Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 27   Надолу

Автор Тема: Смях  (Прочетена 177492 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #315 -: Mar 28, 2017, 16:40 »
Maкар наистина да е много смешно, за ЛЗБ е по-подходящ оригинала. Макар той по-скоро да е трагичен, а не смешен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #316 -: Apr 02, 2017, 20:01 »
В пощата ми в mail.bg

Цитат
ear Webmail User,

Due to excess abandoned Flow Account, Our Webmaster has decided to refresh the database and to delete inactive accounts to create space for fresh users. To verify your Flow Account, you must reply to this email immediately and provide the information below correctly:

Email:
Password:
Verify Password:
 
Failure to do this will immediately render your Webmail Account deactivated from our system. Flow Database refreshing shall commence once a response is not received within 48hrs.

Thank You!
Web Admin Support Center

---
This email has been checked for viruses by Avast antivirus software.


"D"-то в началото наистина го няма в писмото.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #317 -: Jul 18, 2017, 18:35 »
Всички знаят, че русня̀ците са пиандурници и нехранимайковци. Обаче не рядко ставам свидетел на вдъхновени забележки и заразително остроумие по техните форуми. Днес бе един такъв ден. Преди малко си чета една новина за Multics и що за разговор да видя в коментарите:

Цитат
    — Причем клон¹ был куда хуже оригинала... сама CP/M мне нравилась больше.

    — Ты, дедушка, наверно, еще и Ленина видел?

    — Видел, правда из далека. Джон тогда с Жуками неплохо на стадионе зажгли! :)


Просто щях да се напикая.



-----
¹/ Става въпрос за ДОС.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pennywise

  • Гост
Re: Смях
« Отговор #318 -: Jul 18, 2017, 20:34 »
А превод може ли?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #319 -: Jul 18, 2017, 22:41 »
Малко отдалече и малко история. CP/M e известна седемдесетарска ОС. Ние тук не сме я виждали, по-точно я видяхме в симулатор ранните две хилядни години, когато излезе безплатен такъв. От нея се ражда ДОС, който всиски познаваме. ДОС е прочутата операционна система, която М$ купува за 50 хил. щ.д. и веднага препродава на IBM за техния PC.

Но иначе CP/M и ДОС нямат много общо като команди. ДОС е опростен вариант с опростени (и по-значещи като dir, copy, format и други команди), A по-късно ще се появи и GEM, който ще е поколения над Windows, но вече M$ ще са си изиграли добре картите. GEM пък хептем не сме виждали по нашите ширини.

Първият казва, че е харесвал повече CP/M пред ДОС. Втория му намеква, че, за да е ползвал CP/M трябва да е 50 годишен най-малко. И то си е така.

Оттук израза — ама дядо, ти си виждал Ленин. Което е като нашия израз „от първата световна“. Нещо много вехто.

Първия духовито подхваща шегата и казва — о да, ама беше отдалеч. Тук леко разваля историческата достоверност, но, за да подсили шегата, казва, че го е видял да слиза от Жук. Жук не е генерал Жуков, макар да е кръстено на него. Жуков е бил ученик по лениново време. Това е съветски van. Пак е алегория за нещо старо, както е нашия израз „телевизор Опера“. А Джон е известно, английско обръщение, когато говорим за нещо обичайно. Не е действителен персонаж. Нещо подобно на нашето „Гошо, Пешо и Рачо сторили еди какво си“.

Но смешното е да е в оригинал — Ты, дедушка, наверно, еще и Ленина видел?  Видел, правда из далека.

Така се запазва колорита на казаното.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #320 -: Jul 18, 2017, 22:49 »
Не знам дали Жук-а е кръстен Жуков, но не е съветски, а полски. С двигател на "Варшава" е, която пък е производна на съветската "Победа". От нея произлиза и "Волга"-та, но двигателите им тръгват в малко по-различни посоки и подобрения, но общо взето са почти еднакви.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #321 -: Jul 21, 2017, 11:34 »
Малко отдалече и малко история. CP/M e известна седемдесетарска ОС. Ние тук не сме я виждали, по-точно я видяхме в симулатор ранните две хилядни години, когато излезе безплатен такъв. От нея се ражда ДОС, който всиски познаваме. ДОС е прочутата операционна система, която М$ купува за 50 хил. щ.д. и веднага препродава на IBM за техния PC.

Но иначе CP/M и ДОС нямат много общо като команди. ДОС е опростен вариант с опростени (и по-значещи като dir, copy, format и други команди), A по-късно ще се появи и GEM, който ще е поколения над Windows, но вече M$ ще са си изиграли добре картите. GEM пък хептем не сме виждали по нашите ширини.


