Автор Тема: Сървъри втора употреба  (Прочетена 26742 пъти)

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Сървъри втора употреба
« -: Dec 02, 2011, 15:04 »
Някой да предлааг сървъри втора употреба или да даде положителни отзиви от някоя фирма?
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #1 -: Dec 02, 2011, 16:39 »
Данчо, лично мое мнение, не купувай втора употреба за работа. Ако е за лично ползване с много условности, да може втора ръка. Реклама или антиреклама не е добре да се прави, ако искаш лично мои впечатления, на лична.
Успех в избора !
Активен

---=== мир и любов ===---

rcbandit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 144
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #2 -: Dec 02, 2011, 16:56 »
Препоръчвам ако са втора употреба да са IBM
Активен

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #3 -: Dec 03, 2011, 19:53 »
Много ЗА! За работи втора нямат никакъв смисъл - колокацията им излиза по-скъпа :-D Лично аз предпочитам нов хардуер за работа т.к. разликата в производителността на поколенията е голяма.

Трябват ми за домашно ползване няколко машинки.

Да, IBM не са лошо. Но по-скоро въпроса ми беше, кой продава втора ръка, но нещо по-читаво. Не искам да имат скъзита!
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

Intel

  • Гост
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #4 -: Dec 03, 2011, 20:19 »
Изтрито.
« Последна редакция: Aug 07, 2012, 12:51 от Intel »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #5 -: Dec 04, 2011, 02:45 »
Ммм като за домашен сървър според мен освен ако парите не са фактор, няма особен смисъл. Балансът между цена/надеждност/производителност/капацитет поне за мен изобщо не дава предимство на SCSI дисковете. Ако ползвах примерно RAID5 масив, нямах големи изисквания към капацитета, имах изисквания към производителността особено при по-голяма конкурентност на заявките и не ми се занимаваше с малоумни проблеми от сорта на да се налага да си ъпдейтвам фърмуерите, тогава вероятно щях да съм доста по-убеден че ми трябват SCSI дискове и контролер. Това след като прежаля сума, която вероятно надхвърля тази на цялата ми конфигурация в момента.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #6 -: Dec 04, 2011, 11:16 »
Моите 5 цента (копейки) :


Тук имаше няколко теми на скоро по въпроса. Разтърси се!

Конкретно - не разбрах защо ти трябват точно сървъри и защо ако са сървъри да нямат SCSI. Да почнем под ред:

1. CPU - ако търсиш мощност кажи за какво е. Ако ще виртуализираш и по-стар и не толкова производителен ксеон "ще ти отвори вратите на рая". В момента ти пиша от такъв бивш сървър с хост УБУНТУ и гост М$7. При доста сериозни компилации под М$7, LA на хоста е около 0.05... Ако обаче няма да правиш виртуализация а да речен хостване на сайтове, масов LAMP /AMP  - всеки Pentium4-D сървър ще ти свърши работа;

2. RAM - добрите (истински сървъри) си се окомплектоват с ECC такава. Може да е регистрирана или не, буферирана или не - но във всички случаи е ECC. Сега не му е мястото да коментираме що е ECC  и за какво ни е, но факт е, че ако ще вдигаш памет там - жална ти майка финансова. Пример - в офиса ползвам един dual OPTERON на MSI платформа. Освен всичко друго като вградена 8 МБ видео карта, 8131 контролер на AMD и 15 000 rpm SCSI HDD's е с 2х1 GB registered ECC DDR /333. познай по колко може да намериш още да речем 4 ГБ такава памет - ако е самсунг до сега най-ниското е около 230-250 $. Дават ми се - макар и на 7 години машината е звяр. За базите който търкаля няма алтернатива < 2500$ нова. Обаче - 7 години, гледам всички кондензатори са ОК, температурите са също много добре (поддържа мерене на температури на 8 области по дъното) ама тези 7 години дават ли ми успокоение, че след 2 месеца натоварване с повече РАМ няма да сдаде богу дух??? Та мисълта ми е - истински сървър дори и стар иска истински пари в ъпгрейд (особено в РАМ);

3. Дискова система - при сериозни натоварвания повярвай ми - SCSI / SAS нямат алтернатива. Не съм го измислил - практиката го е доказала. Най-доброто доближаване леко до тази производителност съм постигал на нов HP ML ( не помня чипсета) с 10 000 rpm WD Raptor SATA. Тук пак има много параметри по които да се коментира, но имаме ако - за какво ....


