Автор Тема: Debian, Ubuntu, CentOS?  (Прочетена 11748 пъти)

junior_noob

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Debian, Ubuntu, CentOS?
« -: Aug 23, 2018, 01:20 »
Зарибих се да уча програмиране и бази данни, започвам с PHP и MySQL. Съответно трябва да мина на Linux, защото това им е средата. Ама кой от всичките? Като гледам най-масови са Debian, Ubuntu, CentOS. И все пак кой от трите? Няма да го ползвам за игри, филми или нещо друго, само за учене.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #1 -: Aug 23, 2018, 01:41 »
Ами каквато им е средата, такъв почвай
Ако е Дебиян базирана стотинковите ОС отпадат и обратно ако е  ЦентОС то Дебиян базираните отпадат като опция.
Отделно има и друга класификация дърти-нови т.е. ако постоянно ще пискаш за най новите версии на Пърл пхп и т.п. по добре ги забрави тия дърти динозаври и си сложи Убунту или Федора или др. подобно rolling release distro
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #2 -: Aug 23, 2018, 09:20 »
Ами каквато им е средата, такъв почвай
На PHP и MySQL ли? Май няма ОС на която да не вървят. Поне не и все още активно разработваща се.
Ако е Дебиян базирана стотинковите ОС отпадат и обратно ако е  ЦентОС то Дебиян базираните отпадат като опция.
Що па а отпада едната и другата. Разликите не са кой знае колко съществени за един програмист на PHP и MySQL, че да не може да се учи на която и да е.
Отделно има и друга класификация дърти-нови т.е. ако постоянно ще пискаш за най новите версии на Пърл пхп и т.п. по добре ги забрави тия дърти динозаври и си сложи Убунту или Федора или др. подобно rolling release distro
Като ще е ролинг, защо да не е Arch?

Към автора, aко не си пипвал, *nix се приготви за голям културен шок. Нещата се случват по доста по-различен начин от това с което си свикнал. В този случай трябва да избереш нещо с добра потребителска база и много източници на информация. В това отношение най-добре са Arch(прекрасно wiki) и Ubuntu(май масовката Linux потребители са тук). Fedorata  има предимството, че се разработва от компания която продава поддръжка за сървърни ОС и е един от най-влиятелните играчи на Enterprice Linux пазара. Дебилияна и стотинките не са за web разработчик, както каза remotexx. Стари версии на пакетите и врътки да ги обнвиш.
« Последна редакция: Aug 23, 2018, 09:24 от Yasen6275 »
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #3 -: Aug 23, 2018, 09:26 »
Избери тази дистрибуция за която най-лесно намираш помощ (on & off-line). Иначе влязъл в PHP и MySQL ще се убедиш, че ОС като подложка няма значение.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #4 -: Aug 23, 2018, 10:41 »
Зарибих се да уча програмиране и бази данни, започвам с PHP и MySQL. Съответно трябва да мина на Linux, защото това им е средата. Ама кой от всичките? Като гледам най-масови са Debian, Ubuntu, CentOS. И все пак кой от трите? Няма да го ползвам за игри, филми или нещо друго, само за учене.
Като начинаещ, ти препоръчвам да си харесаш някой от дериватите на Ubuntu. Линукс Минт също е опция за теб. В случай, че още не си решил и си на windows, можеш да свалиш това:
https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
,да си свалиш исотата на всички дистрибуции, които си набелязал и да ги качиш на флашка. Стартирай я и си пусни live всяка една от тях. Като ги разцъкаш, ще си харесаш нещо.
Успех и ако имаш въпроси, пиши.
« Последна редакция: Aug 23, 2018, 10:43 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #5 -: Aug 23, 2018, 14:55 »
Дистрибуция от първия път няма да намериш. Започни с една и като поработиш то ще си покаже.
За разлика от Уиндоус, можеш да инсталираш и трите едновременно и при зареждане да си избираш коя да зареди.
Всички дистра са еднакви (с изключение на тапетите и мениджъра на прозорците който е инсталиран по подразбиране). Голямата разлика е пакетния мениджър и на практика той е нещото което води до полемики и дистро войни и в кайна сметка ще те насочи какво точно искаш.
Като излезе нова версия на ЦентОС, ще трябва да инсталираш от начало, Убунту - понякога се справя с обновяването, понякога не. Дебиан се обновява винаги, Арча е винаги обновен, но много чуплив (както и форума напоследък).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #6 -: Aug 23, 2018, 15:25 »
Аз като каза "трябва да мина на Линукс.... защото това им е средата..." си помислих че имаш предвид конкретна фирма/работодател ..и със съответно тяхната си (предпочитана) ОС, затова и предложих да минеш и ти на същата/тяхната. Но ако съм разбрал неправилно, нека не забравяме и Уиндоус, ЛАМП стека си работи и под него.

