Автор Тема: Предложение за Линукс списание  (Прочетена 13373 пъти)

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #30 -: May 30, 2012, 19:34 »
Ако може и аз да попитам а как се справят Linux Journal и Linux Magazine като всичкия им онлайн задължително включва pdf (pdf == portable document format)
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #31 -: May 30, 2012, 20:09 »
И двете, за които споменаваш, са професионални издания. Форматът pdf е добър за това, което е, а именно документи. Но pdf няма ефекти, анимации, аудио, видео. По принцип това не са толкова важни неща, а освен това са времеемки и ресурсоемки.

Но през XXI век pdf е всичко друго, но не и достатъчен. Това бе формат от миналото хилядолетие и там си остана. Ползва се само по инерция и консерватизъм. Не случайно наблегнах, че двете издания са професионални.

Аз съм се натъквал на практически проблеми в pdf. Например най-големият ми проблем беше  екранните снимки. В статия такива просто не могат да се поставят. Дори ако отделя половин страница, една екранна снимка едвам се вижда. Обаче аз не мога да ѝ отделя дори 1/5, защото това разрушава цялата структура.

И тогава измислях какви ли не чудеса от геройство, включително да изрязвам само част от екранната снимка. А да не говоря, че ползването на картинки си има лимит, не могат да се набиват само картинки. Обикновено не могат да се слагат и точно, където искаш. Като резултат непрекъснато валяха оплаквания, че не се разбира и се губи смисъла.

Изобщо pdf си е едно голямо ограничение, какво можеш и какво не. И всичко, което не можеш все е свързано с достъпността на съдържанието, което в нашия случай беше решаващо, защото списвахме вестник за ламери.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 172
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #32 -: May 31, 2012, 17:04 »
go_fire, pdf не е отживелица от 20-и век. Няма и да бъде скоро, както предричаш. Ако си разглежал поне един брой от Ubuntu Fullcircle Magazine, за видеосъдържанието слагат линк в И-нет, така че цъкаш на линка и видеото зарежда. Верно не е вътре в пдф-а, но го има. Който иска може да го изтегли към архива за локално ползване.

Няма да коментирам техническите ти умения, но не ми стана ясно как така има ограничения за екранни снимки и въобще за снимки. Нека не превръщаме собствените неуспехи в средство за отричане на една технология, с която други се справят видимо много по-добре.
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Предложение за Линукс списание
« Отговор #33 -: May 31, 2012, 17:13 »
@lz Мисля, че go_fire имаше предвид резолюцията на снимката и нагаждането към различните екранни разделителни способности ( поне аз там съм виждал проблеми с PDF-и).
Иначе лично на мен PDF-a ми е удобен.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"