Автор Тема: Кой драйвери да избера?  (Прочетена 1175 пъти)

Terrestris

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
  • Distribution: Ubuntu 12.04.1 LTS (Precise Pangolin)
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Кой драйвери да избера?
« -: Dec 04, 2012, 15:12 »
Имах дъно с гаранция две години, първата година го ползвах с Уиндоус, а втората с Линукс и драйверите които сам Линукс си е сложил. Две седмици след изтичането на гаранцията, дъното изгоря. Сега съм с ново дъно и Линукс си работи отлично. Въпросът ми е, дали да оставя сложените от Линукс драйвери или да сложа тези драйвери, които са на диска вървящ с дъното/има драйвери за Линукс на диска/. Дъното е - asus p5g41t-m lx  , Линукса е - Ubuntu 12.04.1 LTS (Precise Pangolin)

П.П. Ако е по-добре да сложа тези от диска, молбата ми е да обясните как, по възможност чрез видео урок, защото съм начинаещ...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Кой драйвери да избера?
« Отговор #1 -: Dec 04, 2012, 15:56 »
Ами като ти работи всичко ОТЛИЧНО и си начинаещ, не пипай работещата система. Един ден като задобрееш колега, ще си ровиш, колкото ти е кефа. Засега си работи така, и си ползвай Линукс-а. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Terrestris

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
  • Distribution: Ubuntu 12.04.1 LTS (Precise Pangolin)
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Кой драйвери да избера?
« Отговор #2 -: Dec 04, 2012, 16:15 »
Под отлично имам предвид, че не забива в сравнение с Уиндоуса, софтуера се зарежда бързо, въобще не изниква проблем каращ ме да мисля как да го реша.
Притеснява ме това как се натоварва хардуера, температурата дали е оптималната и други такива неща, които биха довели до бързо изгаряне на дъното.
Пускам - Инструмента за дискове - той ми показва разни стойности и графики, които нищо не ми говорят, бихте ли ме упътили къде мога да се ограмотя за тези неща.
« Последна редакция: Dec 04, 2012, 16:23 от Terrestris »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Кой драйвери да избера?
« Отговор #3 -: Dec 04, 2012, 16:22 »
То като реши да изгаря, и с единия модул и с другия - същата баница. Като знам какви боклучави са вече новите електроники, и на какви говняни токове ги експлоатираме. Пък и как ще прецениш с кой модул ще изкарат повече ? Едва ли има как истински и обективно да се замери това.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Кой драйвери да избера?
« Отговор #4 -: Dec 04, 2012, 16:34 »
Гледай сега драйверите под линукс се наричат кърнелски модули или само модули. Всеки кърнел си идва с готови драйвери за практически целият хардуер в света. или поне за 90-99% от световният хардуер.
Като си сменил дъното кърнела автоматично си е пуснал който трябва модул/драйвер и не е заредил старият.
Така че не пипай. А това че на диска има някакъв драйвер.....Сигурно изобщо не е необходимо, защото го има в кърнела.

И спокойно хардуер не може да изгори от софтуер или от драйвери.


 
 
« Последна редакция: Dec 04, 2012, 16:38 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Кой драйвери да избера?
« Отговор #5 -: Dec 04, 2012, 17:32 »
Ето малко видео за ограмотяване:

http://www.youtube.com/watch?v=4ZwNimp0d14
http://www.youtube.com/watch?v=AOuJcaD4OBI

Виж и тези, които са ти предложени като подобни.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.