Автор Тема: Kubuntu 17.04  (Прочетена 5292 пъти)

User13

  • Гост
Kubuntu 17.04
« -: Apr 17, 2017, 15:16 »
След последните новини около Ubuntu, поне до следващия LTS, реших да избягам малко от графична среда базирана на Gnome.
Последно когато пробвах Kubuntu останах доста разочарован от незрялостта на средата.
Тези дни инсталирах последната версия 17.04 и о изненада. Открих една доста функционална, красива и пригодна за работа среда.
Почувствах се така приятно, както когато ползвах последните стабилни версии на KDE 3 преди години.
Е трябва разбира се малко време докато се свикне с Plasma 5, но това не е никакъв проблем.
През последните години водещите дистрибуции определено си ги е едва ли не страх да използват KDE като подразбираша се графична среда. Напредъка е доста голям. Отделно в kde applications се намира много качествен софтуер, който бие по точки подобни аналози.

Пробвайте и ще разберете какво имам предвид. :)
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #1 -: Apr 17, 2017, 16:36 »
Plasma 5 си е супер от около година и нещо. Щом и на арх линукса е стабилна...
Активен

User13

  • Гост
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #2 -: Apr 17, 2017, 18:54 »
Ето едно интересно видео https://www.youtube.com/watch?v=IYlLHfT48ZE
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #3 -: Apr 17, 2017, 20:12 »
@User13 : Щом си ползвал KDE3 преди години, значи, знаеш и защо тази графична среда няма да бъде среда по подразбиране в Debian/Ubuntu, докато не измре цяло поколение разработчици. В Open SUSE и наследниците на старата Mandriva, тя беше и си остава основна графична среда.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #4 -: Apr 18, 2017, 03:07 »
@User13 : Щом си ползвал KDE3 преди години, значи, знаеш и защо тази графична среда няма да бъде среда по подразбиране в Debian/Ubuntu, докато не измре цяло поколение разработчици. В Open SUSE и наследниците на старата Mandriva, тя беше и си остава основна графична среда.
Интересна логика. :D
Аз съм ползвал KDE3 преди години, но си нямам никаква идея защо се мразят с Дебианци.
Освен, ако не е за същото, заради което се цепят и се създава GNOME.
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #5 -: Apr 18, 2017, 20:55 »
...знаеш и защо тази графична среда няма да бъде среда по подразбиране в Debian/Ubuntu, докато не измре цяло поколение разработчици.
Ще споделиш ли, че и на мен ми стана интересно? :)
Активен

Practice

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #6 -: Apr 18, 2017, 21:13 »
Ще споделиш ли, че и на мен ми стана интересно? :)
Не знам, има ли изобщо причина. Просто, разработчиците и повечето от старите потребители на Debian, никога не са харесвали KDE или най- малкото са я пренебрегвали. Почти всички усилия се насочваха към Gnome десктопа. KDE се хвърляше насипна в хранилищата, колкото да я има. Тези, които си правеха красиви, KDE3 базирани десктопи, го правеха почти изцяло за своя сметка и с цената на доста труд.
« Последна редакция: Apr 18, 2017, 21:17 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #7 -: Apr 18, 2017, 23:03 »
Проблемите на КДЕ винаги са били свързани Qt - лицензите, промените в собствеността и API/ABI несъвместимостите между версия 3 и 4 на библиотеките.
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
$
« Отговор #8 -: Apr 18, 2017, 23:07 »
Значи все пак, ползването на KDE3 не води до знанието защо KDE никога няма да бъде по подразбиране в Дебиан, а и няма какво толкова да се знае. Шегувам се - не го приемай като заяждане. Просто ми стана забавно.
Обаче аз междувременно потърсих, и открих, че избора е направен през 2003 г., след гласуване. Тогава е уреден и реда, по който могат да се правят бъдещи промени, и вероятно е имало и други гласувания през годините.
В уикитата на Дебиан за KDE се говори много дружелюбно, и не оставам с впечатление, че е по някакъв начин неглижирана, но може и това мое впечатление да е погрешно.
Все пак, Дебиан е една от малкото съвременни дистрибуции, при които можеш да си избереш графичната среда по време на инсталацията. Така, че може би няма кой знае какво голямо значение коя е графичната среда, която е избрана по подразбиране, след като просто можеш да смениш избора.
Според мен, една от причините да се въздържат от промяна на графичната среда по подразбиране би могла да бъде за да не объркват потребителите. Търсачката не казва много, но бих очаквал, че при прехода от GNOME 2 към 3 би могло да е имало дискусия за смяна на графичната среда.
Ха, сега гледам, че XFCE е била графична среда по подразбиране между ноември 2013 и септември 2014 - бях забравил за това. Всъщност, Дебиан 7 не беше ли с GNOME 2? Дебиян 8 е вече с GNOME 3. Извинявам се на феновете на Дебиан, но не помня кодови имена на каквото и да е.
Така, че в крайна сметка, GNOME не е чак толкова бетониран.
Аз помислих, че имат нещо срещу Qt. А може и да имат - не знам.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: $
« Отговор #9 -: Apr 18, 2017, 23:14 »
Аз помислих, че имат нещо срещу Qt. А може и да имат - не знам.

