Автор Тема: Презентация на Линукс в българско училище  (Прочетена 15317 пъти)

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Здравейте! Лятото се отдавам предимно на почивка и работя във фирмата на наще, с две думи имам свободно време, което се чудя как да запълня. И най-често ми идват едни такива "креативни" мисли за летните жеги. Това лято съм решил да опитам да представя Линукс като алтернативна ОС-а за ползване в учебните заведения. Градът ми е малък, мислех си да избера старата си гимназия. Не е проблем да го уредя, имам роднина, който работи като зам.директор, не е проблем да получа съгласието. Повече ме интересува дали има хляб в цялата работа. Доколкото съм говорил с ученици от по-горните класове, има заинтересовани от Линукс системите и дори много вече са започнали да използват като 2ра ОС Убунту, естествено. Мисля си за кратка презентация, да покажа какви са плюсовете, е и минусите  ::), от използването на Линукс в училище. Потърсих предварително малко инфо в интернет, дали е имало подобни проекти, но не намерих нищо съществено. Някой от вас дали не се е занимавал с подобно нещо? Не съм омислил още всичко, не знам дори към коя дистрибуция да се насоча, въпреки че момчетата от УСУ са създали нещо много добро, но това в последствие. Общо взето искам да знам дали има смисъл да опитам. Далеч съм от мисълта, че изведнъж за 2-3 седмици ще направят трансфера към Линукс и OpenSource софтуер, но идеята ми е да пуснем след това поне 1-2 компютъра, където децата ще могат да научат за възможностите на Линукс в образователната сфера. И без това в училище материала не е подбран по възможно най-добрия начин, а и децата не искат да го учат, та си мисля че ще ги заинтригува.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Според мен може да направиш една малка демонстрация - външен вид, програмки - всичко направо на живо и, по възможност, в атмосфера тип приятелска (не тип учител пред дъската). Буквално "око да види, ръка да пипне" - това е безпелационен метод.

Хубаво е да присъстват ученици и някои учители и ръководство. Ако се вижда интерес (от теб и от учителите) у учениците (може да им се направи и анкета), може да се инсталира Линукс на няколко от машините. Ако се стигне дотам, може с преподавателите да се обсъдят нуждите и да се опитат да ползват свободните програми и за учебния процес по Информатика/ИТ.

Кажи ти коя дистрибуция и графична среда ползваш - принципно е най-добре като ги зарибяваш, да се фокусираш върху това, което познаваш като петте си пръста (а не да се чудиш "а сега къде се конфигурираше интернета в това").

Цялостен Линукс курс за училище се обсъждаше наскоро в lug-bg. В крайна сметка авторите май направиха това, което те си знаеха, но имаше ценни съвети и мнения.
Активен

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Ами, четеш ми мислите май  :) Затова си мислех да го направя и в началото на учебната година, и без това моята започва в началото на октомври и ще си бъда вкъщи. Сега лятото се съмнявам да дойдат дори учителите, които са вече в отпуска, та камо ли учениците. За лично ползване-Arch Linux и XFCE, но не мисля че нито дистрото нито средата са подходящи за начинаещи, а за училищна среда-забрави. Мисля си за Ubuntu, Edubuntu(или както му беше там названието), а най-много се насочвам към УСУ7, понеже хем си е нашенско, хем си е специално насочена за ползване в образователната система. Вече говорих с един от учителите по ИТ и той много хареса идеята, даже се оказа "от наща черга", бил ползвал Линукс. Нещото, което най-много ме отказва е скептицизма на нашенците, не само отностно Линукс ами като цяло, към всичко ново. От там се притеснявам и си мисля дали изобщо има смисъл да си губя времето, но пък наистина има ученици, които проявяват интерес, а в крайна сметка всичко е заради тях.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Няма да е зле да прегледаш тази тема: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=43185.0 и да се свържеш с участниците.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Виж, по принцип да идеш там и за един час да разцъкаш пред публика на компютъра не е губене на прекалено много време. Проблемът е, че в процеса на подготовка (който също си иска времето) се влага страшно много емоция и, ако реакцията не е достатъчно ентусиазирана, някак си светът ти свършва.

Аз лично предпочитам в такива случаи да се концентрирам върху подготовката и да не си фантазирам как ще се получи крайния резултат - така успявам да се зарадвам на всяко нещо, което е сработило (дори и други неща да са били пълен неуспех). Т.е. опитвай се да не приемаш много присърце идеята да отидеш там и да направиш революция, просто си мисли, че отиваш на кафе с приятели и им показваш системата си.

