Автор Тема: bitcoin се разцепи ...  (Прочетена 24039 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #15 -: Aug 01, 2017, 22:09 »
...
Та, прав си, че тези неща за икономиката дето съм ги обяснил аз са за преди, а сега не е така и скоро ще му се види края, защото пари от нищото не могат да се произвеждат!

А-а-а могат - могат, а освен това имаме и кредитни карти  8)
а още могат да се вземат и от другите дето имат/нямат, нали знаеш в тефетра има две графи: "даде ми" и "взех му"  ::)

Знам, че ти е труден английския, ама попрочети пак какво съм сложил мааалко по-горе... със здраве.

П.П. и на мен взе да ми липсва кашика - дано само не е изпил гранатомета (или да се е опитвал да го сготви... под налягане)
« Последна редакция: Aug 01, 2017, 22:21 от remotexx »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #16 -: Aug 01, 2017, 22:25 »
   Как да не са пирамиди вирт.валути,пирамиди са си отвсякъде.
   Да вземем напр. биткоин - сложността непрекъснато нараства от
януари 2009 -та.Т.нар. Сатоши Накамото и още 5-6 разработчици копат
оттогава,имат милиарди, и са на "върха" на пирамидата, още примерно
20 човека са започнали копането малко по-късно и имат стотици
милиони и т.н.
   Т.е. баш тарикатите са много богати, а голям брой "копачи" имат
мизерни суми.И ако това не е Понци схема ...
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #17 -: Aug 01, 2017, 22:25 »
...
Та, прав си, че тези неща за икономиката дето съм ги обяснил аз са за преди, а сега не е така и скоро ще му се види края, защото пари от нищото не могат да се произвеждат!

А-а-а могат - могат, а совен това имаме кредитни карти  8)

Знам, че ти е труден английския, ама попрочети пак какво съм сложил мааалко по-горе... със здраве.

П.П. и на мен взе да ми липсва кашика - дано само не е изпил гранатомета (или да се е опитвал да го сготви... под налягане)

И тебе и Джет яко въ е налазил кемтрейлса! От както нещата не са така както съм ги описал върви едно световно свиване на икономиката! Един от пиковете беше 2008-ма година, когато доста хора обедняха, а от тогава насам, една малка част става все по-богата, а друга голяма става все по-бедна! Богатите получават толкоз много, че физически не могат да изконсумират, а бедните недояждат дори! Свиването на покупателната възможност свива и и цялата икономика. Сега говорят за роботи, които щели да изместят работната ръка!!!! Е да, ама роботите не купуват стоки, които да въртят икономиката! А всички вие бачкате за реални неща! Дори и във виртуалната икономика да работите, ядете реална храна, карате реални коли, ходите на реално, а не на виртуално море, отглеждате реални деца..........! Еееее, ама всичко това се произвежда от реалната икономика и, парите, ако просто така се печатаха, всеки ще си печата пари и няма да има балами, които да произвеждат коли, да слугуват на морето...... и тем подобни!
Идва времето на ББД и запомнете ми думата, че ще бъде въведено за първи път в Русия или Китай!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #18 -: Aug 01, 2017, 22:34 »
Доста хора изобщо не разбират как работи паричната система и поради тази причина вярват в някакви такива парични единици като биткоин!
Биткоин може да бъде някаква стока, но не и парична единица!

