Автор Тема: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!  (Прочетена 7103 пъти)

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« -: May 20, 2009, 21:12 »
Днес се излъгах да направя ъпдейт на моя Debian Tesing и виждам че са вкарали "новото" вече старо KDE 4 (в случая 4.2.2).
В резултат системата ми е здраво омазана, нещата едно с едно не си приличат при все, че мина някакъв wizard за прехвърляне на настройките от версия 3.5.10. Даже тапета на десктопа не е запазило.
Прави ми впечатление, че не мога да настроя почти нищо! >:( Освен това има навика да стартира без window manager, като прозорците остават без декорации. Това се оправя след 4-5 рестарта на графичната среда. :o Когато все пак се появи декорацията на прозорците, заглавната лента е неприятно широка - има място за повече от два реда текст.
Затова пускам тази тема, с надеждата тези които вече работят с KDE4 да помогнат малко с настройките.

И така
1. Първото нещо, което се набива на очи е адски широката заглавна лента и въпросът е от къде се настройва декорацията на прозорците в KDE4? Преди ставаше лесно в Контролния център, но при ъпгрейда се деинсталира kcontrol. (Виж отговор #1 на victim70)
2. Някаква идея защо скатава window manager-a при стартиране? (Виж отговор #8)
3. Използването на процесора не пада под 20% при все, че нищо не е стартирано и на десктопа има само една "джаджа" - часовник. Компютърчето е Атлон 2000+ с 1500 МБ RAM. (Виж отговор #1)
4. Някои програми не се показват в system tray-a, например kkbswitch. (Виж отговор #8)
5. Как да добавя отново в контекстното меню на Konqueror/Dolphin "Действия -> Rename with KRename"? (Виж Отговор #19 на pvt)
6. GNOME-ските програми отново изглеждат отвратително! Преди имаше един модул за kcontrol, но сега нямам идея от къде се оправя това и дали въобще се оправя. (Виж отговор #12 и отговор #13)
7. KTorrent напълно загуби данните за свалянията. Тези, които тепърва ще ъпдейтват да го имат в предвид. (Не е особено важно)
8. "Системни настройки" изглежда много постно. Не виждам и бутон "администраторски режим" какъвто имаше в kcontrol. (Виж отговор #8)
9. Как да скрия лентите с инструменти в GwenView? Особено дразнещо е, че не се скриват и при пълен екран. Версията е 2.2.2.
10. Видях новото отроче Okular, което не е лошо, но има един напълно излишен панел в лявата част. Как да скрия този панел, без да махам preview-тата на страниците?
11. Какво е "kickoff"? Мярнах го някъде из настройките. (Виж отговор #13)

Това е за сега. Дано не се налага да допълвам. ::)
« Последна редакция: May 26, 2009, 11:07 от mikis »
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #1 -: May 20, 2009, 21:39 »

1. Първото нещо, което се набива на очи е адски широката заглавна лента и въпросът е от къде се настройва декорацията на прозорците в KDE4? Преди ставаше лесно в Контролния център, но при ъпгрейда се деинсталира kcontrol. :(

Решава се гато в бозата десен бутон на лентата -> настройки
Изкача една надстроика над лентата натискаш върху височина с левия и влачиш нагоре надолу.
За натоварването на процесора изключи ефектите от Favorites->системни настройки
От системните настройки ??? при мене са във фаворити се настройва kkbswitch + бързи клавиши за певключване.
Поне при мене са така но съм забелязал на различни дистрота различни настройки на менютата.
Аз използвам класическо меню
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #2 -: May 20, 2009, 22:11 »
При мен ъпдейтна само половината от предложените 76 пакета,като запази другите за после.В резултат на това сега имам нещо като хибрид между двете КДЕ-та,като прилича повече на старото КДЕ,но повечето неща не работят както трябва.Половината от основните пакети на КДЕ-то са версия 3.5.10,другата половина са версия 4.2.2.Нищо не разбирам вече,как може това да се случва,но се случва...Пълен т....к!Това е от 3 дни,като всеки ден ъпдейтва по 4-5 от тези,които бяха оставени без ъпдейт.Може би след 2-3 седмици може и да се пооправят нещата (ако изобщо се оправят с отвратителното КДЕ4,което засега изглежда като пълна скръб).А като знам какво е мнението на дебианци за КДЕ...ще го оправят,че свят ще ни се завие даже...
Май изборът е между Лени или да премина на Гном (него пък не мога да го възприема като графична среда).
Лошото е,че спряха да ми работят приложения,които Синаптик сочи като инсталирани и ъпдейтвани.Т.е. приложения от преди.
"Лошо!Лошо,Седларов,лошо!",както се казваше в един филм...Дано да е като във филм,но май....
« Последна редакция: May 20, 2009, 22:44 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

biggie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 142
  • Distribution: Crunchbang Linux
  • Window Manager: openbox
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #3 -: May 20, 2009, 22:44 »
Понеже главно ползувам kde, туй нещо четворката ме принуди да заменя красивата си testing система с lenny + backports. Абе лоша работа, не ме радва това кде4 и това е..
Активен

ochinko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #4 -: May 21, 2009, 11:12 »
Е аз затова минах изцяло на Кубунту вече. Само на стабилния Дебиан може да се разчита да се държи добре и това не е никак изненадващо. Който не го устройва, е безсмислено да си рискува системата при всеки ъпгрейд на пакетите. Testing и unstable са за Дебиан дивелъпъри.
Активен

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #5 -: May 21, 2009, 12:24 »
Решава се гато в бозата десен бутон на лентата -> настройки
...
Да ти кажа, никога не съм ползвал този начин за настройка, винаги през контролния център съм се оправял и затова не ми мина през ума и да опитам даже. Мерси много [_]3 Сега сложих една декорация, която е семпла но върши работа.

