Автор Тема: Ето това вече е новина! Край на Юнити.  (Прочетена 10010 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #1 -: Apr 10, 2017, 10:25 »
Ей сетиха се!
Явно имат статистици, които са им показали статистики какво се сваля и какво не. Отделно като са видяли и Минта колко популярен стана и са се уплашили. Не вярвам да е друга причината.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #2 -: Apr 10, 2017, 10:39 »
С две думи Убитуту минават отново на Гном.
https://insights.ubuntu.com/2017/04/05/growing-ubuntu-for-cloud-and-iot-rather-than-phone-and-convergence/


мислех да го пиша като новина в сайта, ама много се забавих и няма да е актуална. плюс това се притесних от флейма, който може да се получи. Иначе аз лично се радвам, че убунту ще спре да се цепи от колектива и да започва неща по този изолиран начин. Може би щеше да е хубаво Wailand да има конкурент... а може би не, може би е по добре да застанат като един и да направят най накрая един модерен графичен стек и за нас. Аз лично ползвам Гном 3 във класик режим (не този, който мяза на гном 2 и мейт) и съм принципно доволен от него.. Или поне по-доволен то КДЕ. Надявам се повече усилия да отидат за подобряване отколкото за делене...
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #3 -: Apr 10, 2017, 11:04 »
Ей сетиха се!
Явно имат статистици, които са им показали статистики какво се сваля и какво не. Отделно като са видяли и Минта колко популярен стана и са се уплашили. Не вярвам да е друга причината.
Не ги бърка популярността на Mint. При тях, парите идват от това, което се вижда само в прозореца на теминала. Графиката им е чист разход. Марк беше написал ясно мотивите си. Опитваш се да правиш нещо, отклонявайки милиони от печалившата си дейност и накрая срещаш само критики и неблагодарност. Сега GNU Linux вече напълнно е изхвърлена от мобилния свят и от идеята за една ОС на всички устройства ще се ползват само корпоративните гиганти с техните затворени ОС.
Колкото до Gnome - тази Gnome не е онази Gnome. Все пак имат подобно десктоп издание и не знам, какво ще стане с него. Възможно е, Gnome Shell да не е в класическия си вид в основния десктоп и да не се дублират с Ubuntu Gnome.
« Последна редакция: Apr 10, 2017, 11:08 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #4 -: Apr 10, 2017, 11:21 »
До колкото знам вадят пари от това:
Код:
$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.2 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

$ cat /etc/issue
Ubuntu 16.04.2 LTS \n \l
Но на Минта май не е така. Може и да греша, но нямам под ръка да пробвам. Моля ако някой има Минт да пейстне изхода.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #5 -: Apr 10, 2017, 11:28 »
До колкото знам вадят пари от това:
Код:
$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 16.04.2 LTS
Release: 16.04
Codename: xenial

$ cat /etc/issue
Ubuntu 16.04.2 LTS \n \l
Но на Минта май не е така. Може и да греша, но нямам под ръка да пробвам. Моля ако някой има Минт да пейстне изхода.
Вадят пари от услуги. Основно от платена поддръжка на сървъри. Не съм чул, някой от този форум да е дал и лев за да подпомогне любимото си десктоп издание. Критици ще има. В това няма спор. Само благодарните ще са малко. Радвам се все пак, че и Марк го разбра. Краят на детството, както се казва.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #6 -: Apr 10, 2017, 11:38 »
Цитат
Не съм чул, някой от този форум да е дал и лев за да подпомогне любимото си десктоп издание. Критици ще има.
Знам, че не са много но към UbuntuMate  съм донейтнал понеже ми харесва:
Цитат
€5.00    €4.48    Ubuntu MATE One-time Donation
Вярвам, че има и други.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #7 -: Apr 10, 2017, 11:45 »
Вадят пари от услуги. Основно от платена поддръжка на сървъри. Не съм чул, някой от този форум да е дал и лев за да подпомогне любимото си десктоп издание. Критици ще има. В това няма спор. Само благодарните ще са малко. Радвам се все пак, че и Марк го разбра. Краят на детството, както се казва.

