Автор Тема: Best Linux Distribution на списание Linux Journal  (Прочетена 17943 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #30 -: Feb 23, 2018, 13:59 »
...единственото сериозно предимство на btrfs е
възможността за снапшоти.Друго не виждам.
Ако искаш, тествай сам, как стартират Chromium базираните браузъри под нея и новия Firefox и ще видиш. Също и LIbreoffice, но, най- добре се вижда разликата при Chromium базираните браузъри. Всички приложения, които стартират забавено при първо стартиране под ext3/4/xfs, под btrfs стартират два пъти по- бързо. На една и съща машина, дистрибуция и графична среда, Chromium стартира (първо стартиране) за 3 секунди под btrfs и за 5-6 под ext4. Аз си го обяснявам с по- бързо зареждане на кеша или нещо подобно. Но, разликата от два пъти не може да се отдаде на въображение.
Това на хард диск ли? Понеже аз съм с ССД и хромиума (сега го тествах), зарежда за 1-2 сек (първо пускане от както е ресван компа).

(Q8400, 6 гб рам и много старо ссд Адата 60gb, ext4, UbuntuMate)
« Последна редакция: Feb 23, 2018, 14:16 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #31 -: Feb 23, 2018, 14:32 »
Класически HD. За SSD не съм убеден, че са подходящи класическите файлови системи, ползвани под Linux. Подреждането на данните за да няма фрагментиране при SSD, карти и подобните на тях носители, според мен е недостатък, а не предимство. Като се нароят файлови системи, подобни на тази на Samsung, които са създадени за тях, вероятно, тогава ще се развие истинският им потенциал.
« Последна редакция: Feb 23, 2018, 14:36 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #32 -: Feb 23, 2018, 14:46 »
Я аз да попитам запознатите с btrfs. Има ли изобщо таково нещо (или как се прави с btrfs) мотиране с пълен журнал data=journal, по подобие на това както се прави при ext3/4  ???

От такова нещо (data=journal) еxt4 става бавна като ext3 а и производителноста и на двете спада осезаемо. Но пък дава голяма сигурност.

Чета нещо че при btrfs нямало журнал  ??? а използвалa Copy-On-Write
« Последна редакция: Feb 23, 2018, 16:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #33 -: Feb 23, 2018, 16:07 »
SystemD е много хубаво дорде нещо не се счупи, тогава настава веселбата...
А при какви условия си го виждал счупено това нещо? Различни от ръчкане на незапознат с особеностите му "специалист".
Ами например инсталираш ъпдейти и получаваш ново ядро (при ролинг дистрата си е нормално) и следващия буут осъмваш без графична среда - терминален промпт щото трябва да се инсталират проприетарните жидео драйвери (Нвидия в моя случай).
 Само, че получаване на промпт е силно казано за системД - получаваш един брояч дето върти до безкрай. Отиваш във виртуална конзола да оправиш нещата и даже не успявам да се логна - на втората написана буква те връща обратно на конзола 1 при лщюбимия брояч.
Не можеш нищо да правиш и дебъгваш, та се налага да прая ssh от друг ПЦ да оправя нещата.
За сървъри пък тази л?нометня е недопустима.
Или пък си обикалям с лаптопа в кафенето - ама ми няма NFS сървъра - и греда (опа брояч отново) - и на буут и на шатдаун.
Друг път отивам да спя и давам шатдаун на десктоп-а - и хоп брояч - нещо някъде не отговаря и чака 2 минути - поне да каже какво не отговаря.

А BTRFS е единствената (заедно със ZFS) която поддържа чексуми не само на метаданните, но и на данните и отгоре на това да възстановява грешки от корупция. Естествоно това е за сметка на бързината.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #34 -: Feb 23, 2018, 16:39 »
Ами например инсталираш ъпдейти и получаваш ново ядро (при ролинг дистрата си е нормално) и следващия буут осъмваш без графична среда - терминален промпт щото трябва да се инсталират проприетарните жидео драйвери (Нвидия в моя случай).
Аз също ползвал фирмени драйвъри на всички машини, без лаптопа.
Ползваш ли фирмен драйвър, рано или късно ще имаш проблеми при rolling release модела, независимо, коя система за инициализация ползваш.
Слагам едно LTS ядро, инсталирам фирмен драйвър и не го пипам. Само актуализирам текущото ядро, но не надграждам до нова версия. Никакво ново ядро не може да ти предостави подобрение на работата, което ще ти даде допълнителната видео карта с фирмен драйвър.
« Последна редакция: Feb 23, 2018, 19:52 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #35 -: Feb 23, 2018, 18:08 »
Да ама системД не трябва да обсебва машината. Какви драйвъри и ядра да слагам си е моя работа - затова не съм избрал Майкрософт.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #36 -: Feb 23, 2018, 19:12 »
   go_fire ,споко бе,човек.Никой не те е обидил (аз не съм със сигурност).
   Тук не е кашимерията в Бермудския триъгълник (ходилите казарма
знаем какво се разбира под "Бермудския триъгълник"  ;D ).

