Автор Тема: Има ли такова животно ??  (Прочетена 9985 пъти)

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #30 -: Mar 24, 2018, 07:47 »
убедих се че подръжката на колата не е толкова скъпа , просто трябва да прочетеш инструкциите на производителя ( книжката която я дават като купиш колата ) и да ги спазваш . Курса е добър защото показва как елементарни действия подпомагат удължаването на експлоатационния период .

И съответно хора като мен като забият някой идиотски въпрос , да видиш "знаещите" как разбират колко малко знаят :)

Питам аз - "Е , добре де , колко е срока на годност на автомобила, че после да го хвърлим " - 11 души курс + преподавателката - шах с пешката  ;D . Марияна като взе да говори , доста от "знаещите" взеха да гледат учудено.

Или другия ми бисер "Разбрах , всичко , а сега кажете колко трябва да се напомпа гумата " - смях в залата , обаче Евгени сериозен . А то се оказа че дори налягането на гумите ( и то за всяка марка си има няколко точно определени размери ) оказва влияние на цялата механика на колата . Дори има и "заковани" стойности за всяка марка - колко трябва да е налягането в задните гуми ( ненатоварена ) , предните ( ненатоварена ) и съответно когато е натоварена .

Баси ,то си е цяла наука .
« Последна редакция: Mar 24, 2018, 07:48 от nikolin »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #31 -: Mar 24, 2018, 08:35 »
Цитат
Дори има и "заковани" стойности за всяка марка - колко трябва да е налягането в задните гуми ( ненатоварена ) , предните ( ненатоварена ) и съответно когато е натоварена .

то това не си ли го ли пише на вратите на колата? Какво толкова чудно има?
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #32 -: Mar 24, 2018, 11:13 »
   И аз съм на принципа,че първо трябва да се прочете инструкцията
за експлоатация (ако има такава),за коя да е стока.
   Ако се появи проблем,отиваш в съотв. сервиз и им обясняваш,
че си се водил по акъла на писалите инструкцията,и,въпреки това,
нещо се е прецакало.
   И това не е по твоя вина ...
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #33 -: Mar 24, 2018, 11:40 »
човече аз не уча висше ,просто карам квалификационен курс 3-та степен ( с придобиване на квалификация ) . Ще придобия квалификация "Техник на автомобилна техника - специалност автомобилна мехатроника" , евентуално ако си платя и 35 лв ще ми издадат и сертификат и за квалификация по климатична техника на автомобила ( учи се цял модул от това - и аз естествено  ще си платя допълнително  - все пак ще го изучавам ) . Ще се постарая да усвоя колкото се може повече . От трите квалификации за които трябва да се изкара курс , ще мога ( стига да покрия нормативите ) да взема поне единия ( газови уредби , климатична техника и Airbag системи ) .

За стаж съм се ориентирал към един оторизиран сервиз на Bosch . Малко не съм дорасъл за стаж и евентуално работа в оторизиран сервиз на която и да е марка автомобили :(
Пак е нещо моя 13 клас или трета професионална квалификация почти ми я подариха навремето...
Климатичната система не е нещо кое знае какво,трудното е ако не разполагаш с качествени уреди да намериш теч,демонтажа на тръбите понеже част дължината им е от алуминий и трудно се напасват.ПОнякога шайбата на компресора затяга и предизвиква вкючване и изключване на климатика...Еърбега ,неговото устройство и схема няма нищо специално.Имаш обаче една централа разположена в купето ,което ако по някаква случайност се наводни може да я засегне ,а от там да гръмнат пиропатроните на коланите и после да се режат с нож за да ги свалиш.Често има случаи с букси ,някои от тях се намират под седалките които с времето от мръсотията клеясват и предизвикват грешка (свети иконата на еърбега) ,което предизвиква отказ на системата.
  Не знам защо ти ги казвам тези работи,ама някой ден може да ти потрябват.На мен работата не ми липсва,голяма мъка беше ,особено смяна на софтуера наECU-то.Прецаквал съм софтуер само като мръднах кабел и съм бриквал компютър.Интересни времена бяха.Надявам се ако ти харесва с това да се занимаваш интересно е ,но носиш понякога буквално отговорност за живота на клиентите си.Затова е хубаво да се правят пътни тестове на автомобила,от тях много информация се събира,единия шофира,другия е закачил лаптопа.
« Последна редакция: Mar 24, 2018, 11:54 от Odido »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #34 -: Mar 24, 2018, 13:51 »
Odido , на мен ми е интересно - понеже се омеша физика , химия , математика и ред други неща които и преди ме влечаха  ( учим закон на Ом , закон на Паскал и т.н. ) . По нататък например ще имаме как реагира ламба ( или нещо такова ) сензор във влажно време на надморска височина 1000 м . За електроника май няма да е така задълбано - споменаха само че един вид електрониката е вързана във вид на мрежа от компютри която се управлява на един ( мастер ) .