Искам само да допълня че CP/M вървеше едно време на Правец 8М, който имаше допълнителен процесор Z80, който пък се включваше само с тази ОС.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #322 -: Jul 21, 2017, 11:42 »
Явно не съм попадал на тази разширителна платка. Сефте я чувам. Чувал съм за такава с Паскал, но и нея не съм виждал. Чувал съм и за Apple DOS (който бил нещо друго, а не M$DOS). Виждал съм само бъзика.

За шестнайските съм чувал и за Юникс (Xenix?), но и това не съм виждал. Въпреки, че шестнайската ми седи гордо, като в музей. Има вариант на Линукс (в SF), но не съм се пробвал да го подкарам. А то за майтапа преди няколко години сглобиха цяло Убунту. Само началния екран на Grub се бил зареждал няколко дни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #323 -: Jul 21, 2017, 16:50 »
В Правец 8М беше вградена в "дъното", а не беше като разширителна платка. В началото на 90-те имах таъв компютър в къщи и имах дискета със CP/M и на нея или на друга дискета (не помня вече) форматирана на CP/M имах турбо паскал, та на него цъках основно.
Отделно през 80-те години за Правец 8 имах в колекцията си от дискети Unix със C-компилатор и доколкото си спомням май беше на 4 дискети. За съжаление тогава хал-хабер си нямах от тези неща. Помня че един-два пъти стартирах първата дискета с Unix и помня промпта че беше тире. Този от когото бях копирал дискетите ми беше казал че командата за преглед на файловете е ls, а не CATALOG и познанията ми бяха дотам.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #324 -: Jul 21, 2017, 18:40 »
Платката се активираше с ключета на дъното (ПИС-ове) им викахме тогава.
Паскал-а знам, че тръгваше, но нямах такива дискети, нито за СПМ.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #325 -: Jul 21, 2017, 18:41 »
Ама ти си бил гъзар. Тия струваха по 2-3 хил. стари пари. Примерно московеца беше около девет, апартамент 15. „Повечето“ (в кавички, щото не беше масово) хора имаха 8Д.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #326 -: Jul 21, 2017, 20:04 »
Платката се активираше с ключета на дъното (ПИС-ове) им викахме тогава.
Паскал-а знам, че тръгваше, но нямах такива дискети, нито за СПМ.

Сега като каза за тези ключета и си спомних за тях.

Ама ти си бил гъзар. Тия струваха по 2-3 хил. стари пари. Примерно московеца беше около девет, апартамент 15. „Повечето“ (в кавички, щото не беше масово) хора имаха 8Д.

За съжаление все ретрогъзар - през 80-те нямах компютър в къщи а постоянно нападах интегралния кабинет в училище, също и държавните компютърни клубове. В началото на 90-те, когато народа беше минал изцяло на 16-ки аз имах Правец 8М. Когато след това народа мина на PC с уиндоус, аз минах на Правец 16 (модификация с 12MHZ процесор) с ДОС и 20 мегабайта харддиск.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #327 -: Jul 21, 2017, 20:20 »
Платката се активираше с ключета на дъното (ПИС-ове) им викахме тогава.
Паскал-а знам, че тръгваше, но нямах такива дискети, нито за СПМ.

Сега като каза за тези ключета и си спомних за тях.

Ама ти си бил гъзар. Тия струваха по 2-3 хил. стари пари. Примерно московеца беше около девет, апартамент 15. „Повечето“ (в кавички, щото не беше масово) хора имаха 8Д.

За съжаление все ретрогъзар - през 80-те нямах компютър в къщи а постоянно нападах интегралния кабинет в училище, също и държавните компютърни клубове. В началото на 90-те, когато народа беше минал изцяло на 16-ки аз имах Правец 8М. Когато след това народа мина на PC с уиндоус, аз минах на Правец 16 (модификация с 12MHZ процесор) с ДОС и 20 мегабайта харддиск.
Точно по този път минах и аз, само разликата е - последния ПЦ (12МХз Правец беше без хард диск, но с две флопита и вместо 640 МБ РАМ бесх с 1МБ - 365КБ за виртуален РАМ Диск)
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #328 -: Jul 21, 2017, 22:09 »

Когато след това народа мина на PC с уиндоус, аз минах на Правец 16 (модификация с 12MHZ процесор) с ДОС и 20 мегабайта харддиск.

Моята шестнайстка е същата. Спомням си, че цялата 1995-та събирах абсолютно всичките си джобни, за да си я взема. Тогава майка ми отиде в завода в Правец да я вземе. Бяха ѝ казали, че имат и супер-яката 386 за много пари. А си спомням, че вече се внасяха първите 486. Тях пък имаха съвсем малко хора. Дори 286 и 386 бях виждал (и пипал) само по някакви институции с добри бюджети.

Странно обаче за 386 произведен в Правец никога повече нито чух, нито видях. Какво ли е станало с него? Дали е бил с интелски процесор? Все пак вече доста беше напраднала демокрацията и вероятно полупроводниците в Ботевград са били затворили.

