Автор Тема: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox  (Прочетена 10112 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #15 -: Jul 10, 2018, 11:55 »
Още ъпдейт :)След като затрих де що има графично приложение, свалих списък с пакетите от прясно инсталирана и ъпдейтната система и ги налях на моята (кде) - проблема продължава да съществува. Обаче всъчност какво открих - менюто се отваря, просто е невидимо :). Т.е. ако цъкнеш някъде по невидимото мену - съответната опция се изпълнява...Ще се гръмна :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #16 -: Jul 10, 2018, 12:25 »
Цитат
Цитат
Не знам... Ще чакам за ъпдейт на xserver-xorg-video-intel
Това май изобщо не е за това.
https://packages.debian.org/sid/x11/xserver-xorg-video-intel

Нищо няма да дойде с този ъпдейт защото пише че е за карти до 2007 год. Тези чипсети са много стари i8xx, i9xx и  картата (HD Graphics 520)  я няма там. И мойта я няма. Пишат че този пакет трябва да се деинсталира и да се ползва modeseting драйвер. И аз днеска си мислих да чакам ъпдейт... Но сега ми  просветна.

Пс: Преди да ги вградат в процесорите видео картите бяха в чипсетите. Това е драйвер за онези чипсетките карти. Името на пакета Intel е заблуждаващо.

Да да ема не. Пак заблуждаваща информация. Явно драйвера подържа вградените в CPU-тo карти. И трябва да се почака за ъпдейт....на X-a или на кърнела.

При мене тръгна с intel, но на  Mandjaro линукс.
[    27.656] (II) intel: Driver for Intel(R) Integrated Graphics Chipsets:
   i810, i810-dc100, i810e, i815, i830M, 845G, 854, 852GM/855GM, 865G,
   915G, E7221 (i915), 915GM, 945G, 945GM, 945GME, Pineview GM,
   Pineview G, 965G, G35, 965Q, 946GZ, 965GM, 965GME/GLE, G33, Q35, Q33,
   GM45, 4 Series, G45/G43, Q45/Q43, G41, B43
[    27.656] (II) intel: Driver for Intel(R) HD Graphics
[    27.656] (II) intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Graphics
[    27.656] (II) intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Pro Graphics

[    27.656] (II) modesetting: Driver for Modesetting Kernel Drivers: kms
[    27.661] (II) intel(0): Using Kernel Mode Setting driver: i915, version 1.6.0 20170818
[    27.661] (II) intel(0): SNA compiled from 2.99.917-829-gd7dfab62
[    27.680] (WW) Falling back to old probe method for modesetting
[    27.680] (--) intel(0): Integrated Graphics Chipset: Intel(R) HD Graphics
[    27.680] (--) intel(0): CPU: x86-64, sse2, sse3, ssse3, sse4.1, sse4.2, avx, avx2; using a maximum of 4 threads
[    27.680] (II) intel(0): Creating default Display subsection in Screen section
   "Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32
[    27.680] (==) intel(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32


Тези болднатите допълнителните 3 реда intel: Driver for Intel(R) HD Graphics, intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Graphics, intel: Driver for Intel(R) Iris(TM) Pro Graphics са за вградените в CPU-то. https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_HD,_UHD_and_Iris_Graphics

тръгна ми и xgamma-та, :) а glxgeаrs дава 9000 FPS :), срещу 3000FPS.


това с което върви:
X.Org X Server 1.19.6
Release Date: 2017-12-20

кернел: 4.14.52-1-Manjaro

-------------------
Така още ъпдейт на ситуацията. Ъпдейтнах си аз в дебиана кърнела от 4.9.06 на 4.16.0-0.bpo.2-amd64 и познай каво стана:
тръгна ми автоматично на modeseting, гамата тръгна.... И си викам щом е тръгнало я да пробвам пак с intel-a

X-тръгна с intel-a, но менютата навсякъде почнаха да изчезват, изчезваха прозорци и оставяше парчета по екрана.
разликата в лога беше че вместо този ред:
27.680] (--) intel(0): Integrated Graphics Chipset: Intel(R) HD Graphics
имах
27.680] (--) intel(0): Unknown Chipset

Та също трябва да се чака X-a от 2017-12-20.

