Автор Тема: Проблем с linux mint 18.1 mate Error  (Прочетена 10027 пъти)

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #15 -: Jun 03, 2017, 21:41 »
Я виж така (почти като твоето е)

https://unix.stackexchange.com/posts/85426/revisions

https://askubuntu.com/questions/266429/error-file-grub-i386-pc-normal-mod-not-found#comment610238_286028
При първия линк уних го пробвах и нещо стана с флашката и почна да дава mnt/boot/....... И нататък същата грешка с раликата е това /mnt пред /boot
При втория линк не става, защото не разпознава командите.... Rescue grub до колкото четош можеше само 4-5 команди да чете от сорта на ls и като напиша echo и дава unable command или нещо от сорта но в тоя смисъл
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #16 -: Jun 03, 2017, 22:41 »
Стартирай сега пак Ментата като жив диск.
и
Я виж така (почти като твоето е)

https://unix.stackexchange.com/posts/85426/revisions

https://askubuntu.com/questions/266429/error-file-grub-i386-pc-normal-mod-not-found#comment610238_286028
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #17 -: Jun 03, 2017, 22:41 »
Цитат
предлагам ти да игнорираш всички приказки за Уиндоус. Щом е на отделен хард, който си махнал го игнорираме. Влизаш в биоса на компа и спираш всичките EFI неща. Пускаш всичко на Legacy mode или compatibility mode.  Вземаш 64 битова дистрибуция, инсталираш я на автоматик, на буутлоудъра му даваш инсталл на /dev/sda . Ако компа ти не е някой супер усукан лаптоп не би трябвало да имаш проблеми с тези стъпки. Това е. Ако искаш напиши с какъв хардуеър си.
Хардуера е следния:
Motherboard:P5QL pro
Cpu: intel duo core E5200 overclock from 2,5 to 3,3GHz
Ram:6gb ddr2 800 mhz
Video: ati radeon 4870 256bit 1gb ram
Hdd:hitachi sata 500 gb obiknoven na 7200rpm/тук е уиндоус 7
Hdd: 80gb 7200rpm ATA
Преносим хард:Seagate go flex 750gb
Имам и други хадруерни боклуци по него, но мисля, че не са от значение.
На това дъно го обиколих цялото и не видях никъде, да има UEFi или EFI, а за легаси мода го засякох и беше май на ауто а на буутлоадера как да му дам dev/sda като на ауто не ме пита такива работи.
Буутва се линукса цъкам да се формира, дели и инсталира сам след това ме пита дали да продължа теста или там кфо беше забравих и като ресна машината и флашката е в кома пак влиза на лайв сд, без ф8 но махна ли флашката и ресна компа и дава тоя проблем с буута

