45 »
С жива флашка пробвах, без да монтирам дялове. Доколкото си спомням от други случаи с GParted, програмката показваше, ако дялът е заключен. Нямаше такова нещо. Но нищо де. Ако се сетя, ще пробвам да разбера, защо нищо не стана. Сега остава да се наканя и някой линукс да му инстална.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

pLazmys

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
spam
« Отговор #13 -: Jun 29, 2021, 05:17 »
SPAM
« Последна редакция: Jun 29, 2021, 09:41 от go_fire »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преоразмеряване на дял.
« Отговор #14 -: Jun 29, 2021, 08:22 »
Айде лашкайте го тоя мискинин.............докога ще го търпши деа ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.