Автор Тема: Бла-бла от "Първи стъпки"  (Прочетена 4246 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #15 -: Sep 02, 2015, 09:00 »
Аз пък не разбирам какво е това хейтене на тема slackware... Само малко показно:
Кой пише нещо против Slackware, че съм пропуснал ?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #16 -: Sep 02, 2015, 09:03 »
Аз пък не разбирам какво е това хейтене на тема slackware... Само малко показно:
Кой пише нещо против Slackware, че съм пропуснал ?

Ми тук има таквоз изказване... Играчка бил...
Така е, но наученото там няма да ти послужи никъде. Днешният ГНУ/Линукс не е като някогашният. Всичко е автоматизирано. Виж може да е доста добра подготовка за *BSD, но пък и Free BSD вече върви по този път, а Net и Open са доста различни, та в общи линии Слака си остава играчка за дома.

Не, че не може да се използва професионално, може си и още как. Даже у нас това е най-ползваното нещо. Просто все повече става загуба на време.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #17 -: Sep 02, 2015, 09:09 »
Ами, доколкото знам, рядко го ползват вече. Иначе - одобрявам стабилността му, като изхождам от версиите на пакетите, но, малки квартални доставчици на интернет не останаха, а, големите фирми предпочитат други дистрибуции. За десктоп - разглеждал съм стандартен десктоп само от жив диск и не мога да добия впечатление само от това.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #18 -: Sep 02, 2015, 12:32 »
Брада, без да се обиждаш, но доколкото виждам, съм написал, че му липсва автоматизация, а не, че не става за професионална употреба. И след като не става, като при другите с пет щракания и/или три команди, какво правиш? Играеш си половин ден. Теб това може и да те забавлява, ама повечето хора сме мързеливи и затова предпочитаме да сме дебили или убунтари.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #19 -: Sep 02, 2015, 12:54 »
Дай да се разберем нещо... Дефинирай "автоматизация" плииз :) И ми кажи кой точно туул според теб липсва в слак за да твърдиш, че му липсва автоматизация? Също така за какво искаш да го ползваш? За сървър - страхотен е - пускаш го и го забравяш. Той просто си работи. За тестове/десктоп - принципно става, но съм съгласен, че има и по-добри опции.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #20 -: Sep 02, 2015, 14:03 »
Дай да се разберем нещо... Дефинирай "автоматизация" плииз :) И ми кажи кой точно туул според теб липсва в слак за да твърдиш, че му липсва автоматизация?
Не знам, какво точно е имал предвид Go Fire, но, мисля, че се сещам за някои неща.
В Slackware ползват ли се мета пакети, към които са навързани графични реди, сървърни приложения, ядра и др. ?
Примерно с инсталацията на cups, инсталира ли се цялата система, заедно с поддръжката на доста устройства. С инсталацията на xserver-xorg, инсталират ли се драйвърите за видеото и т.н.
Как стават актуализациите на ядрото. Има ли някаква автоматична система, която да актуализира текущо инсталираните ядра при наличие на нова версия. Имам предвид еквивалент на dist-upgrade, а някаква шарения.
Зависимостите инсталират ли се с инсталацията на основния пакет ?
« Последна редакция: Sep 02, 2015, 16:58 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #21 -: Sep 02, 2015, 17:20 »
Има пакетен manager :))
slapt-get ;)
Активен

А печат ?

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #22 -: Sep 02, 2015, 17:45 »
То, има, но май не е точно същото, като apt-get или yum.
"...slapt-get does not provide dependency resolution for packages included within the Slackware distribution".
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #23 -: Sep 02, 2015, 18:06 »
Разбира се, че не е. Той прави точно това, което искаш. А не например ако искаш да инсталираш php с yum да ти инсталира и апач... След това да си поговорим за ъпдейти - кога и защо се правят ъпдейти? Когато има секюрити причина/бъг фикс, който ТЕ ЗАСЯГА или с цел имплементиране на нова функционалност. И в двата случая нещата на ПРОДЪКШЪН система се правят САМО СЛЕД тест на ДЕВ/ЛАБ машината. Т.е. РЪЧНО :) Та за каква автоматизация говорим? Ако искаш нещата да са ти на готово - http://slackpkg.org/
Ако си погледнал подписа ми - ползвам всичко - за сървъри slackware и CentOS. За десктоп - Mint. Имам някакъв опит с FreeBSD (поддържам и няколко такива продъкшън машини). Та мисълта ми беше, че за всяка задача си има подходящата дистрибуция...

