Автор Тема: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14  (Прочетена 6018 пъти)

Julian_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 85
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Здравейте,
Мобилният ми компютър е на около година и половина и до този момент батерията си работеше нормално около 2 - 1,5ч в зависимост от натоварването. Сега, след като изключа захранващият кабел моментално се изключва. Сигурен съм, че не е от дистрибуцията която ползвам Ubuntu 12.04lts.
Има ли методи за тестване, възможно ли да е BIOS проблем, преди около половин година ъпдейтвах BIOS, поради проблем с fn бутоните. До сега не ми се е случвало по такъв начин да се "счупва" батерията, винаги малко по-малко е намалявало времето на работа, до момента в който не работи.
Поздрави!
Активен

зьцжб

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #1 -: Aug 11, 2012, 21:24 »
И аз имах такъв проблем, новия си лаптоп със всички дистрибуции дори и уиндоус като ползвах и стигнах до извода, че е от биоса. Та просто аз лично сложих по-стара версия после отново върнах на най-новата и се оправи.
Активен

Astor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 332
    • Профил
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #2 -: Aug 12, 2012, 07:40 »
Здравей Юлиан,

ето тук: http://go2linux.garron.me/laptop-battery-status-with-linux-console-command-acpi можеш да разбереш как да провериш състоянието на батерията - дали я разпознава linux-а, дали се зарежда/разрежда и т.н.
Евентуално може да имаш проблем с електрониката и.
Под windows, самата ОС също може да ти каже дали ти е разпознала батерията, а има и еднин софтуер: Notebook Hardware Control, който показва колко капацитет има в батерията и до каква степен е износена (сравнявайки я с капацитета и когато е била чисто нова)...но ти конкретно питаш за Linux.
Отделно можеш да занесеш лаптопът на сервиз и там ще ти я диагностицират и ще разбереш със сигурност какво става.
Успех.
Активен

Няма начин, да няма начин!

Mitaka

  • Гост
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #3 -: Aug 12, 2012, 14:17 »
При мен на около 2 години... батерията на Acer-а, който бях дал на майка ми сдаде багажа.
Просто спря да се разпознава от независимо каква OS. Виндовса я даваше "задраскана", Линукса - че няма батерия изобщо. Все пак, при изключване на кабела издържаше около 10 минути.
Та, мисълта ми е - тия батерии имам чувството, че нарочно ги правят да се скапват след определен период.
Има някакъв чип вътре на една малка платка. Като махнах плтката, и вързах батерията директно към изводите - държеше по час някъде. Но пък нямаше никаква индикация - дали зарежда, колко зарежда и т.н. По абсолютно същия начин се държи и с поръчана от ebay евтина батерия - никаква индикация, че лаптопа има батерия и т.н.
Прехвърлял съм елементите (т.е. самите батерии) от такава евтина батерия в оригиналната, през платката - пак си показваше, че батерията е за смяна :) А за елементите знам със 100% сигурност, че са  абсолютно здрави.

В крайна сметка - целият лаптоп сдаде багажа, и го смених... а до последно се ползваше без никаква батерия - като десктоп компютър.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #4 -: Aug 12, 2012, 19:38 »
При мен на около 2 години... батерията на Acer-а, който бях дал на майка ми сдаде багажа.
Просто спря да се разпознава от независимо каква OS. Виндовса я даваше "задраскана", Линукса - че няма батерия изобщо. Все пак, при изключване на кабела издържаше около 10 минути.
Та, мисълта ми е - тия батерии имам чувството, че нарочно ги правят да се скапват след определен период.
Има някакъв чип вътре на една малка платка. Като махнах плтката, и вързах батерията директно към изводите - държеше по час някъде. Но пък нямаше никаква индикация - дали зарежда, колко зарежда и т.н. По абсолютно същия начин се държи и с поръчана от ebay евтина батерия - никаква индикация, че лаптопа има батерия и т.н.
Прехвърлял съм елементите (т.е. самите батерии) от такава евтина батерия в оригиналната, през платката - пак си показваше, че батерията е за смяна :) А за елементите знам със 100% сигурност, че са  абсолютно здрави.

В крайна сметка - целият лаптоп сдаде багажа, и го смених... а до последно се ползваше без никаква батерия - като десктоп компютър.

На платката има брояч на циклите разреждане/зареждане и като стигне зададената стойност блокира батерията. Затова не си ползвайте лаптопите на батерия без нужда. И ако буксата за зарядното е счупена и прекъсва, има голяма вероятност да навърти зададените цикли много бързо.
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #5 -: Aug 12, 2012, 20:27 »
Има начини да се ресетира брояча. Но се прави от фирми и е за $$$.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: не работеща батерия lenovo thinkpad edge 14
« Отговор #6 -: Aug 12, 2012, 23:38 »
Има някакъв чип вътре на една малка платка. Като махнах плтката, и вързах батерията директно към изводите - държеше по час някъде..

Само това НЕ ПРАВЕТЕ АМА НИКОГА!!!!

Да чипа е гад мръсна с брояч, ама освен това там на тая платчица е и зареждалката на литиевата батерия. Като махнете платчицата батерията се оказва директно свързана към зарядното и шанса да се подпали или взриви става повече от реален!!!

А иначе номера се прави така:
http://www.ehow.com/how_5943422_reset-lithium_ion-batteries.html

Внимание, ака ВЕДНАГА не разберете точно какво правят хората не тренирайте!!! Литиевите батерии наистина се взривяват при неправилна експлоатация!!!
« Последна редакция: Aug 12, 2012, 23:49 от Gogo_SZ »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Lenovo ThinkPad Edge
Лаптопи
stealth01 2 3284 Последна публикация Sep 22, 2011, 19:30
от abscent
Лек проблем с nVidia Quadro NVS 140M [Lenovo Thinkpad T61]
Настройка на хардуер
CHH4 0 2885 Последна публикация Nov 16, 2011, 20:10
от CHH4
Lenovo ThinkPad E530 Battery drain
Лаптопи
plandz 3 2879 Последна публикация Nov 18, 2012, 11:32
от spec1
FOR SALE: Lenovo Thinkpad x61s ...
Живота, вселената и някакви други глупости
ddantgwyn 8 3974 Последна публикация Mar 06, 2013, 20:32
от Acho
Подходяща Linux дистрибуция за Lenovo ThinkPad T410 i5-520M
Лаптопи
xpressbg1 3 3477 Последна публикация Mar 16, 2014, 19:26
от cybercop