С Арч не съм работила, но има мнения, че си е доста подходящ за начинаещи. Така или иначе, не мисля, че има десктоп потребител, който поне веднъж да не е ползвал уикито на Арч, за да се справи с някой проблем. Та, именно заради перфектната документация, аз лично не бих ти казала "не" на Арч.

Иначе УСУ може би ще бъде по-добре прието от учителите (все пак е правено от техен колега). Чистото Убунту пък може би ще е най-желаното от учениците, които имат малко идея от нещата (или поне са търсили в Интернет). Минт пък напоследък също набра много скорост (а и вече се предлага с бая графични среди).

Кажи за кой град става въпрос - може там/наоколо да има и други хора, които евентуално да помогнат.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Набързо нахвърлях едни идеи и ги поствам без много мислене и редактиране:

Ще опиша моето виждане за едно такова начинание:
Преди деня Х отдели ден-два да си проиграеш практическата част в самата зала за презентация! Да няма после изненади :)
Осигури едно 3-4 компютъра! Твоя Arch, един "жив" CentOS , един "жив" Ubuntu, един "жив" OpenSuse, че даже и "живо" PC-BSD. Така ще представиш примери за Linux за напреднали, за корпорации и за домашен потребител с най-популярните десктоп среди и BSD с KDE, което на вид ще изглежда същото като Suse, но ще им покажеш , че под повърхноста е различно. Същевременно може на някоя стара щайга да сложиш рутерска дистрибуция. Да се демонстрира FreeNAS също е добра идея. Също може да се покаже GeexBox. Нагледно ще се покаже гъвкавоста на свободния софтуер и  как отворената му същност позволява на луди и креативни глави по света да го използват според нуждите и според вкуса.
Може на твоя Arch примерно да се инсталират няколко виртуални машини с рутер, медия, нас и през уебинтерфейса да демонстрираш настройките и възможностите на отделния продукт. Примерно хоста е Arch и гостите са IPCop, GeexBox (живо) и FreeNAS. Стартираш ги и през браузъра на хоста се правят настройките. Добре би било тази машина да е свързана към голям екран и да се вижда отдалечко.
Машини:
1. Arch с 3 виртуални машини - инсталиран IPCop, инсталиран FreeNAS и "жив" GeexBox. На исо файла на GeexBox може да си вкараш някой клип със субтитри, песен и снимки, за да се покаже нагледно какво прави това чудо. Или пък още по-добре да се сложат на FreeNAS-a файловете (самба) и по мрежата, с рутер IPCop, да се преглеждат с GeexBox, който има auto-discovery за самба.
Демо - копираш (пред аудиторията) от Arch мултимедийните файлове на FreeNAS и после ги преглеждаш с Geexbox.Разбира се за тази мрежа се грижи рутера IPCop.
2. CentOS - "жив"
3. Ubuntu - "живо"
4. OpenSuse - "живо" и смяна с PC-BSD - "живо"
На "живите" машини ще могат да пипнат и усетят. Добре би било да им махнеш хардовете, ако има важна информация на тях. Да не стане някой язък :)
Също на "живите" машини може да се демоснтрират и по-скромни и пъргави работни среди и уиндоу мениджъри, които биха могли да служат на по-скромни компютри. 

Всъщност сега ми светва, че е добре на една от "живите" машини да има дистро с добра мултимедийна поддръжка. Да речем Mint като най-нашумял сега. И обяснението защо корпоративно насочените дистрибуции от отвъд идват без поддръжка на много разпространени и ползвани формати. Може Ubuntu да се смени с Mint и да се покаже, че е отроче на предната и как това е възможно в света на отворения софтуер.

Доста работа, но имаш 2 месеца за подготовката.
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 10:03 от nekoysi »
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
nekoysi, не става ли прекалено много информация за едни обикновени ученици? Повече от пет операционни системи (някои от от които BSD), виртуални машини, рутери, NAS, самба ... Това дори и на масовите студенти по Информатика от първи курс ще им дойде като гръм от ясно небе...
Активен

lunarvalley

  • Гост
можеш и да демонстрираш OSS програми, които са подходящи за различните предмети изучавани в училище. Например за Химия/Биология има много хубави работи.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
bop_bop_mara, нев мисля. Става въпрос само да видят, не да конфигурират :)  Пък и не ги интересува дали е самба, нфс или нещо друго.
Витруалните машини са за компенсиране на липсата на физически такива, не за да им се промотира виртуализация, без никакъв акцент върху тази технология. И така на един екран ще може да се следи всичко т.е. на един монитор ще можем да следим работата на 4 компютъра без нужда от повече техника.