А това за климатичната и еърбаг системата само го споменах защото казаха според новите изисквания само човек със такава квалификация може да работи по тях . Но пък в цяла България нямало курс по еърбаг системи . А тези системи имали срок на годност ( т.е. пиропатрона ) и след това трябва да се сменят , и ако възглавницата при удар не се отвори защото срока е изтекъл  застрахователите създавали такъв театър че .....
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #35 -: Mar 24, 2018, 18:22 »
Odido , на мен ми е интересно - понеже се омеша физика , химия , математика и ред други неща които и преди ме влечаха  ( учим закон на Ом , закон на Паскал и т.н. ) . По нататък например ще имаме как реагира ламба ( или нещо такова ) сензор във влажно време на надморска височина 1000 м . За електроника май няма да е така задълбано - споменаха само че един вид електрониката е вързана във вид на мрежа от компютри която се управлява на един ( мастер ) .

А това за климатичната и еърбаг системата само го споменах защото казаха според новите изисквания само човек със такава квалификация може да работи по тях . Но пък в цяла България нямало курс по еърбаг системи . А тези системи имали срок на годност ( т.е. пиропатрона ) и след това трябва да се сменят , и ако възглавницата при удар не се отвори защото срока е изтекъл  застрахователите създавали такъв театър че .....
Ясноо,теб те влече повече теорията.Диагностиката си е чиста проба практика , четене на данни и логика след като разбереш едно нещо как работи.Отностно срока на годност на Еърбега  не мога да ти кажа колко е, не съм се замислял над това нито съм срещал на колко години и пробег изобщо се сменя ли се ,но се предполага ,че след като изтече гаранцията на автомобила отпада   съответно гаранцията за еърбега.Виждал съм 10 годишни бараки след катастрофа с неотвоерни еъбеци.Отностно коланите е хубаво да се сменят когато видиш, че при разкопчаването му не се прибира сам ами висва ,че и понякога го защипваш с вратата.Това се получава след 5 тата година екплоатация обикновено при градско шофиране където има много стопове при служебни автомобили най-често.Един от признаците при покупката на  кола на старо е ,защото волана и седалките се претапицират ,брояча на километрите се превърта ,но коланите никой не ги сменя освен ако не е удряна.Както и да е ,не се занимавам с коли от години ,но не вярвам да няма информация за еърбеците ,а може и да питаш преподавателя за срока на годност.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #36 -: Mar 24, 2018, 18:28 »
...Отностно срока на годност на Еърбега  не мога да ти кажа колко е, не съм се замислял над това нито съм срещал на колко години и пробег изобщо се сменя ли се ,но се предполага ,че след като изтече гаранцията на автомобила отпада   съответно гаранцията за еърбега...
Върти ми се някакъв спомен за периодична проверка. 2-3  или 5 години.
Активен

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #37 -: Mar 24, 2018, 19:50 »
нас точно това се опитват да ни научат - как работи всичко + практика . Затова ги редуват ден теория ,на следващия практика -като всичко почва от нулата .

А относно превъртането на километри изрично ни предупредиха . В момента дори някакво хлапе изкарало тук курс е в затвор в Германия защото са го хванали там да манипулира тези данни ( като се бачка с тези програми се вижда как може да стане).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Има ли такова животно ??
« Отговор #38 -: Mar 24, 2018, 23:02 »
Значи или си купуваш нова кола или  по-добре да не с купуваш?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.