Ще се опитам съвсем повърхностно да обясня как работи паричната система!
Всички ние, когато работим нещо произвеждаме някакви блага. Един произвежда хляб, друг произвежда автомобили, трети някакъв вид интелектуален продукт, но единствения който има право да произвежда парични знаци, това е националната банка!
Зад всеки произведен продукт или услуга, националната банката създава нужното количество пари. От тук вече следва, че производството създава паричната маса, а търговията и услугите само я преразпределят.
Когато вие си построите една къща сами, вие влагате в нея материали, които купувате, а също и собствен труд! Когато в тази къща заживеете, тя няма стойност или стойността в нея е само на вложените ЗАКУПЕНИ материали! Но, когато вие тръгнете да я продавате, тя вече формира някаква стойност. Този който реши да я купи, той тегли кредит от банката и ипотекира въпросната къща. Банката отпуска кредит, който взема от централната банка и вашите приходи за един доста дълъг период на пред отиват за обслужването на този кредит, но зад тези създадени, напечатани пари има продукт със стойност, а стойността е пазарната цена постигната при сделката. Може да не се ипотекира къщата, а няколко човека да станат съ-длъжници и пак напечатаните от банката пари са остойностени и зад тях стои реален продукт с реална стойност!!!
Е да, ама така в един момент всичко се навързва! Де що има стойност се ипотекира, де що има свободни средства от заплати всеки на всеки става съдлъжник и растежа приключва! Трябва да се върнат част от кредитите, да се създадат нови продукти, съдлъжниците да се освободят и тогава пак може да се тегли нови кредити! Но, банковото лоби не иска това с отпускането на кредити да има край и създава едни виртуални гаранции и от там идват вече проблемите! Неща от рода на застраховане на кредити, дето в един момент лошите кредити стават много, застрахователя гърми, парите са напечатани и пуснати в обръщение, а насреща няма нищо!
Опитах се възможно най-кратко и елементарно да обясня нещата и не ми се хващайте за това колко ги разбирам или не ги разбирам.
Та, от тази гледна точка, биткойн е някакъв вид продукт със строго ограничено количество! По-лошото е, че това строго ограничено количество не е прекалено голямо за големите финансови акули и те могат да контролират наличността му и да създават спекулативен капитал от него.


Да коментирам или просто да прочета последното ти изречение обезсмислящо всичко останало?

п.п. Аз съм дървен философ и не ме е страх да си го призная. Истината ще ни освободи е казал нашия †Господ. Или поне за тия, които вярваме в него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #19 -: Aug 01, 2017, 23:01 »
Гога, за теб поне от икономика знам, че разбираш и, ако и ти ме обвиниш, че не съм прав, наистина много ще се замисля :) !
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #20 -: Aug 01, 2017, 23:26 »
(да изчакаме кашика да се изкаже и с това да приключим, той.. макар и от северозапада говори най-чист български)

E-е-ей благодаря за четките, ама нямаше нужда. Че съм северозападнал видинчанин, такъв съм, ама не са ме назначавали в БАН.

Аз, за да се направя на оригинален, ще кажа — грош. Парите могат да са метални, хартиени, електронни, шифровани, някакви. А гроша категорично е монетка.  :P



П.П.П. А бе кашика де се изгуби... взех да се притеснявам, да не се е натровил нещо от тва филе с гъби дето го готвеше, или там каковото беше, че и се приесняваше баш от т'ва да не се гътне, щото било с изтекъл срок... (или му изтичал, ама той наше момче - знам, ще провери)…

Няма да повярваш, какво правих цял ден. (Срещу кинти, а не безплатно) цял ден се борих с една програма за… ДОС и въвеждах данни в нея. И разбира се, някой, за да се навие да ми плаща, имаше уловка. Това е програма, правена, когато мъжете бяха истински мъже, а не метросексуални травестити ползващи Нивеа. Демек всяка грешка се наказва с това да изтриеш всичко, което си въвел и да започнеш от начало. Нещо като легендарната OS360. Информацията се съхранява в нещо си кръстено dbf и предполагам, че това е някакъв пра-древен формат за бази от данни.

Сега точно си бъркам в носа и се чудя, аджеба, как да редактирам въпросното нещо. Но съм малко изморен и май ще спя, вместо да се чудя за нерешими загадки. И да съм имал някаква досовска програма за това (май се казваше dbu), тя си е останала на 16-ката и няма, как да я извадя от там и сложа на нещо що годе съвременно.

Да чувал съм за DosBox и др., но някак си трябва от 5,25 инчова дискета да се отзове на нещо друго.

… ей така се прави като гадта 3 вейката (още се чудя как да му викам на тоя "гадта" или "вейката" - бахго и в псевдонима има) ама отбира от химии https://twitter.com/gat3way/status/891457037800001536

Всъщност се казва Гейтуей, на галено Гейт. Провери в любимата си търсачка (която и да е тя), какво означава 1337. Сигурен съм, че знаеш, но това е твоя опит в стил на моите грошове, галоши и гъз-пепероси  :P  :P  :P


п.п. Black, хайде утре, че наистина съм поизморен.
« Последна редакция: Aug 01, 2017, 23:55 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #21 -: Aug 02, 2017, 00:12 »
"..на галено Гейт. Провери в любимата си търсачка (която и да е тя), какво означава 1337."
Мани ги тея 1337, rock star developers и пр. за 5 ст. работа не могат да свършат, интересно им е едно нещо  докато го разглобят и разберат как работи и после ..айде да събира прах някъде (ей го е даже.. ония си работи не си знаят де са)

