Автор Тема: Проблем при инсталацията на Mint xfce  (Прочетена 8220 пъти)

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Здравейте, опитах вчера да инсталирам, всъщност дори не успях да стартирам live cd-то на Mint на лаптопа на приятелката ми. Направих една флашка с 64 битовата последна версия свалена от сайта на Mint и не се получава.

Буутва ми от флашката, но като дам "Start linux mint" и се появява черен екран при който нищо не се случи в рамките на 30-40 минути. Опитах да стартирам и в compatibility mode, но пак същия проблем.
С флашката няма проблем понеже след това я стартирах на моя лаптоп.

Лаптопа на който се опитвах да стартирам Минт-а е ASUS Sonic master. С Windows 8 е.
По-късно ще едитна да ви кажа точни модел, ако е важно.

edit  ASUS Sonic master
« Последна редакция: Aug 12, 2013, 10:43 от ovdesko »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #1 -: Aug 12, 2013, 10:32 »
Важно е, както и каква точно версия на Linux Mint се опитваш да инсталираш. Примерно - на някои AMD процесори не стартира никоя 32 битова Debian - базирана дистрибуция. Трябва да се инсталира 64 битова.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #2 -: Aug 12, 2013, 10:41 »
Ами последната от сайта - Linux Mint 15 “Olivia” Xfce. А иначе лаптопа е с i5 procesor. Инсталирам 64 битова версия
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #3 -: Aug 12, 2013, 11:30 »
Провери, дали са настроени правилно стартовите опции на BiOS-a.
1.usb
2.CD
3.HD
Няма причина да не тръгне на този хардуер, ако видеокартата не ти прави някакви проблеми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #4 -: Aug 12, 2013, 11:57 »
Както споменах, буутва си стига до екрана за стартиране на Минт. Избирам Старт линукс минт и до там...
Предполагам че нещо в БИОС-а трябва да се пипне. Знам ли?

Видеото е вградено интелско. Едва ли в него е проблема. Сега мернах в една статия че убунту има директна инсталация под windwows. По някакъв такъв начин дали би станало? Довечера може да опитам.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #5 -: Aug 12, 2013, 12:40 »
Има вероятност и Windows-a да ти прави някакви мизерии. Още не съм работил с Windows 8, но доста негативни комантари прочетох.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #6 -: Aug 12, 2013, 14:06 »
Има някакъв гаден boot loader наричн UEFI, и без него не може да се стартира 8-цата. Или поне аз не успях. А в БИОС-а ми дава да избера нещо различно от него само като включа флашка. Та ме съмнява че този Loader прави мизерии, но не знам.

Други идеи някакви, че не бива така работата да не става да се инсталира Минт-а. Проблема е че и че лаптопа няма CD, та не мога да пробвам с диск. Опитах с външно, но не го засече БИОС-а.

А бе кофти истории, но се надявам да помогнете с някакви идеи.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #7 -: Aug 12, 2013, 14:16 »
Има някакъв гаден boot loader наричн UEFI, и без него не може да се стартира 8-цата. Или поне аз не успях. А в БИОС-а ми дава да избера нещо различно от него само като включа флашка. Та ме съмнява че този Loader прави мизерии, но не знам.

Други идеи някакви, че не бива така работата да не става да се инсталира Минт-а. Проблема е че и че лаптопа няма CD, та не мога да пробвам с диск. Опитах с външно, но не го засече БИОС-а.