Не само с пари може да се помага. Например да се присъедините към тима по локализация и превод на български също е възможност. Помощта за общността ще е много по-голяма от някой долар в касичката им.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #8 -: Apr 10, 2017, 12:36 »
Почваме да даваме.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #9 -: Apr 10, 2017, 13:17 »
Например да се присъедините към тима по локализация и превод на български също е възможност. Помощта за общността ще е много по-голяма от някой долар в касичката им.
В този случай, не помагаш толкова на разработчиците, колкото на българските потребители.  В случая с Xfce, аз го правя преди всичко за себе си. Същото е с темите и иконите. Правя ги за себе си и, понякога публикувам някоя от темите да ги ползва, който иска.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #10 -: Apr 10, 2017, 13:28 »
   Аз доколкото разбрах,всъшност няма да се премахва Юнити,просто
по дефолт ще се инсталира гном. Юнити пак ще си го има, но няма да се
развива (т.е Шатълуърт няма да шари кинти за него).
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #11 -: Apr 10, 2017, 13:35 »
   Аз доколкото разбрах,всъшност няма да се премахва Юнити,просто
по дефолт ще се инсталира гном. Юнити пак ще си го има, но няма да се
развива (т.е Шатълуърт няма да шари кинти за него).
Само ще е достъпна в хранилищата, за да може да се инсталира по желание. И, наистина няма да се развива активно, но ще остави малък екип да я поддържа. Все пак, малко трудно е да се разчита в днешно време на безкористна работа, дори в света на Linux.
Unity 8, вече е качена за свободна разработка. Там ще видим силата на свободата. Екипа на Gnome не е безкористен, защото и те са добре финансирани. Сега, вероятно ще станат още по- добре финансирани.
« Последна редакция: Apr 10, 2017, 13:39 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #12 -: Apr 10, 2017, 13:57 »
Наистина това е много лоша новина. Най-вече за телефоните, но и по тяхна вина.
Всъщност, вината е на Canonical, че просто не пускаха достатъчно бройки устройства.
Ако сте записани, или прегледате архива на този пощенски списък Ще забележите, че нямаше достатъчно устройства дори за разработчиците - вместо това трябваше да си купуват Нексуси, и на тях ръчно да си инсталират Убунтуту. А какво остава за обикновените потребители.
Тогава от къде да дойдат приходите? Докато в същото време разходите си вървят.
Беше обявено, че преди да започнат съкращенията, Canonical са имали 700 служители. Последната известна цифра беше 500 - от преди няколко години. Значи в последните години са назначили 200 човека, и вероятно повечето от тях са работели по проекта "една ОС за всички устройства" .
Такива специалисти обикновено получават средно 70, 80, 90, 100 хиляди долара, паунда или евро, в зависимост от това къде се намират. Държавата си присвоява още толкова от всеки работник - под формата на данъци и осигуровки.
Плановете са да се съкратят между 30% и 60% от служителите, т. е. между 210 и 420 служители.
Ако закръглим на $200000 на служител, това са между 42 и 84 милиона долара годишно.
Общите разходи на компанията до сега може би са били около 140 милиона долара (700*200000), като традиционно си спомням, че обявяваха загуби от порядъка на 30 милиона долара. Това означава, че приходите им са над 100 милиона долара, което означава, че сега ще излязат на печалба.
Аз даже съм леко изненадан, приятно разбира се, че са реализирали такива приходи. Често съм ги критикувал, че се опитват да направят прекалено много с прекалено малко. Че се занимават с глупости, като например портване на баш за Боза (макар, че от това сигурно са изкарали пари).
Убунту за телефони и конвергенцията обаче не е една от тези глупости - напротив.
Всъщност, аз не разбирам и Юнити какво пречи на някои хора. Все едно някой да каже, че Енлайтънмънт му пречи. Или XFCE, или LXDE/LXQT, или каквото там *не* ползва. Не може да искате от хората да работят за вас, че да ви свършат работата и за собствена сметка.
Това, което вие разбирате под "общото благо", друг може да разбира различно, или пък това "общо благо" може да не е неговото благо, при което човека е свободен да работи за собственото си щастие.
А Убунту за телефони въобще не беше лошо - аз си купих от първите телефони с него. В него обаче липсваха някои функционалности, които така и не бяха добавени, например изпращане и получаване на файлове през блутут, GPS-а не показваше реалните координати на повечето телефони, липсваха ключови приложения и т.н.
Аз го ползвах много малко, но след това брат ми го ползва повече от година, и за това време наблюдава периодично различни бъгове, някои от които много сериозни, като например с отговарянето на обаждане, а мисля, че имаше нещо и с мелодията на звънене.
Просто се видя, как от един момент нататък я подкараха през просото. А и изобщо - разработката ставаше отчайващо бавна. Убунту за телефони беше обявено през януари 2013 г. Първите телефони бяха пуснати на пазара през февруари 2015 г. От тогава насам успяха да направят само конвергенцията, но... изненада, изненада - първите излязли телефони не я поддържаха. Така, че аз не съм я пробвал и за нея не мога да говоря, но самото Убунту, което е в телефоните, е базирано на 15.04, т.е. пак отчайващо изостава от главната линия на разработка.
Юнити 8 така и не успяха да го изчистят и да завършат портването на всички функционалности. Пак отлагане, отлагане. МИР - същата работа.
Или това наистина е прекалено голяма хапка, или просто служителите се размотават. А някой сигурно би ги обвинил и, че не знаят какво правят. И може и да е прав, тъй като за толкова години така и не успяха да доставят продукта.
А общността - тя и до сега имаше възможността да допринесе, и що се отнася до самата операционна система го направи много скромно. Сега проекта минава изцяло в техните ръце, но някак си имам съмнения, че ще постигне по-добри резултати. А без производителите на телефони даже ми се струва малко като безсмислено упражнение.
Иначе аз обичам GNOME, ползвам GNOME, но на десктоп е лесно - имаме единствено x86/x86_64. На ARM устройствата ползваха Андроидски кернел, тъй като няма отворени драйвери.
Canonical си загубиха най-добрата възможност да печелят от крайния потребител, според мен. Нищо лошо нямаше да стане, ако Убунту телефоните бяха влезли като второстепенен участник през първите години, просто като обикновен, но сигурен и надежден телефон. Никой никога не е пуснал нещо, което да работи както трябва от първия път. И първите версии на Андроид бяха пълна боза, и първите версии на аиОС бяха пълна боза. За мен беше важно да е на пазара, в магазините, и да се продава масово - от милионите Линукс потребители все има такива, които биха си го купили. Вместо това такава възможност просто липсваше.
Разбира се, ние не знаем какви са били договорките с производителите на телефони. Носеше се слух обаче, че тези, които ограничават броя на устройствата са именно Canonical - понеже не бил готов. Всъщност, това беше една такава тяхна явна позиция, че е насочено към ентусиасти, че не било готово за мейнстрийм, ала-бала, ала-бала. Тогава като знаеш какви са ти разходите, и че няма да издържиш повече от Хикс години, и не натискаш с всички сили да излезеш на пазара и да правиш пари - какъв друг край очакваш? Надявал се е на някакви други приходи, които ще му позволят да търкаля проектите, които са на загуба ли, какво?
Някои спекулират, че може да се върнат към телефоните, когато Canonical стане публична компания. Кой обаче ще взима решенията тогава и дали ще подкрепи такова нещо, на мен ми е малко съмнително.