Иначе предложения - много...

Лично моето убеждение е, че с едни и същи пари можеш да събереш или малък сървър втора употреба, или относително съвременна машина с приятни параметри за десктоп. Пример:

1. Сървър:

http://realvision.bg/view_product.php?pid=228

ако му добавяш памет и имаш късмета да я уцелиш (повярвай ми по някога това е епопея) - http://pclife.bg/product/42/ddr2-ecc-1gb-pc-3200-400.html
 - 2 броя

сметката е около 1000 кинта;

2. АЛтернатива:

MB - P7P55_WS_SUPERCOMPUTER ~ 240$
CPU - INTEL CPU Desktop Pentium G860  ~ 130 $
RAM - KINGSTON HyperX DDR3 Non-ECC (4GB (2x2GB kit),1600MHz) CL9 XMP X2 Grey Series ~ 80$
HDD - HDD Server HITACHI GST Ultrastar A7K2000 (3.5", 1TB, 32MB, SATA II, 7200 rpm) ~ 200$
CASE ~ 80$;

Получаваш не лоша машина, доста надеждна при това (за съжаление ситуацията с дисковете е свинска и тези цени са просто идиотски - моят съвет е - дискове купувай след 3 месеца).

МДА в последното трябва и едно видео по желание...

С АМД може и нещо по-леко финансово да се сглоби.


Дано с нещо съм помогнал!

Активен

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #7 -: Dec 04, 2011, 12:45 »
Поразгледах и ето нещо интересно: COMPAQ ML530 G2, 7U (1 x XEON 3.0GHz / 4GB / 4 x 36 / VC on board, LAN, CD-ROM, RAID Controller, 7U) на цена 200лв втора употреба.
Аз самия ползвам две машинки втора употреба, на които нищо не съм правил до сега, освен добавяне на още рам, нови твърди дискове и допълнителни PCI-X мрежови контролери.  :)
Друг е въпроса с консумирания ток... ::)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #8 -: Dec 04, 2011, 13:22 »
супер цена - де го барна?
Активен

dakev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
  • Distribution: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #9 -: Dec 04, 2011, 17:16 »
Тук
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #10 -: Dec 05, 2011, 00:51 »
Честно казано за вкъщи сървър най-вероятно аз лично няма да си взема - просто размерите, нивото на шума и топлината са си за сървърни помещения.

Иначе съм ползвал сървъри на IBM и HP втора употреба... и съм много доволен. За съжаление по-старите ксеони не са 64-бита и нямат бит за виртуализация, което им ограничава използването.
Друго негативно - висока цена на памет и дисково пространство, но втория донякъде се решава с външен масив от дискове.

Аз лично за вкъщи бих си сглобил ПК, но всеки сам си решава.

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #11 -: Dec 05, 2011, 01:11 »
Наистина квант сервиз имали в момента хубави машинки, мерси dakev. Мисля, че се отклоняваме от темата. Реално знам какво бих си взел, просто до сега не съм пазарувал втора ръка машини. Поради тази причина искам съвет за ФИРМА, а не за какво да си взема.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #12 -: Dec 05, 2011, 03:45 »
Аз харесвам Dell, гледам че вече има 1U сървъри с 2.5" твърди дискове което доста ме блазни.
С бюджет $600 мисля че много хубав сървър може да се вземе.

Активен

live free or die хард :)

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #13 -: Dec 05, 2011, 08:07 »
Лично аз съм вземал от почти всички изброени и проблеми съм нямал. Дори сега като се замисля, за втора употреба НИКОГА съм нямал проблеми. Отначало си мислех, че се дължи на факта - 3 или 6 месеца гаранция, но като погледна назад във времето се оказва, че доста от тези машини и сега си работят някъде...

Последно имах вземане даване с pclife - много коректни момчета.
Активен

sysadmina

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Сървъри втора употреба
« Отговор #14 -: Oct 06, 2017, 20:13 »
Някой да предлага сървъри втора употреба или да даде положителни отзиви от някоя фирма?
Аз лично търся в интернет и избирам този сървър с най-ниската цена.
Активен

Сървърите трябва да са само под Линукс. Клиентските работни станции може и да са с Уиндоус. За вкъщи сървър втора употреба.
http://sysadmina.com