А бе кофти истории, но се надявам да помогнете с някакви идеи.
И аз съм с UEFI но взех лаптопа без OS. Имам и CD. Опитай да пуснеш от флашка Ubuntu/Xubuntu с алтернативният инсталатор.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #8 -: Aug 12, 2013, 15:15 »
Освен да го мъча тази вечер и ще пиша пак. Междувременно приемам и други мнения.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #9 -: Aug 12, 2013, 20:48 »
Понеже наскоро се борих и аз - та да споделя
(може да потърсиш ако имаш време старата ми тема във форума, че нещо не мога си вляза в стария профил 'remotex' и си понаправих нов 'remotexx  :P)

То че без УЕФИ няма да тръгне е ясно ами пробвай следното

1. Пробвай от БИОС да му разрешиш Legacy Support на УЕФИ та хем да зарежда Уин8 хем и не-УЕФИ ОС
обик. е UEFI Legacy Support или ...поразгледай там из УЕФИ опциите - трябва да са 3: вкл., изкл. и те тази третат ти трябва - не всички БИОСи я имат май  ???
или
2. Инсталирай си ОС която поддържа УЕФИ буут (напр. последната Федора) може би и Минт поддържа но със друга версия т.е. от друг образ/диск за сваляне от сайта
3. А бе какво правихте там цели 40 мин. (с приятелката) преди да се усетите че ..няма да я бъде тая т.е. с тая ОС  :P мен обик. 2-3 мин ми стигат (за ОС де - и да разбера че няма да я бъде)  >:D

П.П. най-вероятно ще се наложи спиране и на SecureBoot и др. неща от БИОС-а
повече инфо тук:
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-laptop-and-netbook-25/unable-to-boot-from-cd-or-usb-on-asus-boot-options-in-bios-not-working-4175439769/

А също така и диска най-вероятно е с GPT partitioning т.е. инсталатора трябва да го поддържа - да може да се инсталира на ГПТ дял демек...

Понякога и опцията -noacpi помага  ;)
« Последна редакция: Aug 13, 2013, 00:50 от remotexx »
Активен

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #10 -: Aug 13, 2013, 08:57 »
Понеже наскоро се борих и аз - та да споделя
(може да потърсиш ако имаш време старата ми тема във форума, че нещо не мога си вляза в стария профил 'remotex' и си понаправих нов 'remotexx  :P)

То че без УЕФИ няма да тръгне е ясно ами пробвай следното

1. Пробвай от БИОС да му разрешиш Legacy Support на УЕФИ та хем да зарежда Уин8 хем и не-УЕФИ ОС
обик. е UEFI Legacy Support или ...поразгледай там из УЕФИ опциите - трябва да са 3: вкл., изкл. и те тази третат ти трябва - не всички БИОСи я имат май  ???
или
2. Инсталирай си ОС която поддържа УЕФИ буут (напр. последната Федора) може би и Минт поддържа но със друга версия т.е. от друг образ/диск за сваляне от сайта
3. А бе какво правихте там цели 40 мин. (с приятелката) преди да се усетите че ..няма да я бъде тая т.е. с тая ОС  :P мен обик. 2-3 мин ми стигат (за ОС де - и да разбера че няма да я бъде)  >:D

П.П. най-вероятно ще се наложи спиране и на SecureBoot и др. неща от БИОС-а
повече инфо тук:
http://www.linuxquestions.org/questions/linux-laptop-and-netbook-25/unable-to-boot-from-cd-or-usb-on-asus-boot-options-in-bios-not-working-4175439769/

А също така и диска най-вероятно е с GPT partitioning т.е. инсталатора трябва да го поддържа - да може да се инсталира на ГПТ дял демек...

Понякога и опцията -noacpi помага  ;)

1. Пробвах, но на Legacy Support при мен имаше 3 опции: Enable, Disable and Auto. Опитах и с 3те - никаква разлика.
2. Ами тя мойта приятелка си е харесала Минт или Убунту евентуално, но пробвах и с 2-те също нищо не стана.
3. Хаха зарязахме го просто лаптопа, че гледахме филм. Викам за всеки случай да почакаме.

И аз прочетох нещо за тия GPT partitioning, но не съм опитвал нищо свързано с тях още. А и не схванах много нещата от беглото прочитане което направих.

Ще погледна довечера и тази опция noacpi.

И аз съм с UEFI но взех лаптопа без OS. Имам и CD. Опитай да пуснеш от флашка Ubuntu/Xubuntu с алтернативният инсталатор.
"Windows installer is not compatible with Windows 8 or UEFI firmware, and is not available for Ubuntu 13.04"
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #11 -: Aug 13, 2013, 14:09 »
Не става въпрос за WUBI, а за alternate install CD.
Колкото до UEFI, вчера говори с познат, който се е сблъсквал с подобен проблем.
Каза, че при влизане в настройките, трябва да се избере опция Default или нещо подобно.
Излиза ти списък, от който отново избираш Default. След това, вече можеш да настройваш BiOS-a и да запазиш промените.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ovdesko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 66
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #12 -: Aug 13, 2013, 16:18 »
Не става въпрос за WUBI, а за alternate install CD.
Колкото до UEFI, вчера говори с познат, който се е сблъсквал с подобен проблем.
Каза, че при влизане в настройките, трябва да се избере опция Default или нещо подобно.
Излиза ти списък, от който отново избираш Default. След това, вече можеш да настройваш BiOS-a и да запазиш промените.

Alternate install CD - друго исо, друга дистрибуция или е просто вид инсталация?

А този default - default settings на БИОС ли е?

Ще го мъча пак тази вечер и ще пиша
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #13 -: Aug 13, 2013, 19:02 »
Колеги - явно се налага кратко разяснение по темата...
При УЕФИ буут (в) БИОС-а ти е буут мениджър и докато е настроен на Secure Boot няма да тръгне да зарежда от неподписан (с ключ от Майкрософт - засега само те дават "благословия" за това) kernel. Аз затова наскоро минах на Федора - тогава само те имаха т.е. бяха си платили и Майкрософт им "разписали"  8) ключа та аз даже не разбрах че трябва да пипам нещо по БИОСа т.е. от Федора 18 нагоре си се инсталират безпроблемно на GPT дискове и със включен Secure Boot, даже се оправи "прозрачно" и със там 100 Мб ли колко си оставят Майкрософт резервиран GPT дял .. Ах ето намерих информацията
http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh824839.aspx
Microsoft® Reserved Partition (MSR)

The size of an MSR is 128 MB.
Add an MSR to each drive for drive management. The MSR is a reserved partition that does not receive a partition ID. It cannot store user data.
Та ако видиш такъв дял не го барай, че Уиндоуса умира  :P

Извинявам се че първо писах за Legacy-то но аз после се поправих т.е. на финала желателно е и двете опции да са настроени
Secure Boot - DISABLED
Legacy Support - ENABLED (или AUTO) - това го казах само за да се прескочи ако може -noacpi опцията на ядрото понеже първоначално реших че проблема е от видеото
И ако намериш и опция за Non-GPT boot/disk/partition активирай и нея, ако нямаш или не намериш ще разчиташ на Legacy Support опцията само да свърши това (в някои БИОСи било само така - нямат отделна опция демек)
Първата опция е задължителна (освен ако ОС която инсталираш не идва на GPT дял и е цифрово подписана напр. Федора 19)
та да се надяваме че с последните 2 опции ще може вече да зарежда от Non-GPT т.е. софтуерен буут мениджър от MBR на HDD или от MBR на някой Primary дял

Аз на моя лаптоп докато не ги направих всичките тези неща въобще не ми излизаха в буут менюто - то се оказа не че не ги вижда, ами докато са му забранени опциите - тези НЕ СА буутващи опции и не ги показва, даже от живо CD не искаше камо ли от тапа...

