Покажи Публикации - bnight
* Виж публикациите на потр. | Виж темите на потр. | Виж прикачените файлове на потр
Страници: [1] 2 3 ... 23
1  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Линукс за следната конфигурация -: Mar 02, 2010, 21:21
За мен Ubuntu 8.10 си остава най-доброто издание на тази операциона система. Така че това ще препоръчам малко е старо вече но си имаше всичко което ти трябва за да работи добре.

2  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 23, 2009, 14:39
Не в каменната ера!Нещо друго:
Защо,всички,които се оплаквате не се откажете в един момент да ползвате Линукс?Нали има много недостатъци?
Хайде да ви видя.Не се надявам на отговори,но си задайте въпроса.

Отговор:

Цитат
„Онези, които са готови да се откажат от своята основна свобода, за да получат временна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.“

Бенджамин Франклин

 ;)

Защото трябва да сме луди принципно :) Аз без линукса си не мога да живея и се надявам да не ми се налага доста често да ползвам Windows.
3  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 23, 2009, 00:43
Аз че съм споделил решението споделил съм го. Но това според мен не е точно решение поне не е решение в Ubuntu. За другият бъг също има workaround който ползвам но все пак. Важен е принципа. Поне аз гледам когато мога да помагам на хората в обществото на отвореният код защото знам колко често на мен ми помагат някакви такива хора който даже няма да разберат че са ми помогнали. Това разбира се е едно от предимствата на отвореният код. Но също така понякога се явава и недостатък.
4  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 23, 2009, 00:16
да бе това с бъговете пък хич не е верно най вероятно не си се занимавал с тов. Ето ти статистика. за ИЕ докладвам проблем със сигурността който се води критичен и опасен са им трянва ли над 200 дни са пуснат пач а за подобен същата година на лисицат са трябвали 9 дни
Аз съм абониран за бъг мейл листата на алфите на убунту и да ти кажа понякога получавам по около 200 писма на ден и да ти кажа докато излезе стабилния колко проблеми са оправени просто нямам думи това  изказване е не компетентно и не професионално. Като се има в предвид че и дебиан и убунти в повечето случаи пакетират а не пишат програми това е диста работа. а щом си на дебиан знаеш че програмите създадени от тях като апт-гет са едни от най съвършенните в света на линукс

Ами сигурно за някой неща е така но въпроса е че се сбълсках с два бъга по-нагоре съм дал линкове и двата са отворени около март месец а сега по мой данни сме декември при това края кажи речи 9-10 месеца не са фикснати и скоро няма да бъдат фикснати за щастие единият не ми е критичен а другият е критичен но оправен в upstream та си го компилирах сам.

Иначе спор няма .deb пакетите са нещо съвършенно и лично на мен много ми допадат и ги предпочитам пред rpm базирани дистрибуции макар че доста дълго време съм ползвал fedora.
5  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 22, 2009, 23:17
Мерси за поздравленията.

За мен проблемите с Линукса са точно тези който изброих и те не са от скоро за някой от тях обратната съвместимост на конфизите ми е известно поне от няколко години че го има като проблем но никой не го забелязва.

Мен ме притеснява и тенденцията бъговете да се бавят с няколко месеца преди да се фикснат при това за неща за който е ясно как се оправят.

Разбира се това са примери от Убунту ползвам и съм ползвал Дебиан и там нещата са много по-различни за съжеление с новият производствен цикъл имам съмнение че и тази дистрибуция ще тръгне по наклонената плоскост а аз лично и симпатизирам много.
6  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 22, 2009, 22:37
Да разбирам ли че на работа работиш с windows go_fire ?

Значи и ти ползваш всеки ден Windows. Така че като цяло и твоят отговор не се брой а и каза че имаш виртуалка с windows на която си пускаш youtube когато ти трябва.

Е аз ползвам Linux и на работа и в къщи.

И честно казано има много какво да се желае.

Но може би нещата ще се подобрят знам ли.

Въпроса е че в крайна сметка в момента нещата не се развиват в правилната посока.

Защо ?

Според мен обратната съвместимост и дразнещата идея на разработчиците във всяка нова версия конфигурацията да е на различно място и с различна структура е най-големият проблем.

Примери: pulseaudio ( вместо alsa ), grub2 (съвсем различен начин за конфигуриране на системата ), openoffice.org. Май никога не сте се пробвали да качите OO.o 3.1 на Lenny от backports, и други такива недомислени и недомислени неща.


Това поне мен ме дразни не ми е забавно да си настройвам системата при всеки ъпдейт.

