Автор Тема: Как да скрия надписите при начално зареждане?  (Прочетена 1145 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това го правят много дистрибуции най-вече с Плимут. Спомням си, че преди време зададох същият въпрос и ми беше отговорено от Нетер и още някой, но сега търсих, търсих и не намерих темата.

Какъв е случая? И аз като много наоколо имам стари хора и малки деца (т'ва е едно и също). Опита ми показва, че това да текат надписи на черен екран е много страшно нещо, опасно и предизвиква стрес. Не е смешнмо, направо е трагично, колко е глупаво. И се опитвам да постигна най-елементарното. Или нищо да не се показва докато не зареди XWindows-а или просто да седи един надпис Loading. Grub e ясен. Дава му се 0 сек. и той изобщо не се появява (не е необходим, друга ОС няма), но от момента, когато подава управлението на ядрото, не знам какво да правя. Не ми се слага Плимут само заради тая работа.

Сигурен съм, че съм питал вече тоя въпрос и съм убеден, че има начин, но нито го помня, нито успях да изровя темата. Старост нерадост  :'(
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Не знам, каква дистрибуция ползваш. В Debian Jessie, където в конфигурацията на GRUB е посочено изображение и във всяка версия на Ubuntu, където е инсталирана Plymouth тема, надписи не се виждат.
Можеш да забиеш един допълнителен ред с път до изображение в etc/default/grub.
GRUB_BACKGROUND="/usr/share/images/desktop-base/име_на_изображение.png"
« Последна редакция: Oct 18, 2015, 15:31 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да де, това го знам. Въпроса беше да не инсталирам излишни пакети само заради тази задача. То доколкото помня в Убунту даже Плимут си идва по подразбиране. За щастие не във всички дистрибуции е сложен така.

Лично на мен тези надписи са доста полезни. Виждам какво се е счупило. Например доживях обновяване на стабилната дистрибуция на Дебиан да доведе до счупени работи на случаен принцип. Доколкото разбрах бяха прецакали нещо в baseutils. Поне моето разследване стигна до тях. Шматки. Имаха едно предимство, че са стабилни, сега и това нямат. От Дебиан очаквах всичко друго, но не и несъвместимости. И то точно от пакет, който не се е променял на практика никога. ГНУ много внимателно внасят там изменения и никога обратно несъвместими.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Виж предишният ми пост. Избери си изображение, постави го в usr/share/desktop-base , отвори etc/default/grub и задай пътя до изображението. След това - update-grub. Аз съм със стандартния дебиански екран и други шарении не ми трябват.

Относно стабилност - вече нямат стабилност. Преди дни излезе новина, че са закърпили ядрото срещу няколко уязвимости, но не е вярно. Не са го пипнали. Вече са над тези неща, като критична уязвимост. Затова и толкова изпаднаха при сървърните машини. Аз я ползвам на домашния лаптоп, защото си играя, докато отстранявам или компенсирам бъгове и недостатъци.

П.П.: Абе, аз добре ти пиша за GRUB картинки, но после почва зареждането на услугите. Затова, мисля, че без Plymout няма да минеш, ако не искаш надписи.
« Последна редакция: Oct 18, 2015, 15:53 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ivoarch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
  • Distribution: stotinkaOS
  • Window Manager: GNOME, Ratpoison
    • Профил
    • WWW
За да спреш някои съобщения на ядрото може да се използва loglevel kernel-parameters.txt просто трябва да добавиш loglevel=<level number> във boot параметрите с които стартира ядрото.

Ето ги нивата от 0 до 7, 0 е най критичното и ще покаже само съобщени от типа на Системата не може да зареди:

Код:
       #define KERN_EMERG    "<0>"  /* system is unusable               */
       #define KERN_ALERT    "<1>"  /* action must be taken immediately */
       #define KERN_CRIT     "<2>"  /* critical conditions              */
       #define KERN_ERR      "<3>"  /* error conditions                 */
       #define KERN_WARNING  "<4>"  /* warning conditions               */
       #define KERN_NOTICE   "<5>"  /* normal but significant condition */
       #define KERN_INFO     "<6>"  /* informational                    */
       #define KERN_DEBUG    "<7>"  /* debug-level messages             */

Трябва да знаеш , че за да заработи трябва да присъства параметъра quiet пред loglevel=0, иначе няма да има ефект .

Ако този начин не сработи, може да се помисли да се пренасочват съобщенията от ядрото във друго TTY, например за GRUB2 , става така:

Само пример: tty12 - може да го замениш със друго

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=quiet   #Don't show bootup text
GRUB_CMDLINE_LINUX="console=tty12" #Don't show kernel text 


Ако не искаш да се показва меню:
GRUB_TIMEOUT=0

Ако ползваш GRUB, просто добавяш този параметър към boot параметрите console=tty12 с които стартира ядрото.

Изпробвай на твой риск!
Активен

Head Banger..