Цитат на: plandz
При мен ъпдейтна само половината от предложените 76 пакета,като запази другите за после.В резултат на това сега имам нещо като хибрид между двете КДЕ-та,като прилича повече на старото КДЕ,но повечето неща не работят както трябва.
Така се получи при мен, когато отначало ъпдейтнах с "apt-get upgrade". И понеже не ми хареса такава междинна ситуация, си казах какво пък толкова и направих пълния ъпдейт с "apt-get dist-upgrade".
Снощи си поиграх с настройките и в крайна сметка успях да докарам някакъв приличен вид, който да наподобява старото ми КДЕ. Обаче проблемите от списъка в първия ми пост си остават, даже има и някои нови, като например
  • Иконата на Amarok не се показва в tray-а и веднъж затворен, след това може да се спре само с kill...
  • Akregator е адски нестабилен, не знам дали само при мен е така. При разцъкване из новините показва първата, показва втората и на третата се чупи. След това трябва да се стартира отново.
Но трябва да призная, че освен нестабилност и липса на функционалност, новото KDE има приличен вид и ако от Debian го издялат добре, скоро може напълно да замести 3.5.10.
Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #6 -: May 21, 2009, 17:18 »
OFFTOPIC

Цитат
Така се получи при мен, когато отначало ъпдейтнах с "apt-get upgrade". И понеже не ми хареса такава междинна ситуация, си казах какво пък толкова и направих пълния ъпдейт с "apt-get dist-upgrade".
Което ме навежда на въпроса защо някои хора така си актуализират системата. Аз винаги си я актуализирам с dist-upgrade (обикновено го правя всеки ден вечерта). И това не е от днес, а откакто ползвам дебиан - около 4г. Единствено правя upgrade, ако забележа, че иска да ми махне някои важни пакети. Ползвам нестабилен дебиан.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #7 -: May 21, 2009, 18:08 »
Аз в Дебиан ще си сложа KDE 4 когато влезе в stable. Не преди това. При мен имаше моменти, когато си работеше супер и много ми харесва, но след някое обновление я X става нестабилен, я нещо друго, така че го зарязах в Дебиана.
Това не значи, че не го харесвам. Напротив. И правя отчаяни опити да го имам.
В Кубунту и сега в Слакуер обаче често често ми умира мишката. Както си работи перфектно и изведнъж курсура спира и не ще да се мръдне. След рестарт на системата тръгва, но след рестарт на X не ще. Мислех че е хардуерен проблема, но като съм с Дебиана няма такива случки.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #8 -: May 21, 2009, 19:06 »
aaaaaa,
попринцип и аз актуализирам с dist-upgrade, но в случая изписка, че ще деинсталира много пакети и ще инсталира допълнително още повече пакети и ми стана ясно, че ще сменя версията на KDE. Затова реших да пробвам с apt-get upgrade. Нещо се оплака при конфигурацията на kdelibs и разбрах, че няма да мина с междинен ъпдейт.

Така, по т.2 от първия ми пост - оказа се, че при обновяването не е сменило версията на window manager-a и kwin си е още версия за 3.5.10! След като го деинсталирах, инсталирах 'kde-window-manager' и системата живна. В "Системни настройки" се появиха още възможности, включително и за десктоп ефектите и декорацията на прозорците.

По т.3 изключването на ефектите върши добра работа. Пак остават 7-8% натоварване на процесора при липса на активност, но с това се живее. Трябва да отбележа, че въпреки това десктопа ми е осезаемо по-пъргав, даже и Ледената невестулка реагира по-бързо.

По т.4 също вече няма проблем. След като инсталирах 'kde-window-manager' всички програми имат иконки в system tray-а, включително kkbswitch и Amarok.

tonitochev,
в Debian ще го издялат KDE-то, но трябва да минат 2-3 месеца. ;) Просто процеса по миграцията е доста болезнен. И тия хора не знаят ли, че сега има сесия ??? как може в такъв момент да го пуснат в Testing. :)
Майтапа на страна, но изяде два дни за четене...
« Последна редакция: May 21, 2009, 19:11 от mikis »
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #9 -: May 21, 2009, 19:57 »
Ползвам Дебиан от доста време и знам какво да очаквам. Само дето искрено се надявах да не бързат да го праскат това KDE 4.2.2 в тестинг, а да изчакат поне 4.3.
Щото сега ползвам 4.2.3, което е осезателно по-стабилно. Само дето в Слака се получава проблем между X сървъра и NVidia драйвера. Е, инсталирах най-новият драйвер и чакам да видя дали ще ми замръзне мишока. Засега всичко е идеално ...
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

plandz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 535
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #10 -: May 21, 2009, 21:03 »
OFFTOPIC

