Автор Тема: Как Оракулът си купи Слънце.  (Прочетена 2808 пъти)

George Andonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 261
  • Distribution: Ubuntu
    • Профил
Чак днес видях тази новина (от 20 април 2009г.): Oracle to buy Sun for $7.4B after IBM dropped bid
Ето малко препратки за четене:
 - http://www.oracle.com/us/corporate/press/018363
 - http://www.sun.com/aboutsun/pr/2009-04/sunflash.20090420.1.xml

 - http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5h-3DLt9Q_Yyl0h-XzDc7C8RJ9DNAD97M63805
 - http://news.prnewswire.com/DisplayReleaseContent.aspx?ACCT=104&STORY=/www/story/04-20-2009/0005008591&EDATE=

П.П. Интересно, каква ли ще съдбата на MySQL? (SUN купиха MySQL през януари 2008г.)
Аз лично мисля, че това ще е първия отдел, който "Оракулите" ще преструктурират т.е. съкратят.
« Последна редакция: May 08, 2009, 16:02 от gandonov »
Активен

NaDa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #1 -: May 08, 2009, 17:19 »
Значи не мислиш :) Застрашени са само NetBeans и GlassFish, но може да им намерят място в портфолиото си.

Даже мисля, че така ще се получи по-добре, отколкото с IBM - AIX, Linux, POWER и нататък се сещате.
Активен

George Andonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 261
  • Distribution: Ubuntu
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #2 -: May 08, 2009, 17:32 »
Мисля, че всичко свързано с Java (например: NetBeans, GlassFish и т.н.) ще е облагодетелствувано от въпросната сделка.
Все пак, Oracle са може би най-сериозният Java-поддръжник. Инвестираха луди пари за да пренапишат всичките си развойни средства на Java, отказаха се от собствения си PL/SQL и избраха Java-та като основен език за разработка на приложенията си.

Докато съдбата на MySQL  се очертава да е следната: MySQL -> MyOracleSQL -> MyOracle -> Oracle
(това последното е само в кръга на шегата. .... а може би - не само шега)  ;)
« Последна редакция: May 08, 2009, 17:37 от gandonov »
Активен

NaDa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #3 -: May 08, 2009, 19:25 »
Нищо такова - MySQL ще продължи да съществува, както и досега, под формата на продукт, разпространяван под 2 лиценза, като така Oracle прекрасно ще попълнят продуктовото си портфолио в ниския клас. Sun притежават наистина чудесни технологии, но все нещо не им достига. Сега, когато са част от корпорация с размера, опита и възможностите на Oracle (включително и в придобиванията на други компании), ги чакат много успехи и според мен ще продължат с положителната си политика по отношение на отворения код.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #4 -: May 08, 2009, 21:55 »
Мисля, че всичко свързано с Java (например: NetBeans, GlassFish и т.н.) ще е облагодетелствувано от въпросната сделка.
Все пак, Oracle са може би най-сериозният Java-поддръжник. Инвестираха луди пари за да пренапишат всичките си развойни средства на Java, отказаха се от собствения си PL/SQL и избраха Java-та като основен език за разработка на приложенията си.

Оракъл нямат инструмент за разработка, подобен на NetBeans. Оракъл имат приложен сървър, така че съдбата на GlassFish е застрашена
От къде го измисли това за PL/SQL? Случайно да си виждал скоро код на сериозни продукти като Geneva?
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #5 -: May 09, 2009, 02:16 »
Ммм оракъл обичат да си пазаруват технологии подобно на цицко. Особено ако нямат по-добри решения. Например така се случи с weblogic. Обаче mysql не е по-добър продукт от техния RDBMS и според мен ще го пратят в девета глуха. Дано направят някакъв fork на проекта и да продължат да го разработват хора извън оракъл. Иначе те отдавна драпаха да се сдобият с операционна система, като фалшивия им редхат май нямаше особен успех, поне аз не знам да е имал. Чудесно, е - вече ще си имат такава. Сега може да се очаква oracleasm интегриран по някакъв странен начин с zfs и тем подобни простотии, които да те убедят че oracle под линукс е гавра в сравнение с oracle върху solaris. А може би много си фантазирам не знам.