А иначе, за все още неразбралите - ще се ползва непроменен gnome-shell. Същият, който се ползва на Fedora, например. Все пак, има още цяла година, така че има време да преценят какво точно ще издадат и какво точно ще променят и няма да променят.

Между другото, снощи гледах пътната карта на GTK4, и според мен ще се помоткат още поне няколко години - спрямо това, което е изпълнено и онова, което е планирано да се изпълни. Даже и ако сега Canonical ударят едно рамо, според мен няма да стане по-бързо. Така че още поне няколко години ще си търкаляме GNOME3.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #13 -: Apr 10, 2017, 13:57 »
Юнити беше може би единствената десктоп среда подходяща и за таблети. Не съм наясно, дали изобщо има алтернатива.
Чудя се, дали ще има вече убунту телефони, таблет помня, че излезе.

И друго се питам. Като си хвърлил толкова усилия и ресурс да направиш нещо, защо се отказваш, след като срещаш толкова критика или неблагодарност, каквото и да е, а не се помисли сериозно, как да се продължи от тук нататък. Не е очаквал трудности ли? Ако вярваш в нещо и си го започнал, го правиш. Ако ти е много трудно, намиреш друг начин и продължаваш. Юнити не съм критикувал никога, но за това ще го изкритикувам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Ето това вече е новина! Край на Юнити.
« Отговор #14 -: Apr 10, 2017, 14:25 »
Не харесвам Юнити, но това не значи, че трябва да го няма. Има поне 20 работни средии излизат нови (примерно бънджи или както се казва там). Мен лично ме издразни случая с Мир. Вместо да ударят рамо н а уейланд те го конкурират, а са само шепа хора, само една дистрибуция. Графичните вендори им отказаха поддръжка за драйвери (и тях ги разбирам, и без това правят безплатни драйвери за безплатни операционни системи и то в няколко варианта). Конвергенцията е непосилна работа. Гиганти като микромеките и ябълките се мъчат да го направят от години, с различен успех. Не искам да подценявам каноникъл, но ако по горните цифри на колегата са верни, че там работят около 500 човека, ми се струва непосилна задача. Това е проблем от който всички са болни, след като на пазара има устройства с 50+ различни архитектури (нищо, че все им викат АРМ, те една с една нямат). За всяка трябва нов билд на ядрото, една камара затворени драйвери, затворени лоудери ... Цяло чудо е че гугъл успя с линукс ядрото, но те страдат от другия проблем - един произведено устройство получава практически нулева подръжка, защото производителите незнайно за мен защо решават, че за една година трябва да пунсат 10 модела абсолютно различни по железария устройства във всеки сегмент, след което за по ефтините направо няма поддръжка а най-скъпите рядко получават по нов кернел от този с който са тръгнали. Тука go-fire ги разпердушини АРМ машините в една тема и аз съм съгласен с него. Значи няма компания, която може да поддържа толкова много чипсети по този куц начин. Ябълките са на друг принцип и този проблем изобщо го няма (колкото и да си мислят хората, че това не е проблем). Та цялата ми мисъл беше - ДА КАНОНИКЪЛ  наистина прекалиха с иновзциите и не прецениха правилно ресурса, с който боравят. Но пък успяха да популяризират линукс десктопа, както никога досега. И щяха да са много по успешни точно в това, ако не се бяха хванали още 10 различни иновативни проекта, които да ги бавят и пречат. И кой знае, може би щаха да излязат на печалба дори...
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.