Qt до версия 2 включително не беше с GPL съвместим лиценз. Едвам във версия 3 кандисаха да го пуснат под lgpl. Като цяло имаше драми.
« Последна редакция: Apr 18, 2017, 23:16 от growchie »
Активен

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #10 -: Apr 19, 2017, 00:39 »
Да де, причината да съществува GNOME, изобщо.
Но аз не мисля, че несъвместимостта с KDE3 вече би трябвало да има каквото и да е значение - все пак минаха 10 години от излизането на четворката и едва ли някой ползва програми, които не са обновявани толкова време. Ако на това отдаваш спада в популярността - да, може и това да е една от причините.
Но и вкуса на хората като че ли се промени. По-простичките неща сега са на мода.
Аз например, тези дни сериозно си мислех, дали да не разкарам гнома и да си сложа един OpenBox или FluxBox, под който да стартирам (може и автоматично) петте приложения, които ползвам, и толкоз. :D
Иначе, за всеки вкус си има графична среда, но KDE наистина остава най-развитата и най-универсалната.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #11 -: Apr 19, 2017, 09:57 »
КДЕ страдаше от хронична нестабилност. КДЕ2 гърмеше постоянно. КДЕ3 се стабилизира и стана много добра, но с КДЕ4 нещата се върнаха пак на старото положение. Естествено е след всичко това да има предразсъдъци. Въпреки всичко за мен КДЕ е най-подходящото нещо за десктоп среда, не на последно място защото е не само GNU/Linux френдли.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #12 -: Apr 19, 2017, 11:58 »
.... KDE наистина остава най-развитата и най-универсалната.
Не знам, колко е универсална, но не е зле да позабавят темпото и вместо да се отдават на броене на версии, може поне да прочетат докладите за грешки в текущите. Ползвам съм КДЕ 3 и 4, но с Plasma съм на Вие. Все пак, следя развитието и ми се вижда, че подходът им с това бързане не е много правилен. Няма, кого да гонят. Все още си ползвам Gnome 2.28 в CENTOS6 и е напълно подходяща за работа.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #13 -: Apr 19, 2017, 14:56 »
Ползвам от дълго време КДЕ и се усеща развитието нагоре. Само при смяна на основната версия обикновено има спад в качеството, но тези спадове стават по-малки. С новите версии се вижда как го полират. 4 беше много зле но последната четворка беше много добра. При минаването на 5 имаше малък спад, но бързо се оправиха. Гърмежи не съм виждал от много време.
Подобрения има и под капака - например: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu-1704-desks&num=1
Представя се достойно.
И да, ползвам КДЕ-то в Дебиан СИД, наблюдавам КДЕто и в Арч (нали са любимците на КДЕ проекта) , но там от време стават странни неща и им отнема време да ги оправят (бета тестери)
Явно са го и олекотили защото хвърчи на Хромбука ми (АРМ с Крутон, паралелно на ХромОС).
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Kubuntu 17.04
« Отговор #14 -: Apr 19, 2017, 22:01 »
Е, явно за настоящите разработчици е достатъчно стабилна. Ако на някой му пречи някой бъг - да си го оправи.
Това е логиката, и тя няма как да бъде друга, след като привличането на 2, 3 или 5 пъти повече потребители, включването й като графична среда по подразбиране в някоя дистрибуция и прочее, не носи каквато и да е допълнителна полза за въпросните разработчици.
Това може да бъде притеснение за хората, които ги финансират. Обаче според моите наблюдения, за повечето въобще не е никакво притеснение - никой никога не търси сметка на разработчиците на свободен софтуер за свършена или несвършена работа. От тези, които могат да им търсят, и в случаите, в които може да им се търси  сметка, разбира се.
А за неразработчици, които нямат и договорни отношения с разработчици, не остава нищо друго, освен да ползват друг продукт - както е и навсякъде в междучовешките отношения. След като не са и заплатили за продукта - нямат и право да търсят компенсация.

А колко е стабилна - аз също съм срещал преобладаващо добри отзиви за версия 4.14. Сега версия 5.8 е нарочена да бъде такава за следващите 18 месеца.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Kubuntu инсталационни грижи
Настройка на програми
rinzai 0 2447 Последна публикация Apr 27, 2005, 22:15
от rinzai
как да инсталирам KUBUNTU
Настройка на програми
TrIsTaR 2 2796 Последна публикация Jul 03, 2005, 00:57
от Agent_SMITH
Отново въпрос за KUBUNTU
Настройка на програми
TrIsTaR 3 3152 Последна публикация Jul 06, 2005, 10:28
от rat
Проблем с Kubuntu и X.org
Настройка на програми
Regia 0 1855 Последна публикация Jul 14, 2005, 11:51
от Regia
Kubuntu 5.10
Настройка на програми
hafte 3 2831 Последна публикация Oct 21, 2005, 23:29
от phantomlord