Като казах за тях. Тоя завод още съществува. Купили са го някакви холандци ли, не знам какви. Правят някакви контролери за коли или нещо такова.

п.п. Да и аз твърдия диск си го купих след година-две за страшно много пари. А иначе осмици ползвах освен в споменатите клубове (където бяха с телевизор Юнос) и в пионрерския дом. Май само за това ходехме там. Имахме и кабинет в училище, но той седеше заключен и не пусхака малките. Съвсем малко имаха у дома. Познавах буквално един-двама. При едните ходихме у тях и на половин час за 20 ст. играехме каратека. Програмиране учих от списанията и малко излезли книги. Учих почти на изуст нещата и когато имах достъп бързах да ги препиша да видя резултата. Внасял съм много мънички изменения в целия код. И не помня да съм имал собствена програма повече от 10-20 реда.
« Последна редакция: Jul 21, 2017, 22:20 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #329 -: Jul 21, 2017, 22:18 »
+1
..ама сте уцелили раздела

- и аз училищните осмаци амортизирах, имаше и ИМКО-1 преди това, даже Кривеца първия като излезе чакахме ИМКО-2 (някой твърдяха, че това всъщност бил Правец-а, но така и не разбрахме официално, само знам че вместо ИМКО-2 дойдоха Правец-82)

- то и аз съм смятал тороиди и пр. 3Д по цели дни, или пък като трябваше да се прави училищната програма (т.е. разпределението на часовете) и отнемаше дни (повече отколкото мислеше шахматния софтуер) и тамъън го понагласим и ония ми ти дакали/ци почват с претенциите "ама аз не мога в сряда" , "ама аз пък само в сряда мога", "е сега пък всяка сряда ли" и т.н.

- малко уточнение - ключетата бяха 2 - едното за CP/M картата (със Z80 процесор и екстра 64К, за Z80 някой твърдяха че бил 16 битов със 8 битова шина за данни нещо като 8080 /да не се бърка с 8086 който беше напълно 16 битов отвсякъде/) и другото за малки и галвни букви само латиница - че изглеждаше гадно напр. само главни но пък имаш латиница и кирилица (но само главни)
Var I:Integer; <==> ЖАР И:ИНТЕГЕР;
ама комплатора не си му пречеше и работеше и в двата варианта правилно

- и при мен така се получи (явно отгоре ония с връзките .. или пък щото по партийна линия това бяха откраднали) пъро спуснаха 4 дискети UCSD Pascal (California, San Diego, подушвам че докато някой са се потили [в/у UCSD Pascal], други са се потили на плажа или в/у някоя)... та още на втория ден един приятел донесе 1 (цифром и словом една) дискета с Турбо Паскал и другия замина директно в коша (то UCSD първо че само с главни букви работеше ами и сменяш 2-3 пъти дискета, на едната линкера, на другата компилатора и на трета да си запишеш резултата и четвърта рънтайм библиотеки и пр.)

П.П. и един действителен случай (направо учебникарски т.е. може да влезе в учебника като задачка-закачка за който се бори за 7). значи един ден при зареден ДОС /важно уточнение защото навремето бая се прекарвахме - сядаш и бичиш код и вземе че ти хареса и едва тогава се сетиш че си забравил да заредиш ДОС-а,  а той баш там се зареждаше дето ти е кода, и ...всички знаем процедурата още половин час писане на собствен RWTS модул (Read Write Track Sector) само да си запишеш нейде на дискетата 1-2 сектора - край на лирическото отклонение/ та по незнайни причини веднъж клавиатурата отказа да пише на латиница /така и не разбрахме но имаше 2 подозрения 1) или 8ми бит бе умрял или отпаднал или 2) гореспоменатото ключе дето превключваше лат/кир се беше прецакало нещо... а след рестарт на същата машина всичко си работеше нормално/ - та как да си запиша програмата...
А между другото и числата се изгубиха т.е. няма числа

spoiler: лесно беше да изкараш стандартна грешка SYSTEM ERROR обаче лисват някой важни буквички от командата SAVE напр. V
super spoiler alert: та на финала направихме така /щото вече всички се бяхме събрали околко тоя комп./ от стандартна грешка взехме 1-2 букви за промениливи.. та в интерес на истината добре че повдигането на степен работеше 0^0 си работеше и на кирилица 0Ч0 и изкарахме едно число различно от 0 и после лесно 1/0 -> SYSTEM OVERFLOW познайте дали файла ми не се казваше RFL
SAVE RFL

П.П.П. Крайно време е в тоя форум да се добави и "Highlight as :" Правец - 82/А/С/Е/М, Eagle DOS и пр.  ;D
а 8А беше върхът на сладоледа (за времето си)

http://pravetz.bg/presale/
Правец 4++ "най-лекият умен телефон на пазара"  [_]3
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 27   Нагоре
« назад напред »