Автор Тема: парола под БИОС  (Прочетена 12647 пъти)

bot

  • Гост
парола под БИОС
« -: May 13, 2011, 01:38 »
 Здравейте приятели, имам един проблем. Преди 2 дена си купих един лаптоп - HP 625. Инсталирах си Линукс, всичко си работеше на 6, за какво ми трябваше обаче да си слагам парола на биоса: докато човърках вътре реших да я сложа - ей така, от любопитство. Навсякъде използвам една и съща, та и тук сложих тази. След рестарта обаче лаптопа не я разпознава. Хем я въведох 2 пъти. Не бях пиян нито дрогиран така че помня съвсем ясно какво въведох. При това 2 пъти. Обаче нещо се обърка. Забелязах че когато влизам в биоса caps lock се включва (егати глупостта). Пробвах да въведа и с caps lock - не става. Разфасовах го, извадих батерията (основната и тази на биоса) и го държах така около час (няма джъмпер за нулиране), после го сглобих частично да го пробвам обаче паролата си стои. Има ли начин да се оправи проблема или да си купувам нов. Благодаря!
 пп само да допълня че с преинсталацията на операционната система гаранцията отпадна, така че съвет от сорта на: върни го в магазина, не върви. Оригинално лаптопа беше в Win7 обаче тази ОС за мене е абсолютно безполезна, затова я замених с Ubuntu 10.10.
« Последна редакция: May 13, 2011, 01:52 от bot »
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: парола под БИОС
« Отговор #1 -: May 13, 2011, 02:26 »
Ами като работи с капс по дефоулт и не можеш да го спреш, натисни шифт да се върнеш в нормален режим  [_]3 [_]3 после гледаш правиш струваш ъпдейт на биоса евентуално...

c111100101

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #2 -: May 13, 2011, 07:52 »
Да ъпдейт на биоса на 100% ще реши проблема. За да се стигне до там обаче някак си трябва да се зареди някаква система или да се влезе в самия биос ако той има вградена опция за ъпдейт.
Иначе в специализиран сервиз със сигурност ще имат идея как да ресетнат биоса.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: парола под БИОС
« Отговор #3 -: May 13, 2011, 08:03 »
Пробвай да я убиеш :)
Код:
sudo apt-get install cmospwd
http://www.cgsecurity.org/wiki/CmosPwd
http://leapon.net/en/how-get-bios-password-windows-linux-or-dos
Чети след това как се ползва програмата, ползвал съм я успешно 3-4 пъти, дано и в твоя биос сработи.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: парола под БИОС
« Отговор #4 -: May 13, 2011, 09:02 »
Ми ти хубаво си махнал батерията, ама пусна ли го без батерия на BIOS-а? Я пробвай така.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: парола под БИОС
« Отговор #5 -: May 13, 2011, 10:09 »
Кажи си марката и модела на лаптопа. На Преносимите компютри в повечето ( не всички ) случаи паролите се пазят на енергонезависима памет ( eeprom ) или нещо от сорта и с махане на батериите при тях номера не става. Също така префлаш на биоса няма да ти свърши работа. Има най различни начини обаче за чистене на записа, като започват от закъсяване на определени пинове на COM порт при старите лаптопи и се стигне до пуснаке на 5 V на RCLR пина, а самия чип стоеше под процесора и трябваше да се пуска съвсем тънка жичка, която минаваше покрай крачетата на процесора. Има и такива ключове на флашки с които също се отключват... Абе варианти много и всякакви, та за това си кажи модела и марката и в service manual обикновено тия работи се споменават.

Винаги може да отидеш и при сервизния център - 99% ще ти свършат работа!
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #6 -: May 13, 2011, 12:07 »
С преинсталация на софтура гаранцията посмъртно не ти е отпаднала, особено на HP... ходи си в магазина да ти го оправят. А ако продължаваш да твърдиш, че нямаш гаранция за мене почва да мирише на крадено...
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #7 -: May 13, 2011, 12:10 »
С преинсталация на софтура гаранцията посмъртно не ти е отпаднала, особено на HP... ходи си в магазина да ти го оправят. А ако продължаваш да твърдиш, че нямаш гаранция за мене почва да мирише на крадено...

+1
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5289
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: парола под БИОС
« Отговор #8 -: May 13, 2011, 12:43 »
Че кои са тез юнаци, дето държат в гаранционния срок да е със закупената ОС ? И че ако машината не е с оригиналната ОС, гаранцията пада. Туй е най-голямата глупост, ако е верно. Ама не мисля, че е така. Само на хардуер се дава гаранция. И защо да не го върнеш в магазина ? Какво има, излагация ли е, че е Линукс вече ? И Линукса ли осра паролата ? Разбира се, че не.