Както казах не трябва да ме разбирате погрешно ползвам го всеки ден 24/7 и съм доволен като цяло. Но има неща който не се развиват правилно поне според мен.

 
7  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 22, 2009, 22:13
мисълта ми е че когато трябва да се свърши някаква истинска работа се ползва Windows.

Аз на моя лаптоп имам само Virtual но все пак от време на време го ползвам.

Особено като се има на предвид че аз поне софтуер за линукс за издаване на фактури незнам.

Да не говорим за свестен счетоводен софтуер и други подобни.

Но иначе като цяло да аз също предпочитам отвореният код за сега.
8  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 22, 2009, 21:47
Аз ще задам само един въпрос и приключвам по темата.

Ама да ми отговори само някой който няма Windows под каквато и да е форма на компютъра ( dual boot, virtual).

Можете ли да си вършите ежедневната работа само с Линукс и свободен софтуер.

Задачите са следните:

1. Свързване с интернет.

2. Отварняне на интернет страница ( abv.bg )

3. Отваряне на flash ( youtube.com )

4. Редактиране на текстов документ.

5. Електроно подписване на въпросният документ.

6. Изпращане на въпросният документ по интернет.

7. Теглене на филм.

8. Гледане на филм.

9. Редактиране и качване на снимка в интернет.

10. Редактиране и качване на видео в youtube.com

11. Слушане на музика ( легална и мp3, ogg, wmv )

12. Гледане на HDTV 1080p ( с различна от Nvidia карта ) без специални настройки.

Айде сега като се намери някой който няма windows на компютъра под никаква форма да ми отговори.


9  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 21, 2009, 15:34
tyuio - По професия съм Unix System Administrator дневно поддържам над 40 workstation-а с Debian и около 10 тина сървъра плюс един куп решения. 

Когато се сблъсках с проблемите с Wifi-то надлъжно си попълних бъговете в Launchpad:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/network-manager-vpnc/+bug/360818

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/352228

По играл съм си да напиша даже решенията който за мен си работят. Но както виждаш и двата бъга са от Jaunty насам. Познай дали някога ще ги фикснат.

Еми няма. В единият случай ми обясниха че да ползвам KDE 3 не е правилно и няма да ми го фикснат за него. В другият даже отговор не получих.

Ако това беше комерсялен съпорт сега нещата щяха да работят.

Така че преди да кажеш че съм треъгнал да се оплавам за няма нищо провери.

И честно казано аз не виждам предимства в Линукс поне във варианта му Ubuntu 9.10.

Колкото до бързината ми не не зарежда по-бързо дори със оптимизации на боот-а не зарежда моят лаптоп за по малко от 1 минута. Доста по-бавни машини зареждат с XP за 30 sec което е горе-доло два пъти по-бързо.

Еми значи и като бързодействие не са го докарали.

Като стабилност вече обсъдихме че не са.

Единственото предимство е че поне няма Вируси. Всичко друго е прах в очите.
10  Нетехнически теми / Коментар / Re: Откога свободният софтуер започна така яко да се вбоклучава? -: Dec 20, 2009, 01:16
На последък и аз започвам да си задавам този въпрос.

По конкретно ползвам Ubuntu от версия 8.10 с KDE 3.5 и така нататъка. Когато инсталирах 8.10 всичко на моя лаптоп Toshiba U400-138 си работеше ама като кукла. По едно време някъде октомври месец реших че е недопостимо да стоя с 8.10 и реших да се ъпдейтна до 9.10 след като преминах от x86 на amd64 и си запазих настройките и файловете.  При ъпгрейда се появиха няколко досадни проблеми някой от който с wifi картата която преди си работеше. Естествено прегледах бъговете по темата и каква беше изненадата ми когато видях че този проблем го има от март месец и не е решен. За щастие в последните модули за ядрото който си инсталирах от сорс ( добре че съм системен администратор.) картата работи както се очаква. Но от Ubuntu така и не оправиха този бъг.

Какво е моето мнение по темата в крайна сметка. Нещата се развалят защото няма обратна съвместимост изумен съм как в различните версии на дадени софтуери  дори конфигурационите файлове се казват по друг начин. Защо ? На кой му е нужно да сменя конфиг файловете във всяка версия  ? Примери колкото искате grub 2. И така нататъка. Отделно защо трябва неща който са работили ( alsa ) да бъдят заменяни с такива със съмнителни качества ( pulseaudio) и как се очаква професионалистите да наваксват тези промени в настройките на системите за който са виновни явно доста почерпени програмисти.