« Последна редакция: Jul 10, 2018, 14:18 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #17 -: Jul 12, 2018, 23:10 »
Самомодериране
« Последна редакция: Jul 22, 2018, 21:42 от Dojnow »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #18 -: Jul 13, 2018, 21:06 »
На мен последният ъпдейт на MESA ми прецака иконите в systray-а на Mint Mate 18.3, пак на вградена Intel графика (i915) - виждат се с черен фон. Това си е бъг в mate-panel най-вероятно, в следствие на опит на GTK да използва нещо deprecated-нато.

Примерно, в случая тук е VLC и Electrum:



В предната версия пък беше прецакан rendering-а с XCB библиотеката след известно време работа в графична среда, не се освобождаваха някакви буфери. Явно си има глобален проблем с текущия intel драйвер.
« Последна редакция: Jul 13, 2018, 21:17 от programings »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #19 -: Jul 14, 2018, 09:58 »
Не съм писал от няколко дни ама ме завъртя шайбата...
Какво направих - отказах се да търся къде се чупят нещата с КДЕ и инсталирах на чисто последното Mint Mate 19. Още си донагласявам нещата ама за сега работи. Дойде по подразбиране с modesetting ама имах tearing с него (x1 carbon 4th gen) и пуснах интелския драйвър. Всичко е 6 за сега.
Е... Инсталирах си и половината КДЕ (konsole, kate, krdc, ktorrent) ама това е защото имам много часове работа с тях и не искам тепърва да "свиквам" с нещо ново. Губя време.
Имам обаче и няколко проблема - имам докинг станция която има второ аудио. В КДЕ с миксера по подразбиране имах възможност да избирам кое приложение през кое аудио да излиза. В мате - няма такъв филм. Намерих един грозен хак (с груба подмяна на миксера на мате) и нещата работят за сега. Вторият проблем е клавишната комбинация за смяна на клавиатурата - още от времето на вин95 и редхат4 ползвам левия шифт и контрол. В КДЕ (kate в частност) всички команди като кът, копи, пейст използват ctrl+shift+нещо_друго. Ползвайки същата комбинация за смяна на клавиатурата работеше прекрасно. В мате не работи - сменява клавиатурата и другото приложение явно въобще не получава достъп до клавиатурните комбинации. В момента клавиатурата сменявам с shift+capslock за да мога да работя. Другото супер изнервящо нещо е яркостта на екрана - когато съм на батерия понякога увеличавам яркостта над средното ниво заради слънце или други причини. И ако работя - няма проблем. Обаче ако мине 1 минута (намерих как да увелича времето от default 30 sec) и екрана потъмнее заради спестяването на енергия - при възстановяването на яркостта - тя се възстановява не на промененото от мен положение, а на положението по подразбиране.... Направо откачам....Очаквам предложения за фиксове (без такива като на колегата Dojnow).
Dojnow, прочитайки постовете ми в този форум, може да си направиш правилния извод с какво се занимавам и какво ми е нивото. И можеш да се обзаложиш, че на машините, с които се изкарват пари са инсталирани подходящите дистрибуции, настроени по подходящия начин. Но когато става въпрос за лаптопа, с който ходя насам натам, занимавам се с лични неща, често инсталирам и махам приложения поради някакви причини - не мога да се забия да ползвам "извора" и ти много добре разбираш причините (ако наистина познаваш този извор). Както виждаш - даже не използвам ubuntu, а mint. И ще продължа да го използвам. Нищо лично :) Това е мое решение...
« Последна редакция: Jul 14, 2018, 10:00 от BRADATA »
Активен