От тази покупка няма да последва нищо кой знае колко хубаво. А Оракъл за мен е една доказано противна компания, която не обича да оупънсорсва и да предлага каквато и да било неплатена подръжка. Сега знам че има изключения като ocfs2, обаче това нищо не е. За подръжката съдя по това, че металинк-а не е особено достъпен за простосмъртни, които не са се бръкнали да си платят к-тата пари за лицензи. Знам че сега някой ще каже какво съм очаквал за лицензионен  продукт, обаче можем да правим съпоставки с редхат и няма да са в полза на оракъл.

Та такива работи. Мога да кажа само жалко за mysql - точно бяха набрали инерция, вкараха им partitioning и тем подобни екстри. Оракълците с голяма вероятност ще го погребат. Мммм, това ще е краят на една романтична LAMP ера вероятно.

Цитат
Оракъл нямат инструмент за разработка, подобен на NetBeans. Оракъл имат приложен сървър, така че съдбата на GlassFish е застрашена

Би следвало да имат, след покупката на BEA.

Абе като цяло съм негативно настроен от това стечение на обстоятелствата, обаче такъв е живота какво да се прави.
« Последна редакция: May 09, 2009, 02:32 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #6 -: May 09, 2009, 09:34 »
gat3way, Оракъл за имане имат инструменти за разработка като SQL Developer, който е ориентиран само към писане на SQL и слабо управление на базата, JDeveloper, който е наред с джавата поддържа и дизайн и управление на бази данни, SOA  и разни други щуротии разчитайки на плъгини. Но нямат чист инструмент за разработка и една интеграция между JDeveloper и NetBeans може да доведе до чудеса (и поне гигабайтова инсталация :) )
А за базите не си много прав. Оракъл имат Berkeley DB за дребни, вградени бази за приложения, Oracle DB за "общо" предназначение, TimesTen за RAM бази. И точно между Berkeley DB и Oracle DB се намества MySQL. Така фирмата ще предлага цялата линия от бази :) Това на което могат да се надяват феновете на MySQL е Оракъл да се напрегнат и да сложат в кода истински stored procedures и език подобен на PL/SQL или PgSQL (доколкото ми е известно в MySQL подобни глезотийки няма)
Комбинацията ASM/ZFS ми е малко странна, защото и двете в известна степен са LVM, освен това ще има сблъсък на интереси между snapshots на оракъл базата и ZFS
И метакинк е отворен не за тези, които са си купили лицензи, а за тези, които са си купили поддръжка :)
Активен

0x2B|~0x2B

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #7 -: May 09, 2009, 12:47 »
Добре де. Тук гурутата си хортувате. Ама и ние от ламерството са ни интерсни някои неща. Като начало не мисля, че биха убили MySQL, тъй като чисто икономически не застрашава комерсиалните им продукти. Ама дори така, какво от това? И тук се почва да се говори за милионите, десетки милиони, а защо не и стотици милиони съществуващи инсталации.

Аз пък питам, де е проблема? МъСЯЛ нали е под двоен лиценз, който му е притрябвало ще си го разклони. Нещо повече бившия директор на MySQL вече си направи, просволутия Drizzle.

Обаче слънчовците последните години напазаруваха много технологии, повечето отворени, пък и важни, за тях ми е по-интересно какво би станало. И това не са само разни виртуализации, ами и сериозни работи, като сървърите Кобалт, в последствие преименувани например, за които се твърди, че били най-доброто за web приложения. И така нататък списъка е доста дълъг.

Та като сте почнали за бази, ами това не им е единствената база. Имат нещо наречено Java DB, което никога не съм помирисвал, но едва ли ще направя, ама така чета доста амбициозно. Като жабари, оракулите биха го запазили сигурно.

