Автор Тема: Прехвърляне на данни между два лаптопа.  (Прочетена 10671 пъти)

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
В NFS е истината, даже и на 100Мб/с ще хвърчи, пък на 1Гб/с ще се телепортира. Ако се приложи и номера на младежа по-горе с tar - още по-яко (ама тогава ще има оплакване, че е на пентиум III)

Опитай се да обясниш как се пуска това нещо на човек който не е чувал за кросоувър кабел. Иначе за скоростта си прав. И моите наблюдения са такива едно 20-30% е по-бързо от самба-та при мен.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
като ти отговорят "няма нищо" да изревеш "смотана ти е дистрибуцията"  :D :D :D Друго са си вуду магиите в шела.

А не ..... тука си в голяма грешка. Отговорът трябва да бъде "преинсталирай си Линукса".
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
като ти отговорят "няма нищо" да изревеш "смотана ти е дистрибуцията"  :D :D :D Друго са си вуду магиите в шела.

А не ..... тука си в голяма грешка. Отговорът трябва да бъде "преинсталирай си Линукса".

 :D :D :D :D :D
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Е, човека си тръгна тихомълком и раздразнен, незнайно защо. Сигурно на итервютата за работа като го питат "Можете ли да работите в екип", отговаря с Да.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Здравейте!  Не съм напускал форума и темата, която повдигнах. Трудно ми е да се ориентирам в някои от предложенията, защото не съм БОГ на линукса. Да, ползвам линукс, но като потребител. Ако ставаше въпрос за напреднал, щях да пусна темата не в „Секция за начинаещи“, а в секция „Линукс секция за напреднали“. Пуснатата тема от мен за помощ се обърна в кореспонденция между участващите в нея и това не ми помага. Предложени са команди, които не познавам и никой не обяснява с две три думи за какво служи предложената програма.. От всичките тях познавам само „МС“, защото работя с нея. Но, как се присвоява IP на единия или другия лаптоп, аз не зная. Не съм се занимавал с това. Такова беше едно от предложенията – на единия да присвоя IP 192.168.11.11, а на другия – 192.168.11.12. Но как става това? Съжалявам, че съм толкова бос по този въпрос. Затова започнах да изучавам и въпроса с прилагане на IP.. Някой спомена за Nautilus – добре, аз използвам това приложение. Но, как да го използвам в моя случай, не ми стана ясно, защото обясненията бяха на един участник към друг. Но аз не съм толкова знаещ както повечето участници.
Съжалявам, че в темата не се включи Cybercop. Много пъти съм получавал помощ от него и то ясно и точно дадена. Go_fire, ти също си ми помагал и то не-веднъж. Но, този път се появи само в наддаването.
А сега за това, че не е станало ясно каква е формулировката за моя проблем. Намирам се в гориста местност. Няма доставчик на интернет. Няма възможност за интернет, чрез някой от GSM операторите. Имам на разположение един LAN кабел с мъжки накрайници от двете страни. Не мога да установя дали е кроснат или обикновен такъв. Не зная как да установя? Имам една бисквитка за 4G мобилен интернет, която работи само на Wi-Fi. И два лаптопа с инсталиран на тях Xubuntu 16.10. Ето, това е всичко. Аз исках да разбера, дали чрез линукс има програма, чрез която да мога да прехвърлям данни от единия лаптоп към другия.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз затова загатнах за рутер-кутийка, или най-най-обикновения ADSL-модем на Виваком-а.

Вземаш един такъв модем, пускаш му захранване от адаптерчето му, слагаш два какви да са LAN кабели в които и да са два от неговите LAN портове, а другите краища на кабелите отиват към двата лаптопа. Достатъчно е на лаптопите да е указано да си вземат IP/SM/DG автоматично по DHCP (а сигурно така си е конфигурирано при тебе). ADSL-модема веднага ще раздаде на двата лаптопа каквото им трябва, нищо че нямало интернет. За твоята задача интернет не ти трябва. И вече двата лаптопа ще са свързани в малка локална мрежичка. И в гората, и в пещера да е, и на Луната да се намира човек.

И вече с каквато програма или команда знаеш и можеш - да си копираш нужните неща. Аз пердаша в конзолата, ама за графичната среда колегите ще са написали.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Имам на разположение един LAN кабел с мъжки накрайници от двете страни. Не мога да установя дали е кроснат или обикновен такъв. Не зная как да установя?
1. Ръгаш го в двете карти и ако им светнат лапмите значи всичко е наред. Както беше казанo кабела може и да не кръстосан, но пак да работи, защото новите карти се оправят със всякъкви кабели. (Ще светнат ли лампите ако итерфейса не е вдигнат ????)
Можеш също да снимаш с ГСМ-а кабела ти - отблизо двете буски една до друга (и отдолу), така че да се видят добре кабелчетата и цветовете им и тук веднага ще ти кажат какъв е кабела.