Също така ако тапата ти е голяма > 2 Гб смени я с по-малка аз имам една 128 Мб и зарежда на всеки лаптоп, но с големите размери не всички могат да буутнат оттам т.е. нормално е една машина да може да зареди а друга да не може от същата тапичка - обик. лаптопските БИОСи са бая скромни откъм опции (за настройка)

Кратко лирическо отконение - не по темата но полезно за после
Лаптопа ми е Lenovo G585 (също така имах и малък проблем с намирането на резервната му батерийка, ама това поради моя глупост - както и да е оправих се и с това  >:D)
и още нещо, след оправянето на проблема със забравена парола на БИОС (НЕ слагайте парола на новите БИОСи особено на евтините модели, по-скъпите обик. генерират код от който се генерира master password и не се налага като мен разпояване и запояване на CMOS батерията /ако успеете да я откриете - а гадовете добре са се погрижили и ми поискаха $100 само за транспорта и оттам нагоре.. не слушах - само ме амбицираха и дето има един лаф "...видиш ли програмист с поялник... бегай, че работата е дебела"  >:D та след ресета се оказа че явно някои неща ги пази в CMOS а някои и в EEPROM нейде та махна ми се мастер паролата но сега пък ми иска за влизане в БИОС парола, а то такава няма - даде фира при ресетването ама то си помни че трябва да ми я иска и нямам влизане в БИОС-а повече та ще си кара с дефаултни настройки - проблема му е само че вместо 5 ч. батерията изкарва едвам 3 ч., но пък не ми се даваха $100+ за ремонт (аз целия го взех за $200 покрай черния петък)
Те си и предупреждават де в книжлето за обновяване на БИОС - Обновяването на БИОС може да се прави и от потребителя... и нейде с най-ситен шрифт - ..като при обновяването трябва да знаете паролата за БИОС без нея няма да мине обновяването а ако случайно мине - няма да можете да влизате в БИОС т.е. ще помни и ще иска парола винаги но никога няма да може да я валидира, и тогава трябва да ни го изпратите - лечението е "смяна на дънната платка и Диска - понеже хардуера е заключен към тех" която смяна аз не дочаках да чуя колко ще ми струва а се засилих към поялника  :o

Та съществения момент е че след тази интервенция - после не щеше да тръгва Федората добре поне че печаташе нещо по екрана за някакви невалидни ключове, едвам тръгна в safe mode и добре че ми дойде на акъла да сверя на БИОС часовника с hwclock и като си дойде на точното време - изведнъж всички уж невалидни ключове му се оказаха валидни...

П.П.
3. Ха-ха аз този филм съм го гледал - само че при мен не беше 30-40 мин.

Често срещан проблем си нацелил колега - успехи пожелавам само оттук нататък ..или поне много интересни филми - дето още не си ги гледал  ;)
http://community.linuxmint.com/tutorial/view/858
http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?p=24422049
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2064159
« Последна редакция: Aug 13, 2013, 19:52 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Проблем при инсталацията на Mint xfce
« Отговор #14 -: Aug 13, 2013, 20:01 »
http://www.linuxmint.com/rel_olivia.php
Known issues
...
EFI support

If your system is using secureBoot, turn it off.

If you installed Linux Mint in Virtualbox in EFI mode and it cannot boot post-install, type "exit", choose "Boot Maintenance Manager", "Boot from file" and select EFI/linuxmint/grubx64.efi.

Post-installation, the EFI boot file is located in /boot/efi/EFI/linuxmint/grubx64.efi. If your system is unable to find this file, copy it to /boot/efi/boot/bootx64.efi (alternatively you can write "fs0:\EFI\linuxmint\grubx64.efi" into a /boot/efi/startup.nsh file).


http://blog.linuxmint.com/?p=2366
216 Sebastian Says:
May 31st, 2013 at 4:19 pm

UEFI problem.

Just tested Mint 15 Olivia on my Asus zenbook UX51VZ from bootable USB Stick. Runs out of the box with all FN-Keys available. :-)

After installation the Grub EFI files were located on /boot/ef/EFI/linuxmint.
But the installer doesn’t create an boot entrie in the UEFI Firmware.

# efibootmgr
BootCurrent: 0001
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,0001
Boot0001* UEFI: Corsair Voyager 1100

Even when i tried the hints in the release notes I just get an entry for my bootable USB Stick and create manual efibootmgr fails.

dmesg output shows that set of efivars fails.

П.П. Все пак като за начинещ(и) препоръчвам Fedora 18, 19 или по-нова..
Активен