Цитат
Така се получи при мен, когато отначало ъпдейтнах с "apt-get upgrade". И понеже не ми хареса такава междинна ситуация, си казах какво пък толкова и направих пълния ъпдейт с "apt-get dist-upgrade".
Което ме навежда на въпроса защо някои хора така си актуализират системата. Аз винаги си я актуализирам с dist-upgrade (обикновено го правя всеки ден вечерта). И това не е от днес, а откакто ползвам дебиан - около 4г. Единствено правя upgrade, ако забележа, че иска да ми махне някои важни пакети. Ползвам нестабилен дебиан.

Не е това.Никой не позна.Аз ъпдейтвам системата с aptitude safe-upgrade.Така,че всичко написано от мен по-горе е следствие от тази команда.Мисля,че е най-добрата,от гледна точка на сигурно ъпдейтване (поне така знам от това,което съм изчел дотук).
А при apt-get dist-upgrade и apt-get upgrade разликата е голяма.Предполагам,че знаете.И че едната команда е по-сигурна от другата.
Но какво съм взел да ви уча,вие знаете това и по-добре от мен.
И само за пълнота - тази вечер пробвах с apt-get dist-upgrade.На чисто - след като си възстанових системата от преди 4-5 дни от имидж.Познайте какво се случи...Зареди и...няма Х.Дотам.Просто премахва стария KDM,а не слага нов.Новия щял да се сложи по-късно."Безмозъчна" работа.
Ето затова ползвам aptitude.

Edit:Повторих го пак с нов имидж.Този път се получи,но защо ми слага Гном?Ами нали КДЕ4 май трябваше?И този път беше с apt-get dist-upgrade.
Ами ще си чакам докато се намъдрят,но Гном няма да търпя.Алергичен съм към него.
И ще си ползвам aptitude.
« Последна редакция: May 21, 2009, 22:10 от plandz »
Активен

Ако се чувствате добре,не се тревожете.Ще ви мине. - Murphy's Laws

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #11 -: May 22, 2009, 10:58 »
6. GNOME-ските програми отново изглеждат отвратително! Преди имаше един модул за kcontrol, но сега нямам идея от къде се оправя това и дали въобще се оправя.
За гномските програми има пакетче, което ги кара да се виждат по-нормално, нещо не му помня името http://wiki.ppetrov.com/screenshots/kde4-gtk-fonts/kde4-gtk-fonts.png
Абе и да ги оправиш - ОК, остава да оправиш и qt3 приложенията да се виждат като qt4, което за сега няма как да направиш  ;D Ей това ме дразни най-много в КДЕ-то в момента, че половината програми които ползвам стоят като подарени, или са gtk+ или са qt3.
K3b още ли си е със стария вид или прилича на КДЕ4 вече?

За пича с аптитуде, като искаш всичко и да си ползваш пак него
Код:
aptitude full-upgrade
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #12 -: May 22, 2009, 11:21 »
За гномските програми има пакетче, което ги кара да се виждат по-нормално, нещо не му помня името
GTK-Qt Theme Engine, а пакетът се казва gtk-qt-engine-kde4 :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #13 -: May 22, 2009, 19:24 »
6. Ами оправи си ги от System settings:

Ама преди това направи apt-get install gtk-qt-engine-kde4 ако го нямаш.

11. Менюто:


KDE4 не е боза, просто е ново за теб :)
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

mikis

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 746
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: KDE 4 в Debian Testing = пълна боза!
« Отговор #14 -: May 23, 2009, 02:00 »
6. Ами оправи си ги от System settings:
Ама преди това направи apt-get install gtk-qt-engine-kde4 ако го нямаш.
Брагодаря! и на Нетер също [_]3
Все пак едно уточнение за такива като мен, които ползват "чист" Testing, без други хранилища - пакетът gtk-qt-engine-kde4 към момента го има само в Sid (т.е. Unstable)! С други думи, няма да минете с apt-get, а ще трябва да си свалите .deb пакета от http://packages.debian.org/sid/i386/gtk-qt-engine-kde4/download и да го инсталирате с 'dpkg -i'.
Иначе старият пакет, който се казва само gtk-qt-engine все още си беше инсталиран, но не вършеше никаква работа.

KDE4 не е боза, просто е ново за теб :)
Да ти кажа, не съм имал намерение да плюя по КДЕ4, просто имах в предвид, че системата ми се сбози след ъпдейта. :) Предположих, че няма да съм единствен с такива проблеми и затова реших да пусна тази тема, вместо да се блъскам сам. И добре се получи. 8)

tolostoi,
при мен qt3 приложенията изглеждат прилично и трябва да ползвам Help->About за да ги разбера какви са. Може тоя "Уизард", който се изпълни при ъпдейта е свършил някаква работа, не знам.
Активен