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #20 -: Jul 15, 2018, 00:29 »
Виновникът не е KDE-то. Пробвай https://appimage.org, да ти спестя търсенето  https://bintray.com/probono/AppImages/download_file?file_path=Firefox-61.0.glibc2.7-x86_64.AppImage .
« Последна редакция: Jul 22, 2018, 21:44 от Dojnow »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #21 -: Jul 15, 2018, 09:41 »
Дискусии са сървъри можем да си водим колкото искаш :) Както и за дистрибуциите върху тях...
На тема моя проблем - имам си още една машина (вървяща със същото КДЕ)... Ще гледам да видя кога ще го оправят този проблем...
едит....Не мога.... Направо съм изумен :) Продължавам да ровя по форуми и знайни и незанйни места за решения на проблемите ми с мате и ето какво открих по въпроса за яркостта на дисплея - https://ubuntu-mate.community/t/ubuntu-mate-16-04-laptop-brightness-not-preserved/6403 - проблема е известен от две+ години и все още не е решен....
« Последна редакция: Jul 15, 2018, 10:29 от BRADATA »
Активен

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #22 -: Jul 19, 2018, 02:14 »
Проблемът в крайна сметка е с xorg-server (и чупи много неща, ползващи GTK, не само Firefox на KDE), оправен е и евентуално скоро ще е в основите хранилища.
Иначе за нетърпеливите има PPA: https://launchpad.net/~canonical-x/+archive/ubuntu/testing/+packages

Ако някой все пак реши да си downgrade-ва MESA-та, линкове към пакетите за версия 17.2.8 има тук (64 бита).
« Последна редакция: Jul 19, 2018, 02:16 от programings »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #23 -: Jul 19, 2018, 21:18 »
Дам.... Какво да се прави :) Аз си реших проблема с инсталация на минт мейт 19 и последваща инсталация на kubuntu-desktop. За сега всичко ми работи плюс това, че имам новото КДЕ и последния минт :)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #24 -: Jul 20, 2018, 13:29 »
Aми за Дебиан 9 кога? Или ще чакаме 1 година. Таман да поостарееят процесорите.

Сега аз мога ли да смъкна само това https://packages.debian.org/sid/x11/xserver-xorg-video-intel  в сорс пакет.

Да го ребилдна под strech и да го инсталирам на ръка? Ама като не съм правил такова под Дебиян ме е страх да не сгомнясам току що нагласена и работеща система?

Някой каза, че дебиан не понасял ъпгрейти на X-a ???

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #25 -: Jul 20, 2018, 20:47 »
Naka извинявай, че загубих нишката, но кое точно не ти работи и под кой Дебиан точно?
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #26 -: Jul 20, 2018, 21:08 »
Под дебиан 9 stretch с вградената интел карта в процесора i3 8100. Карта е нова от ноември миналата година.

На ауто, Х-а не тръгва с интел драйвера, ами тръгва с modeseting драйвера и дава слаба производителност glxgears дава само 3000fps (срещу 9000fps)

Обаче ако го включа intel драйвера в X-a стават същите проблеми като при брадата. Менютата (xfce) почват да изчезват от екрана, оставя прозорци по екрана и петна - тотално не може да се работи.

(на брадата картата е пак вграден инел но с една генерация по стара)

-----
Единият проблем (xgamma) се оправи след ъпдейт на кърнела.
« Последна редакция: Jul 20, 2018, 21:16 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #27 -: Jul 20, 2018, 21:58 »
Пробвай да затриеш Х-а

   apt remove xserver-*
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #28 -: Jul 20, 2018, 22:45 »
Защо? Да не ме базикаш нещо? Х-а е ъпгрейнат до последното. Но трябва версията на инел драйвера която e  в  sid. Тя е от git20171229 докато в strech e git20161206  2016 декември месец.
Цяла година назад. А Тези процесори излязоха към края на 2017.
« Последна редакция: Jul 20, 2018, 22:54 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Mint 18.3 KDE и менютата на Firefox
« Отговор #29 -: Jul 21, 2018, 00:15 »
Не те бъзикам, моя Х не палеше и като го затрих - KДE-то сработи.
Набутали са Wayland-a.
Пробвай да го затриеш и виж какво става, ако не става пак си го инсталирай.
Може след изтриването да ти се наложи да инсталираш - не помня точното име на пакет - нещо като xserver-input-all
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.