Автор Тема: NFS проблем  (Прочетена 2596 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
NFS проблем
« -: Dec 30, 2009, 11:14 »
Появи се един (?) проблем с компютъра и бих бил благодарен ако някой даде диагноза (вижте снимката - това е при стартиране) и решение.

Преполагам, че е от това, но често ми прекъсва връзката с Интернет. Свързан съм чрез рутер.  Виждам KNewtworkManager-а се свързва често с рутера, при което компютъра зависва и процесора скача на 100%.
Дали е хардуерен проблема?  ???
Активен

Без правила няма игра

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: NFS проблем
« Отговор #1 -: Dec 30, 2009, 13:26 »
Златко здравей. Аз такива грешки съм имал в логовете си, когато има BAD SECTORS по диска. Понеже правя малки рутери със Slackware, използвам основно стари КОЧИНИ с малки и стари IDE дискове (2-6 GB). Именно тая грешка ми излиза и на мен "dma_intr.............." Мъчил съм ги тия дискове с какво ли не да ги пооправя, ама никога не е ставало като хората. И да потръгне малко НА МАГИЯ, после пак се изпиздва. След това каквото мога ИЗСМУКВАМ от тях, поне гледам директорията /etc да си запазя, и ги сменям с други, здрави дискове. Оттам насетне никакви проблеми и нищо в лога. По същия начин и при мене забавя, и след малко пак тръгва системата. И понеже тия машини са все някъде наврени, не съм гледал светодиода за активността на хард диска, но предполагам, че яко свети докато има дискови операции. А ако твоя хард диск е стар, предполагам от това е болката ти.

Поздрави и ДАНО НЕ Е ТОВА, че гадно нещо е да сменяш диск (пара е все пак).
« Последна редакция: Dec 30, 2009, 13:40 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #2 -: Dec 30, 2009, 13:49 »
Благодаря за отговора, Acho!  [_]3

И аз подозирам твърдия диск, ама не ми се вярваше, защото няма още и година. Но пък защо не.
Гаранцията дали покрива лоши сектори?  :'(
Активен

Без правила няма игра

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: NFS проблем
« Отговор #3 -: Dec 30, 2009, 13:58 »
Ами трябва да покрива. И ако са наистина такива (повредени секторите), как аз USER-а ще работя с такъв хард диск ? Как ще си държа на него данните или системните файлове ? Няма как, това не е ЧИТАВ диск. Би трябвало да ти го заменят. Но е хубаво да пуснеш някаква безразрушителна програма за тест, за да си сигурен в състоянието му. Аз лично ползвам "Hard Drive Regenerator" или съответния TOOL на производителя на диска. Теста е бавен, отива доста време, докато мине целия диск, но няма как. И ще го видиш аджеба, има ли нещо по диска или е ОК.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

arch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 78
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #4 -: Dec 30, 2009, 20:23 »
//offtopic
аз да питам що трябва се логна за да видя прикачения фаел?

Редактирано, съгласно т. 5 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
Толкова ли е фатално? Не е нещо нетипично за форумите.
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jan 01, 2010, 15:18 от bop_bop_mara »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: NFS проблем
« Отговор #5 -: Dec 30, 2009, 20:38 »
//offtopic
Аз постоянно съм логнат и ми излиза без проблем, в нов TAB съм му указал и там ми го дисплейва. Вижда се перфектно. Мога и SAVE да дам ако искам. А и избягвам да се logout-вам. Хем ми пази конфигурацията на всичко.

П.С. Ама свърши и тоз работен ден, последен за годината. Хахаххахахаххааааааа, а сега нови 4 почивни дни. На всички приятно празнуване желая.

Редактирано съгласно т. 5 от http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=6115.0
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jan 01, 2010, 15:19 от bop_bop_mara »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #6 -: Dec 30, 2009, 21:16 »
Благодаря, ще видя какво мога да направя. И ще отида да го рекламирам.  ;D