http://winlamp.sourceforge.net/

Разновидности... колкото искаш
https://www.ampps.com/download
« Последна редакция: Aug 23, 2018, 15:29 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #7 -: Aug 23, 2018, 17:18 »
То и под Mac и BSD също работи. Може и виртуализация да се ползва, както и WSL (Linux System for Windows 10)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #8 -: Aug 24, 2018, 05:55 »
....Като излезе нова версия на ЦентОС, ще трябва да инсталираш от начало...
Което е адски проблем, защото новите им версии излизат честичко. Случва се веднъж на 3-4 години. Пък старите версии се поддържат мизерните 6 до 10 години.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #9 -: Aug 24, 2018, 09:12 »
Опасявам се, че питащият не е сина на Нууб, но така се получава, като влизаш някъде неподготвен.

С две думи, много ти се радвам. Щях да се радвам, ако синовете ми проявяваха подобни интереси, а не например FIFA 2017 за PS4.

Обаче за целите, които обявяваш ГНУ/Линукс не ти е нужен, точно, както ти е написал Ремо. Знам го от собствен опит. Налагало ми се е (по служебни причини) да ползвам WAMP и това е прекрасна комбинация за разработка, даже е много по-удобна от LAMP.

Друго също мога да ти предложа. Някой говореше за голям културен шок, ако ползваш нашата ОС. И е вярно, и не съвсем. Вярно е, когато си пълен дебил. Иначе не е вярно. Просто ГНУ/Линукс от самосебеси те кара да вникнеш по-надълбоко и да разбереш, аджеба, що са то компютрите, ядат ли се, стават ли за пиене.

Ще ти го онагледя така. Ако имаш кола, то ти си просто един калпав шофьор и нищо друго. ГНУ/Линукс те кара да станеш полу или цял монтьор. Но той няма да те превърне в машинен инженер.

Обаче имам оферта за теб. Същия потребител спомена (без да назове) един от най-влиятелните играчи при скъпите решения. Зависи от трактовката. Според мен е най-влиятелната пешка на тоя пазар.

Та предложението ми е да се върнеш тук след пет години. До тогава същата тая пешка ще е успяла да елиминира и последните остатъци от различия между ОС, която ползваш в момента и ГНУ/Линукс. Ще получиш невероятна сделка. По-доброто на това, което вече ползваш.

Засега офертата не е напълно валидна. ГНУ/Линукс все още предполага мисловна дейност, макар и малко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #10 -: Aug 24, 2018, 09:13 »
....Като излезе нова версия на ЦентОС, ще трябва да инсталираш от начало...
Което е адски проблем, защото новите им версии излизат честичко. Случва се веднъж на 3-4 години. Пък старите версии се поддържат мизерните 6 до 10 години.
Няма смисъл от надграждане на CENTOS. Поддръжката е десет години и хардуера си заминава с нея.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #11 -: Aug 24, 2018, 10:03 »
....Като излезе нова версия на ЦентОС, ще трябва да инсталираш от начало...
Което е адски проблем, защото новите им версии излизат честичко. Случва се веднъж на 3-4 години. Пък старите версии се поддържат мизерните 6 до 10 години.
Няма смисъл от надграждане на CENTOS. Поддръжката е десет години и хардуера си заминава с нея.