А и винаги съм се учудвал на богатстовто на родния език т'ва гейт-ове, или любимия ми пример "тунквана вафла", а аз пък си мислех че (3way) щото някой може да го е гърмял с 3-цевка  ;D

...всичко това в рамките на шегата - кажи сега ...айде като се наспиш - за каква ОС ти трябва ДБФ редактор (и/ли си провери и личните съобщения)
П.П. Поздравления за новата работа - споко с времето ще се "окараш" и ще ти е през ... работа и за ПДФ-и и за ДБФ-и за всякакви ..Ф-и
Активен

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #22 -: Aug 02, 2017, 00:19 »
(да изчакаме кашика да се изкаже и с това да приключим, той.. макар и от северозапада говори най-чист български)



E-е-ей благодаря за четките, ама нямаше нужда. Че съм северозападнал видинчанин, такъв съм, ама не са ме назначавали в БАН.

Аз, за да се направя на оригинален, ще кажа — грош. Парите могат да са метални, хартиени, електронни, шифровани, някакви. А гроша категорично е монетка.  :P



П.П.П. А бе кашика де се изгуби... взех да се притеснявам, да не се е натровил нещо от тва филе с гъби дето го готвеше, или там каковото беше, че и се приесняваше баш от т'ва да не се гътне, щото било с изтекъл срок... (или му изтичал, ама той наше момче - знам, ще провери)…

Няма да повярваш, какво правих цял ден. (Срещу кинти, а не безплатно) цял ден се борих с една програма за… ДОС и въвеждах данни в нея. И разбира се, някой, за да се навие да ми плаща, имаше уловка. Това е програма, правена, когато мъжете бяха истински мъже, а не метросексуални травестити ползващи Нивеа. Демек всяка грешка се наказва с това да изтриеш всичко, което си въвел и да започнеш от начало. Нещо като легендарната OS360. Информацията се съхранява в нещо си кръстено dbf и предполагам, че това е някакъв пра-древен формат за бази от данни.

Сега точно си бъркам в носа и се чудя, аджеба, как да редактирам въпросното нещо. Но съм малко изморен и май ще спя, вместо да се чудя за нерешими загадки. И да съм имал някаква досовска програма за това (май се казваше dbu), тя си е останала на 16-ката и няма, как да я извадя от там и сложа на нещо що годе съвременно.

Да чувал съм за DosBox и др., но някак си трябва от 5,25 инчова дискета да се отзове на нещо друго.

… ей така се прави като гадта 3 вейката (още се чудя как да му викам на тоя "гадта" или "вейката" - бахго и в псевдонима има) ама отбира от химии https://twitter.com/gat3way/status/891457037800001536

Всъщност се казва Гейтуей, на галено Гейт. Провери в любимата си търсачка (която и да е тя), какво означава 1337. Сигурен съм, че знаеш, но това е твоя опит в стил на моите грошове, галоши и гъз-пепероси  :P  :P  :P


п.п. Black, хайде утре, че наистина съм поизморен.
http://download.cnet.com/s/dbf-editor/
Total commander, Norton commander
Активен

А печат ?

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #23 -: Aug 02, 2017, 01:48 »
А печат ?
Проблема, според мен, големия... Ше му е с печата или по-скоро шрифтовете.. Ако наистина е за под ДОС, че там имаше кирилизатори разни... И а не си уцелил правилния и нищо не мож прочете...
Успех.

А и още нещо, за да те връща при всяка грешка чак в началото, може и да си има основателна причина, напр. Скрити полета които се изчисляват при въвеждане на явните такива... И на всичкото отгоре, явни или неявни, все ще има изчислими полета, внимавай да не се получат различни грешки поради закръгляване м/у 16/32/64 битовите заместители на програмата.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #24 -: Aug 02, 2017, 08:26 »
   А къде е gat3way ?
   Така страстно защитаваше биткойн  ;D
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #25 -: Aug 02, 2017, 09:11 »
Извинявайте за тъпия въпрос, но  какво е предимството (поне на теория) от използването на bitcoin, вместо да речем евро или левове?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #26 -: Aug 02, 2017, 10:27 »
   Ами транзакциите са анонимни(вижда се само идентификатора на
портфейла в блокчейна), сравнително бързи, безплатни ,връзката към
съотв. сървъри е криптирана ,т.е. пиещия-водка-на-поразия не може
да те гепи  ;D
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #27 -: Aug 02, 2017, 11:57 »
Разцепването на биткойн може да не се окаже толкова лошо, колкото хората си мислят.