Не се обиждам, психопат съм си. Разбрах, какво казваше, ама не става така да не изтро-о-о-о-оля
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #37 -: Feb 23, 2018, 19:22 »
SystemD е много хубаво дорде нещо не се счупи, тогава настава веселбата...
А при какви условия си го виждал счупено това нещо? Различни от ръчкане на незапознат с особеностите му "специалист".
Ами например инсталираш ъпдейти и получаваш ново ядро (при ролинг дистрата си е нормално) и следващия буут осъмваш без графична среда ...
....Или пък си обикалям с лаптопа в кафенето - ама ми няма NFS сървъра - и греда (опа брояч отново) - и на буут и на шатдаун...
Значи СД е виновно за това че ползваш фирмени драйвери и ползваш мрежова файлова при липса на стабилна мрежова връзка. Ясноооо.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #38 -: Feb 23, 2018, 19:48 »
Kакви драйвъри и ядра да слагам си е моя работа - затова не съм избрал Майкрософт.
Никъде не съм написал, че не е. Ползвай, каквото искаш. Каквото избереш, такова ще получиш. Аз проблеми нямам.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #39 -: Feb 23, 2018, 20:35 »
SystemD е много хубаво дорде нещо не се счупи, тогава настава веселбата...
А при какви условия си го виждал счупено това нещо? Различни от ръчкане на незапознат с особеностите му "специалист".
Ами например инсталираш ъпдейти и получаваш ново ядро (при ролинг дистрата си е нормално) и следващия буут осъмваш без графична среда ...
....Или пък си обикалям с лаптопа в кафенето - ама ми няма NFS сървъра - и греда (опа брояч отново) - и на буут и на шатдаун...
Значи СД е виновно за това че ползваш фирмени драйвери и ползваш мрежова файлова при липса на стабилна мрежова връзка. Ясноооо.
Нищо не ти е ясно - драйверите са за видео карта. Само е ясно, че си трол.
А тези виртуални конзоли са за тази работа- да си решиш проблема, да не говорим, че сървърите нямат и ГУИ - само тези конзоли.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #40 -: Feb 23, 2018, 20:52 »
SystemD е много хубаво дорде нещо не се счупи, тогава настава веселбата...
А при какви условия си го виждал счупено това нещо? Различни от ръчкане на незапознат с особеностите му "специалист".
Ами например инсталираш ъпдейти и получаваш ново ядро (при ролинг дистрата си е нормално) и следващия буут осъмваш без графична среда ...
....Или пък си обикалям с лаптопа в кафенето - ама ми няма NFS сървъра - и греда (опа брояч отново) - и на буут и на шатдаун...
Значи СД е виновно за това че ползваш фирмени драйвери и ползваш мрежова файлова при липса на стабилна мрежова връзка. Ясноооо.
Нищо не ти е ясно - драйверите са за видео карта. Само е ясно, че си трол.
А тези виртуални конзоли са за тази работа- да си решиш проблема, да не говорим, че сървърите нямат и ГУИ - само тези конзоли.
Те сървърите, в общия случай, и нужда от видео драйвери нямат.
И какво точно ролинг дистро ползваш? Това от профилати ли? И продължаваш да твърдиш че причината е в СД?
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #41 -: Feb 24, 2018, 09:36 »
Цитат
go_fire ,споко бе,човек.

он си е така  :P :P :P
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #42 -: Feb 24, 2018, 09:46 »
Цитат
go_fire ,споко бе,човек.

он си е така  :P :P :P

Имаше предвид, че автора е с лошо име, освен това е неподдържана, но за мен тези страхове са неоснователни.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #43 -: Feb 24, 2018, 09:53 »
а, опитвам се да се правя на интересен... не особено успешно.

а за ReiserFS: много години ползвах само и единствено това. После, като започнаха да навлизат SSD с wiki-то на Arch Linux бяха писали, как не е особено подходяща за такива дискове. Имаха списък с файлови системи, от които си избрах XFS. И в момента си я ползвам нея.

та така.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Best Linux Distribution на списание Linux Journal
« Отговор #44 -: Feb 24, 2018, 11:45 »
jet:
"А BTRFS е единствената (заедно със ZFS) която поддържа чексуми не само на метаданните,
но и на данните и отгоре на това да възстановява грешки от корупция. Естествоно това е за сметка на бързината."

cybercop:
"Ако искаш, тествай сам, как стартират Chromium базираните браузъри под нея и новия Firefox и ще видиш.
Също и LIbreoffice, но, най- добре се вижда разликата при Chromium базираните браузъри.
Всички приложения, които стартират забавено при първо стартиране под ext3/4/xfs, под btrfs стартират два пъти по- бързо."

Ами с'я  ;D
Последно, кои с-ми са по-бързи ?  ;D

   Ако си говорим сериозно за файлови с-ми,zfs например може да сложи btrfs в малкия си джоб.
zfs е със значително по-големи възможности,проблема е,че сравнително отскоро има имплементация за Линукс.
« Последна редакция: Feb 24, 2018, 11:49 от spec1a »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux Distribution
Настройка на програми
Sambutcha 3 2583 Последна публикация Jan 29, 2006, 23:39
от HarleyBG
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7498 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Монтиране на ext3 с data=journal струва ли си?
Идеи и мнения
Naka 4 3153 Последна публикация Mar 31, 2009, 23:11
от teh
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 39443 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
8-Way Linux Distribution Comparison On A Dual Xeon Scalable Gold Server
Коментар
jet 2 4026 Последна публикация Aug 30, 2017, 15:08
от jet