Автор Тема: Ниска Температура  (Прочетена 4844 пъти)

jack_overflow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
  • Distribution: Debian, Ubuntu
  • Window Manager: KDE, Gnome
    • Профил
Ниска Температура
« -: Dec 05, 2010, 18:30 »
  Здравейте!
  Някой има ли идея какво се случва ако в помещението където е сървъра, температурата е ниска? Например -20' нещо такова, а сървъра не е толкова натоварен.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Ниска Температура
« Отговор #1 -: Dec 05, 2010, 19:15 »
Виж си спецификациите на хардуера - там си пише при каква температура може да работи.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Ниска Температура
« Отговор #2 -: Dec 05, 2010, 19:23 »
Да!

Образува се конденз, който води до появата на вода и неминуемите къси съединения...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #3 -: Dec 05, 2010, 20:31 »
Е много ми е интересно кой държи в помещение -20 градуса ? То да не е в камбуза на кораб ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #4 -: Dec 05, 2010, 20:33 »
Е много ми е интересно кой държи в помещение -20 градуса ? То да не е в камбуза на кораб ?

Това е сървър на чукча :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #5 -: Dec 05, 2010, 20:45 »
/off
@Backtolife

А като казах КОРАБ, какво станаха твойте дунавските ? Намери ли се решение ? Мангала с катюшката с UTP-то бяга ли по брега ?

П.С. Ясно, то май всичката им е такава. Ще ти изкарат душата, а после те не са си свършили тяхното.
« Последна редакция: Dec 05, 2010, 20:53 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #6 -: Dec 05, 2010, 20:46 »
/off
@Backtolife

А като казах КОРАБ, какво станаха твойте дунавските ? Намери ли се решение ? Мангала с катюшката с UTP-то бяга ли по брега ?

Хахаха, за сега не са ме закачали. Тя митницата не е готова с продукта си (или поне на мен така ми отговарят).
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Ниска Температура
« Отговор #7 -: Dec 05, 2010, 22:15 »
Не мисля че ниската температура в помещението ще е проблем за работещ сървър. Защото когато един компютър работи непрекъснато то той се самоподгрява.
Например вентилатора на процесора си регулира оборотите, а основното загряване на въздуха в една кутия идва от процесора.

Обаче какви са тези -20 oC дето ги говориш???

Проблем с ниската температура идва при тръгване на неработещ компютър.
Случвало ми се е видя как компютри не могът да тръгнат при -5  -7 oC
Все пак за елекрониката оптималната температура е +25 oC.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #8 -: Dec 05, 2010, 22:31 »
@Naka - как да няма проблем бе. В стаята -29 градуса и прибави на РОКО__ вентилатора и ще стане -50 градуса :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Ниска Температура
« Отговор #9 -: Dec 05, 2010, 23:34 »
Ако не си имал проблеми няма да имаш и в бъдеще. Какво става в същност при ниска температура и работещ сървер.
1. За охлаждане няма да говоря - супер му е
2. Конденз няма да се образува ако не спира да работи или температурата на помещението не се вдигне рязко с 5-10 градуса. Електрониката е винаги малко по-топла при работа така че точката на оросяване е по-висока дори и при 95% влага на въздуха.
3. Истинският проблем са цокли, конектори и спойки (памети, професори, захранвания и механика на харддиска) - свиват се и се "разшльокват", ако не са качествени. Спойките се пукат ако не са добре направени (при правилен температурен профил). С две думи механиката си е проблем при ниски температури.
4. Вече при по-ниска температура от -12 работата става със спойките сериозна, дори да не работи, ако е нов компютъра по безоловна технология (RHoM, Lead free...) калаят минава в бета форма (посивява) при - 45 става на бял прах (ако спойките са с чист калай), за щастие се използва сплав с примеси на сребро и бисмут което сваля температурите с около 12 - 15 градуса. Така че практически си променят проводимостта на -24 и се скапва на -60.
Правил съм PV изпитания на -60 на безоловна технология - чиповете падат сами не е нужно разпояване.

За да бъда по точен имам рутерче 220MHz от преди 4 години по-старата си оловарска технология, намира се в подпокеивното пространство на къщата. На тавана прозорците са избити. Това чудо работи с микротик и температурите лятно време стигат до +60 градуса на въздуха а зимата са стигали -20 -25 градуса.

Така че нека оставим и голяма част на късмета. Ако издържи ще работи и в бъдеще.
Късмет
« Последна редакция: Dec 05, 2010, 23:36 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Ниска Температура
« Отговор #10 -: Dec 06, 2010, 00:30 »
Дааа за безоловният припой и ниските температури не бях се замислил. Иначе  тези супер безоловни директиви са си чума за съвременната електроника. 2-3 години и хвърляш... абе .... от половин година само псувам на тази тема.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ниска Температура
« Отговор #11 -: Dec 06, 2010, 14:16 »
Няма ли оловце в припоя, пишман работа. Аман от ECO припои. Особено при чипсетите на някои лаптопи, големи проблеми после.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

danaildr

  • Гост
Re: Ниска Температура
« Отговор #12 -: Dec 06, 2010, 17:52 »
Аз пък ще защитя безоловните припои. Оловото е най-големия виновник за уваличаване на съпротивлението на една спойка. Освен това припоите с олово се топят при по-високи температури, което пък води до излагане на по-високи температури на чиповете (ако ги запояваш с поялник де).
–20 оC е неподходяща температура за стартиране на каквато и да е електроника която има в състава си електролитни кондензатори. При -20 електролита има съвсем други свойства от температурата за която е правен (в повечето случаи -5 до +85 оС) Естествено има и такива чийто температурен минимум е под 15 оС, но надали някой ползва такива за нормалните платки, такива може да се ползват за някоя платка предназначеза за екстремно ниски температури, но по вероятно е да са заменени с керамични кондензатори. Също съпротивлението на резисторите с по-нисък клас се променя, някои диоди изменят  пробивното напрежение. Общо взето лоша работа ако постои на тази температура и не го оставиш да се "климатизира" преди да го пуснеш.

В допълнение, ако сървърът работи и след това стане -20, проблем може и да няма (освен някой механичен, като спекла смазка на някоя перка) , но ако го изгасиш и оставиш за около 30-тина минутки ..... не вярвам после лесно да го пуснеш. А дори да успееш, не е гаранция че някой кондензатор не е изгърмял.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Ниска Температура
« Отговор #13 -: Dec 06, 2010, 20:34 »
Цитат
Няма ли оловце в припоя, пишман работа
Ей няма да лижете платките!!!, че току виж се гътнал някой. >:D


Цитат
Освен това припоите с олово се топят при по-високи температури

Точно обратното! Безоловните се топят при по високи температури. И едно обикновенно безоловно запояване в завода вече увержда електрониката. Да не говорим за студените спойки в BGA корпусите дето се появяват след време.

Защо ли са Бан-нати безоловните припои в Aero, Military и Медицинската електроника? Щото се мре  >:D от студена спойка!!!  [_]3


Цитат
(освен някой механичен, като спекла смазка на някоя перка)
Това също е проблем но само при тръгване на неработещ сървър. Ако е бил при ниска температура и някой вентилатор е бил смазан (със специалното масълце No xx23467В  фирмата XXL, и масълцето не е било зимно :o :o :o ) поради увеличението на вискозитета му, може някой вентилатор да не тръгле И......... нещо да стане..........или пък нищо да не стане .

Обаче ако е вече запалил К. (или е работил 2-3 часа) и си е развъртял всичките перки и хардове няма да има никакви проблеми от ниската температура.
Като развърти един вентилатор Смазан или не. Той също се самоподграва и визкозитета на масълцето намалява.

Абе най добре е никой вентилатор да не смазан.


 


« Последна редакция: Dec 06, 2010, 21:05 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

danaildr

  • Гост
Re: Ниска Температура
« Отговор #14 -: Dec 06, 2010, 22:02 »
Naka незнам, но аз когато учех за тея припои така са ни го обяснявали....т.е. оловните се топят при по-висока температура от калаено-сребърните . Информацията която имам от старите тетрадки е "оловните припои около 360 оС  някои безоловни при температура малко под 300 оС".
Активен