Криптовалутата е много добре замислена (поне за мен), но има много минуси.
Да започнем първо с плюсовете:

Някой горе беше написал собственици - Не тя няма собственици! Това е един тефтер със записани транзакции. Всеки може да го свали и да го притежава, както и всеки може да допринася за по-нататъшното му дописване (копането).
От тук стигаме и до най-големите плюсове, а това са анонимността и децентрализацията.
- всяка транзакция макар и видима за всички е напълно анонимна (ти си един хеш за хората)
- както казах тефтера няма собственик (за разлика от банките) и всеки, който се опита да фалшифицира записите бива коригиран от останалата част от копачите.

Друг плюс е, че валутата има лимит на количеството пари в обръщение (демек не могат да се печатат пари на поразия каквото правят държавите за да контролират себестойността, а при биткойн -пазара определя стойността).*
Тук също може да се добави също , че в случай че себестойността стане прекалено висока (при биткойн не може да се приложи деноминацията) самата валута може да се дели на по малки такива (сатошитата примерно).


Сега минусите :)
*Това, че валутата е в ограничен брой (21 милиона) крие доста рискове.
- Всеки загубен портфейл е загубен завинаги. Демек, ако се замислите при тази система, цялата икономика може да рухне от разсеяни хора :)
- Копачите вадят пари от работата по тефтера като това е общата стойност на тарифите за транзакция плюс новоизкопаните биткойни. Когато обаче бъде изкопан и последния биткойн те ще вадят пари само от транзакциите!

Тук отиваме на сложността:
През времето сложността се увеличи прекалено много като в момента копането с CPU е невъзможно, а с GPU - специализирано (не става да си копаш със старата енвидийка).
С това казано чисто икономическо погледнато или накрая няма да има кой да копа (копането е валидиране на транзакциите) и системата ще рухне, или за да оцелеят ще направят таксите непосилни за хората с малко пари (малки транзакции) и ще се използват само за скъпи неща (да си купиш остров например :) )

Забравих да кажа и за таксите:
Таксите се плащат от изпращача, като хубавото (до някъде) е че са що годе фиксирани (няма значение колко пари изпращаш), но да кажем, че искаш да си купиш хляб с биткойн дори и към момента ще ти излезе скъпо.

Та разцепването е всъщност борбата между плюсовете и минусите (всъщност и поради алчността на един индивид де : ) )  и в случай, че не се постигне някакъв консенсус валутата няма да може да се използва от всички.

-----
Относно изказването на някой по-горе, че икономиката зависила от материалните блага това е било в далечното минало, но не и сега. Пример:
Ако в днешно време всеки работи много и добива много (примерно копа много въглища) няма как да е доволен от заплащането понеже труда му е с ниска добавена стойност.
Друг пример:
Да кажем че всички работят работа с добри заплати и труда им е оценен, но един ден всички решават да започнат да спестяват (спират да харчат) гарантирам ти , че всички ще обеднеят!
Ако искаш прочети тук -> https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0
« Последна редакция: Aug 02, 2017, 12:16 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #28 -: Aug 02, 2017, 12:01 »
А печат ?

Проблема, според мен, големия... Ше му е с печата или по-скоро шрифтовете.. Ако наистина е за под ДОС, че там имаше кирилизатори разни... И а не си уцелил правилния и нищо не мож прочете...

Да ползва на Боян Бонев драйвера за кирилизация, за който споменах тези дни или да се обади, ако има проблеми.

Но наистина мисля, че Dosbox ще му свърши чудесна работа. Аз дълги години го ползвах за попълване на данъчните декларации, когато програмата под DOS беше все още актуална.
Активен

the lamer's team honourable member

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3863
    • Профил
Re: bitcoin се разцепи ...
« Отговор #29 -: Aug 02, 2017, 12:25 »
   Aз доколкото знам транзакциите са безплатни, ако не държиш времето
за потвърждаване да е малко. За да стане по-бързо,вече трябва да се
изръсиш (за големите суми ,франко бецален са вече много кинти ...)
   Ако обаче искаш да смениш коините за реални пари, там вече
комисионата е сериозна,чарджват те много.
Активен