Което е тезата на Непроизносимия. След 10 години машината ще е толкова стара, че няма да става за нищо, затова просто я изхвърляш и заменяш с нова. Няма нужда от обновяване.

Аз бях пуснал тук една обява за работа. Идете им обяснете на тях, че няма нужда от обновяване.

Живота не е само днес. Има и наследство, което да се поддържа.

п.п. Ако не ме разбрахте, какво говоря, то в днешно време все по-малко си говорим за реални машини.
« Последна редакция: Aug 24, 2018, 10:07 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #12 -: Aug 24, 2018, 10:21 »
Тази теза важи в много по- голяма степен за корпоративните потребители, към които винаги е била позиционирана Red Hat. Там има едно нещо, наречено амортизации - ежегодно пренасяш част от стойността на машината в разходите и си я спестяваш от невнесения данък. Обикновено, за подобна техника, срока е до пет години. След това със спестените парички си купуваш нова на която също начисляваш амортизации. Целта на Red Haт е да ти гарантира, че в този срок, системата ще работи предсказуемо. В смисъл - че на петата година ще работи върху този хардуер по начина, по който е работела и в първата. Засега са се справяли с тази задача и аз съм свидетел на това. Става малко по- тежка, заради обновените библиотеки, браузър и т.н., но работи предсказуемо и по същия начин.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

junior_noob

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #13 -: Aug 24, 2018, 10:26 »
Опасявам се, че питащият не е сина на Нууб, но така се получава, като влизаш някъде неподготвен.

С две думи, много ти се радвам. Щях да се радвам, ако синовете ми проявяваха подобни интереси, а не например FIFA 2017 за PS4.

Обаче за целите, които обявяваш ГНУ/Линукс не ти е нужен, точно, както ти е написал Ремо. Знам го от собствен опит. Налагало ми се е (по служебни причини) да ползвам WAMP и това е прекрасна комбинация за разработка, даже е много по-удобна от LAMP.

Друго също мога да ти предложа. Някой говореше за голям културен шок, ако ползваш нашата ОС. И е вярно, и не съвсем. Вярно е, когато си пълен дебил. Иначе не е вярно. Просто ГНУ/Линукс от самосебеси те кара да вникнеш по-надълбоко и да разбереш, аджеба, що са то компютрите, ядат ли се, стават ли за пиене.

Ще ти го онагледя така. Ако имаш кола, то ти си просто един калпав шофьор и нищо друго. ГНУ/Линукс те кара да станеш полу или цял монтьор. Но той няма да те превърне в машинен инженер.

Обаче имам оферта за теб. Същия потребител спомена (без да назове) един от най-влиятелните играчи при скъпите решения. Зависи от трактовката. Според мен е най-влиятелната пешка на тоя пазар.

Та предложението ми е да се върнеш тук след пет години. До тогава същата тая пешка ще е успяла да елиминира и последните остатъци от различия между ОС, която ползваш в момента и ГНУ/Линукс. Ще получиш невероятна сделка. По-доброто на това, което вече ползваш.