А с fcsk не може ли да стане проверката?
Активен

Без правила няма игра

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: NFS проблем
« Отговор #7 -: Dec 30, 2009, 21:37 »
Златко, най-добре е с такава специализирана програма, за безразрушително тестване на СЪСТОЯНИЕТО на самата повърхност на диска и дали SECTORS са четими. Хич не искам да ти е зле диска, и дано не е от него. Ама наистина само с такива дефектирали дискове съм имал тая грешка. И другата за "SEEKCOMPLETE ERROR" също ми го е давало при кофти диск. И той почваше да се RESET-ва сам, да изчатква, връща главите на 0-вата писта. Съжалявам, че така те настроих, за най-лошото. Ама наистина такъв опит съм имал аз в практиката ми. Това е само скромното ми мнение. И другото, преди да правиш тези проверки, вземи и копирай (backup-ни) си всичко ценно, за всеки случай. Ако имаш место на друг диск, направи го, или по мрежата някъде го запази. Дори и този диск да излезе здрав, най-лесното е после да изтриеш резервното копие, ако е ненужно вече. Наистина не съм сигурен дали fsck в тоя случай ще оправи всичко.

И друго, исках да те питам, това /dev/hda означава IDE хард диск, а той пък нов, нямал и година. Вече доста време IDE-тата поизчезват, сега SATA дискове се предлагат. Най-вероятно си с по-старо дъно и нямаш SATA поддръжка. Затова си търсил IDE диск, когато си го купувал.

П.С. Ако пък се имаш с колегите, откъдето си го купил, помоли ги те да пуснат един тест при тях. Те са наясно, и ще имат различни тул-ове за чекване на дискове.
« Последна редакция: Dec 30, 2009, 21:47 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #8 -: Dec 30, 2009, 22:29 »
Съжалявам, че така те настроих, за най-лошото.

Няма проблеми, вече 95% съм сигурен, че диска, защото и като тварям директории с Цънцъръра ми се мисли за по няколко секунди, което преди не е ставало.

И друго, исках да те питам, това /dev/hda означава IDE хард диск, а той пък нов, нямал и година. Вече доста време IDE-тата поизчезват, сега SATA дискове се предлагат. Най-вероятно си с по-старо дъно и нямаш SATA поддръжка. Затова си търсил IDE диск, когато си го купувал.

Да, така е, компютъра ми е 5 годишен и дъното няма поддръжка на SATA. Отгоре на всичко АТА-та струваше 20 лв по-скъпо от аналогична SATA.  >:(

Благодаря още веднъж за помощта.  :) Хубаво посрещане на новата година!  ^-^
« Последна редакция: Dec 30, 2009, 22:37 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #9 -: Dec 30, 2009, 23:03 »
Приготви се за битка обаче :(

Стандартно диск се подменя по гаранция при повече от 3% лоши сектори което си е бая. Ще трябва да се мине през low level format  и так далее...

Първо си прибери данните някъде на сигурно.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #10 -: Jan 07, 2010, 20:40 »
Цитат
badblocks -s -v -c 10240 /dev/hda1
Checking blocks 0 to 241545275

Pass completed, 41 bad blocks found.

 >:D

Ще се сменя значи диска. Поне ми казаха, че ще ми признаят гаранцията.
Активен

Без правила няма игра

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #11 -: Jan 07, 2010, 21:15 »
Само да попитам дали има смисъл от "ниско форматиране" или нещата вече са ясни (вж предното съобщение)?
Активен

Без правила няма игра

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #12 -: Jan 07, 2010, 23:41 »
Ако ще ти го сменят няма смисъл да се мъчиш. Или не съм разбрал нещо?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: NFS проблем
« Отговор #13 -: Jan 07, 2010, 23:54 »
Въпросът ми е дали има някакъв шанс след "ниско форматиране" нещата да се оправят, т.е. лошите сектори да бъдат заличени? То че мога да го сменя, мога, но си е голяма играчка, процедурата била 20 дни.  >:D Та ако с форматиране може да стане ще ми спести много мъки.  [_]3
Активен

Без правила няма игра

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: NFS проблем
« Отговор #14 -: Jan 09, 2010, 21:22 »
Златко, здравей отново. И да се оправи, пак не е много сигурно. ШАНС за оправия има разбира се. Но щом веднъж е започнала да се разрушава магнитната повърхност на алуминиевата плоча на диска, след време пак ще се появят проблеми. Знаеш как става, тъкмо като му е изтекла гаранцията. А щом можеш да го замениш с НОВ, сменяй го, не му мисли. Поне да си спокоен после. BackUp-вай си всичко ценно и го махай. Настина много прехвърляне и играчка е, ама слагай новия, да си рахат. Наистина е похвално, че колегите са ти уважили гаранцията, нали затова си дал пари, като си го купувал.

Приятна вечер.
« Последна редакция: Jan 09, 2010, 21:27 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.