п.п. Щях да забравя :) Ползвам и убунту сървър за един LTSP... Защо ли? Ами защото най-много документация и готови неща има направени именно за убунту :) Аз не съм мазохист. Както виждаш от статистиките - слака се ползва за енкодинг машина и там не се пипа. Има достъп до него само от определени места (т.е. добре направен firewall) и софтуер се ъпдейтва само ако има нужда. От друга страна личните ми компютри са с минт и се ъпдейтват на ден по три пъти... И съответно от време на време нещата се сриват :) (понеже тествам същия софтуер от време на време и като се ъпдейтне нещо по ОС-а и се осира). Та така...
Активен

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #24 -: Sep 02, 2015, 20:13 »
Slackware всичко става много бързо въпроса е да знаеш какво правиш не е като да чакаш лузербунтуту да се ъпдейтне само  :D
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #25 -: Sep 02, 2015, 23:04 »
Чакай и аз малко да вкарам разяснения за AUR ,че пак чели някъде нечие мнение за кофи  без да се знае кое как работи и с нулев опит се коментира.
     Пакетите в AUR комюнито не са готови за инталация ,като тези с .deb ,при убунту ,дебиан и прозиводни.За да направиш пакет първо минава през редица изисквания.Имаш така наречените  Arch packaging standards.Ако не се спазват тези стандарти пакета се дропва ,а вярвай ми има хора, които много ги гледат тези работи!Имаш MD5 сума , с която да верифицираш автентичността му ,има строги правила в нейминга ,имаш основен пакичбилд ,който не трябва да се променя.С него си билдваш за своята машина пакета преди да стане аналогичен с този  .deb или .rpm .Другите условия : трябва да се инсталира само в посочените от гаидлайна  директории ,задължително упоменат лиценза на пакета,дропва се пакет който вече го има в официалните хранилища,използва се namcap за верифициране на зависимостите и прочие.Това е на прима виста ,има го в подробности в официалната му документация.Както виждаш не всеки може да сложи каквото си иска в AUR хранилището  ,без да не спази някои от стандартите.Ако не искаш да позлваш AUR ,не го ползваш ,теглиш си от официалния сайт каквото ти трябва ,ръчно си оправяш зависимостите и след това си влизаш в сайта да проверяваш за нова версия ,ако няма автоматично известяване и точка.В AUR всички по-основни неща се поддържат ,с ъпгрейт автоматично се инсталира новата версия с една команда  ,без да се грижиш за нищо.Сега ако има изоставени от създателя проекти,няма как да стане това ,както и да липсва поддръжка на AUR пакета от създателя му.В случай че не се поддържа повече (супер непопулярен пакет ще да е ),обикновено го пише в страничката му с червени букви ,че е деприкейтнат.
  Като цяло мисля, че процедурата за направата на пакет от комюнитито е почти същата ,като тази при разработчиците.Уникалното в арч е ,че дават шанс на потребителите да участвастват развитието на системата по един интересен начин без да се месят в работата на екипа ,като изключим изчистването на бъговете...
   Отностно Манджаро и дистроуотч -системата още е бета т.е. 0,9 нещо си ,а сайта пък ти дава класация за най-популярна дистрибуция никъде не пише най-кликнат сайт на дистрибуция,така че, това твое твърдение не е релевантно и говорих за класацията на последните 6 месеца ,където нова дистрибуция не може така лесно да стигне до топ 10.
« Последна редакция: Sep 02, 2015, 23:16 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #26 -: Sep 03, 2015, 00:12 »
А бе в DW влиза, какво ли не. Само дето дискриминират малките, като УСУ. Иначе Кибер е прав, това е основният признак за „популярност“, който ползват, затова често не ги приемат на сериозно. Но пък и то няма, кой знае, какви други метрики при тази свобода.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

daniel_vulchev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: NetBSD, Slackware, Debian
  • Window Manager: Console/Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #27 -: Sep 03, 2015, 14:51 »
Много се отплесвате по темите!! cybeR00t ако искаш да се научиш да работиш с линукс ползваш slackware,  ако ще щтракаш с мишката слагаш нещо дето ти прилича на windwos. Приложенията дали ще са под debian или slackware  конфиг фаиловете са едни и същи общо взето. 
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #28 -: Sep 03, 2015, 15:14 »
Много се отплесвате по темите!! cybeR00t ако искаш да се научиш да работиш с линукс ползваш slackware,  ако ще щтракаш с мишката слагаш нещо дето ти прилича на windwos. Приложенията дали ще са под debian или slackware  конфиг фаиловете са едни и същи общо взето.
За каква работа ползвате Linux ? Колко машини поддържате и на кои фирми ? Или, коя е вашата фирма, ако обслужвате персонални клиенти ?

Бих ви препоръчал да добавете и едно Gentoo сред дистрибуциите, изредени в подписа ви. Ще изглежда още по- респектиращо.
« Последна редакция: Sep 03, 2015, 15:21 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybeR00t

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Бла-бла от "Първи стъпки"
« Отговор #29 -: Sep 03, 2015, 16:12 »
Много се отплесвате по темите!! cybeR00t ако искаш да се научиш да работиш с линукс ползваш slackware,  ако ще щтракаш с мишката слагаш нещо дето ти прилича на windwos. Приложенията дали ще са под debian или slackware  конфиг фаиловете са едни и същи общо взето.

Ще се уча, това е целта, както бях написал. Благодаря :)
Активен