Иначе е просто - лепваш им един компютър с Убунту, просвирваш една мп3, я то не можело, вижте колко лесно става търсенето на кодеци, хоп пее. Сега пък вижте как има друга дфистрибуция, която по принцип ви просвирва мп3 и видео, бодваш Минт и айде да гледат. Аз обаче не виждам зарибяването в този вариант.

http://www.doudoulinux.org/  e занимателен за дечурлиги
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 12:40 от nekoysi »
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Ами аз по-скоро мислех да наблегна повече на използването на Линукс точно в процеса на обучение, офис пакет, програми за графична обработка, GIMP, текстови редактори, интернет...и естествено да наблегна на факта, че е OpenSource. Може би ще поговоря за сигурността, поддръжката, но нещата, които казвате по-горе...малко сложни ми се виждат за ученици 11-12 клас. Та те дори не ги изучават. По моето време учихме MS office, Photoshop и HTML, не мисля че нещата много са се променили. Аз също искам да демонстрирам няколко дистрибуции, но училището няма кой знае какви ресурси, за да ми отделят 3-4-5 компютъра, виртуални машини ми се струва по-подходящ избор. Не знам какво разбирате под "начинаещ", но има ученици, които имат много слаби компютърни познания и дори не умеят да работят с Windows, на такива ще им дойде в повечко. Затова и изключих Arch като вариант, най-удобен ми се струва Ubuntu или наистина МИНТ, да видят как може да се добавят приложения или да се ъпдейтне системата с 1 бутон. Да видят, че използването на Линукс не е работа за инжинери, защото все още го има онова грешно разбиране, че Линукс се ползва само от програмисти или web администратори.
П.С. Презентацията ще е насочена и към учителите, така че трябва да се съобразя с тях. Дали няма софтуер като при windows системите, при който се упрявляват компютрите в една малка зала, помня че учителката ми имаше някаква такава програма, която наблюдаваше останалите машини в залата.
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 12:43 от frankennstein »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
.......Та те дори не ги изучават. По моето време учихме MS office, Photoshop и HTML.....

А какво изобщо изучават!? Защо изобщо ходят на у-ще, за да има за какво да реват учителите ли!?

*******************!

Редактирано. Много внимавайте всички, емоциите могат да се изразят и по-прилично!
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 13:36 от bop_bop_mara »
Активен

frankennstein

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
  • Distribution: Arch Linux, Xubuntu
  • Window Manager: XFCE, Cinnamon
    • Профил
Цитат
.......Та те дори не ги изучават. По моето време учихме MS office, Photoshop и HTML.....

А какво изобщо изучават!? Защо изобщо ходят на у-ще, за да има за какво да реват учителите ли!?

*******************!
Това е милата ни образователна система :), но в интерес на истината не съм се интересувал какво се изучава в момента в горните курсове. Може и да са понапреднали.
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 13:36 от bop_bop_mara »
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Цялата ми идея с всички тия машинарии беше
"Нагледно ще се покаже гъвкавоста на свободния софтуер и  как отворената му същност позволява на луди и креативни глави по света да го използват според нуждите и според вкуса."

Кеф ти корпоративен десктоп, кеф ти домашен десктоп, кеф ти рутер с малко ресурси, кеф ти htpc без тежка и платена ОС, кеф ти решение за съхраняване на данни с малко ресурси, кеф ти сървър без да струва стотици и хиляди...
« Последна редакция: Jul 17, 2012, 13:00 от nekoysi »
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

lunarvalley

  • Гост
frankennstein,

можеш да направиш една презентация, която накратко обяснява какво е Линукс, например включвайки нещо подобно

1) kernel + shell + wm
2) desktop environments
a) KDE
b) GNOME
c) XFCE
d) други
3) Софтуер подходящ за обучение
a) Офис пакет
b) Графична обработка
c) специфични програми за различните предмети
... и т.н.

заедно с това демонстрация на някой хубав компютър
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
А на мен ако ми излезе някой да ми пее 2 часа сухи теории ще ми се доспи. Затова мисля, че една по-практически ориентирана презентация е по-добрия вариант за палене на искрата. Една учителка някога ни беше казала, че според изследвания учениците са съсредоточени в едва 15 минути от учебния час. И ние си го използвахме това. :)
Също така е добра идея в теоретичната част да се включат изцепките на Линус, за да се създаде по-неформална обстановка. Други анекдотични случаи от света на ФОСС също биха били интересни.
Може и да се предоставят копия на "The Code Linux".
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?