Но аз се сетих за един друг продукт- AdabasD. Преди няколко години, беше бая нашумял, като пряк конкурент на M$ SQL. А и гледах пишеха, че в него присъствало нещо наречено обектно ориентирани бази, което било следващато поколение след свързаните бази и по-късно се появи в проект, които сега познаваме като PostreSQL. Същия Адабас в някакъв орязан вариант се разпространявал с печалбарския Стар Офис. Та интересно с това чудо, какво ще стане?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #8 -: May 09, 2009, 18:33 »
Нали BEA имаха едно IDE за разработка на приложения, Workshop? Оракъл да не са го спрели?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #9 -: May 09, 2009, 20:51 »
Нали BEA имаха едно IDE за разработка на приложения, Workshop? Оракъл да не са го спрели?
ЕТо какво има на сайта им: http://www.oracle.com/technology/products/workshop/index.html
Но не знам дали е същото. А и не е много популярно като продукт на Оракъл. А и гледам  е обвързано с WebLogic
П.П. Да си призная честно не бях чувал за него :)
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #10 -: May 10, 2009, 01:48 »
Същото е. Не знам доколко е обвързано с weblogic, защото не разбирам особено от тези работи и нямам идея с колко болки може да се подкара приложение, правено под това IDE на някакъв друг j2ee application server. Тези дето са специално писани за BEA bus-a надали, щото всичките там конектори предполагам са някакви класове, които идват само с продукта.

Мене ми бяха подарили един диск с тва нещо на една презентация и вкъщи се опитвах да си пиша малоумни j2ee приложения. Видя ми се доста футуристична работа, имам предвид нещата ми навяваха спомени за делфи от миналото, само влачиш и поставяш някакви обекти, дописваш 5-6 реда код и нещата някак си стават. А как се bind-ват SQL полета към променливи, влачейки едни стрелки, това ме беше хвърлило в размисъл за ролята на програмистите в не много далечното бъдеще. Въобще аз явно понеже въобще не съм в течение на тези неща, явно затова бях леко потресен.

Жалко че не се води из успешните оракълски продукти де.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #11 -: May 10, 2009, 12:46 »
Същото е. Не знам доколко е обвързано с weblogic, защото не разбирам особено от тези работи и нямам идея с колко болки може да се подкара приложение, правено под това IDE на някакъв друг j2ee application server. Тези дето са специално писани за BEA bus-a надали, щото всичките там конектори предполагам са някакви класове, които идват само с продукта.
Практически е много трудно (когато е възможно) Както спомена, има интерфейски, конектори, библиотеки, които са силно специфични. Между другото мисля че става въпрос за инструмент за разработка на приложения за Weblogic application server, а не за BEA messaging bus (или както там се казва). Принципно не е особен проблем да се ползва някакъв enterprise messaging bus
Мене ми бяха подарили един диск с тва нещо на една презентация и вкъщи се опитвах да си пиша малоумни j2ee приложения. Видя ми се доста футуристична работа, имам предвид нещата ми навяваха спомени за делфи от миналото, само влачиш и поставяш някакви обекти, дописваш 5-6 реда код и нещата някак си стават. А как се bind-ват SQL полета към променливи, влачейки едни стрелки, това ме беше хвърлило в размисъл за ролята на програмистите в не много далечното бъдеще. Въобще аз явно понеже въобще не съм в течение на тези неща, явно затова бях леко потресен.

Жалко че не се води из успешните оракълски продукти де.
А сега ако знаеш до какво ниво са нещата.. Основно drag-and-drop :) Интересното е че Оракъл са го направили като плъгин към Еклипс (което според мен е похвално)


go_fire, винаги ще има свободни и комерсиални бази. Дали ще са базирани на един или друг код няма голямо значение ако работи добре с приложнието ти. Погледни списъка с базите, поддържани от PHP :)
А за Кобалт машините и аз съжалявам, бяха наистина много добри
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Как Оракулът си купи Слънце.
« Отговор #12 -: May 10, 2009, 13:23 »
И за bus-a може и става по сходен начин - с влачене на стрелки, описване на това как да се трансформират в някакъв XML вид и дописване на няколко реда код. Обаче имам някакви спомени че с безплатния девелоперски лиценз имаш ограничения за брой клиенти, конекции или нещо от сорта. Вече ми се губят спомените - не се занимавам с тези неща, а си бях играл преди няколко години.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon