Автор Тема: Приоритети на мрежата?  (Прочетена 1754 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Приоритети на мрежата?
« -: Jul 25, 2017, 13:37 »
Понеже понатропах едно момче в съседната тема, та и аз да се поизлагам малко. Ама на мен не ми пука, че съм ламер, при това домашен. Никой не ми плаща да се уча на негов гръб.

Та въпроса е следния. Още от време оно могат да се раздават на процесите nice за приоритетно внимание от ядрото. Това е дълго преди да вкарат свинщините (aka control groups, namespaces, etc) в ядрото, че да са им джиджани контейнерите. Сигурен съм, че има някакви cg за мрежа. Но въпроса ми е, няма ли си нещо old school за мрежа подобно на nice.

Моя случай (или case, както му казват „бългрите“) е, че като пусна wget ми окупира целия канал (който е невероятните 7кб/с) и не мога да си опреснявам дори непрочетените публикации тук във форума.

А съм забелязал, че с други програми (kget, youtube-dl) това не се случва. Kget3 e нещо от преди контролните групи и няма шанс да го ползва. Ydl е писано на Питон и също ме съмнява. Значи може би има някаква приритизация и от преди ерата на „контейнерите“?

Проблема е, че не знам, какъв въпрос да задам на търсачката. Хайде тук има стари кучета мрежари, може би някой знае нещо? Надявам се.

Благодаря!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #1 -: Jul 25, 2017, 13:54 »
Заповядай четиво :)
http://lartc.org/

В твоя случай обаче имаме проГлем. И то голям. Проблема е, че много трудно се прави входящ шейпинг. Т.е. лесно е контролираш какво излиза, но какво влиза - не става. Не ми се влиза в подробности, но точно по този начин рабоят DDoS атаките - заливат жертвата с трафик и му препълват канала. Нищо не може да се направи, освен някой по веригата нагоре (upstream provider) с капацитет над този на атаката да го издропи.

Още по-ориентиран към теб пример - започваш да сваляш през TCP връзка с download manager - той пуска следващата заявка в момента, който свали предната (ако е настроен да използва само една връзка). Т.е. идеята му е канала ти да е на 100% по всяко време. Единствения начин е да му кажеш на него "Абе пич, интернета ми е скапан, айде, моля те, сваляй с 3kbps само) и той ще го направи. Всеки опит да ограничиш скоростта извън програмата (т.е. да се опитваш да мамиш) ще завърши по един и същи начин.

Код:
curl --limit-rate 423K
wget --limit-rate=423k
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #2 -: Jul 25, 2017, 14:49 »
curl

   --limit-rate <speed>
          Specify the maximum transfer rate you want curl to use.
           This feature is useful  if you  have a limited pipe and
           you'd like your transfer not to use your entire bandwidth.

          The given speed is measured in bytes/second, unless a suffix
          is appended.  Appending  'k'  or 'K' will count the number
          as kilobytes, 'm' or M' makes it megabytes, while 'g' or 'G'
          makes it gigabytes. Examples: 200K, 3m and 1G.
E.g: curl --limit-rate 423K

wget

   --limit-rate=amount
       Limit the download speed to amount bytes per second.  Amount may
       be expressed in bytes, kilobytes with the k suffix, or
       megabytes with the m suffix.  For example, --limit-rate=20k will limit
       the retrieval rate to 20KB/s.  This is useful when, for
       whatever reason, you don't want Wget to consume
       the entire available bandwidth.
E.g: wget --limit-rate=423k

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #3 -: Jul 25, 2017, 15:17 »
Благодаря и на двамата!

Благодаря на Jet, че ме удари с RTFM по главата, та да не се правя на много отворен  :P

Благодаря и на Брадата. Правилно позна, че ми се искаше отвън (през /proc, /sys или нещо такова, макар точно там да са cg) да контролирам трафика в канала. Но ми припомни, че това се нарича оформление (shaper) и е едно от истинските изкуства в нашия свят. Нещото, което преди амнайсет години ме убеди, че съм много тъп, нищо не разбирам и мрежар от мен няма да стане и на оня свят.

Бира и за двамата, ако някога ви видя.

 [_]3  [_]3  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #4 -: Jul 25, 2017, 16:34 »
Благодаря и на двамата!

Благодаря на Jet, че ме удари с RTFM по главата, та да не се правя на много отворен  :P

Благодаря и на Брадата. Правилно позна, че ми се искаше отвън (през /proc, /sys или нещо такова, макар точно там да са cg) да контролирам трафика в канала. Но ми припомни, че това се нарича оформление (shaper) и е едно от истинските изкуства в нашия свят. Нещото, което преди амнайсет години ме убеди, че съм много тъп, нищо не разбирам и мрежар от мен няма да стане и на оня свят.

Бира и за двамата, ако някога ви видя.

 [_]3  [_]3  [_]3

Гога, аз съм правил нещо по-просто. Навремето няколко комшии (бедност ей..) си наехме канал от един доставчик. Бях направил рутера със SQUID  и го бях прекарал прозрачно. Т.е. комшиите дори не знаеха, че минават през прокси. Бяхме 4 човека (+мене) и бях накарал SQUID да пуска точно 1/4 трафик на всяко от 4-те IP-ta. Мисля опцията беше pool или spool. На теб ти трябва нещо съвсем по-просто и то ако предположим, че wget няма вграден си в него лимитатор, който да се добавя като опция през командния ред. Т.е. може да си го пуснеш през едно прокси и от там да го лимитираш, което е в пъти по лесно от шейп.

ПП. -  wget --limit-rate 60k http://server.url/file.name
https://www.garron.me/en/bits/limit-wget-bandwidth.html
тва намерих
ПП. - а ти се случва при wget, щото тва е уникален софт, и дърпа "кат дива свиня". Аз си го ползвам често. Дърпам си нещо на сървъра и от там си качвам на десктопа.
« Последна редакция: Jul 25, 2017, 16:38 от deant01 »
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #5 -: Jul 25, 2017, 17:54 »
Благодаря  [_]3
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #6 -: Jul 25, 2017, 20:15 »
В една предишна работа правех демо на колегите. Всички работеха под Уиндовс аз бях на Дебиан. Като пуснех един wget и всички трансфери на Уиндоусите в офиса умираха, а те не можеха да повярват, че офиса имал толкова бърз нет.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3236
    • Профил
Re: Приоритети на мрежата?
« Отговор #7 -: Jul 26, 2017, 01:02 »
Вярно е че по принцип на входящия трафик трудно/не може да се направи шейпинг, но пък от друга страна отсреща сървърите са интелигентни (QoS, etc.) и гледат да не ти правят DoS  :P та почти веднага се усещат и като те видят че теглиш примерно с 100К точно толкова ти отпускат, просто както казаха колегите не за вичко трябва да се рови и да се стига чак до конзола или пък ядро (какво кощунство) и преди са се намесят някой колеги  (предимно в черно) и да ревнат пак за УИ.. т.е. ГУИ ето и как става през УИ-то
https://i.stack.imgur.com/KVFO9.png
...ама то това даже всеки торент клиент го има
през конзола вече ти казаха как става
« Последна редакция: Jul 26, 2017, 01:04 от remotexx »
Активен