Като цяло лично аз мисля че свободният софтуер има предимства но сериозно започвам да се замислям за това да го ползвам като моя операциона система за работният ми компютър. Особено като прибавим трагичната поддръжка на видео картата ми. Която винаги ме кара да се замислям защо подяволите ползвам Линукс а не Windows.

Иначе да ако една система се инсталира веднъж направят и се всички потребителски настройки и след това не се пипа повече ( не се инсталира нов софтуер, не се променят настройки и не се иска нова функционалност ) системата си работи като кукла. Но същото прави и Win XP ако не се пипа и има всички антивируси и други подобни програми.

Тогава къде е предимството освен цената ? Която не е чак толкова сериозна предвид че повечето нови компютри идват с лиценз ?

Това разбира се е моето мнение по темата.
11  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Какъв хостинг панел бихте препоръчали? (ispCP, ispConfig, ispMan...) -: Dec 18, 2009, 14:43
Направихме една тестова VMware Appliance която може да пробваш ако искаш с ISPConfig 3:

http://www.vmware.com/appliances/directory/403293

Това е копие на виртуалните машини който може да намериш да се продават на нашият сайт.

Иначе има всичко което ти трябва за да управляваш личните си проекти.

Изключително лесно се пуска защото е от типът turnkey тоест само стартираш и всичко си работи.

Взима си IP по DHCP но има лесна за ползване конзола с която може да си конфигурираш и друго IP.

Успех.
12  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Инсталиране на KDE 4.3.2 в Debian 5.0 lenny -: Dec 04, 2009, 12:04
Браво за поста.

И все пак защо сасипвате хубавият Debian като му добавяте KDE4.

За мен KDE3 е доста по-удобно и далеч по-леко. което е най-важното в случея.

А и е малко по-стабилен. Като изключим бъгавият knetworkmanager де.
13  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Subdomains с различни IP-та -: Dec 04, 2009, 12:00
Нека си поговорим за нещо малко по-различно а именно TTL

abv.bg.   86400   IN      NS      ns1.abv.bg.

Цифрата 86400 (това е в секунди) определя времето за което този запис трябва да се пази в кеширащите dns-и.

Кратък пример:

Ти като потребител на даден интернет доставчик да кажем Megalan заявяваш че искаш да отвориш abv.bg като dns на доставчикът ти ти връща адреса ns1.abv.bg които взима от dns-а на abv.bg в случея ns1.abv.bg когато някой друг потребител на Megalan поиска същият адрес dns-a на мегалан не пита ns1.abv.bg за адреса ако има записа в неговата си база данни ( това се нарича кеш). Цифрата по-горе 86400 определя колко време този запис може да се пази в кеша преди да е необходима нова заявка до ns1.abv.bg по-този начин нещата работя малко по-бързо теоретично.

Сега какво ни интересува цялата тази работа.

На кратко ако имаш domain.com и искаш да преместиш сайта си на нов хостинг с ново IP е хубаво TTL да е много нисък защото така ще си гарантираш че промяната по dns сървърите на доставчиците няма да отнеме 86400 секунди а някакво по-малко време.

Ето тази стойност определя точно колко бързо новото IP на domain-a ти ще се разпредли по DNS-ите на доставчиците.
 
14  Linux секция за начинаещи / Настройка на програми / Re: Subdomains с различни IP-та -: Dec 02, 2009, 15:59
Добре де само аз ли не те разбирам :)

Занчи трябват ти основни познания по dns.

Нека да кажем че имаш:

Домейн               IP
domain.com -    100.111.111.111
host1.domain.com - 250.111.111.111
host2.domain.com - 200.111.111.111

Когато някой отвори  domain.com ще се зарежда инфото на 100.111.111.111 когато отвори host1.domain.com ще се зарежда 250.111.111.111

Всичко това може да го направиш с най-обикновен днс или в случея bind. Прочети малко повече за bind и как се описват dns зони в него.

Надявам се да съм ти бил полезен.

(За целта обаче трябва сам да си оправляваш днс-ите за домейна ако имаш сървъри това не е проблем.)

Поздрави,
15  Нетехнически теми / Идеи и мнения / Re: Какъв хостинг панел бихте препоръчали? (ispCP, ispConfig, ispMan...) -: Nov 26, 2009, 17:11
Първо да DNS ите трябва да са достъпни от вън. Другата тема за контролният панел имам богат опит с ISPConfig и при липсата на платен вариант е моят първи избор. Естествено безкрайно безкрайно бъгав е но сравнен с всичко останало работи както трябва ISPConfig 3.0 е един страхотен избор за това което ти искаш да правиш така че това е и моят съвет.
Страници: [1] 2 3 ... 23