2. настройваш си две различни IP-та от една мрежа на двата компютъра.

3. пробваш кръстосано да пингнеш другият компютър ping 192.168.11.11 (от IP 192.168.11.12)
и съответно ping 192.168.11.12
ако отсрещният компютър отговаря значи всичко е наред, направил си го правилно и можеш да прехвърляш с каквото ти душа иска - варянти хиляди.

4. отваряш един файлов менажер и пишех в адрес бара:  sftp://192.168.11.12/ (Това също ти бе споменато по горе)
При мен това работи например в Konqueror. Ето ти графична програма! Нищо от това няма да стане ако не си си настроил мрежата.


« Последна редакция: Feb 07, 2017, 15:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gogov1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
    • Профил
Acho, ти май не разбра. Аз написах, че модема работи само на Wi-Fi. Няма възможност за включване на LAN кабели. Но, аз ти благодаря за информацията, защото тя допълва знанията ми. Но, ако ми кажеш как да постъпя, ако двата лаптопа са свързани с рутера чрез Wi-Fi, ще съм ти много благодарен

Naka, как да настроя две различни IP-та от една мрежа на двата компютъра. Съжалявам, че съм толкова незнаещ, но се уча малко по-малко. 
Колкото да LAN кабела, аз сравних двете букси. Кабелите са вързани по един и същ начин и на двете места. Ще проверя как ще сработят LAN картите.
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 16:10 от gogov1111 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Naka, как да настроя две различни IP-та от една мрежа на двата компютъра. Съжалявам, че съм толкова незнаещ, но се уча малко по-малко.
Не мога ти помогна защото всичко ми е на Центос. А и новият Нетворкменажер ми е пълна мъгла къде и какво се попълва и как работи - попълваше се нещо в аплета и то си тръгваше :). Питай накой Убунтовец.
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 16:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Здравейте!  Не съм напускал форума и темата, която повдигнах. Трудно ми е да се ориентирам в някои от предложенията, защото не съм БОГ на линукса. Да, ползвам линукс, но като потребител. Ако ставаше въпрос за напреднал, щях да пусна темата не в „Секция за начинаещи“, а в секция „Линукс секция за напреднали“. Пуснатата тема от мен за помощ се обърна в кореспонденция между участващите в нея и това не ми помага. Предложени са команди, които не познавам и никой не обяснява с две три думи за какво служи предложената програма.. От всичките тях познавам само „МС“, защото работя с нея. Но, как се присвоява IP на единия или другия лаптоп, аз не зная. Не съм се занимавал с това. Такова беше едно от предложенията – на единия да присвоя IP 192.168.11.11, а на другия – 192.168.11.12. Но как става това? Съжалявам, че съм толкова бос по този въпрос. Затова започнах да изучавам и въпроса с прилагане на IP.. Някой спомена за Nautilus – добре, аз използвам това приложение. Но, как да го използвам в моя случай, не ми стана ясно, защото обясненията бяха на един участник към друг. Но аз не съм толкова знаещ както повечето участници.

Ето с тази информация трябваше да започнеш, а не да ни караш да гадаем и после да се сърдиш.

Имаш поне два начина да настроиш ip адрес на машините си -- в конзола и в графичен инструмент, но преди това трябва да включиш мрежовият кабел в съответните места на двете машини.

В конзола трябва да напишеш следните команди:

1.
Код:
ip a
-- ще ти покаже имената на мрежовите ти интерфейси и какви са моментните има настройки. трябва да видиш кое е името на ethernet интерфейса ти. доскоро беше eth0 etc., но може и в ubuntu да са решили да ги прекръстят.

2.
Код:
ip add addr 192.168.11.11/24 dev interface_name
-- присвоява адрес 192.168.11.11 на интерфейса с име interface_name на първата ти машина.

Код:
ip add addr 192.168.11.12/24 dev interface_name
-- присвоява адрес 192.168.11.12 на интерфейса с ине interface_name на втората ти машина.

Елементарна проверка дали всичко е наред с пъхнатия кабел в мрежовите гнезда се прави с командата ethtool

Код:
ethtool interface_name

На последния ред на върнатата информация трябва да се вижда следното:

Код:
Link detected: yes

ако там стои 'no', значи имаш проблем. Ако стои 'yes' всичко е наред.

Мисля (макар, че не съм 1000% сигурен), че тези настройки са ти достатъчни за да направиш връзка между двата компютъра. Няма нужда от маршрут по подразбиране и default gateway.