Хехе ти се мъчиш да го сложиш на АТА диск... ми провери на коя АТА си го сложил, или ако има смо една виж къде е джъмпера, да не е случайно на слейв или на ауто, след това върви пак в биоса и нагласи от там да буутва от ата диска ти... И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #18 -: Jun 03, 2017, 22:49 »
Или направи флашката с unetbootin.
Unetbootin даже не отова до лайф сд.... Мига един ред и останалото черен екран
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #19 -: Jun 03, 2017, 22:54 »
Цитат
Хехе ти се мъчиш да го сложиш на АТА диск... ми провери на коя АТА си го сложил, или ако има смо една виж къде е джъмпера, да не е случайно на слейв или на ауто, след това върви пак в биоса и нагласи от там да буутва от ата диска ти... И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа.
Харда с 500 гб го ползвам когато да ви пиша или да чета из нета как  да процедирам и от него правя флашките да се буутват с програмите и така нататък а иначе по време на инсталация стои само ATA ДИСКА ВКЛ.
Това с джъмпера не го разбрах извинявай ако може пак, че нещо от толкова четене и тестове се ошашавих къде е тоя джъмпер?
П.С: Видях го джъмпера на Slave e  имам и  CD,Slave,Master,(свободно място) и  PM2 :D  На кое да го сложа ?
« Последна редакция: Jun 04, 2017, 00:40 от cra7ive »
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #20 -: Jun 03, 2017, 23:25 »
И последно - направи хеш проверка на исо-образа. С unetbootin може да ти извади някое съобщение, но ... А също така не е ясно какво очакваш да видиш. В крайна сметка дискове все още се ползват и за инсталиране на ОС, и е все още "най-коравия начин" за това.
И флашката е добре да е в стария подразбиращ формат за тях.
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #21 -: Jun 04, 2017, 06:14 »
Цитат
Хехе ти се мъчиш да го сложиш на АТА диск... ми провери на коя АТА си го сложил, или ако има смо една виж къде е джъмпера, да не е случайно на слейв или на ауто, след това върви пак в биоса и нагласи от там да буутва от ата диска ти... И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа.
Харда с 500 гб го ползвам когато да ви пиша или да чета из нета как  да процедирам и от него правя флашките да се буутват с програмите и така нататък а иначе по време на инсталация стои само ATA ДИСКА ВКЛ.
Това с джъмпера не го разбрах извинявай ако може пак, че нещо от толкова четене и тестове се ошашавих къде е тоя джъмпер?
П.С: Видях го джъмпера на Slave e  имам и  CD,Slave,Master,(свободно място) и  PM2 :D  На кое да го сложа ?
сложи джъмпера на МАСТЪР. След това в биоса нагласи да зарежда от АТА контролера!
Само да отбележа, че в този случай проблема не идва от линукс! Това са основния знания за архитектурата на х86. Ако успееш да го направиш, ще научиш ценен урок.
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #22 -: Jun 04, 2017, 09:19 »
Или задай записа на grub да е на флашката и след инсталацията не я вади, а само дай да зарежда от харда.
Всъщност, не трябва ли при това положение, ако се избере от менюто на флашката да зареди от твърдия диск - да зареди както трябва?
« Последна редакция: Jun 04, 2017, 09:35 от malin »
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #23 -: Jun 04, 2017, 09:46 »
Цитат
Хехе ти се мъчиш да го сложиш на АТА диск... ми провери на коя АТА си го сложил, или ако има смо една виж къде е джъмпера, да не е случайно на слейв или на ауто, след това върви пак в биоса и нагласи от там да буутва от ата диска ти... И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа.
Харда с 500 гб го ползвам когато да ви пиша или да чета из нета как  да процедирам и от него правя флашките да се буутват с програмите и така нататък а иначе по време на инсталация стои само ATA ДИСКА ВКЛ.
Това с джъмпера не го разбрах извинявай ако може пак, че нещо от толкова четене и тестове се ошашавих къде е тоя джъмпер?
П.С: Видях го джъмпера на Slave e  имам и  CD,Slave,Master,(свободно място) и  PM2 :D  На кое да го сложа ?
сложи джъмпера на МАСТЪР. След това в биоса нагласи да зарежда от АТА контролера!
Само да отбележа, че в този случай проблема не идва от линукс! Това са основния знания за архитектурата на х86. Ако успееш да го направиш, ще научиш ценен урок.
Сложих го на мастърс, но след това някал по бавно зарежда на адаптера в началото като си прави проверка биоса и без да искам вкл. компа с двата харда и не знам дали не го прецаках пак нещо, защото...
Сега пък излезе следния проблем:
GNU GRUB version 2.02-1ubuntu5-1mint2

Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

grub>
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #24 -: Jun 04, 2017, 09:54 »
Или задай записа на grub да е на флашката и след инсталацията не я вади, а само дай да зарежда от харда.
Всъщност, не трябва ли при това положение, ако се избере от менюто на флашката да зареди от твърдия диск - да зареди както трябва?
Като цъкна ф8 и задам да зареди от харда все същия проблем... Но ся проблема стана друг де, то нали тряя ме мъчи.....
Активен

malin

  • Гост
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #25 -: Jun 04, 2017, 10:19 »
Стартираш флашката.
Там има меню.
От него избираш - зареждане от първия твърд диск.
Ето това имах предвид.

