Автор Тема: Конфигуриране на потребителски десктоп  (Прочетена 9259 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Един страничен въпрос:
Искаш да си направиш мизерничка, лека десктоп дистрибуцуя ли?
Ако е така, следя темата с любопитсво :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

malin

  • Гост
@cybercop  Разгледай лога в $HOME/.cache за сесията ако не искаш да настройваш графично. Не се опитвай да покриеш всички неизпълнени изисквания за lxde сесията.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Един страничен въпрос:
Искаш да си направиш мизерничка, лека десктоп дистрибуцуя ли?
Ако е така, следя темата с любопитсво :)
Не знам, какво значи "мизерничка". LXDE се води лекa графична среда, но в действителност разполага с всичко, което ми е нужно. Панела, дори е по сложен от този на Xfce и много по- сложен от този на Gnome 2. PCManFM също е развит файлов мениджър, но има неща, които не ми харесват в него. Трябва ми различен файлов мениджър и за това питам. Предполагам, че и ти имаш някаква причина за питането.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
@cybercop  Разгледай лога в $HOME/.cache за сесията ако не искаш да настройваш графично. Не се опитвай да покриеш всички неизпълнени изисквания за lxde сесията.
Експериментирал ли си с други файлови мениджъри под LXDE или някой Openbox базиран десктоп ? Имам предвид, такива от класа на Nautilus/Nemo и Caja.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Един страничен въпрос:
Искаш да си направиш мизерничка, лека десктоп дистрибуцуя ли?
Ако е така, следя темата с любопитсво :)
Не знам, какво значи "мизерничка". LXDE се води лекa графична среда, но в действителност разполага с всичко, което ми е нужно. Панела, дори е по сложен от този на Xfce и много по- сложен от този на Gnome 2. PCManFM също е развит файлов мениджър, но има неща, които не ми харесват в него. Трябва ми различен файлов мениджър и за това питам. Предполагам, че и ти имаш някаква причина за питането.
Мизерничка=орязана (нямам предвид нещо лошо), а интереса ми е породен от наличието на стари машини покрай мен. Знам ги повечето леки дистрибуции, но ако сглобиш нещо леко и по-функционално, мога да го ползвам. Успех!

ПП: Спирам да пиша, да не ти цапам темата :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
...а интереса ми е породен от наличието на стари машини покрай мен.
И моите са стари, но, нямам такава под която да не работи нормално всяка дистрибуция с Gnome Shell и Plasma.
processor       : 0
vendor_id       : GenuineIntel
cpu family      : 6
model           : 23
model name      : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     E8400  @ 3.00GHz
stepping        : 10
microcode       : 0xa0b
cpu MHz         : 2521.713
cache size      : 6144 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 0
cpu cores       : 2
apicid          : 0
initial apicid  : 0
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 13
wp              : yes

Голяма част от старите Core 2 Duo са по- мощни от N серията, масово ползвана в евтините лаптопи. При някои процесори, разликата е в пъти в полза на старите. Да си сглобяваш собствена десктоп конфигурация, понякога е глезотия, а не необходимост.
« Последна редакция: May 30, 2018, 12:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

lunarvalley

  • Гост
аз ползвам Xfce както си идва със Slackware... Щото нямам нерви да си сглабям собствен десктоп.
Активен

malin

  • Гост
Експериментирал ли си с други файлови мениджъри под LXDE или някой Openbox базиран десктоп ? Имам предвид, такива от класа на Nautilus/Nemo и Caja.
Не съм. Бях чел положителни отзиви за Peppermint и се излъгах да го погледна. И реших да пробвам как е ако заменя Бокса за прозорците с xfwm в lxde сесия. Стигнах до някъде, но ми мина яда от прекарването и го зарязах.
Освен това аз съм по-скоро на обратното, бих ползвал pcmanfm навсякъде.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Все повече се заглеждам по Budgie.
Машината ми изобщо не е слаба, та не мога да хвана разлика между xfce и това нещо, но определено се държи много добре.
Май трябва да си взема нещо старо за играчка.