След това може да провериш дали имаш връзка между двете машини с командата ping

На машината с адрес 192.168.11.11 пишеш следното:

Код:
ping 192.168.11.12

и трябва да получиш резултат подобен на този:
Код:
[nick@sakurajima ~]$ ping 192.168.109.1 -c5
PING 192.168.109.1 (192.168.109.1) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 192.168.109.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=0.797 ms
64 bytes from 192.168.109.1: icmp_seq=2 ttl=64 time=0.579 ms
64 bytes from 192.168.109.1: icmp_seq=3 ttl=64 time=0.331 ms
64 bytes from 192.168.109.1: icmp_seq=4 ttl=64 time=0.361 ms
64 bytes from 192.168.109.1: icmp_seq=5 ttl=64 time=0.528 ms

--- 192.168.109.1 ping statistics ---
5 packets transmitted, 5 received, 0% packet loss, time 4099ms
rtt min/avg/max/mdev = 0.331/0.519/0.797/0.168 ms

Вторият начин за настройка на адресите е да използваш примерно аплета Settings -> Network Settings в графичната среда, която ползваш под Ubuntu. Аз ползвам друга дистрибуция и не мога да бъда по-конкретен.

Ако си се справил успешно дотук, вече може да преминеш към прехвърлянето на данните.

Понеже спомена, че си запознат донякъде с mc, предлагам да го ползваш него, защото другите начини, които сме описали, може да те затруднят.

За целта го стартираш, в левия прозорец отиваш върху директорията, която искаш да прехвърлиш, след това натискаш клавишите F9 -> R(ight) -> (S)H(ell link), в прозореца, който ще се отвори (shell link to machine) трябва да напишеш името на потребителя на другата машина и нейният ip адрес в следния формат
Код:
user@192.168.11.12
и да натиснеш enter. Ще бъдеш попитан за паролата на user на другата машина и когато я въведеш успешно, в десния прозорец на mc ще видиш файловата структура на втората машина.

Отиваш в него на директорията, в която искаш да копираш данните. Връщащ се в левия прозорец, маркираш каквото искаш да прехвърлиш и натискаш бутона F5 (Copy) и програмата ще прехвърли това, което си маркирал в левия прозорец.

Това е, ще ми е трудно да го опростя още.

Между другото, идеята за външен твърд диск също не е за изхвърляне, макар и по други причини.

И се обади дали си се справил.
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 16:49 от ddantgwyn »
Активен

the lamer's team honourable member

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Аз не говорех конкретно за твоя WiFi дивайс. Не го знам какъв е, и не мога да кажа за него. Ама щом няма LAN портове - не ти върши работа за нашата идея.

Аз пиша за един най-обикновен ADSL-модем на Виваком-а. Те са най-различни чешити - ZTE, Pirelli, Comtrend, Huawei и кой ги знае още брандове. Имах предвид един такъв ако си намериш отнякъде, и да си свършиш работата с кеф. Също става и някакъв жичен или безжичен рутер-кутийка.

Ама ако се оправиш с ръчното сетване на LAN настройките, ще минеш и без рутерче-кутийка. Хем и ще научиш и мрежите. Повярвай ми колега, тази твоя "занимавка" с прехвърлянето по LAN кабелa, ще ти бъде в голяма полза. Ще си изясниш много неща по мрежите.

Щом подредбата на цветовете е еднаква и от двата края на кабела, то това е "прав" кабел.
« Последна редакция: Feb 07, 2017, 18:35 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Щом подредбата на цветовете е еднаква и от двата края на кабела, то това е "прав" кабел.

А ако са разменени местата на зеления и оранжевия цвят на двата края, тогава това е „кръстосан" кабел ;)
Активен

the lamer's team honourable member

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Няма нужда от кабели! Настройте безжичните интерфейси в режима "Аd-hoc" или с някакъв NM или като запишете в /etc/network/interfaces

allow-hotplug ИмеНаИнтерфейса1
iface ИмеНаИнтерфейса1 inet static
   address 192.168.0.1
   netmask 255.255.255.0
   network 192.168.0.0
   broadcast 192.168.0.255
   wireless-mode ad-hoc
   wireless-channel 1
   wireless-essid ImeNaMrejata

allow-hotplug ИмеНаИнтерфейса2
iface ИмеНаИнтерфейса2 inet static
   address 192.168.0.2
   netmask 255.255.255.0
   network 192.168.0.0
   broadcast 192.168.0.255
   wireless-mode ad-hoc
   wireless-channel 1
   wireless-essid ImeNaMrejata

Може да видите точното ИмеНаИнтерфейса (wlan0) с ifconfig -а; apt-get install ssh; Рестартирате ги. Във файловия мениджър: fish://192.168.0.1или2 (ip-то на другия комп.)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6180
    • Профил
Хайде да бъдем още малко по-ясни. Какво е ad-hoc и NM - network manager. За първото и аз не зная, какво означава. Човека е търпелив, въпреки раздумката ни.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Прехвърлянето на големи обеми данни през WiFi интерфейсите не е много удачно.

Затова всички предложихме мрежата да е ЖИЧНА (през LAN интерфейсите). Никой не се засили да дава акъли за безжично свързване.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.