Засега офертата не е напълно валидна. ГНУ/Линукс все още предполага мисловна дейност, макар и малко.
Нямам представа кой е Нууб, дори да съм му син по някаква извратена случайност, тъй като не познавам баща си. Обаче пък той ме познава, поне в периода когато съм ходил по малка и голяма нужда в памперса.
Радвам се, че има хора които ми се радват, макар и анонимни непознати в някакъв форум. Хубаво е да знаеш, че някъде там има някой който ако те види може би ще те потупа по рамото. Имам връстници които играят на PS4, дори съм ги виждал как цъкат FIFA - грозна картинка. Банда мастурбатори псуват виртуален съдия защото недоразвития му изкуствен интелект не е свирил дузпа, а навън през това време пече слънце и полуголи мацки щъкат по улиците. Дано синовете ти не са чак толкова пропаднали, но по интонацията ти подозирам, че по-скоро нямаш късмет. Ако случаят е такъв, да знаеш, че никога не е късно да им теглиш един пердах. Ама го направи така, че да ми завиждат задето нямам баща. Не гарантирам, че ще помогне. Нито, че ще ти олекне. Но гаранции има само в Технополис като си купуваш аспиратор.
Щом и в Линукс форум хората ми препоръчват да остана на Windows, сигурно няма да сбъркам ако го направя. Все пак ще ставам програмист - разработчик - девелопер - софтуерен инженер - или поне IDE оператор. Ще си пиша кода на такава ОС каквато душата ми иска, а после същият този код на какъв сървър ще се качва е работа и отговорност изцяло на системния администратор. Той да си чупи главата. Той да будува цяла нощ. Той да псува и да блъска. Него да уволнят ако фирмата фалира. Аз въпреки това съм свършил моята част, прибрал съм тлъстата пачка и съм чист като девствено момиче след баня. Който за каквото е учил, както казваше дядо ми. Него го познавам. Иначе нямаше да науча този важен житейски урок.
Културен шок няма как да изпитам, защото нямам култура. Нямаше кой да ме възпита. Това е страхотно оправдание. Веднъж бях на крачка да разбера от личен опит дали компютъра става за ядене. Ученически години, без родители, без пари. Глад. Студ. Зима. Но се сдържах защото нямаше да имам фейсбук, а през зимата мацките се крият вкъщи и не излизат. Тогава настъпва един от най-гадните периоди в годината, когато се налага да активирам деактивирания си фейсбук профил. Нагона се оказа по-силен от глада, който пък е по-силен от тока. Ако тока беше по-силен от глада, нямаше дори да се замисля да гриза електроника.
Нямам кола. Мразя коли. Псувам ги. Ненавиждам ги. Презирам ги. Плюя ги. Веднъж, по тъмно, се качих на капака на една и се изпиках. Мразя повече само човека който ги е измислил и хората които ги карат. Заради това адско изчадие градовете са мръсни като външен клозет в квартал "Филиповци". Навсякъде пушаци, смог, смрад, дим. Ако 10000 човека отидат в някое балканско село и се изпърдят заедно, въздухът пак ще е по-чист от този в София, Пловдив, Варна или Бургас. Всеки ганьовец се качил на 30-годишен дизелов таралясник на 1000000 км и облъчва красивата ми мутра с дим все едно се намирам зад аспуха на някое издухано ЮМЗ.
Тук вече спомена пешки, подозирам говориш за шахмат, а тази игра ми е непозната както женската анатомия на геймър с PS4. Пас съм.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian, Ubuntu, CentOS?
« Отговор #14 -: Aug 24, 2018, 10:45 »
Нямам представа кой е Нууб, дори да съм му син по някаква извратена случайност, тъй като не познавам баща си.
Няма проблем да си син на който и да е, стига да не си едно от менталните превъплащания на Р. Д. Ненчовски (който чете внимателно публикациите).
Или, поне това превъплащание да не позволява на другите да поемат контрол над съзнанието му.
Относно дистрибуциите - избери, която поискаш, която ти допада или с която се чувстваш комфортно. Това е Светата Троица сред дистрибуциите за професионална дейност. Ubuntu и CENTOS постоянно надграждат някои от библиотеките, а при Debian, можеш да го направиш с добавяне на backports хранилищата и/или (не е задължително) обновяване с -t опция (apt-get -t stretch-backports dist-upgrade) за да можеш да ползваш по- нови приложения, еквивалентни на ползваните в следващата stable версия.
« Последна редакция: Aug 24, 2018, 11:03 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png