Бих пробвал Caja. Добавянето на елемент към контекстното меню е просто. Добавяш в ~/.config/caja/scripts изпълним скрипт и това е.
Код:
#!/bin/bash
for f in $CAJA_SCRIPT_SELECTED_FILE_PATHS
do
   # ала-бала
done

Що се отнася до сменяненето на файловия менаджер по подразбиране с друг... Гледам в интернет няколко начина, ма... все стари публикации. Не зная, кое, колко е актуално.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
Отивам до магазин, купувам Макбук про, отварям му капака(той тръгва сам, даже не натискам power бутон) - попълвам си юзърнейма + паролата = инсталирам 3-4 шитни от апп стор-а + macports (Wine, mtr, irssi, nano) - ползвам.  ;)  >:D

Aa и чат-пат сменям уолпейпъра. Общо изгубено време = около 40 мин.

И те така, имам нещо което прилича на Гноме 2 + първите имплементации на юнити, работи и не се занимавам с глупости.  8)
« Последна редакция: Jun 02, 2018, 11:41 от vyrgozunqk »
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Отивам в магазина, купувам си един ThinkPad, инсталирам му, каквото искам, правя го да изглежда, както искам, настройвам го да работи, както аз искам и не се занимавам с продукти на компания, която единствено знае, как се прави маркетинг и продава доказано дефектни продукти на безумни цени. И зная, че няма да мръдне. Като казвам доказано дефекти, искам да спомена също, че въпросните дефекти като правило си остават и в следващия модел.  :D
Ако му стане нещо на Lenovot-о, ще зная, че в сервиза ще го оправят. Докато споменатите ябълки изобщо не се занимават с такива тривиални неща и заради чип за два долара, ще купуваш нова машина.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Канех се да напиша долу-горе същото,но са ме изпреварили ...
   Изръсил се е с една камара кинти за машина,която всъщност струва
поне 2 пъти по-малко, и няма свободата,която има при Линукс.
   За значително по-малко мангизи бих си купил лаптоп със по-големи
възможности, и със по-добро сервизно обслужване.
Активен

vyrgozunqk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 67
    • Профил
   Канех се да напиша долу-горе същото,но са ме изпреварили ...
   Изръсил се е с една камара кинти за машина,която всъщност струва
поне 2 пъти по-малко, и няма свободата,която има при Линукс.
   За значително по-малко мангизи бих си купил лаптоп със по-големи
възможности, и със по-добро сервизно обслужване.

ThinkPad със същите параметри приблизително колкото макбука. : ))) Единият магазин е срещу другият в мола, разликата е, че тинкпада не можеш да го видиш, трябва да го поръчаш и да го чакаш 10 дни, да ти го докарат. Екрана е малоумен 16:9, вместо 16:10 и губиш 2 пръста по вертикала... Да не говорим, че ако вземеш тинкпад със всички екстри и му начукаш линукс, половината хардуер е неизползваем...  ::) >:D

Плюс на мак-а също можеш да начукаш каквото искаш, имам и линукс и боза, буутабъл от външно ССД.  [_]3, макар, че като ги буутнеш тия и ти се приаква.

П.С. Клавиатурата на тинкпада е по-удобнa, но не си струва другата мъката и загубата на часове в конфигуриране.

https://lenovoonline.bg/les/home.nsf/Product.xsp?pID=AE831F7C6EB17C8AC225828F002E274D

Или това, което наистина е по-евтино, но с доста по-слабо GPU и кофти матрица: https://lenovoonline.bg/les/home.nsf/Product.xsp?pID=56C2FA8C70FF4ABAC225828F00496850 а разликата в цената реално е 15 %

Или пък такова: https://www.stealtechcomputers.com/laptopi/Dell_XPS_9560_Intel_Core_i7-7700HQ_Quad-Core_up_to_3_80GHz_6MB_15_6_4K_UltraHD_3840x2160_id158959/ (ама и то има драми с клавиатурата, дисплейте идват окани честичко и тротълва доста.


Явно никой от вас не купува висок клас лаптопи, а ? 
« Последна редакция: Jun 03, 2018, 02:53 от vyrgozunqk »
Активен

Macbook Pro 15" 2017, Intel Core i7 @2.9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB nvme, Radeon Pro 560, Mac OS X High Sierra

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Наистина ли ми казваш, че всепризнатия работен кон на IBM, вече произвеждан от Lenovo, не си струва?!  :D Ще припадна.
Аз нямам ThinkPad, имам IdeaPad и така го залях с тоник, че лошо ми стана. Ма гадта продължи да работи. Още си бачка.
Между другото екрана ми е 16:9 и ако знаеш, колко зле се чувствам от това...  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това казва, но го казва от перспективата на човек, който обича лукса, а никой китаец не може да ти достави толкова луксозна стока, колкото американец. И никой американец, не може да ти достави толкова практична, колкото китаец. А Леново е и в двата свята. Той произвежда практични, но скъпи играчки.

Аз не знам, какво значи да загубиш два пръста, като 16:9 е киновото съотношение, а не 16:10. 16:10 беше гаден компромис, които ядосваше всички. Еднакво ядосваше почитателите на 5:4 (да именно него, а не невъобразимия 4:3) и киноманите. 16:9 в крайна сметка задоволи и двата типа, когато порасна на  размер (и цена).

За себе си, размера 16:9 в лаптопите ме дразнеше. Всичко под 23 (17 инча в еквивалента на 4:3) инча с тоя размер е непрактично и за двата типа потребители. После открих, че това позволява в лаптопите да има цифров блок. Но той все още е рядкост. При повечето производители е в най-евтините им и скапани модели. При Леново е само в една моделна серия, която е тип заместител на работна станция и е доста скъпа (W9*).

Големите минуси на лаптопите са именно, че нямат цифрови блокове и в повечето случаи нямат посочващи лостчета (trackpoint или още клитор).

=*=

В момента съм потребител (не клиент) на Дел. Машините им са невероятно бързи. Но екраните им наистина имат унищожителен ъгъл на видимост, никакъв контраст и клавиатурите им са зле. Тези клавиатури са правени за някакви стерилни лаборатории. До преди тоя Дел (имал съм само Тинкпади и то Айбиемски) не знаех, че е възможно нещо да влезе под копчетата и да не можеш да ги натискаш. Обмислям да си купя прахосмукачка, но не знам дали има такива за коли, които не са за запалка, а с щепсел. Влудяващо е. И пластмасата им е някаква странна. Като велура на пластмасите. Всичко се лепи по нея. Пък уж е точно обратно на велура — гладка и лъскава.

Но това да е проблема. Деловете са здрави, яки, батериите им издържат с часове, а са и бързи като болиди. Тинкпад винаги е страдал от батерия. А и са слабички. Деловете имат тяхната здравина, но са по-бързи и с повече памет. Чисто физически имат повече място за поставяне. Тинкпад имат един до два жлеба.

Циркулацията на Дел е също добра като на Тинкпад. Беше ми невероятно и още не го вярвам, но всички тези китайски, корейски и тайвански боклуци родиха идеята за подложки. Това може да звучи като най-голямата идиотщина във вселената, но се оказва истинска необходимост, ако си (имал неблагоразумието да си) се сдобил с машина от горе изброените производители.

=*=

Върго ни предлага луксозни лаптопи, които нито сме виждали, нито ще видим. Поне за себе си, знам, че е така. За друг не мога да гарантирам. Но ми стана много тъпо и неприятно. Горчиво. В съседната тема, говорим, колко скъпи и недостъпни станаха компютрите (защото вече не са масова стока). А тук ни се предлагат лаптопи на цените на колите ни. Че даже по-скъпи. Аз тук не видях машина, която да е по-евтина от колата ми. Всичките са по-скъпи.

И ако мога да прежаля идеята да взема кредит, които да връщам с години, за да си купя кола, то как да обясня на семейството си, че трябва да направя същото за лаптоп??? А и като вече имам кредит за кола (или жилище, както са софианците), то как да го съвместя с още един???

Изобщо цялата работа е много непрактична. Хората си купуват коли, за да им дадат свобода на предвижване. Лаптопи и телевизори си купуват за удоволствие. Това не са практични стоки и е трудно да си представиш, че може да вземеш кредит за тях или да ги изплащаш повече от половин година, ако няма да ти служат в следващите поне 10.

Разбира се, един лаптоп или телефон може да се разглежда като инвестиция, от която да печелиш. Тогава е повече от резонно да вземеш кредит. Той ще се изплати. Но това е частния и много тесен случай, когато си предприемач. Повечето от нас са хора на наемния труд.




Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear