Автор Тема: Замяна на хард  (Прочетена 18871 пъти)

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Замяна на хард
« Отговор #15 -: Apr 25, 2017, 20:33 »
Dell Poweredge 2950 с контролер PERC 5/i.

Някаква черна магия ме е налазила. Днеска си замина последния хард от другия ми сървър който ползвам за бекъп. Бяха 4 харда в масив 1+0 та беха заминали 2 и днеска нещо правих и реших да рестартирам и хоп още един и отиде масива ама интересно, че ESXI си зареди, но без datastore.

Та ESXI ми е на тоя масив, където тия дни ще сменям харда и още 2 виртуалки.
По чужди форуми четох, че ако се подмени на спрял сървър може да замине масива. И все пак ще е на спял, че един път на същия сървър още като го купих изпробвах да извадя единия хард по време на движение и веднага го пъхнах, и веднага замина:)
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Замяна на хард
« Отговор #16 -: Apr 26, 2017, 13:16 »
А бе аз попрочетох малко за този райд на този сървър. С две думи резултата е следния - никакво гасене на сървъра. Вадиш стария диск и пъхаш новия. 100% HotSwap е този модел. Би трябвало (ако новия диск е нов) да започне да ребилдва автоматично. Ако не - едва тогава рестарт и в биоса в утилито трябва да се човърка.
Активен

bezimenen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Замяна на хард
« Отговор #17 -: Apr 29, 2017, 18:32 »
Проблема е решен.

Ами прехвърлих виртуалките в другия масив за всеки случай.
Отидох в събота сутринта, че да имам достатъчно време на разположение до понеделник сутрина ако се счупи масива, за да оправа нещата.
Извадих счупения счупеняк без да гася сървъра и след 3 минути пъхнах новия.
Моментално грешката се изчисти от дисплея за показване на грешките. На харда светнаха двете зелени лампички. Отидох да пия кафе и след един час се върнах и беше ребилднал.

Та целия страх беше за нищо. Вадене на счупения и пъхане на здравия и "сърце пее":)
Понеже намерих 1:1 същия диск на добра цена за всеки случай закупих 4 броя "да има". Та така..

Мерси на отзовалите се.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5234
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Замяна на хард
« Отговор #18 -: Apr 29, 2017, 19:03 »
Е, супер завършек. Ама всеки се притеснява де, да не каталяса нещо.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

linman

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Замяна на хард
« Отговор #19 -: Feb 19, 2018, 15:41 »
Да които си познава техниката/РАИД/серверите  , че някои път големи проблеми.

Проблема е решен.

Извадих счупения счупеняк без да гася сървъра и след 3 минути пъхнах новия.
Моментално грешката се изчисти от дисплея за показване на грешките. На харда светнаха двете зелени лампички. Отидох да пия кафе и след един час се върнах и беше ребилднал.

Та целия страх беше за нищо. Вадене на счупения и пъхане на здравия и "сърце пее":)
Понеже намерих 1:1 същия диск на добра цена за всеки случай закупих 4 броя "да има". Та така..

Мерси на отзовалите се.
Активен