И как така - хем имаш само един хард, хем имаш два. И като имаш два - кой мислиш е по-предпочитан винаги и защо? И ... направи си конфигурацията на единичен режим, накарай я да работи, даже и не със Линукс, и чак тогава питай пак.

Под махане се има предвид физическо неналичие, а не непоказване в биоса. "И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа."
« Последна редакция: Jun 04, 2017, 10:36 от malin »
Активен

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #26 -: Jun 04, 2017, 11:27 »
Стартираш флашката.
Там има меню.
От него избираш - зареждане от първия твърд диск.
Ето това имах предвид.

И как така - хем имаш само един хард, хем имаш два. И като имаш два - кой мислиш е по-предпочитан винаги и защо? И ... направи си конфигурацията на единичен режим, накарай я да работи, даже и не със Линукс, и чак тогава питай пак.

Под махане се има предвид физическо неналичие, а не непоказване в биоса. "И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа."
Така нека обесня сега:
1.Идеята ми е на два различни харда да има ОС единия с уиндоус 7 а на деугия линукс минт и при стартиране на машината да ме пита кое да зареди като праймъри да бъде уина да речем.
2.с харда на който е уина аз правя флашката с исо фсила руфъс да се буутва и после откачам тоя хард и закачам другия като само той е закачен и няма друг хард на машината.
3.То незнайно защо ата харда е като праймъри(предпочитан) пред сата харда като без да искам пуснах машината с двата харда и тръгна да зарежда линукса и така стигнах до новата грешка.
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #27 -: Jun 04, 2017, 12:15 »
Стартираш флашката.
Там има меню.
От него избираш - зареждане от първия твърд диск.
Ето това имах предвид.

И как така - хем имаш само един хард, хем имаш два. И като имаш два - кой мислиш е по-предпочитан винаги и защо? И ... направи си конфигурацията на единичен режим, накарай я да работи, даже и не със Линукс, и чак тогава питай пак.

Под махане се има предвид физическо неналичие, а не непоказване в биоса. "И се разбираме, че 500 гб диска ти е напълно премахнат от компа."
Така нека обесня сега:
1.Идеята ми е на два различни харда да има ОС единия с уиндоус 7 а на деугия линукс минт и при стартиране на машината да ме пита кое да зареди като праймъри да бъде уина да речем.
2.с харда на който е уина аз правя флашката с исо фсила руфъс да се буутва и после откачам тоя хард и закачам другия като само той е закачен и няма друг хард на машината.
3.То незнайно защо ата харда е като праймъри(предпочитан) пред сата харда като без да искам пуснах машината с двата харда и тръгна да зарежда линукса и така стигнах до новата грешка.

братле, след това което ти казах (за джъмпера и другите неща), преинсталирай дистрото!
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.

cra7ive

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 28
  • Distribution: Linux mint 18.1
  • Window Manager: Mate
  • Има човек има проблем, няма човек няма проблем
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #28 -: Jun 04, 2017, 12:41 »
Цитат
братле, след това което ти казах (за джъмпера и другите неща), преинсталирай дистрото!
Непременно! Само да свърша работа след 3часа и отивам да тествам, а настройките за ата контролера имаш в предвид за буут менуто да го направя АТА диска първи?
Активен

deant01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Debian/sid
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Проблем с linux mint 18.1 mate Error
« Отговор #29 -: Jun 04, 2017, 16:27 »
Цитат
братле, след това което ти казах (за джъмпера и другите неща), преинсталирай дистрото!
Непременно! Само да свърша работа след 3часа и отивам да тествам, а настройките за ата контролера имаш в предвид за буут менуто да го направя АТА диска първи?

да
Активен

Ripples of paradox spread out across the sea of causality.