Практиката е показала, че където ръчичката пипне, там е болката обикновено. Субективния фактор. Да си го ремонтират както им е кеф. Имат - нямат решение, тяхна си работа. Какво е виновен клиента, че им се е бъгнал кирливия BIOS-а, сам си запуска CapsLock а и какво ли и друго ще излезе не се знае. А и престъпление ли е, че потребителя си сетва парола ? Когато всичко е наред никакви болки няма да има със сетната парола. С години ще се ползва без проблеми.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

bot

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #9 -: May 13, 2011, 20:28 »
За съжаление е вярно. ОС е част от продукта и премахването нарушава цялостта. Има и още нещо - отворих лаптопа, което също нарушава гаранцията и това, което се е случило е причинено от мен, т.е. не се покрива от гаранцията. Поправката на биоса като негаранционна услуга при тях щяло да ми струва около £75 обаче искат лаптопа сглобен със зарядното, той тежи около 2.5кг. и с транспорта натам и обратно може да стъпи на £100. Аз ако трябва да плащам 1/3 от цената на лаптопа за ремонт то по-добре да си купя нов, като бонус ще имам резервна батерия, харддиск, захранване,рам, монитор и др. части от стария. Днес въртях телефони по сервизите, споразумяхме се с един сервиз за £40, искат само дънната платка, което ме устройва, в понеделник ще им я изпратя. Благодаря на всички, които се опитаха да помогнат със съвет. Тайно се надявах да е нещо елементарно като решение, за съжаление не е.
Активен

bot

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #10 -: May 13, 2011, 20:36 »
С преинсталация на софтура гаранцията посмъртно не ти е отпаднала, особено на HP... ходи си в магазина да ти го оправят. А ако продължаваш да твърдиш, че нямаш гаранция за мене почва да мирише на крадено...
прикачил съм малко доказателства че лаптопът е нов и съм го закупил законно. Ако продължаваш да твърдиш че намирисва на крадено на мен ще започне да ми намирисва на циганска работа
Активен

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: парола под БИОС
« Отговор #11 -: May 13, 2011, 20:56 »
Мисля ,че може и без ъпдеит на биоса .Прост се нуждае от CMOS reset , при някой модели има jumper-и
при други се махат двете батерии при други се дават крачета на CMOS чипа на късо. Твоя не знам от кой е мaй ,че намерих нещо : http://www.ehow.com/how_5785848_clear-cmos-hp-laptops.html

П.П : Чувал съм че някой модели на дел се маха батерията и се държи към 2-3 часа в фризера, но това е малко странен метод

Поздрави и успех  [_]3

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: парола под БИОС
« Отговор #12 -: May 13, 2011, 22:31 »
bot, ти пробва ли cmospwd? Казах ти, че ме е спасявала доста пъти и то на различни биоси.
Код:
sudo cmospwd --help
CmosPwd - BIOS Cracker 5.0, October 2007, Copyright 1996-2007
GRENIER Christophe, grenier@cgsecurity.org
http://www.cgsecurity.org/

Usage: cmospwd [/k[de|fr]] [/d]
       cmospwd [/k[de|fr]] [/d] /[wlr] cmos_backup_file           write/load/restore
       cmospwd /k                                          kill cmos
       cmospwd [/k[de|fr]] /m[01]* execute selected module

 /kfr french AZERTY keyboard, /kde german QWERTZ keyboard
 /d to dump cmos
 /m0010011 to execute module 3,6 and 7

NB: For Award BIOS, passwords are differents than original, but work.
Понеже има бая ннаписани символи, се сещам, че аз винаги го убивах, понеже другите методи не работеха, т. е. изпълняваш
Код:
sudo cmospwd -k 
Ако даде грешка го напиши както е дадено в хелпа
Код:
sudo cmospwd /k
това е ДОС-овски синтаксис и вероятно хелпа е един за виндовс и линукс версията и за това така го дава. Ако искаш първо си направи бекъп на БИОС-а, пак от хелпа, аз го правех, но не помня да се е налагало да го връщам :)
« Последна редакция: May 13, 2011, 22:43 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

bot

  • Гост
Re: парола под БИОС
« Отговор #13 -: May 14, 2011, 00:03 »
 Проблема е че не мога да стартирам компа без тая парола, още докато натисна ON/OFF бутона и излиза промпта за паролата и дотам.  Точно до биоса има един флаш пром -  PCT25VF080B-P Там се записва биос програмата, там се записва и паролата. Не става просто да го изтрия или заменя с празен, защото няма да имам биос. Трябва да се копира флаш паметта от работещ лаптоп за тръгне този. Иначе след като извадя батерията биосът се ресетва, издава ми съобщение - грешна чек сума - ресет до заводски параметри и следва пак промпта за паролата.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Re: парола под БИОС
« Отговор #14 -: May 14, 2011, 00:12 »
Пробвай да включиш УСБ клавиатура и да я напишеш от там, не бях разбрал, че не ти пали изобщо.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast